Список команд DOS: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
Немає опису редагування
Elfarus (обговорення | внесок)
Немає опису редагування
Рядок 6: Рядок 6:


== Обробка команд ==
== Обробка команд ==
Інтерпретатор команд для DOS працює, коли не запущено жодних прикладних програм. Якщо при виході з програми перехідна частина командного інтерпретатора в пам'яті була переписана, DOS перезавантажить його з диска. Деякі команди є внутрішніми, вони вбудовані в COMMAND.COM; інші зовнішні команди, збережені на диску. Коли користувач друкує символи в командний рядок операційної системи, COMMAND.COM буде намагатись розібрати рядок і знайти відповідність між введеною та вбудованою командами або з іменем виконуваного файлу програми, або [[пакетного файлу]] на диску. Якщо збіг не знайдено, з'являється повідомлення про помилку, друкується і командний рядок оновлюється.
Інтерпретатор команд для DOS працює, коли не запущено жодних прикладних програм. Якщо при виході з програми перехідна частина командного інтерпретатора в пам'яті була переписана, DOS перезавантажить його з диска. Деякі команди є внутрішніми, вони вбудовані в COMMAND.COM; інші зовнішні команди, збережені на диску. Коли користувач друкує символи в командний рядок операційної системи, COMMAND.COM буде намагатись розібрати рядок і знайти відповідність між введеною та вбудованою командами або з іменем виконуваного файлу програми, або [[пакетний файл | пакетного файлу]] на диску. Якщо збіг не знайдено, з'являється повідомлення про помилку, друкується і командний рядок оновлюється.


Зовнішні команди були занадто великі, щоб тримати їх в командному процесорі або рідко використовувались. Такі допоміжні програми зберігатимуться на диску і будуть завантажуватись як звичайні програми, але розширені операційною системою. Копії цих програмних командн повинні бути на поточному або доступному диску, або в [[шлях (змінна) | шлясі]] команди, що встановлений в командний інтерпретатор.
Зовнішні команди були занадто великі, щоб тримати їх в командному процесорі або рідко використовувались. Такі допоміжні програми зберігатимуться на диску і будуть завантажуватись як звичайні програми, але розширені операційною системою. Копії цих програмних командн повинні бути на поточному або доступному диску, або в [[шлях (змінна) | шлясі]] команди, що встановлений в командний інтерпретатор.
Рядок 57: Рядок 57:


CHKDSK перевіряє вміст сховища (наприклад, [[Твердий диск | твердого диска]], [[Розділ диска | розділу диска]] або [[дискета|дискети]]) для цілісності файлової системи. Команда має можливість виправити помилки на томі і відновити інформацію з пошкодженого [[Сектор магнітного диска| сектора]] на томі.
CHKDSK перевіряє вміст сховища (наприклад, [[Твердий диск | твердого диска]], [[Розділ диска | розділу диска]] або [[дискета|дискети]]) для цілісності файлової системи. Команда має можливість виправити помилки на томі і відновити інформацію з пошкодженого [[Сектор магнітного диска| сектора]] на томі.

=== CHOICE ===
{{Main | choice (команда)}}

Команда CHOICE використовується в [[пакетний файл | пакетних файлах]], щоб користувач міг вибрати один елемент зі списку односимвольних елементів.Команда CHOICE була введена в якості зовнішньої команди з MS-DOS 6.0; <ref>{{cite web|url=http://www.computerhope.com/choicehl.htm|title=MS-DOS choice command help|publisher=|accessdate=10 September 2014}}</ref> [[Novell DOS]] 7<ref name="drdos7ch7">{{cite web|url=http://www.drdos.com/dosdoc/usergeng/07ugch7.htm|title=Caldera DR-DOS 7.03 User Guide|publisher=|accessdate=10 September 2014}}</ref> і PC DOS 7.0. Більш ранні версії [[DR-DOS]] підтримують цю функцію за допомогою вбудованої '' switch'' команди або починають команду зі знаку питання. Ця команда була раніше називалася YNC (так-ні-відміна).





Версія за 11:53, 23 травня 2015


Дана стаття являє собою список команд, що використовується в x86 DOS операційних системах. Інші операційні системи DOS не є частиною списку.

В ПК операційні системи MS-DOS і PC-DOS стандартні команди були надані для спільних завдань, таких як перегляд файлів на диску або їх переміщення. Деякі команди були перебудовані в командний інтерпретатор, інші існували в якості зовнішніх команд для диску. За кілька поколінь DOS, були додані команди для додаткових функцій операційної системи. У поточному Microsoft Windows операційної системи, текстовий режим командного рядка все ще може бути використаний.

Обробка команд

Інтерпретатор команд для DOS працює, коли не запущено жодних прикладних програм. Якщо при виході з програми перехідна частина командного інтерпретатора в пам'яті була переписана, DOS перезавантажить його з диска. Деякі команди є внутрішніми, вони вбудовані в COMMAND.COM; інші зовнішні команди, збережені на диску. Коли користувач друкує символи в командний рядок операційної системи, COMMAND.COM буде намагатись розібрати рядок і знайти відповідність між введеною та вбудованою командами або з іменем виконуваного файлу програми, або пакетного файлу на диску. Якщо збіг не знайдено, з'являється повідомлення про помилку, друкується і командний рядок оновлюється.

Зовнішні команди були занадто великі, щоб тримати їх в командному процесорі або рідко використовувались. Такі допоміжні програми зберігатимуться на диску і будуть завантажуватись як звичайні програми, але розширені операційною системою. Копії цих програмних командн повинні бути на поточному або доступному диску, або в шлясі команди, що встановлений в командний інтерпретатор.


У наведеному нижче списку - команди, які можуть приймати більше одного параметра(імені файла), включаючи маски (* і ?), описуються як такі, що приймають filespec (специфікацію файлу) параметр. Команди, які можуть приймати тільки один файл, описуються як такі, що приймають filename параметр. Крім того, параметри командного рядка, або інші рядки параметрів, можуть бути поставлені в командному рядку. Символи (включаючи пусті), такі як "/" або "-" можуть бути використанні, щоб командний процесор міг розкласти командний рядок на імена файлів( filename ), специфікації файлів( filespec ) та інші варіанти.

Командний інтерпретатор зберігає всі параметри, що передаються до команди, а й самі імена файлів та команд нечутливі до регістру.

У той час як багато команд однакові в багатьох системах DOS (MS-DOS, ПК і DOS), деякі відрізняються в синтаксисі командн або іменах.

DOS команди

Неповний список найпоширеніших команд для MS-DOS наведено нижче.

APPEND

Показує або встановлює шлях пошуку для файлів даних.

ASSIGN

Команда перенаправляє запити дискових операцій з одного диску на інший. Також може відображати розмітку диску або скинути всі букви розмітки до початкових. Команда доступна в MS-DOS 5.00.

ATTRIB

ATTRIB змінює або показує атрибути одного або декількох файлів. За замовчуванням це відображення атрибутів всіх файлів в поточному каталозі. Атрибути файлів включають в себе read-only атрибут(тільки для читання), архівні, системні і приховані атрибути. Команда має можливість обробляти цілі папки і підпапки файлів.

BACKUP/RESTORE

Ці команди використовують для резервного копіювання і відновлення файлів із зовнішнього диска. Вони з'явилися у версії 2, і як і раніше PC DOS 5 і MS-DOS 6. В DOS 6, вони були замінені розширеними командами (CPBACKUP, MSBACKUP), що дозволило відновлювати файли в різних місцях.

BASIC і BASICA

Реалізація BASIC для ПК. Основна мова, що широко використовувалась на операційних системам на 8- і 16-бітних машин, які були зроблені в 1980-х роках.

Комп'ютери IBM мали BASIC 1.1 в ПЗП, а версії IBM використовував код в ROM-BASIC, що надавало додаткову пам'яті в області коду. BASICA останній раз з'явився в IBMDOS 5.02, а в OS / 2 (2.0 і пізніше), версія, що мала ROMBASIC перенесена в код програми.

Microsoft випустила GW-BASIC для машин з не-ROM BASIC.

BASIC вийшов з використання після MS-DOS 4, і PC DOS 5.02. OS / 2 (яка використовує PC DOS 5) має його, у той час як NT (MS-DOS 5) немає.

CALL

Враховуючи ім'я пакетного файлу та параметри запуску, CALL викликає одну пакетну програми з іншої. Новий контекст пакетного файлу створюється з вказаними аргументами і управління передається після вказаної специфікації.

CD і CHDIR

Докладніше: cd (команда)

CHDIR (або альтернативна назва CD) відображає або змінює поточну робочу папку.

CHCP

Команда показуває або змінює активну сторінку Windows коду, використовується для відображення елементів письма в консольному вікні.

CHKDSK

Докладніше: Chkdsk

CHKDSK перевіряє вміст сховища (наприклад, твердого диска, розділу диска або дискети) для цілісності файлової системи. Команда має можливість виправити помилки на томі і відновити інформацію з пошкодженого сектора на томі.

CHOICE

Докладніше: choice (команда)

Команда CHOICE використовується в пакетних файлах, щоб користувач міг вибрати один елемент зі списку односимвольних елементів.Команда CHOICE була введена в якості зовнішньої команди з MS-DOS 6.0; [1] Novell DOS 7[2] і PC DOS 7.0. Більш ранні версії DR-DOS підтримують цю функцію за допомогою вбудованої switch команди або починають команду зі знаку питання. Ця команда була раніше називалася YNC (так-ні-відміна).

  1. MS-DOS choice command help. Процитовано 10 September 2014.
  2. Caldera DR-DOS 7.03 User Guide. Процитовано 10 September 2014.