Операція «Анкліт»: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][перевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
доповнення
м вікіфікація
Рядок 37: Рядок 37:
Оперативна група флоту з британськими та норвезькими командос на борту зосереджувалась у трьох районах дислокації британських ВМС: [[Скапа-Флоу]], [[Грінок]] та [[Лервік]]. 22 грудня 1941 року оперативна група «J» вийшла з військово-морських баз у Скапа-Флоу та Грінок у напрямку на [[Лофотенські острови]], наступного дня з Лервіка вийшла третя частина рейдових сил. Однак, через проблеми з рушійним механізмом [[LSI (L)]] ''Prinses Josephine Charlotte'' довелось під ескортом есмінця повернутися назад. [[HMS Wheatland (L122)|«Вітленд»]] доставивши без подій транспорт до Скапа-Флоу наздоганяв основні сили оперативної групи «J». 26 грудня усе угруповання зосередилось на визначених позиціях у готовності до початку операції.
Оперативна група флоту з британськими та норвезькими командос на борту зосереджувалась у трьох районах дислокації британських ВМС: [[Скапа-Флоу]], [[Грінок]] та [[Лервік]]. 22 грудня 1941 року оперативна група «J» вийшла з військово-морських баз у Скапа-Флоу та Грінок у напрямку на [[Лофотенські острови]], наступного дня з Лервіка вийшла третя частина рейдових сил. Однак, через проблеми з рушійним механізмом [[LSI (L)]] ''Prinses Josephine Charlotte'' довелось під ескортом есмінця повернутися назад. [[HMS Wheatland (L122)|«Вітленд»]] доставивши без подій транспорт до Скапа-Флоу наздоганяв основні сили оперативної групи «J». 26 грудня усе угруповання зосередилось на визначених позиціях у готовності до початку операції.


О 6 годин ранку морський десант у кількості 300 командос, одягнутих у білі [[Маскувальний костюм|маскхалати]] на [[Десантно-висадочні засоби|десантно-висадочних засобах]] під прикриттям ескадреного міноносця [[HMS Lamerton (L88)|«Ламертон»]] та норвезьких [[корвет]]ів [[HNoMS Andenes (K01)|HNoMS «Енденес»]] і [[HNoMS Eglantine (K197)|HNoMS «Еглантін»]] без жодного пострілу з боку противника висадився на західний берег острову [[Москенесьо]]. Водночас кораблі оперативної групи розпочали артилерійський обстріл ворожих об'єктів та позицій. [[HMS Bedouin (F67)|«Бедуїн»]] знищив радіостанцію на острові [[Флакстадьо]], поки [[крейсер]] «Аретьюза» ха підтримки есмінців увійшов до [[фіорд]]у [[Вестфьорд]], де захопили норвезький судна ''«Конг Гаральд»'' (1 125 тонн) та ''«Нордленд»'' (745 тонн), а [[HMS Ashanti (F51)|«Ашанті»]] потопив вогнем німецький [[патрульний корабель]] ''Geier''.
О 6 годин ранку [[морський десант]] у кількості 300 командос, одягнутих у білі [[Маскувальний костюм|маскхалати]] на [[Десантно-висадочні засоби|десантно-висадочних засобах]] під прикриттям ескадреного міноносця [[HMS Lamerton (L88)|«Ламертон»]] та норвезьких [[корвет]]ів [[HNoMS Andenes (K01)|HNoMS «Енденес»]] і [[HNoMS Eglantine (K197)|HNoMS «Еглантін»]] без жодного пострілу з боку противника висадився на західний берег острову [[Москенесьо]]. Водночас кораблі оперативної групи розпочали артилерійський обстріл ворожих об'єктів та позицій. [[HMS Bedouin (F67)|«Бедуїн»]] знищив радіостанцію на острові [[Флакстадьо]], поки [[крейсер]] «Аретьюза» ха підтримки есмінців увійшов до [[фіорд]]у [[Вестфьорд]], де захопили норвезький судна ''«Конг Гаральд»'' (1 125 тонн) та ''«Нордленд»'' (745 тонн), а [[HMS Ashanti (F51)|«Ашанті»]] потопив вогнем німецький [[патрульний корабель]] ''Geier''.


Командос союзників швидко окупували села [[Рейне]] й [[Москенес]], захопивши невеликий німецький гарнізон та [[Колабораціонізм у Другій світовій війні|норвезьких колабораціоністів]] на радіостанції в Глапені.
Командос союзників швидко окупували села [[Рейне]] й [[Москенес]], захопивши невеликий німецький гарнізон та [[Колабораціонізм у Другій світовій війні|норвезьких колабораціоністів]] на радіостанції в Глапені.
Рядок 44: Рядок 44:


== Наслідки операції ==
== Наслідки операції ==
У наслідок проведення спеціальної операції «Анкліт» два радіопередавачі було знищено, декілька німецьких суден та човнів було або знищено або захоплено та невелика кількість німецьких вояків і колабораціоністів захоплена в полон. На патрульному кораблі ''Geier'' були захоплені деталі та документи кодування до шифрувальної машини «Енігма». Оперативна група повернулась без втрат, маючи на борту понад 200 норвежців, що приєднались до Руху опору й вступили до [[Норвезькі Вільні сили|Норвезьких Вільних сил]]. Британці вважали операцію успішною, однак вивчили один урок — у майбутньому вони ніколи не проводили такого роду операцій без повітряної підтримки.
У наслідок проведення спеціальної операції «Анкліт» два радіопередавачі було знищено, декілька німецьких суден та човнів було або знищено або захоплено та невелика кількість німецьких вояків і колабораціоністів захоплена в полон. На патрульному кораблі ''Geier'' були захоплені деталі та документи кодування до шифрувальної машини [[Енігма (автомат)|«Енігма»]]. Оперативна група повернулась без втрат, маючи на борту понад 200 [[норвежці]]в, що приєднались до Руху опору й вступили до [[Норвезькі Вільні сили|Норвезьких Вільних сил]]. [[Британці]] вважали операцію успішною, однак вивчили один урок — у майбутньому вони ніколи не проводили такого роду операцій без повітряної підтримки.


== Див. також ==
== Див. також ==

Версія за 17:25, 20 листопада 2016

Операція «Анкліт»
Operation Anklet
Операції британських командос
Західний фронт

Підготовка британських командос до висадки на берег
Координати: 67°59′00″ пн. ш. 13°00′00″ сх. д. / 67.98333333336077544117870275° пн. ш. 13.000000000028° сх. д. / 67.98333333336077544117870275; 13.000000000028
Дата: 26-27 грудня 1941
Місце: Лофотенські острови, Норвезьке море
Результат: перемога британських командос
Сторони
Союзники:
Велика Британія Велика Британія
Норвегія Норвегія
Країни Осі:
Третій Рейх Третій Рейх
Райхскомісаріат Норвегія
Командувачі
Велика Британія Ф.Далрімпл-Гамільтон
Велика Британія Г.Далрімпл-Сміт
Норвегія Мартин Єнсен Лінге
Третій Рейх Н.фон Фалкенхорст
Військові формування
Загін британських командос No. 12
22 кораблі та судна трьох флотів у ролі підтримки
невеликий місцевий гарнізон, колаборанти (підрозділи від 8 дивізій (три дивізії берегової оборони, 4 — піхотні та одна авіапольова Люфтваффе)[1])

Unknown number of aircraft and naval forces

Військові сили
300 британських та норвезьких командос н/д
Втрати
легкий крейсер HMS «Аретьюза» серйозно пошкоджений 1 патрульний корабель потоплений
знищені 2 радіостанції

Операція «Анкліт» (англ. Operation Anklet) — кодове найменування спеціальної операції, що проводилася наприкінці грудня 1941 року за підтримки 22 кораблів трьох флотів силами 300 чоловіків загону No. 12 британських командос та 1-ої окремої норвезької роти з метою дезорганізації тилу німецьких військ на окупованих ними норвезьких Лофотенських островах під час Другої світової війни.

Практично одночасно британський штаб об'єднаних операцій влаштував подібний рейд силами зведеного загону з No. 2, 3, 4 та 6 командос, яка атакувала острів Вогсей у Согн-ог-Ф'юране.

Лофотенські острови на мапі північно-західного узбережжя Європи

Передумови

Після ухвалення прем'єр-міністром Великої Британії В.Черчиллем пропозиції підполковника Дадлі Кларка за підтримки начальника Імперського генерального штабу фельдмаршала Дж. Ділла, стосовно формування перших загонів спеціального призначення[2], завданням яких було знищення особливо важливих об'єктів на території окупованої німецьким Вермахтом Європи, британці розгорнули активну діяльність на цьому напрямку.

17 липня Черчилль, який був переконаним прихильником командос, призначив на посаду директора штабу об'єднаних операцій, ветерана Галліполійської кампанії та рейду на Зебрюгге та свого особистого товариша 68-річного адмірала флоту Роджера Кіза[3]. Кіз очолив цей орган управління, котрий відповідав за проведення спеціальних рейдових, диверсійних та десантних операцій на територіях, зайнятих противником, й якому підпорядковувалися усі утворені формування командос. Перші групи комплектувалися виключно за рахунок набору добровольців з Британської армії, до того ж з переліку частин, що дислокувалися на території островів, а також з тих, хто служив у розформованих окремих рот Територіальної армії, що билися в Норвегії[а 1].

Успішне проведення операції «Клеймор» у березні 1941 року додало Британському Адміралтейству впевненості у тому, що вони обрали вірний шлях у боротьбі з німецькими окупантами у прибережній зоні Європи. Штаб об'єднаних операцій на чолі з контр-адміралом Л. Маунтбеттеном запланував проведення ще серії рейдових акцій на кінець 1941 року.

Британські командос готувались до проведення сміливої за задумом диверсійної операції під кодовою назвою операція «Анкліт» — рейд No. 12 Commando на Лофотенські острови за підтримки 22 кораблів та суден трьох флотів. У той час німецькі військовики переважно святкували наступне свято після Різдва — День подарунків. Протягом двох діб оперативна група флоту[а 2] та командос утримували низку важливих об'єктів на островах, зокрема вивели з ладу 2 ворожі радіостанції та потопили декілька суден. За результатами рейду Гітлер був певен, що союзники розпочали вторгнення до Норвегії, й віддав наказ утримувати в країні значні сили та засоби.

Операція

Оперативна група флоту з британськими та норвезькими командос на борту зосереджувалась у трьох районах дислокації британських ВМС: Скапа-Флоу, Грінок та Лервік. 22 грудня 1941 року оперативна група «J» вийшла з військово-морських баз у Скапа-Флоу та Грінок у напрямку на Лофотенські острови, наступного дня з Лервіка вийшла третя частина рейдових сил. Однак, через проблеми з рушійним механізмом LSI (L) Prinses Josephine Charlotte довелось під ескортом есмінця повернутися назад. «Вітленд» доставивши без подій транспорт до Скапа-Флоу наздоганяв основні сили оперативної групи «J». 26 грудня усе угруповання зосередилось на визначених позиціях у готовності до початку операції.

О 6 годин ранку морський десант у кількості 300 командос, одягнутих у білі маскхалати на десантно-висадочних засобах під прикриттям ескадреного міноносця «Ламертон» та норвезьких корветів HNoMS «Енденес» і HNoMS «Еглантін» без жодного пострілу з боку противника висадився на західний берег острову Москенесьо. Водночас кораблі оперативної групи розпочали артилерійський обстріл ворожих об'єктів та позицій. «Бедуїн» знищив радіостанцію на острові Флакстадьо, поки крейсер «Аретьюза» ха підтримки есмінців увійшов до фіорду Вестфьорд, де захопили норвезький судна «Конг Гаральд» (1 125 тонн) та «Нордленд» (745 тонн), а «Ашанті» потопив вогнем німецький патрульний корабель Geier.

Командос союзників швидко окупували села Рейне й Москенес, захопивши невеликий німецький гарнізон та норвезьких колабораціоністів на радіостанції в Глапені.

Наступного дня, німецький морський літак здійснив спробу бомбардувати англійський крейсер HMS «Аретьюза» й хоча не досяг прямого влучення в корабель, пошкодження зазнані у ході атаки довелось згодом ремонтувати протягом 14 тижнів. Через відсутність підтримки з повітря командувач операцією адмірал Ф.Далрімпл-Гамільтон після двох днів перебування на захоплених островах віддав наказ силам відступити з норвезьких земель. 1 січня 1942 року оперативна група «J» без втрат повернулася на головну військово-морську базу до Скапа-Флоу.

Наслідки операції

У наслідок проведення спеціальної операції «Анкліт» два радіопередавачі було знищено, декілька німецьких суден та човнів було або знищено або захоплено та невелика кількість німецьких вояків і колабораціоністів захоплена в полон. На патрульному кораблі Geier були захоплені деталі та документи кодування до шифрувальної машини «Енігма». Оперативна група повернулась без втрат, маючи на борту понад 200 норвежців, що приєднались до Руху опору й вступили до Норвезьких Вільних сил. Британці вважали операцію успішною, однак вивчили один урок — у майбутньому вони ніколи не проводили такого роду операцій без повітряної підтримки.

Див. також

Посилання

Література

  • Brayley, Martin; Chappell, Mike (2001). British Army 1939–45 (1): North-West Europe. Osprey Publishing. ISBN 1-84176-052-8.
  • Chappell, Mike (1996). Army Commandos 1940—1945. Osprey Publishing. ISBN 1-85532-579-9.
  • Moreman, Timothy Robert (2006). British Commandos 1940–46. Osprey Publishing. ISBN 1-84176-986-X.

Примітки

Виноски
  1. У квітні 1940 з британських добровольців Територіальної армії було сформоване 10 окремих рот, що готувалися до ведення партизанської та диверсійної діяльності на території Норвегії під час тамтешньої кампанії. Кожна окрема спеціальна рота[en] мала у своєму складі 21 офіцера та 268 солдатів.
  2. Оперативна група нараховувала 22 кораблі та судна трьох флотів: Королівський військово-морський флот Великої Британії: легкий крейсер HMS «Аретьюза», 6 есмінців: «Сомалі», «Бедуїн», «Ашанті», «Ескімо», «Ламертон» та «Вітленд», 3 морські тральщики «Альціон», «Харрієр» і «Спідвелл»; 2 великих десантних кораблі типу LSI (L): HMS Prins Albert та Prinses Josephine Charlotte; 2 підводних човни: «Тайгріс» і «Сілайон»; а також гідрографічне судно «Скотт». Британський Королівський допоміжний флот виділив на проведення операції 2 танкери: RFA Black Ranger і RFA Gray Ranger, вантажне судно Gudrun Mærsk і буксир Jaunty. Норвезький Королівський флот був представлений двома корветами HNoMS «Енденес» і HNoMS «Еглантін». Від військово-морських сил Польщі в операції брали участь есмінці ORP «Краков'як» і ORP «Куяв'як».
Джерела
  1. у цілому на території окупованої Норвегії на час операції
  2. Haskew, p.47.
  3. ROGER JOHN BROWNLOW KEYES