Соковижималка: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
DixonDBot (обговорення | внесок)
м Заміна Шаблон:Проблеми. Додавання/виправлення дати для: Шаблон:Без джерел; косметичні зміни
tagged isolated of cluster сирота0; tagged non-categorized.
Рядок 27: Рядок 27:
* [[Сік]]
* [[Сік]]
== Посилання ==
== Посилання ==



{{Kitchen-stub}}
{{Kitchen-stub}}
Рядок 33: Рядок 32:
{{Stub}}
{{Stub}}
{{Кухонна техніка}}
{{Кухонна техніка}}

{{Ізольована стаття}}

{{Без категорій}}


[[Категорія:Кухонне начиння]]
[[Категорія:Кухонне начиння]]

Версія за 16:21, 10 травня 2013

Ручний соковитискач для цитрусових.

Сокочавилка, Соковитискач — пристрій для вичавлювання соку з фруктів, ягід і овочів. Зазвичай являє собою простий прес для плодів.

Види соковитискачів

Професійний прес для цитрусових.

Залежно від пристрою розрізняють ручні, механічні та електричні соковитискачі.

Ручні

Ручні соковитискачі є найпростішим способом отримання соку з плодів цитрусових рослин (див. малюнок). 'Ручна шнекова 'соковижималка «Струмок» - призначена для отримання соків з м'якоттю з томат ів, яблук, смородини, винограду, а також пюре з слив і абрикос. Принцип роботи багато в чому нагадує ручну м'ясорубку.

Механічні

The Professional Zaksenberg Juicer

Пристрій механічних соковитискачів носить дещо складніший характер (див. малюнок). Для віджимання соку використовується важіль, який створює необхідний тиск.

Електричні

Електричні соковитискачі в якості приводу використовують електричні двигуни, що призводять в обертання тертку, яка подрібнює м'якоть фруктів і овочів, і сепараційні сітку, проникну випливає під дією відцентрової сили сік і утримує тверді частинки. Далі сік стікає в склянку, пристрій якого дозволяє відокремити сік від піни, що утворюється в процесі віджимання. Видалення твердого залишку виробляється або вручну (за допомогою спеціальних лопаток-екстракторів) або автоматично (під дією відцентрової сили) при використанні сепараційній сітки у вигляді усіченого конуса. Електричні соковитискачі бувають декількох видів:

  • Побутові
  • Професійні
  • Промислові

Побутові соковитискачі в основному призначені для використання в домашніх умовах і не призначені для виробництва великого обсягу свіжовичавленого соку. Професійні соковитискачі найчастіше використовують на підприємствах громадського харчування та в розважальних закладах. Вони розраховані на виробництво великого обсягу соку і відрізняються підвищеною надійністю і продуктивністю. Промислові соковитискачі застосовують на підприємствах, що займаються переробкою фруктів та отримання соку в промислових масштабах. Соковитискачі поділяються на універсальні (відцентрові) і соковитискачі для цитрусових. Соковижималки для цитрусових призначені для отримання соку з апельсинів, мандаринів, грейпфрутів, лимонів та інших фруктів сімейства цитрусових. Універсальні соковитискачі допоможуть отримати сік з майже всіх плодів, ягід і овочів, за винятком тих, чия подрібнена м'якоть має густу в'язку консистенцію (чорна смородина, банани і т.п.).

Примітки

Див. також

Посилання