Кришталевий череп: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
Мітки: Редагування з мобільного пристрою Редагування через мобільну версію
Немає опису редагування
Рядок 8: Рядок 8:


== Виявлення фальсифікації ==
== Виявлення фальсифікації ==
Згодом дослідження двох черепів Бобана, проведені науковцями з [[Великобританія|Великобританії]] і [[США]], встановили, що вони були виготовлені в XIX і XX століттях, причому досить грубим способом. Дослідники використовували прискорювачі елементарних часток і ультрафіолетовий сканер.<ref>Tieteen kuvalehti 16/2008</ref> Свою роботу міжнародна група дослідників опублікувала в піку фільму «[[Індіана Джонс і Королівство кришталевого черепа]]», який щойно вийшов на екрани. Науковці виявили, що на поверхні британського зразка черепа є сліди від поворотного круга з абразивом ([[корунд]] і [[алмаз]]), що застосовувався в XIX столітті. Бовванець (надібок) був відрізаний інструментом сучасного типу і відшліфований обертовим диском. На «Смітсоніанському» черепові виявлені сліди [[карборунд]]у і сучасних абразивних матеріалів <ref>[http://www.membrana.ru/lenta/index.html?8241 Два стародавніх кришталевих черепи виявилися підробкою]</ref>. При цьому відомо, що в доколумбовій Америці колесо не було навіть відоме.
Згодом дослідження двох черепів Бобана, проведені науковцями з [[Велика Британія|Великої Британії]] та [[США]], встановили, що вони були виготовлені в XIX і XX століттях, причому досить грубим способом. Дослідники використовували прискорювачі елементарних часток і ультрафіолетовий сканер.<ref>Tieteen kuvalehti 16/2008</ref> Свою роботу міжнародна група дослідників опублікувала в піку фільму «[[Індіана Джонс і Королівство кришталевого черепа]]», який щойно вийшов на екрани. Науковці виявили, що на поверхні британського зразка черепа є сліди від поворотного круга з абразивом ([[корунд]] і [[алмаз]]), що застосовувався в XIX столітті. Бовванець (надібок) був відрізаний інструментом сучасного типу і відшліфований обертовим диском. На «Смітсоніанському» черепові виявлені сліди [[карборунд]]у і сучасних абразивних матеріалів <ref>[http://www.membrana.ru/lenta/index.html?8241 Два стародавніх кришталевих черепи виявилися підробкою]</ref>. При цьому відомо, що в доколумбовій Америці колесо не було навіть відоме.
Використаний для виробів [[кварц]] виявився родом не з Америки, а з Швейцарії чи Німеччини. Таємницю виготовлення міг знати антиквар Ежен Бобан, який помер в 1909 році.
Використаний для виробів [[кварц]] виявився родом не з Америки, а з Швейцарії чи Німеччини. Таємницю виготовлення міг знати антиквар Ежен Бобан, який помер в 1909 році.



Версія за 21:43, 13 квітня 2017

Кришталевий череп в Британському музеї.

Кришталевий череп - модель людського черепа, виготовлена з цілісного шматка прозорого або димчастого гірського кришталю (кварцу).

Знахідка

З середини XIX століття в західних виданнях почали з'являтися повідомлення про крихітні кришталеві черепи, які торговці доколумбовими старожитностями видавали за спадщину цивілізацій ацтеків, майя і ольмеків, стверджуючи при цьому, що вік черепів не менше 500 років.

В даний час у світі існує 12 черепів, виготовлених з гірського кришталю, чий виготовлювач (або виробники) невідомий. 9 з них у приватних колекціях. Решта виставлені у Вашингтонському музеї Смітсонівського інституту, Паризькому Музеї примітивного мистецтва і в Британському музеї. Три останніх зображують людський череп у натуральну величину і нібито здобуті в джунглях Гватемали антикваром Еженом Бобаном, що був археологічним радником при мексиканському імператорі Максиміліані.

Виявлення фальсифікації

Згодом дослідження двох черепів Бобана, проведені науковцями з Великої Британії та США, встановили, що вони були виготовлені в XIX і XX століттях, причому досить грубим способом. Дослідники використовували прискорювачі елементарних часток і ультрафіолетовий сканер.[1] Свою роботу міжнародна група дослідників опублікувала в піку фільму «Індіана Джонс і Королівство кришталевого черепа», який щойно вийшов на екрани. Науковці виявили, що на поверхні британського зразка черепа є сліди від поворотного круга з абразивом (корунд і алмаз), що застосовувався в XIX столітті. Бовванець (надібок) був відрізаний інструментом сучасного типу і відшліфований обертовим диском. На «Смітсоніанському» черепові виявлені сліди карборунду і сучасних абразивних матеріалів [2]. При цьому відомо, що в доколумбовій Америці колесо не було навіть відоме. Використаний для виробів кварц виявився родом не з Америки, а з Швейцарії чи Німеччини. Таємницю виготовлення міг знати антиквар Ежен Бобан, який помер в 1909 році.

У мистецтві

Навіть незважаючи на доведеність фальшивки, багато загадок кришталевих черепів досі продовжують цікавити і простих людей, і дослідників. Тема наділених надприродними властивостями кришталевих черепів час від часу спливає в масовій культурі - наприклад, в телесеріалах «Зоряна брама» (епізод «Кришталевий череп») і «Veritas: у пошуках істини» (3 епізод), у фільмі Саймона Вінсера «Фантом» (1996), у фільмі Стівена Спілберга «Індіана Джонс і Королівство кришталевого черепа» (2008) і в комп'ютерних іграх «Ненсі Дрю. Легенда про кришталевий череп» , «Soulbringer», «Serious Sam», «Return to Castle Wolfenstein» і «Assassin's Creed».

Див. також

Примітки

Література