Країна: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][перевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
Немає опису редагування
Немає опису редагування
Рядок 262: Рядок 262:
#* ''Південно-Західна'': великий регіон (16 країн) від східного узбережжя Середземного моря до Афганістану і від гір Кавказу до узбережжя Індійського океану.
#* ''Південно-Західна'': великий регіон (16 країн) від східного узбережжя Середземного моря до Афганістану і від гір Кавказу до узбережжя Індійського океану.
#* ''Південна'': Індія, [[Бангладеш]], [[Непал]], Бутан, Пакистан, [[Шрі-Ланка]].
#* ''Південна'': Індія, [[Бангладеш]], [[Непал]], Бутан, Пакистан, [[Шрі-Ланка]].
#* ''Південно-Східна'': 11 країн Індокитаю та Малайського архіпелагу: Бруней, В'єтнам, Індонезія, [[Камбоджа]], Лаос, Малайзія, М'янма, Сінгапур, Таїланд, Філіппіни, Східний Тімор.
#* ''Південно-Східна'': 11 країн Індокитаю та Малайського архіпелагу: Бруней, В'єтнам, Індонезія, [[Камбоджа]], Лаос, Малайзія, М'янма, Сінгапур, Таїланд, Філіппіни, Східний Тимор.
#* ''Східна Азія'': Китай (КНР), Монголія, Японія, КНДР ([[Північна Корея]]), Тайвань, Аомінь, (Макао) має особливий статус.
#* ''Східна Азія'': Китай (КНР), Монголія, Японія, КНДР ([[Північна Корея]]), Тайвань, Аомінь, (Макао) має особливий статус.
#* ''Центральна Азія'': Туркменістан, Узбекистан, Таджикистан, Казахстан, Киргизстан, Монголія, райони Тибету (КНР) та Алтаю (Росія).
#* ''Центральна Азія'': Туркменістан, Узбекистан, Таджикистан, Казахстан, Киргизстан, Монголія, райони Тибету (КНР) та Алтаю (Росія).

Версія за 08:13, 27 липня 2016

Політична карта Європи

Краї́на — це територія з визначеними кордонами й населенням, що являє собою єдине ціле з погляду історії, культури, нації та в політико-географічному відношенні може бути незалежною або залежною. Країна не завжди є державою, наприклад Україна в 1900 р. була країною українців, але поділеною між Російською та Австро-Угорською імперіями.

У світі існує 195 країни-держави. Практично всі вони, за винятком Ватикану та Палестинських територій, є членами ООН.

Політична мапа світу

Політична мапа світу

Політична мапа світу з'явилася з утворенням перших держав. Можна вирізнити кілька етапів її формування:

  • Початок ХХ ст. — 1985 рік. Основні зміни на світовій політичній мапі у ХХ ст.:
    • 19001917 рік. Загострення політичних відносин на межі століть переросло в першу світову війну, внаслідок якої європейські країни зазнали кризи, а лідером світової економіки і політики поступово стали Сполучені Штати Америки. У світі на цьому етапі існувало 55 суверенних держав.
    • 19391960 роки. На початку другої світової війни налічувалося вже 70 суверенних держав, у 1947 році — 81 держава. У 1949-му з'явилися ФРН і НДР. Значні зміни сталися на політичній карті Африки: 1960 рік було названо роком Африки — 17 країн континенту здобули незалежність. Колоніальні системи США, Великобританії та Франції були зруйновані.

Державний лад і державний устрій

Форми правління

Основні типи державного ладу і форми правління:

  1. Монархія — форма правління, за якої главою держави є монарх (король, князь, султан, шах, емір) і влада успадковується наступником. Реально у світі налічується близько 30 монархій. Монархії поділяють на:
  2. Республіка — форма правління, за якої всі вищі органи державної влади обираються чи формуються загальнонаціональними установами — парламентами. Наприклад: Сполучені Штати Америки, Федеративна Республіка Німеччина (ФРН), Україна, Росія.
  3. Держави у складі Співдружності. Офіційно країн з подібною формою правління — 15 (це фактично незалежні держави, главами яких юридично вважається королева Великобританії). Загальні ж збори колишніх колоній збирають понад 40 країн-представниць.

Державний устрій

Основні форми державного устрою:

  1. Унітарна держава — форма устрою, за якої територія країни не має у своєму складі самостійних автономних утворень. Наприклад, Італія, Франція, Японія.
  2. Федеративна держава — форма державного устрою, за якої територія країни має в своєму складі самостійні утворення. Федеративні одиниці (республіки, штати, землі, провінції) утворюють єдину державу за певної внутрішньої самостійності на основі єдиного конституційного союзу. Принципи федерального поділу:
  3. Особливою формою державного устрою є конфедерація — постійний союз держав, створений для досягнення політичної чи воєнної мети (Швейцарія) або ж уній (зараз немає, а в минулому, наприклад, — Річ Посполита).


Регіон
Кількість незалежних держав
У тому числі
З них
Залежні території
Республіки
монархії
федерації
унітарії
Європа
44
31
12
6
37
1
Азія
49
35
14
9
40
3
Африка
54
50
3
3
50
5
Північна Америка
2
2
-
2
-
2
Латинська Америка
33
33
-
3
30
14
Австралія та Океанія
13
12
1
2
11
17

Типологія країн світу

Типологія країн залежить від того, які ознаки покласти в її основу. Критеріями поділу можуть бути:

  • розмір території,
  • кількість населення,
  • рівень економічного розвитку,
  • частка країни у світовому господарстві,
  • структура економіки, тощо
П'ятірка країн світу за величиною території
Найбільші країни Територія, млн кв. км Найменші країни територія, кв. км
Росія 17 Ватикан 0,4
Канада 10 Монако 2
Китай 9,57 Науру 21
США 9,52 Тувалу 24
Бразилія 8,51 Сан-Марино 62


та кількістю населення
Країна Населення, млн чол. Країна населення тис. чол.
Китай 1,373,710 Ватикан 0,8
Індія 1 156,898 Тувалу 9
США 322,425 Науру 10
Індонезія 190 Палау 16
Бразилія 205,329 Сан-Марино 24

В типологію країн може бути покладено виробничі відносини в суспільстві та рівень соціально-економічного розвитку. Найважливіший показник цього рівня — вироблений країною валовий внутрішній продукт (ВВП), який є сукупною вартістю усіх товарів і послуг, вироблених і реалізованих протягом року в країні.

Економічна структура світового господарства складається з країн різного рівня розвитку і видів виробничих відносин. Основу цієї типології складають:

  • співвідношення частки аграрного (сільськогосподарського) і промислового виробництва в економіці держави: аграрні, аграрно-промислові, промислово-аграрні, промислові (індустріальні), постіндустріальні країни;
  • рівень валового внутрішнього та національного продукту;
  • показник ВВП на душу населення.
Показник ВВП на душу населення
Країна
понад 10 тис. доларів країни Північної та Середньої Європи, США, Канада, Австралія, Японія, Кувейт, Нова Зеландія Сінгапур, ОАЕ
3-10 тисяч доларів Венесуела, Лівія, ПАР, європейські країни (крім постсоціалістичних), країни Перської затоки (крім Ірану), Бутан, Південна Корея Тайвань
1-3 тисячі доларів Таїланд, Малайзія, Мексика, Алжир, Туреччина, деякі країни Південної Америки
до 1 тисячі доларів решта країн


Розрізняють також валовий суспільний продукт — вартість продукції матеріального виробництва та національний дохід — частину вартості суспільного продукту, що лишилася після відшкодування матеріальних витрат. Узявши до уваги названі критерії, а також ступінь сформованості господарства та його управлінські структури, країни світу можна поділити на три великі групи: економічно розвинені капіталістичні країни; країни постсоціалістичного розвитку; країни, що розвиваються. До кожної групи входять країни, які мають як спільні риси, так і значні відмінності. Країни першої групи посідають провідні місця у світовому господарстві практично за всіма показниками. Їх близько 40. Це — індустріальні або постіндустріальні держави з розвиненою промисловістю (до 2/3 промислової продукції світу) та інтенсивним високотоварним сільським господарством. Саме в цих країнах найвищий рівень розвитку науки і наукомістких виробництв, значна концентрація світового капіталу, високий рівень життя населення.

З поміж економічно розвинених країн можна вирізнити декілька груп:

До групи постсоціалістичних країн належать:

Найчисленнішою групою (понад 100 країн) є третя — країни, що розвиваються, або країни третього світу:

Поділ на регіони

З огляду на природно-географічні, історично та соціально-географічні фактори весь світ можна поділити на великі регіони та групи країн.

  1. Європа
    • Західна: країни Північної, Середньої, Південної Європи.
    • Центральна: постсоціалістичні (Польща, Чехія, Румунія та ін.), країни Балтії(Естонія, Литва, Латвія).
    • Східна: Білорусь, Молдова, Україна; Росія (європейська частина), Казахстан (європейська частина); країни Закавказзя (економічно).
  2. Азія
    • Південно-Західна: великий регіон (16 країн) від східного узбережжя Середземного моря до Афганістану і від гір Кавказу до узбережжя Індійського океану.
    • Південна: Індія, Бангладеш, Непал, Бутан, Пакистан, Шрі-Ланка.
    • Південно-Східна: 11 країн Індокитаю та Малайського архіпелагу: Бруней, В'єтнам, Індонезія, Камбоджа, Лаос, Малайзія, М'янма, Сінгапур, Таїланд, Філіппіни, Східний Тимор.
    • Східна Азія: Китай (КНР), Монголія, Японія, КНДР (Північна Корея), Тайвань, Аомінь, (Макао) має особливий статус.
    • Центральна Азія: Туркменістан, Узбекистан, Таджикистан, Казахстан, Киргизстан, Монголія, райони Тибету (КНР) та Алтаю (Росія).
  3. Америка
    • Північна Америка (США, Канада). За географічною ознакою сюди ж входить Мексика (частіше її відносять до регіону Латинської Америки).
    • Центральна Америка. Близько 30 країн (з них 17 незалежні), розташовані від півострова Юкатан до Панами, а також країни Карибського басейну.
    • Південна Америка (решта країн, з них 12 незалежні). Зустрічається також термін «країни Латинської Америки» — південно- та центральноамериканські латиномовні країни.
  4. Африка: Північна, Південна, Західна, Східна, Центральна.
  5. Австралія та Океанія.

Див. також

Джерела

  • Доценко Ю. М., Мішогло Г. О. «Економічна і соціальна географія світу»

Посилання