Рибалочка блакитний: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
Немає опису редагування
Додання інформації
Рядок 38: Рядок 38:


== Живлення ==
== Живлення ==
Рибалочка живиться дрібною рибою (уклейка, бичок), рідше водяними безхребетними (наприклад, прісноводними креветками). Інколи живиться комахами (личинки бабки) і жабенятами. Норма вживання — 10-12 рибок, за відсутності сім’ї. За рибою полює з повітря. Здатен вилітати з-під води. Часто підстерігає здобич сидячи на гілці над водою. Для засади вибирає потайні місця, звідки його важко помітити. Коли він помічає рибу, то одразу готується до нападу. Хоча через заломлення світла у воді дуже важко визначити, де риба є насправді, завдяки [[інстинкт]]у птах точно прицілюється, і швидко махаючи крилами, атакує жертву. Якщо риба на поверхні, то рибалочка на льоту схоплює її. А якщо вона глибше, то птах, склавши крила стрілою пірнає у воду. Пійману здобич з’їдає на гілці або в гнізді.
Рибалочка живиться дрібною рибою (уклейка, бичок), рідше водяними безхребетними (наприклад, прісноводними креветками). Інколи живиться комахами (личинки бабки) і жабенятами. Норма вживання — 10-12 рибок, за відсутності сім’ї. За рибою полює з повітря. Здатен вилітати з-під води. Часто підстерігає здобич сидячи на гілці над водою. Для засади вибирає потайні місця, звідки його важко помітити. Коли він помічає рибу, то одразу готується до нападу. Хоча через заломлення світла у воді дуже важко визначити, де риба є насправді, завдяки [[інстинкт]]у птах точно прицілюється, і швидко махаючи крилами, атакує жертву. Якщо риба на поверхні, то рибалочка на льоту схоплює її. А якщо вона глибше, то птах, склавши крила стрілою пірнає у воду. Свою пійману здобич птах приглушує кількома ударами об гілку, після чого перехоплює дзьобом так, щоб проковтнути її головою вперед. Риб'ячі кісточки та луску рибалочка час від часу відригує у вигляді пелеток.


== Гніздування ==
== Гніздування ==
Рядок 60: Рядок 60:


Цей вид птахи є на логотипі робочої мережі «[[Вивчення птахів басейну Сіверського Дінця|Дослідження птахів басейну Сіверського Дінця]]»
Цей вид птахи є на логотипі робочої мережі «[[Вивчення птахів басейну Сіверського Дінця|Дослідження птахів басейну Сіверського Дінця]]»

Птах перебуває під захистом Бернської конвенції та Директиви Європейського союзу про захист диких птахів.


== Див. також ==
== Див. також ==

Версія за 11:21, 26 січня 2016

Рибалочка
Підвид A. a. bengalensis у центральній Індії
Підвид A. a. bengalensis у центральній Індії
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Інфратип: Хребетні (Vertebrata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Сиворакшеподібні (Coraciiformes)
Родина: Рибалочкові (Alcedinidae)
Рід: Рибалочка (Alcedo)
Вид: Рибалочка
Alcedo atthis
(Linnaeus, 1758)
Посилання
Вікісховище: Alcedo atthis
Віківиди: Alcedo atthis
ITIS: 554549
МСОП: 22683027
NCBI: 36245
Fossilworks: 372853

Риба́лочка голубий (Alcedo atthis) — дрібний птах родини рибалочкових, дещо більший від горобця. Населяє узбережжя водойм, гніздиться у норах по схилах круч та в дуплах дерев. Живиться дрібною рибою і комахами. В Україні гніздовий, перелітний та рідкісний зимуючий вид.

Опис

Морфологічні ознаки

Довжина тіла 15 — 20, крила 7-8 см, вага 25 — 40 г. Рибалочка має яскраве оперення, зверху блискуче, блакитно-зелене, з дрібними світлими цяточками на голові та крилах, знизу іржасто-руде. Смужка через око до потилиці і шийку світлі. Голова велика, дзьоб довгий і прямий, крила і хвіст короткі. Самець і самка однакові за забарвленням, але самці трохи більші за розміром і яскравіші. Забарвлення рибалочки зблизька бліде, його яскравість досягається за рахунок заломлення світла пір'ям.

Голос

Голос — переривистий писк «тііп- тііп — тііп».

Розповсюдження

Вид включає 6 підвидів, які поширені в Євразії, на північному заході Африки, а також в Індонезії, Новій Зеландії, Новій Гвінеї та Соломонових Островах. Вид включає як осілі, так і перелітні підвиди. Зокрема в Італії гніздиться від 5000 до 10000 пар.

В Україні рибалочка гніздиться майже на всій території, крім Кримського півострова і високогір'я Карпат, хоч в Криму спостерігались окремі випадки гніздування. Регулярно зимує в окремих районах півдня країни та в Прикарпатті.

Живлення

Рибалочка живиться дрібною рибою (уклейка, бичок), рідше водяними безхребетними (наприклад, прісноводними креветками). Інколи живиться комахами (личинки бабки) і жабенятами. Норма вживання — 10-12 рибок, за відсутності сім’ї. За рибою полює з повітря. Здатен вилітати з-під води. Часто підстерігає здобич сидячи на гілці над водою. Для засади вибирає потайні місця, звідки його важко помітити. Коли він помічає рибу, то одразу готується до нападу. Хоча через заломлення світла у воді дуже важко визначити, де риба є насправді, завдяки інстинкту птах точно прицілюється, і швидко махаючи крилами, атакує жертву. Якщо риба на поверхні, то рибалочка на льоту схоплює її. А якщо вона глибше, то птах, склавши крила стрілою пірнає у воду. Свою пійману здобич птах приглушує кількома ударами об гілку, після чого перехоплює дзьобом так, щоб проковтнути її головою вперед. Риб'ячі кісточки та луску рибалочка час від часу відригує у вигляді пелеток.

Гніздування

Кладка рибалочки в оологічній колекції

Рибалочки моногамні, хоча бувають випадки полігінії, коли один самець має декілька самок. У шлюбний період рибалочки здійснюють шлюбні польоти, кружляючи одне довкола одного. Щоб створити пару, самець приносить для самки пійману рибку. Пара утворюється тільки на період гніздування. Взимку птахи розлітаються окремо, але весною повертаються до старого гнізда, де і об'єднується пара.

Рибалочки влаштовують гнізда у норах, які риють на крутих берегах, неподалік від водойми. Вхід у нору прикритий гілочками дерев, кущів та коренями рослин. Відстань між гніздами — від 0,3-1 км і більше. Нора горизонтальна, довжиною 0,3-1 м. Риття нори займає близько тижня. Якщо на шляху нори зустрічаються перешкоди, то пара покидає цю нору і приступає до риття іншої. Нора закінчується розширеною гніздовою камерою. Підстилки у гнізді немає. У кладці — 5-8 блискучих білих яєць. Насиджують по черзі обоє батьків приблизно три тижні.

Пташенята після прокльовування без оперення, сліпі. Вилуплення відбувається неодночасно. Живляться пташенята личинками комах, яких батьки попередньо подрібнюють. Під час вигодовування пташенят рибалочки щодня приносять 60—70 рибин. Окрім того, якщо гине один з партнерів, то інший може виростити потомство сам. Бувають випадки, коди вигодовувати пташенят допомогають інші рибалочки, які не мають потомства.

Через три тижні після вилуплення пташенята можуть вилітати із гнізда. Вони оперені менш яскраво, ніж дорослі і менші за розміром. Кілька днів вони літають біля батьків, які їх продовжують годувати. У сприятливі роки птахи встигають насидіти другу кладку (кінець червня — початок липня). У середині серпня другий виводок уже готовий до польоту.

Весняна міграція починається в кінці серпня, триває у вересні і навіть, у жовтні. Зимують рибалочки в Південній Європі, Азії та Африці.

Тривалість життя близько 15 років. Ворогів у рибалочки практично не має. Інколи на них полюють соколи та яструби.

Рибалочка як символ

Логотип робочої групи «Дослідження птахів басейну Сіверського Дінця»

Рибалочка обирався різними природоохоронними організаціями Птахом року.

Цей вид птахи є на логотипі робочої мережі «Дослідження птахів басейну Сіверського Дінця»

Птах перебуває під захистом Бернської конвенції та Директиви Європейського союзу про захист диких птахів.

Див. також

Література

Посилання