Фобос (супутник): відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
Мітки: Редагування з мобільного пристрою Редагування через мобільну версію
Немає опису редагування
Рядок 66: Рядок 66:
'''Фобос''' ({{lang-el|φόβος}} — страх) — один з двох [[супутники Марса|супутників Марса]].
'''Фобос''' ({{lang-el|φόβος}} — страх) — один з двох [[супутники Марса|супутників Марса]].


==Відкриття==
== Відкриття ==


Був відкритий американським астрономом [[Асаф Холл|Асафом Холлом]] у [[1877]] році і названий на честь давньогрецького бога Фобоса (перекладається як «Страх»), супутника бога війни [[Арес]]а.
Був відкритий американським астрономом [[Асаф Холл|Асафом Холлом]] у [[1877]] році і названий на честь давньогрецького бога [[Фоб]]оса (перекладається як «Страх»), супутника бога війни [[Арес]]а.


==Загальна характеристика==
== Загальна характеристика ==
Фобос розташований на відстані 2,77 [[радіус]]а [[Марс (планета)|Марс]]а від центра планети, і робить один оберт за 7 год 39 хв 14 с, що швидше ніж обертання Марса навколо своєї осі. В результаті, на марсіанському небі Фобос сходить на заході і заходить на сході.
Фобос розташований на відстані 2,77 [[радіус]]а [[Марс (планета)|Марса]] від центра планети, і робить один оберт за 7 год 39 хв 14 с, що швидше ніж обертання Марса навколо своєї осі. В результаті, на марсіанському небі Фобос сходить на заході і заходить на сході.


Фобос обертається навколо своєї осі з тим же періодом, що й навколо Марса, тому завжди повернутий до планети одним і тим самим боком. Його орбіта знаходиться всередині [[межа Роша|межі Роша]], і супутник не розривається лише за рахунок своєї внутрішньої міцності. [[Припливні сили|Припливна дія]] Марса поступово уповільнює його рух, і зрештою призведе до падіння Фобоса на Марс.
Фобос обертається навколо своєї осі з тим же періодом, що й навколо Марса, тому завжди повернутий до планети одним і тим самим боком. Його орбіта знаходиться всередині [[межа Роша|межі Роша]], і супутник не розривається лише за рахунок своєї внутрішньої міцності. [[Припливні сили|Припливна дія]] Марса поступово уповільнює його рух, і зрештою призведе до падіння Фобоса на Марс.


Розміри Фобоса становлять 26,6×22,2×18,6 км, його поверхня всіяна [[кратер]]ами, найбільший з яких — [[Стікні (кратер)|Стікні]] — має діаметр 8 км. З кратером пов'язана мережа розламів і [[тріщина|тріщин]].
Розміри Фобоса становлять 26,6×22,2×18,6 км, його поверхня всіяна [[кратер]]ами, найбільший з яких — [[Стікні (кратер)|Стікні]] — має діаметр 8 км. З кратером пов'язана мережа розламів і [[тріщина|тріщин]].


==Походження Фобоса==
==Походження Фобоса==


Гіпотези походження марсіанських супутників і раніше суперечливі. Фобос і [[Деймос (супутник)|Деймос]] мають багато спільного з астероїдами [[Астероїди типу C|C - типу]] : їх спектр , альбедо і густина в цілому характерні для C або [[Астероїди класу D|D - типу]] астероїдів. Так , за старою гіпотезою Фобос , як і Деймос - це астероїди , що утворилися близько 4,5 мільярдів років тому в [[Пояс астероїдів|головному поясі астероїдів]], які, поступово переміщуючись з зовнішньої його частини у бік Сонця, згодом стали супутниками Марса <ref>[http://sci.esa.int/science-e/www/object/index.cfm?fobjectid=31031 Close Inspection for Phobos], ESA.</ref>
Гіпотези походження марсіанських супутників і раніше суперечливі. Фобос і [[Деймос (супутник)|Деймос]] мають багато спільного з астероїдами [[Астероїди типу C|C&nbsp;— типу]]: їх спектр, альбедо і густина в цілому характерні для C або [[Астероїди класу D|D&nbsp;— типу]] астероїдів. Так, за старою гіпотезою Фобос, як і Деймос&nbsp;— це астероїди, що утворилися близько 4,5 мільярдів років тому в [[Пояс астероїдів|головному поясі астероїдів]], які, поступово переміщуючись з зовнішньої його частини у бік Сонця, згодом стали супутниками Марса <ref>[http://sci.esa.int/science-e/www/object/index.cfm?fobjectid=31031 Close Inspection for Phobos], ESA.</ref>


Але сучасний точний аналіз даних з європейського апарату [[Марс-експрес]] показав увідмінність спектру Фобоса від спектру астероїдів головного поясу . За новою гіпотезою, Фобос - об'єкт другого покоління Сонячної Системи , тобто об'єкт, що не утворився одночасно з Марсом , а виник на орбіті <ref>[http://www.membrana.ru/particle/894 Європейський розвідник повідав про народження Фобоса у катастрофі]</ref> . Можливо , в минулому Марс пережив зіткнення з великим тілом , які в часи молодості Сонячної системи зустрічалися часто , викинувши на орбіту величезну масу порід Марса. Частина цієї речовини згодом зібралася на орбіті у вигляді супутників.
Але сучасний точний аналіз даних з європейського апарату [[Марс-експрес]] показав увідмінність спектру Фобоса від спектру астероїдів головного поясу. За новою гіпотезою, Фобос - об'єкт другого покоління Сонячної Системи , тобто об'єкт, що не утворився одночасно з Марсом , а виник на орбіті <ref>[http://www.membrana.ru/particle/894 Європейський розвідник повідав про народження Фобоса у катастрофі]</ref> . Можливо , в минулому Марс пережив зіткнення з великим тілом , які в часи молодості Сонячної системи зустрічалися часто , викинувши на орбіту величезну масу порід Марса. Частина цієї речовини згодом зібралася на орбіті у вигляді супутників.


==Кратер Стікні на Фобосі==
==Кратер Стікні на Фобосі==

Версія за 19:33, 11 жовтня 2016

Фобос
Фобос
Фобос
Зображення Фобоса, отримане космічним апаратом Mars Global Surveyor 1 червня 2003 року.
Відкриття
ВідкривачАсаф Голл
Місце відкриттяВійськово-морська обсерваторія США
Дата відкриття18 серпня 1877
Названа на честьФоб
Орбітальні характеристики
Велика піввісь9377,2 км
Ексцентриситет0,0151
Орбітальний період7 годин 39 хвилин 14 секунд
Середня орбітальна швидкість2,138 км/с
Нахил орбіти1,093° (до екватора Марса)
0,046° (до локальної площини Лапласа)
26,04° (до екліптики)
Є супутникомМарса
Фізичні характеристики
Розміри27 км × 22 км × 18 км
Середній радіус11,2667 км
Площа поверхні1548,3 км²
Об'єм5783,61 км³
Маса1,0659× 1016 кг
Середня густина1,876 г/см³
Прискорення вільного падіння на поверхні0,0057 м/с²
Друга космічна швидкість11,39 м/с
Період обертаннясинхронний
Нахил осі
Альбедо0,071 ± 0,012
Температура≈233 K
CMNS: Фобос у Вікісховищі

Фобос (грец. φόβος — страх) — один з двох супутників Марса.

Відкриття

Був відкритий американським астрономом Асафом Холлом у 1877 році і названий на честь давньогрецького бога Фобоса (перекладається як «Страх»), супутника бога війни Ареса.

Загальна характеристика

Фобос розташований на відстані 2,77 радіуса Марса від центра планети, і робить один оберт за 7 год 39 хв 14 с, що швидше ніж обертання Марса навколо своєї осі. В результаті, на марсіанському небі Фобос сходить на заході і заходить на сході.

Фобос обертається навколо своєї осі з тим же періодом, що й навколо Марса, тому завжди повернутий до планети одним і тим самим боком. Його орбіта знаходиться всередині межі Роша, і супутник не розривається лише за рахунок своєї внутрішньої міцності. Припливна дія Марса поступово уповільнює його рух, і зрештою призведе до падіння Фобоса на Марс.

Розміри Фобоса становлять 26,6×22,2×18,6 км, його поверхня всіяна кратерами, найбільший з яких — Стікні — має діаметр 8 км. З кратером пов'язана мережа розламів і тріщин.

Походження Фобоса

Гіпотези походження марсіанських супутників і раніше суперечливі. Фобос і Деймос мають багато спільного з астероїдами C — типу: їх спектр, альбедо і густина в цілому характерні для C або D — типу астероїдів. Так, за старою гіпотезою Фобос, як і Деймос — це астероїди, що утворилися близько 4,5 мільярдів років тому в головному поясі астероїдів, які, поступово переміщуючись з зовнішньої його частини у бік Сонця, згодом стали супутниками Марса [1]

Але сучасний точний аналіз даних з європейського апарату Марс-експрес показав увідмінність спектру Фобоса від спектру астероїдів головного поясу. За новою гіпотезою, Фобос - об'єкт другого покоління Сонячної Системи , тобто об'єкт, що не утворився одночасно з Марсом , а виник на орбіті [2] . Можливо , в минулому Марс пережив зіткнення з великим тілом , які в часи молодості Сонячної системи зустрічалися часто , викинувши на орбіту величезну масу порід Марса. Частина цієї речовини згодом зібралася на орбіті у вигляді супутників.

Кратер Стікні на Фобосі

Кратер Стікні сфотографований Mars Reconnaissance Orbiter у березні 2008 року

Кратер Стікні (англ. Stickney) — найбільший метеоритний кратер на Фобосі. Діаметр кратера становить близько 9 км, таким чином він займає значну частину поверхні Фобоса. Названий на честь Хлої Анджеліни Стікні Холл, дружини американського астронома Асафа Холла[3], який відкрив обидва супутники Марса у 1877 році.

Дослідження Фобоса

В 1988 було запущено дві автоматичні міжпланетні станції «Фобос» для дослідження Марса і його супутників. Один з апаратів було втрачено через 2 місяці після запуску, другий успішно досяг Марса і встиг виконати частину дослідницької програми до того, як контакт із ним було втрачено.

Експедиція на Фобос в межах програми Російського космічного агентства «Фобос-Ґрунт» 2011 року зазнала невдачі ще на орбіті Землі.

Див. також

  • Деймос — другий супутник Марса
  • «Фобос» — серія радянських автоматичних станцій, що досліджували супутники Марса.

Інтернет-ресурси

Примітки

  1. Close Inspection for Phobos, ESA.
  2. Європейський розвідник повідав про народження Фобоса у катастрофі
  3. Blue, Jennifer. Phobos Nomenclature: Crater. Gazetteer of Planetary Nomenclature. Архів оригіналу за 13 липня 2013. Процитовано 24 липня 2009.