Доктор (Доктор Хто): відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][перевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
Рядок 89: Рядок 89:
{{Втілення Доктора}}
{{Втілення Доктора}}


[[Категорія:Персонажі]]
[[Категорія:Вигадані персонажі]]
[[Категорія:Доктор Хто]]
[[Категорія:Доктор Хто]]
[[Категорія:Персонаж серіалу Доктор Хто]]
[[Категорія:Персонаж серіалу Доктор Хто]]

Версія за 02:04, 21 березня 2017

Доктор
РасаВолодар Часу
Рідна планетаГаліфрей
Рідна ераРассилонська ера
Перша появаНеземне дитя
АкторВільям Гартнелл
Патрік Траутон
Джон Пертві
Том Бейкер
Пітер Девісон
Колін Бейкер
Сильвестр Маккой
Пол МакГанн
Джон Гарт
Крістофер Екклстон
Девід Теннант
Метт Сміт
Пітер Капальді

Доктор — головний персонаж науково-фантастичного серіалу BBC Доктор Хто.

До цього часу одинадцять акторів виконували його роль. Зміни у зовнішності пояснюють здатністю представників його раси — Володарів Часу — регенерувати[en] із наближенням смерті. Британська газета The Daily Telegraph назвала Доктора найвідомішим прибульцем. Доктора у його дванадцятому втіленні грає шотландський актор Пітер Капальді. Уперше він з'явився на екрані 25 грудня 2013 року у різдвяному випуску Час Доктора[ru].

Загальний огляд

Доктор — Володар Часу — іншопланетянин із планети Галіфрей, який подорожує у часі і просторі у своїй машині часу — TARDIS. Її назва є абревіатурою від Time And Relative Dimension In Space (Час і відносна відстань у просторі). Доктор досліджує Всесвіт, мандруючи випадковими ерами і місцями. Щоразу під час його пригод врятуватися від негараздів йому допомагає його знання науки, технології й історії. Він допомагає тим, хто потрапляє у халепу, якщо тільки їхні неприємності не є зафіксованою точкою у часі і просторі. В історії Воєнні ігри стверджується, що Доктор викрав свою ТАРДІС. Можливо, саме тому Доктор ніколи не міг впоратись із управлінням. Хоча в епізоді Кінець мандрівки Десятий Доктор каже, що ТАРДІС повинна мати шість пілотів, аби бути цілком керованою. Доктор завжди має людей, які з ним подорожують — супутників. Більшість із них свідомо прийняли рішення мандрувати з ним, але деякі є випадковими пасажирами, особливо це стосується класичних серій.

Дитинство

Про дитинство Доктора відомо мало. У класичному серіалі часто згадується, що він навчався в Академії. Одним із його викладачів був Боруса, а серед інших учнів — Майстер і Рані, які зрештою стануть його смертельними ворогами. Восьмий Доктор у повнометражному фільмі був першим, хто згадав про своє дитинство. Він розповідав Ґрейс Холовей, що любив спостерігати з батьком метеорний дощ.

У першій серії третього сезону Сміт і Джонс на питання Марти, чи має він хоча би брата, Доктор відповідає: «Більше ні». Із чого можна зробити висновок, що брата він таки мав.

В епізоді Дівчина з каміну маркіза де Помпадур під час телепатичного сеансу спостерігала дитинство Доктора і сказала, що воно було дуже самотнім. Також у дитинстві Доктор і Майстер були найкращими друзями. Втім, вони ними і залишаються, хоча при цьому є і найзатятішими ворогами.

В історії Часовий монстр Доктор повідомляє, що виріс у будиночку на схилі гори. Також він каже, що біля його будинку під деревом жив відлюдник, який втішав його, коли він був пригнічений.

В епізоді Звук барабанів Доктор розповідає, що у віці восьми років Володарі Часу проходять ініціацію, під час якої юні діти Галіфрею мають зазирнути у вихор часу. За його словами, це видовище надихає одних і пригнічує інших, а декого зводить з глузду (як, наприклад, Майстра). Про себе ж він сказав, що був серед тих, хто втік.

Сім'я

Посилання на родину Доктора є дуже рідкісними у серіалі. Протягом перших двох сезонів Доктор мандрував зі своєю онукою С'юзан Форман. Також, як було зазначено вище, можливо, він мав брата. Другий Доктор казав, що його сім'я зринає у нього в пам'яті, коли він хоче, щоб вони були, а в інші моменти — вони сплять. В історії Прокляття Фенріка Сьомий Доктор на питання, чи має він сім'ю, відповідає, що не знає. Скоріше за все, мається на увазі, що йому невідома їхня доля.

У серії Бійтеся її Доктор каже Роуз, що колись був батьком, проте одразу ж змінює тему. Теж саме він повторює і Донні в епізоді Донька Доктора, коли вона каже, що у Доктора класичний «шок татуся». Він також каже, що втратив сім'ю під час Війни Часу. У цьому епізоді з викраденого генетичного матеріалу Доктора було створено дівчину-солдата Дженні, яка технічно є Докторовою донькою (її роль виконала Джорджія Моффет, яка є донькою Пітера Девісона).

В епізоді Порожня дитина лікар Константин каже Докторові: «До початку війни я був і батьком, і дідусем. Але зараз — ні. Я просто доктор». На це Дев'ятий Доктор відповідає: «Так… Я знаю це відчуття». У серії Не моргай Доктор каже, що ніколи не почувався добре на весіллях, навіть на власному.

На початку серіалу

Образ Доктора було вигадано директором ВВС Сідні Н'юменом. Перший сценарій, якому потім судилося перерости у сценарій серіалу «Доктор Хто», носив робочу назву «The Troubleshooters». У березні 1963 року ідею розвинув С. Е. Веббер, якого було запрошено допомогти проекту. У варіанті Веббера головний герой був описаний як «зрілий чоловік 35-40 років із деякими дивацтвами у поведінці». Проте Н'юмен не пристав на всі пропозиції, створивши альтернативний образ — старигана, який мандрує у викраденій машині часу — якого він назавав «Доктор Хто». Таким чином, Доктор Хто існує з травня 1963 року.

Першим актором, який зіграв Доктора був Вільям Хартнелл. Але через три роки він змушений був залишити серіал через проблеми зі здоров'ям, і роль дісталася Патріку Тротону. Донині вважається, що Доктора грало одинадцять акторів (хоча у 1975 році, коли Хартнелл уже помер, в спецепізоді П'ять Докторів роль Першого Доктора виконав Річард Харндол, і таким чином, акторів, що виконували цю роль є дванадцять). Серед усіх цих втілень найкращими визнають Четвертого і Десятого Докторів, яких зіграли відповідно Том Бейкер і Девід Теннант. Нинішнього, Дванадцятого Доктора грає Пітер Капальді.

На початку серіалу про Доктора невідомо нічого, навіть його імені. У найпершому епізоді Неземне дитя двоє вчителів Барбара Райт і Єн Честертон заінтриговані однією ученицею, С'юзан Форман, яка демонструє неабиякі знання з усіх предметів. Вони простежили за нею до звалища старих автомобілів. Там вони почули її голос і голос якогось чоловіка, які долинали з того, що видавалось поліцейською будкою. Зайшовши до неї, вони виявили, що вона значно більш зсередини, ніж зовні. Старий, якого С'юзан називає дідусем, викрадає вчителів, щоб вони не повідомили нікого про їхнє місце розташування, і відправляється у доісторичну епоху. Згодом вони почали мандрувати разом.

Фізіологія

Хоча Володарі Часу зовні нагадують людей, їхня фізіологія відрізняться від людської у декількох ключових моментах. Наприклад, вони мають два серця (подвійну серцево-судинну систему), «обхідну дихальну систему», яка дозволяє залишатися довше без повітря. Внутрішня температура тіла — 15-16 градусів за Цельсієм. Доктор часто демонструє надлюдську витримку. Крім того, він може поглинати і звільнятися від деяких видів випромінювання. У деяких епізодах також натякається, що Доктор може легко витримувати дуже низькі температури. Проте Володарі Часу також мають і слабкі місця, не притаманні людям. Так, в історії Розум зла Доктор стверджує, що пігулка аспірину може вбити його.

У шостому сезоні Другий Доктор стверджує, що Володарі Часу могли б жити вічно, якби не нещасні випадки. Коли вони трапляються, Володарі Часу регенерують. В історії Безжалісний убивця Доктор каже, що регенерація можлива дванадцять разів. У вступній частині фільму 1996 року Доктор підтверджує, що Володарі Часу мають тринадцять життів, і Майстер використав їх усі. До того ж, регенерація не є обов'язковою. Так, в епізоді Останній Володар Часу Майстер відмовляється регенерувати і помирає на руках у Доктора.

Через те, що між Восьмим і Дев'ятим Докторами було втілення під ім'ям Воїн, а Десятий Доктор фактично регенерував двічі (спрямував енергію регенерації на власну руку в епізоді Кінець подорожі, що спричинило появу мета-кризового Доктора), Одинадцятий Доктор фактично був 13-им і останнім втіленням Доктора. Проте у серії Час Доктора Володарі часу дали Доктору новий цикл регенерацій, таким чином після Дванадцятого Доктора може бути ще 12 втілень.

Доктор Хто?

У першому епізод Барбара називає Доктора доктором Форманом, використовуючи прізвище, яке взяла собі його онука. Проте, коли він каже, що Форман — не його прізвище, Єн із запало питає «Тоді хто він? Доктор Хто?».

У поновленому серіал Роуз Тайлер знаходить інформацію про Доктора на сайті, що носить назву «Доктор Хто?»

У першій серії сьомого сезону поновленого серіалу дівчина на ім’я Освін Освальд видалила усю інформацію про Доктора у телепатичному каналі Далеків. У кінці серії Далеки просять у Доктора ідентифікувати його, а, отримавши відповідь про те, що він Доктор, починають запитувати «Доктор Хто? Доктор Хто?».

Зміна акторів

Регенерація

Зміна акторів, які виконували роль Доктора пояснюється здатністю Володарів Часу регенерувати. Основне призначення регенерації — омолоджувати організм. Так, Другий Доктор повинен був бути дійсно був молодшим за Першого. Малося на увазі, що Доктор скинув із себе декілька сотень років. Проте насправді, коли Другий Доктор назвав свій вік, то виявилося, що він зростає, а не зменшується. Хоча, за збігом обставин, кожен новий актор, який грав Доктора, був, зазвичай, молодшим за попереднього. Ця тенденція була порушена тільки при регенерації Другого Доктора у Третього і П'ятого у Шостого.

Зустрічі різних втілень

Інколи траплялося так, що між собою зустрічалися різні втілення Доктора. Нижче наведено список таких зустрічей

К-сть
Докторів
Номери Докторів Епізод Позначки
3 Перший, Другий, Третій Три Доктори Спочатку планувалося, що роль Хартнелла буде більшою, проте через стан здоров'я він не зміг взяти активну участь
5 Перший, Другий, Третій, П'ятий П'ять Докторів Роль Першого Доктора виконав Річард Харндол. Том Бейкер відмовився брати участь у епізоді, пояснюючи це тим, що минуло надто мало часу з тих пір, як він залишив серіал. Щоб зобразити Четвертого Доктора, було використано нарізки із епізодів за його участю
2 Другий, Шостий Два Доктори
7 Перший, Другий, Третій,Четвертий П'ятий, Шостий, Сьомий Виміри часу Спеціальний випуск до 30-річчя серіалу. Для зображення Першого і Другого Докторів використано кліпи.
2 П'ятий, Десятий Аварія в часі Спецепізод для передачі «Діти у злиднях».
3 Воїн, Десятий, Одинадцятий День Доктора Повнометражний фільм до 50-річчя серіалу.

Посилання