Захід-2017: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][перевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
м →‎Зовнішні посилання: ех! Видно, скоро буде нова війна! ;-0 ;-(
Рядок 73: Рядок 73:
* {{нп|Кавказ-2016||ru|Кавказ-2016}}
* {{нп|Кавказ-2016||ru|Кавказ-2016}}


== Посилання ==
== Примітки ==
{{reflist|4}}
{{reflist|4}}



Версія за 21:14, 9 вересня 2017

Захід-2017 (рос. Запад-2017) — спільні стратегічні навчання (ССН) Збройних сил Російської Федерації й Республіки Білорусь, заплановані на період з 14 по 20 вересня 2017 року. За офіційними даними[1], у навчаннях візьмуть участь до 13 тис. військовослужбовців.

Загальна інформація

ССН є плановим заходом і проводиться раз на два роки у відповідності з рішенням президентів Росії й Білорусі від 29 вересня 2009 року[2].

Мета військового навчання — перевірка можливості Росії й Білорусі забезпечити безпеку Союзної держави, її готовність до відбиття можливої агресії, а також підвищення злагодженості органів військового управління, польової і повітряної підготовки з'єднань і військових частин.

На ССН «Захід-2017» запрошено міжнародних спостерігачів від ОДКБ, ЄАЕС, СНД, НАТО[3]. Також в рамках сесії Парламентської асамблеї ОБСЄ в Мінську запрошення отримали представники делегації ОБСЕ з США[4].

13 липня на засіданні Ради Росія-НАТО представники Міністерства оборони Росії провели брифінг, представивши інформацію про ССН «Захід-2017»: відпрацьовувані завдання, задіяні полігони, залучені сили й засоби, чисельність особового складу й основних систем озброєння й техніки. Аналогічний брифінг пройде на майданчику ОБСЄ. Перед початком навчань в Москві відбудеться розширений брифінг.

12 липня в Австрії в рамках форуму ОБСЄ зі співробітництва в галузі безпеки заступник начальника Генерального штабу ЗС Республіки Білорусь Павел Муравейко провів брифінг щодо ССН «Захід-2017»[5].

Інформування щодо ССН «Запад-2017» проводиться з метою запобігання спекуляціям і безпідставним звинуваченням на адресу майбутніх навчань[6].

Склад сил і організаційне забезпечення

ССН відбудеться в два етапи на території Російської Федерації й Республіки Білорусь. На території Республіки Білорусь прибудуть близько 3 тисяч військовослужбовців ЗС РФ.[1].

До «Заходу-2017» будуть залучені частина сил і засобів Західної військової округи. Підтримку сухопутних підрозділів будуть здійснювати більше 25 літальних апаратів ПКС Росії, ВПС і ППО Республіки Білорусь. Всього в навчаннях буде залучено 680 одиниць техніки.

Практичні дії ССН «Захід-2017» в Республіці Білорусь будуть відпрацьовуватися на шести полігонах: Лепельський, Борисовський, Лосвідо, Осиповичський, полігонах ВПС і військ ППО Ружанський, Домановський і одній ділянці місцевості поблизу населеного пункту Дретунь.[1]

Міжнародна реакція

Під час проведення підготовчих заходів до ССН «Захід-2017» військово-політичне керівництво країн — членів НАТО й інших Європейських країн періодично виступало з критикою по відношенню до російсько-білоруських навчань.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг виступав[7] із вимогою зробити майбутні навчання максимально відкритими, у відповідності з положеннями Віденського акту.

Президент Литви Даля Грибаускайте заявила, що майбутні навчання носять провокаційний характер і свідчать про намір Російської Федерації і Республіки Білорусь розв'язати відкритий конфлікт з блоком НАТО.

«Ми із занепокоєнням очікуємо навчань „Захід-2017“, під час яких концентруються дуже чисельні й агресивні сили, йде демонстративна підготовка до війни із Заходом».

Секретар Ради національної безпеки і оборони України Олександр Турчинов[8], міністр національної оборони Польщі Антоній Мацеревич[9] і міністр національної оборони Литви Раймундас Каробліс[10] звинуватили Російську Федерацію і Республіку Білорусь в намірах окупувати частину територій Польщі і Литви в районі Сувальського коридору.

Спікер Верховної Ради України Андрій Парубій заявив[11], що задіяні в навчаннях сили можуть проникнути на територію України для здійснення диверсійної діяльності.

Керівництво Росії й Білорусі вважає заяви представників західного керівництва недоречними. За заявою Міністра оборони Російської Федерації Сергія Шойгу[12], ССН «Захід-2017» є плановим заходом оборонного характеру.

«Даний захід проводиться раз на два роки за спільним рішенням президентів Росії й Білорусі та носить виключно оборонний характер».

Про відсутність наступальної мети ССН «Захід-2017» заявив прес-секретар білоруського МЗС Дмитро Мірончик.

«Офіційно і на високому рівні державам ОБСЄ була представлена інформація про задум і сценарій навчань, їх основні цілі й завдання, місця проведення, сили й засоби, які будуть задіяні. На майданчику ОБСЄ ми ще раз особливо підкреслили, що навчання „Захід-2017“ носять виключно оборонний характер».

Також неодноразово повідомлялося щодо відкритості майбутніх маневрів для міжнародних спостерігачів. З відповідними коментарями виступали: Президент Республіки Білорусь Олександр Лукашенко;

«Ми нічого не приховуємо і приховувати не повинні. Якщо натівці хочуть бути присутніми на наших навчаннях, ласкаво просимо».

Міністр оборони Російської Федерації Сергій Шойгу[12];

«У встановленому міжнародними угодами строки наші партнери отримають більш детальну інформацію про це навчання, як за дипломатичними каналами, так і через засоби масової інформації».

Міністр закордонних справ Республіки Білорусь Володимир Макей.

«Хочу ще раз підкреслити, що вони [навчання] будуть максимально транспарентними й відкритими для спостереження».

Готовність запросити на ССН «Західд-2017» міжнародних спостерігачів підтвердив заступник міністра оборони Російської Федерації Олександр Фомін.

«Скоро зберемо. Оголосимо», — повідомив заступник міністра оборони, відповідаючи на питання інформаційної агенції «Interfax» про те, коли будуть розіслані запрошення на навчання спостерігачам, в тому числі з країн НАТО.

На час російсько-білоруських навчань "Захід-2017" США направлять в Естонію роту повітряних десантників. За повідомленням головного штабу Сил оборони Естонії, 150 військовослужбовців прибудуть вже в кінці серпня.[13]

У США вирішили збільшити кількість винищувачів, які базуються у Литві, під час вересневих спільних навчань. Зазвичай в місії повітряної поліції НАТО в Литві і Естонії беруть участь по 4 винищувачі. А на початку осені американці доставлять в Шяуляй 8 винищувачів.[14]

Попри заяви білоруського президента, у Генштабі ЗСУ розглядають різні варіанти і готуються до кожного з них. Також, за словами Муженка, створення військового угруповання на території Білорусі під час навчань "має наступальний характер". Відтак, в українському Генштабі не виключають, що "під виглядом навчань "Захід-2017" у Білорусі створять передові бази озброєння і військової техніки. Це дасть Росії можливість у разі необхідності в короткі терміни створити нові угруповання військ. Спочатку заявлялося про чисельність російського угруповання до 3 тисяч. Зараз ми бачимо, що йдеться вже про 5 тисяч.[15]

Протести

8 вересня у Мінську пройшла акція протесту проти навчань, в якій взяли участь близько 400 осіб. Акція пройшла під гаслом «Ця країна наша, тут не буде Раша!»[16].

Основна пересторога

Росія зафрахтувала для перевезень озброєння та техніки на ці навчання понад 4 тисячі залізничних вагонів, що є безпрецедентним, адже на попередніх таких навчаннях було залучено 63 вагони, а на ще одні попередні 125.

За інформацією InformNapalm, Росія використовує маневри «Захід-2017» для перекидання ударних бронегруп. Зокрема зафіксовано, що з початку серпня 2017 року розпочалось масштабне переміщення російської військової техніки за всією лінією європейського кордону Російської федерації: від берегів Балтійського моря в Санкт-Петербурзі до берегів Чорного моря, включаючи анексований український Крим.[17]

Зокрема:

  • 02.08.2017. Ешелон російської військової техніки на залізничній станції “рос. Лиски”, місто Ліски, Воронезька область.
  • 03.08.2017. Ешелон військової техніки на залізничній станції “рос. Неклиновка”, село Покровське Некліновського району, Ростовська область.
  • 03.08.2017. Залізнична станція “рос. Сергиев Посад”, місто Сергієв Посад, Московська область.
  • 05.08.2017. Ешелон військової техніки на залізничній станції “рос. Краснодар-1”, місто Краснодар, Краснодарський край.
  • 07.08.2017. Ешелон військової техніки на залізничній станції “рос. Зимовники”, селище Зимовники, Ростовська область.
  • 07.08.2017. Ешелон військової техніки на залізничній станції в місті Самара.
  • 07.08.2017. Колонна військової техніки в місті Санкт-Петербург.
  • 07.08.2017. Ешелон військової техніки зафіксований в момент переміщення через дамбу Волзької ГЕС в Волгоградській області.
  • 07.08.2017. Пересування військової техніки в окупованому Криму.
  • 08.08.2017. Ешелон військової техніки на залізничній станції “рос. Нерехта”, місто Нерехта, Кастромська область.
  • 08.08.2017. Ешелон військової техніки на залізничній станції “рос. Россошь”, місто Россош, Воронезька область.

Ще однією непрямою ознакою не навчальних цілей перекидання техніки можна вважати підготовку нових гілок залізничних колій. Наприклад, в 2008 році, за 2 місяці до початку вторгнення в Грузію Російська Федерація розпочала в авральному порядку прокладення нової залізничної гілки до грузинського кордону.

7 серпня 2017 року в російських ЗМІ з'явилися повідомлення про те, що залізниця на півдні РФ, яку проклали в безпосередній близькості до українського кордону, фактично введена в експлуатацію. При цьому в російському медіапросторі лунають гучні заголовки з двозначним змістом: «Російські залізничні війська завдали по Україні фінансового удару» (рос. Российские железнодорожные войска нанесли по Украине финансовый удар).[18]

Див. також

Примітки

  1. а б в Глава Минобороны Белоруссии: учение "Запад-2017" не направлено против третьих стран. ТАСС (рос.). Процитовано 22 липня 2017.
  2. Дмитрий Медведев и Президент Белоруссии Александр Лукашенко наблюдали заключительный этап оперативно-стратегических учений «Запад-2009». Президент России (рос.). Процитовано 28 червня 2017.
  3. Столтенберг поприветствовал приглашение Россией наблюдателей НАТО на "Запад-2017". РИА Новости (рос.). Процитовано 28 червня 2017.
  4. Лукашенко пригласил американскую делегацию ОБСЕ на учения «Запад-2017»‍. Белновости (ru-RU) . 10 липня 2017. Процитовано 10 липня 2017.
  5. Замначальника Генштаба ВС Беларуси во время форума ОБСЕ проведет брифинг на тему учений "Запад-2017". Белорусское телеграфное агентство (ru-RU) . 12 липня 2017. Процитовано 15 липня 2017.
  6. Совет Россия - НАТО: обмен информацией в преддверии учений. ТАСС (рос.). Процитовано 15 липня 2017.
  7. Генсек НАТО призвал Белоруссию и Россию к открытости в связи с учениями «Запад-2017». Росбалт. Процитовано 28 червня 2017.
  8. Турчинов: Россия намерена проложить "калининградский коридор". ЛIГА.Новости. 11 травня 2017. Процитовано 28 червня 2017.
  9. Sputnik. Cel obecności NATO w Polsce (пол.). pl.sputniknews.com. Процитовано 28 червня 2017.
  10. Министр обороны Литвы: учения "Запад" вызывают беспокойство из-за отработки атак против НАТО. DELFI. Процитовано 28 червня 2017.
  11. Спикер Рады предрек вторжение России на Украину через территорию Белоруссии. Процитовано 28 червня 2017.
  12. а б Глава военного ведомства России генерал армии Сергей Шойгу провел в Калининграде выездное заседание Коллегии Министерства обороны : Министерство обороны Российской Федерации. function.mil.ru. Процитовано 28 червня 2017.
  13. США направлять до Естонії 150 десантників на період навчань "Захід-2017". http://www.pravda.com.ua/. Українська правда. 8 серпня 2017. Процитовано 8 серпня 2017.
  14. США вирішили подвоїти кількість винищувачів у Литві під час навчань РФ "Захід-2017". http://tyzhden.ua/. Український тиждень. 31 липня 2017. Процитовано 8 серпня 2017.
  15. Муженко про "Захід-2017": Росія може використати практику "іхтамнєт". https://www.5.ua/. 5 канал. 8 серпня 2017. Процитовано 8 серпня 2017.
  16. У Мінску праходзіць акцыя супраць вучэнняў «Захад-2017» ВІДЭААНЛАЙН // Наша ніва
  17. Маневры «Запад-2017» используют для прикрытия переброски ударных бронетанковых групп. https://informnapalm.org/. InformNapalm. 9 серпня 2017. Архів оригіналу за 9 серпня 2017. Процитовано 9 серпня 2017.(рос.)
  18. Российские железнодорожные войска нанесли по Украине финансовый удар. https://www.vz.ru/. Взгляд. 7 серпня 2017. Архів оригіналу за 9 серпня 2017. Процитовано 9 серпня 2017.

Посилання