Чесно: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][перевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
м Додана інформація про засновників Руху та про інституціоналізацію організації
Скасування редагування № 31310820 користувача Pigmaliones (обговорення) повернено важливу історичну інформацію.
Мітка: Скасування
Рядок 7: Рядок 7:
| сайт = https://www.chesno.org
| сайт = https://www.chesno.org
| мета діяльності = стимулювати прозорість, підзвітність та відкритість представників влади та запит на якісну політику серед громадян
| мета діяльності = стимулювати прозорість, підзвітність та відкритість представників влади та запит на якісну політику серед громадян
}}
}}{{пишу}}'''Рух ЧЕСНО''' — громадська організація, започаткована як коаліція 12 організацій у 2011 році, за рік до за рік до [[Парламентські вибори в Україні 2012|парламентських виборів 2012 року]].


'''«Чесно»''' — громадський рух, започаткований групою активістів спільно з представниками партнерства [[Новий громадянин|«Новий громадянин»]]. Рух утворився 29 жовтня 2011 року під час акції «Фільтруємо парламент за 24 години» — за рік до [[Парламентські вибори в Україні 2012|парламентських виборів]] 2012 року. Презентація громадського руху «Чесно» відбулась 9 грудня 2011 року.
Мета руху — «стимулювати прозорість, підзвітність та відкритість представників влади та запит на якісну політику серед громадян і перетворити електоральну демократію в демократію участі, коли громадяни контролюють владу і після виборів». Символом руху обрано [[часник]], як засіб дезінфекції та боротьби з «нечистою силою» у політиці.

Мета руху — «стимулювати прозорість, підзвітність та відкритість представників влади та запит на якісну політику серед громадян». Символом руху обрано [[часник]], як засіб дезінфекції та боротьби з «нечистою силою» у політиці.<ref name="ІСТОРІЯ_РУХУ_ЧЕСНО">[http://www.chesno.org/background_chesno/ ІСТОРІЯ РУХУ ЧЕСНО]</ref>


== Учасники руху ==
== Учасники руху ==
{{пишу}}Діяльність Руху ЧЕСНО започаткували 12 організацій, зокрема тими, які входили до неформального об’єднання громадських організацій «Новий громадянин»,  але після парламентської кампанії діяльність Руху підтримували лише 2 ГО - «Центр UA» («Центр спільних дій» з 2020 року) та «Інститут медіа права» («Центр демократії і верховенства права» з 2016 року).


Рух починався як коаліція 12 громадських організацій. Пізніше{{Коли}} залишилися дві організації&nbsp;— це «[[Центр UA]]» та «Центр демократії та верховенства права».<ref>[http://www.chesno.org/ ЧЕСНО]</ref>
До грудня 2019 року Рух ЧЕСНО входив до складу ГО «Центр UA», а з 2020 року існує як самостійна громадська організація<ref>{{Cite web|title=«Політикам не подобається, коли про них є задокументовані журналістами неприємні факти», — Віта Думанська, Рух «Чесно»|url=https://zz.detector.media/community/texts/179561/2020-08-12-politykam-ne-podobaietsya-koly-pro-nykh-ie-zadokumentovani-zhurnalistamy-nepryiemni-fakty-vita-dumanska-rukh-chesno/|website=zz.detector.media|date=2020-08-12|accessdate=2021-04-16|language=uk|first=Вадим Міський, Вероніка|last=Вельч}}</ref>, керівником якої є [[Думанська Віта Петрівна|Віта Думанська]], яка очолювала Рух ще з 2018 року у ГО «Центр UA».

З 2018 року координаторкою руху «Чесно» стала [[Думанська Віта Петрівна|Віта Думанська]], яка перед тим очолювала одну з програм{{Уточнити}}.


== Кампанії руху ==
== Кампанії руху ==

Версія за 21:24, 17 квітня 2021

ЧЕСНО
Дата заснування2011
Мета діяльностістимулювати прозорість, підзвітність та відкритість представників влади та запит на якісну політику серед громадян
АдресаКиїв
Офіційний сайтchesno.org
CMNS: Чесно у Вікісховищі

«Чесно» — громадський рух, започаткований групою активістів спільно з представниками партнерства «Новий громадянин». Рух утворився 29 жовтня 2011 року під час акції «Фільтруємо парламент за 24 години» — за рік до парламентських виборів 2012 року. Презентація громадського руху «Чесно» відбулась 9 грудня 2011 року.

Мета руху — «стимулювати прозорість, підзвітність та відкритість представників влади та запит на якісну політику серед громадян». Символом руху обрано часник, як засіб дезінфекції та боротьби з «нечистою силою» у політиці.[1]

Учасники руху

Рух починався як коаліція 12 громадських організацій. Пізніше[коли?] залишилися дві організації — це «Центр UA» та «Центр демократії та верховенства права».[2]

З 2018 року координаторкою руху «Чесно» стала Віта Думанська, яка перед тим очолювала одну з програм[уточнити].

Кампанії руху

«Фільтруй Раду!»

9 грудня 2011 року рух «Чесно» ініціював кампанію «Фільтруй Раду!», датою закінчення якої назвав 1 грудня 2012 року. В рамках цієї кампанії учасники руху спільно з журналістами та з громадськими активістами перевіряли чинних депутатів на відповідність критеріям доброчесності, які визначили активісти руху:

  • відсутність фактів порушень прав і свобод людини;
  • незмінність політичної позиції відповідно до волевиявлення виборців;
  • непричетність до корупційних дій;
  • прозорість задекларованих доходів та майна та їх відповідність способу життя;
  • особисте голосування в парламенті;
  • участь у засіданнях парламенту та роботі комітетів.

Перша кампанія активістів Руху — «Фільтруй Раду!» — стартувала у 2011 році та мала на меті активізувати суспільство задля очищення майбутнього парламенту від депутатів, що не відповідали критеріям доброчесності Тоді до Руху увійшли понад 150 громадських організацій з усіх регіонів України, які об'єднали свої зусилля навколо ідеї доброчесності та підзвітності народних обранців. Під час кампанії «Фільтруй Раду!» (2011—2012) до координаційної ради Руху ЧЕСНО  входили 9 організацій[3]:

Аналітична команда руху «Чесно» перевірила спочатку 450 чинних народних депутатів, а потім — понад 2500 кандидатів до наступного парламенту. Рух виявив понад 900 недоброчесних кандидатів у народні депутати. Паралельно учасники руху створили окремий інструмент вимірювання доброчесності політиків — «Чеснометр».

23 липня 2012 року рух «Чесно» оприлюднив результати свого моніторингу, згідно з яким усім критеріям доброчесності відповідали тільки три депутати чинної Верховної Ради: Микола Томенко, Олександр Гудима та Володимир Лановий. Також моніторинг виявив, що 17 депутатів за свою каденцію порушили тільки один з 6 критеріїв — щодо особистого голосування.[4]

За результатами кампанії деякі кандидати не потрапили[5] у партійні списки партії УДАР, а об'єднана опозиція взяла[6] на себе зобов'язання щодо дотримання критеріїв «Чесно» у парламенті.

Незалежний міжнародний фінансовий та змістовний аудит підтвердив[7][8] ефективність кампанії.

Проекти руху

  • ПолітHub — онлайн-ресурс про політиків України, які хоча би один раз були кандидатами на посади місцевих голів та депутатів місцевих рад. Він містить інформацію про понад 100 тис. політиків, понад 300 політичних партій, а для народних депутатів наявні функції щодо аналізу декларацій, відвідування засідань, «кнопкодавства», «гречкосійства» тощо.[9]

Примітки

  1. ІСТОРІЯ РУХУ ЧЕСНО
  2. ЧЕСНО
  3. ІСТОРІЯ РУХУ ЧЕСНО. https://www.chesno.org/background_chesno/ (українська) . Чесно. 19.05.2019. Процитовано 19.05.2019.
  4. Лише троє з 450 депутатів пройшли тест на чесність
  5. Партія «УДАР» виключила деяких кандидатів, які не пройшли критерії «Чесно»
  6. Об'єднана опозиція взяла зобов'зання перед рухом ЧЕСНО
  7. Аудиторський звіт про результати аудиторської перевірки фінансової звітності цільового використання грошових надходжень отриманих для втілення кампанії «Фільтруй Раду!» громадського руху «Чесно»
  8. Незалежна експертна оцінка доброчесності руху ЧЕСНО, Україна
  9. 100 тисяч імен: активісти створили енциклопедію української політики. Укрінформ. 18 березня 2019. Процитовано 27 квітня 2019.

Посилання