Виноградові: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][перевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
Немає опису редагування
Немає опису редагування
Рядок 40: Рядок 40:


[[Категорія:Родини рослин]]
[[Категорія:Родини рослин]]
[[Категорія:Дводольні]]

Версія за 16:54, 2 травня 2014

Виноградові
Vitis vinifera, wine grapes
Vitis vinifera, wine grapes
Біологічна класифікація
Царство: Plantae
Angiosperms
Eudicots
Ряд: Vitales
Родина: Vitaceae
Juss., nom. cons.
Посилання
Вікісховище: Vitaceae
EOL: 4382
IPNI: 30000067-2
ITIS: 28600
NCBI: 3602
Fossilworks: 54706

Виноградові, або Виноградні, або Ампелідеї (лат. Vitáceae) — родина дводольних рослин з багатопелюстковим віночком.

Чагарники (тільки в роді Leea зустрічаються деревовидні форми) з вузлувато членистими, круглими, незграбними, іноді сильно сплюсненими, часто дуже соковитими, звичайно з пористої деревиною гілками, що лазять при посередництві вусів, протилежних листю (стебло не лазаюче — у роду Leea і у багатьох бразильських степових видів з роду Cissus).

Прості, часто незграбні або дланевідние, з 3-5 лопатями, рідко перисті або багато разів - перисті листки, часто з прилистками, мають черешок з потовщеним підставою і з'єднані зі стеблом за допомогою зчленування. Квіти зібрані в волоть або мутовку , протилежну листю; одна або кілька гілок суцвіття перетворені на вуса або в освіти, середні між вусами і гілками суцвіття. Окремі правильні, звичайно дрібні і непоказні, часто зелені квітки мають по 4 (у Cissus), по 5 (у Vitis ) або по 4 і 5 (у Ampelopsis) частин в кожному гуртку; крім того, вони звичайно двостатеві, рідко многобрачние або однодомні. Дрібна чашечка цілокрая (і тоді звичайно у вигляді блюдця) або злегка 4-5-зубчаста; 4 або 5 пелюсток абсолютно вільні або з'єднані один з одним верхівками і при розкритті квітки відвалюються разом у вигляді шапочки (Vitis), або ж вони зрослися біля основи з пильовиками, також зрослими в такому випадку в трубочку (Leea). У більшості ж сидять перед пелюстками 4-5 тичинок абсолютно вільні, причому між ними і зав'яззю знаходиться звичайно диск у вигляді пластинки, кільця або бокальчика, часто лопастной або залізистий.

Зав'язь дво-або багатогніздна, іноді з неповними перегородками; біля основи кожного гнізда по 1 або по 2 семяпочки; стовпчик короткий або зовсім нерозвинений, рильце булавовидное, або плоске, або ж злегка лопатеве. Плід - ягода, 1-6-гніздова, в кожному гнізді з 1-2 насінням, часто ж всього 1-2-насіння. Насіння, оточені твердою, як кістка, оболонка, містять хрящевидний білок, а у його заснування невеликий зародок. У сімействі цьому, найбільше близькому сімейства крушинових (Rhamnaceae, найрізкіше отличающемуся своїм твердим плодом - кістянкою, рідше коробочкою), налічується близько 250 властивих тропікам і теплим країнам помірного поясу видів; в Америці представників сімейства трохи, а ще менше в Австралії . Сімейство виноградних містить 16 пологів.

Деякі ліани мають їстівні, але непридатні для переробки на вино ягоди.