Сарна: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][перевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
Uawikibot1 (обговорення | внесок)
м Заголовок статті знайдений як посилання
→‎Поширені синоніми: уточнення, джерело
Рядок 51: Рядок 51:


== Поширені синоніми ==
== Поширені синоніми ==
Одна з поширених вернакулярних назв сарни&nbsp;— дика коза, або козуля, а в літературі радянської доби набула поширення видозміна останньої назви&nbsp;— «косуля». Асоціація назви роду з назвою роду [[Коза]] (''Capra'') є невиправданою, оскільки сарна і коза відносяться до різних родин: [[оленеві|оленевих]] і [[бикові|бикових]], відповідно<ref>Загороднюк І. [http://www.terioshkola.org.ua/library/review/zag-2001-(mamgen-&-name-1).pdf Роди звірів східноєвропейської фауни та їх українські назви] // Вісник Національного науково-природничого музею НАН України.&nbsp;— 2001.&nbsp;— Вип. 1.&nbsp;— С. 113—131. (Обговорення вживання назви)</ref>.
Одна з поширених вернакулярних назв сарни&nbsp;— дика коза, або козуля, а в літературі радянської доби набула поширення видозміна останньої назви&nbsp;— «косуля». Асоціація назви роду з назвою роду [[Коза]] (''Capra'') є невиправданою, оскільки сарна і коза належать до різних родин: [[оленеві|оленевих]] і [[бикові|бикових]], відповідно<ref>Загороднюк І. [http://www.terioshkola.org.ua/library/review/zag-2001-(mamgen-&-name-1).pdf Роди звірів східноєвропейської фауни та їх українські назви] // Вісник Національного науково-природничого музею НАН України.&nbsp;— 2001.&nbsp;— Вип. 1.&nbsp;— С. 113—131. (Обговорення вживання назви)</ref>.


До певної міри назву «козуля» можна розглядати як відповідник латинської назви, в якій корінь «''Capra''» означає «козу», а зменшувальний суфікс «''-olus''» формує діючу власну назву. За «Словарем» Б. Грінченка, «козуля»&nbsp;— маленька корова з кривими рогами[http://www.hrinchenko.com/slovar/znachenie-slova/23568-kozulja.html#show_point]. На відміну від «козулі», у сарни, як тлумачить цю назву В. Даль, «ріжки оленячі»[http://www.classes.ru/all-russian/russian-dictionary-Dal-term-36640.htm]. Подібність назви «косуля» до слів «косити(ся)», «косий» є, очевидно, випадковою<ref>Нерідко слово «косуля» вживають як лагідну і жалібну назву у стосунку до косоокої тварини або людини.</ref> і не пов'язана з жодною з особливостей роду ''Capreolus''. У російськомовній літературі початку і середини ХХ ст. також існувала аналогічна назва «козуля», проте приблизно з 1970&nbsp;р. її трансформували у «косуля».
До певної міри назву «козуля» можна розглядати як відповідник латинської назви, в якій корінь «''Capra''» означає «козу», а зменшувальний суфікс «''-olus''» формує діючу власну назву. За «Словарем» Б. Грінченка, «козуля»&nbsp;— маленька корова з кривими рогами<ref>{{Грінченко|Козуля|23568-kozulja.html#show_point}}</ref>. На відміну від «козулі», у сарни, як тлумачить цю назву В. Даль, «ріжки оленячі»<ref>[http://www.classes.ru/all-russian/russian-dictionary-Dal-term-36640.htm В. Даль Толковый словарь живого великорусского языка]</ref>. Подібність назви «косуля» до слів «косити(ся)», «косий» пов'язане з пізнішим [[контамінація (лінгвістика)|зближенням]] «козуля» і «косой» у російській мові<ref>{{ЕСУМ3}}</ref> і не пов'язана з жодною з особливостей роду ''Capreolus''. У російськомовній літературі початку і середини ХХ ст. також існувала аналогічна назва «козуля», проте приблизно з 1970&nbsp;р. її трансформували у «косуля».


== Примітки ==
== Примітки ==

Версія за 15:10, 29 січня 2018

Сарна

Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Інфраклас: Плацентарні (Eutheria)
Ряд: Оленеподібні (Cerviformes)
Підряд: Жуйні (Ruminantia)
Родина: Оленеві (Cervidae)
Рід: Сарна (Capreolus)
(Gray, 1821)
Поширення роду сарн
Поширення роду сарн
Посилання
Вікісховище: Capreolus
Віківиди: Capreolus
EOL: 15610
Fossilworks: 42660

Са́рна, серна (Capreolus Gray, 1821) — рід ссавців з родини оленевих (Cervidae). Цей рід інколи називають також «дикі кози» або «козулі». Етимологія: назва споріднена з лат. cervus (від індоєвропейського ḱerh₂- «ріг»), дінд. srŋgam «ріг» і праслов'янським *korva «корова»[1].

Види сарн

У складі роду — два види:

Межа між європейською і азійською сарнами проходить приблизно по р. Волга. Інколи кавказьких сарн відносять до азійського виду.

Поширення

Сарни європейські живуть у Європі до півночі Середньої Скандинавії й Фінської затоки, гирла Ками і верхів'я Печори. Далі ареал сарн охоплює Малу Азію, Північний Іран, Північний Ірак, Кавказ й Крим.

В Азії сарни (сарна азійська) населяє Сибір й Далекий Схід, на півдні доходячи до Північного Казахстану; населяє Тянь-Шань, Алтай, Північну Монголію, Північно-Східний Китай, Корею, зустрічається на півдні Східного Тибету й Північного Сичуаню.

Сарни в культурі та мистецтві

Відомим є малюнок неповторного Ніко Піросмані, який називається «Сарна на тлі ландшафту» (див. фото). кілька полотен із сарнами належить перу німецького художника-експресіоніст Франца Марка. За назвою цієї тварини названі три населені пункти України: місто Сарни Сарненського району Рівненської області, до того ж зображення тварини присутнє як на гербі та прапорі міста так і на гербі й прапорі району; а також два села: Сарни, Львівська область, Яворівський район та Сарни, Черкаська область, Монастирищенський район.

Поширені синоніми

Одна з поширених вернакулярних назв сарни — дика коза, або козуля, а в літературі радянської доби набула поширення видозміна останньої назви — «косуля». Асоціація назви роду з назвою роду Коза (Capra) є невиправданою, оскільки сарна і коза належать до різних родин: оленевих і бикових, відповідно[2].

До певної міри назву «козуля» можна розглядати як відповідник латинської назви, в якій корінь «Capra» означає «козу», а зменшувальний суфікс «-olus» формує діючу власну назву. За «Словарем» Б. Грінченка, «козуля» — маленька корова з кривими рогами[3]. На відміну від «козулі», у сарни, як тлумачить цю назву В. Даль, «ріжки оленячі»[4]. Подібність назви «косуля» до слів «косити(ся)», «косий» пов'язане з пізнішим зближенням «козуля» і «косой» у російській мові[5] і не пов'язана з жодною з особливостей роду Capreolus. У російськомовній літературі початку і середини ХХ ст. також існувала аналогічна назва «козуля», проте приблизно з 1970 р. її трансформували у «косуля».

Примітки

  1. Ін-т мовознавства ім. О.О. Потебні. Етимологічний словник української мови. — Київ : Наукова думка, 1983. — Т. 5. — С. 220. — ISBN 966-00-0816-3.
  2. Загороднюк І. Роди звірів східноєвропейської фауни та їх українські назви // Вісник Національного науково-природничого музею НАН України. — 2001. — Вип. 1. — С. 113—131. (Обговорення вживання назви)
  3. Козуля // Словарь української мови : в 4 т. / за ред. Бориса Грінченка. — К. : Кіевская старина, 1907—1909.
  4. В. Даль Толковый словарь живого великорусского языка
  5. Етимологічний словник української мови : в 7 т. / редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 1989. — Т. 3 : Кора — М / Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні АН УРСР ; укл.: Р. В. Болдирєв та ін. — 552 с. — ISBN 5-12-001263-9.