Ясен звичайний: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][перевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
Немає опису редагування
Рядок 2: Рядок 2:
{{Картка:Таксономія
{{Картка:Таксономія
| name = Ясен звичайний<br/>''Fraxinus excelsior''
| name = Ясен звичайний<br/>''Fraxinus excelsior''
| image = Fraxinus angustifolia 20110817.jpg
| image = Illustration_Fraxinus_excelsior1.jpg
| domain = [[Еукаріоти]] (Eukaryota)
| domain = [[Еукаріоти]] (Eukaryota)
| regnum = [[Зелені рослини]] (Viridiplantae)
| regnum = [[Зелені рослини]] (Viridiplantae)
Рядок 73: Рядок 73:
== Шкідники ==
== Шкідники ==
* [[Лубоїд пістрявий ясеневий]]
* [[Лубоїд пістрявий ясеневий]]

== Галерея ==
<gallery>
Fraxinus angustifolia 20110817.jpg|Вид рослини
Ash_flower.JPG|Квіти
Fraxinus_excelsior_wood_tangent_section_1_beentree.jpg| Деревина
</gallery>



== Див. також ==
== Див. також ==

Версія за 06:39, 30 січня 2019

Ясен звичайний
Fraxinus excelsior

Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Вищі рослини (Streptophyta)
Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас: Еудікоти
Підклас: Айстериди
Порядок: Губоцвіті (Lamiales)
Родина: Маслинові (Oleaceae)
Триба: Oleeae
Рід: Ясен (Fraxinus)
Вид: Ясен звичайний
Fraxinus excelsior
L., 1753
Посилання
Вікісховище: Fraxinus excelsior
Віківиди: Fraxinus excelsior
EOL: 595387
IPNI: 609009-1
ITIS: 502663
МСОП: 203367
NCBI: 38873
Fraxinus excelsior — Тулузький музей

Ясен звичайний, Ясен високий (Fraxinus excelsior L.) — дерево родини маслинових.

Опис

Дерево 20-40 м заввишки з ажурною, високо піднятою кроною і струнким стовбуром з ясно-сірою гладенькою корою, яка на старих деревах стає дрібнотріщинуватою. Пагони сірувато-зелені з вугільно-чорними великими бруньками. Листки (до 40 см завдовжки) непарноперисті, супротивні з 3-5 (6) парами бокових листочків. Листочки ланцетні, лінійно- або овально-ланцетні, загострені, зубчасті або цілокраї, сидячі, знизу трохи опушені. Квітки зібрані у більш-менш щільні волотисті суцвіття, одностатеві чи двостатеві, не мають оцвітини. Тичинкові квітки містять дві фіолетово-бурі тичинки, а маточкові — одну маточку з темно-бурою двороздільною приймочкою. Зав'язь верхня. Плід — однонасінна сплюснута лінійно-ланцетна крилатка (2-2,5 см завдовжки), часто гвинтоподібно закручена.

Росте ясен у першому ярусі листяних лісів. Довговічна, швидкоросла, тіньовитривала рослина. Квітне у травні.

Поширення

В Україні поширений у Лісостепу, рідше на Поліссі, в Криму. Культивують по всій Україні. Він займає 1,4 % площі державного лісового фонду.

Генетика

У грудні 2016 року було повідомлено про розшифрування шляхом секвенування геному ясена звичайного[1].

Практичне використання

Ясен звичайний

Деревинна, лікарська, танідоносна, фарбувальна, жиро- і ефіроолійна, харчова, вітамінозна, кормова, декоративна, фітомеліоративна і пилконосна рослина.

Деревина

Ясен дає високоякісну деревину. Ядро його деревини ясно-бурого кольору, часом із зеленуватим відтінком, заболонь білого кольору з жовтуватим або рожевуватим відтінком. Деревина ясена красивої текстури, міцна, важка, тверда, пружна, в'язка, гнучка, обробляється на верстатах, важко колеться, мало жолобиться і розтріскується, добре полірується, але не стійка проти гниття.

Найкращі сорти деревини ясена застосовують у авто-, вагоно- і літакобудуванні, вона йде на виготовлення весел, держаків до інструментів. Деревина його добре полірується, тому використовується для внутрішнього оздоблення житлових приміщень, вагонів, суден та для виготовлення меблів. З ясеневої деревини виготовляють фанеру, яка йде на оздоблення коштовних виробів (меблів, музичних інструментів). Особливо ціниться фанера із ясеневих напливів. Ясенева фанера має великий попит на світовому ринку.

Ясеневі дрова горять з великим полум'ям, мало димлять і довго утримують жар. Попіл містить багато поташу.

Лікарське використання

У народній медицині використовують листя й кору ясена звичайного як протигарячковий засіб та від кашлю при хронічному захворюванні дихальних шляхів, при радикулітах і як протиревматичний і сечогінний засіб.

Бруньки ясена і кора з однорічних пагонів, зібраних навесні до початку сокоруху, застосовуються від ревматизму.

У корі ясена і в листках містяться таніди (відповідно 3,81 і 4,11 %), які використовуються для дублення шкур. Кора дає чорну, коричневу і синю фарби.

Листки ясена містять ефірну олію, вітамін С (25 — 248 мг%), каротин (до 14,4 мг% від сирої ваги). Очищене насіння містить напіввисихаючу жирну олію (до 30,5 %).

У харчуванні

На Кавказі та в Англії недостиглі плоди маринують у розчині кухонної солі та в оцті і споживають як гостру приправу замість каперсів. Збирають молоді м'які плоди доки вони ще розтираються між пальцями. Їх маринують або консервують одразу ж після збирання, не даючи зів'яти. Вживається як пікантна присмака до м'ясних та овочевих страв.[2]

Листя, насіння й цілі плоди ясена є поживним кормом для сільськогосподарських тварин. У них міститься чимало протеїну (у сухому листі до 11,4 %, у насінні — до 18,8, у плодах — до 13,1 /р), багато жиру (відповідно 2,6, 19,7, 12,1 % від абсолютно сухої речовини). Плоди і насіння можуть поїдатися великою рогатою худобою, кіньми, а висушені і розмелені — свиньми.

Екологічне значення

Ясен — струнке дерево, з красивою розлогою кроною, високо ціниться у зеленому будівництві. Рекомендується для створення алей, груп, поодиноких насаджень у парках і лісопарках, для озеленення доріг. Як малогазостійка порода ясен погано росте поблизу промислових підприємств. У паркових насадженнях часто пошкоджується ясеневою шпанкою, яка має неприємний запах.

Ясен звичайний має багато декоративних форм, які різняться за формою крони, характером росту, за формою і кольором листків. Особливо декоративна плакуча форма в поодиноких насадженнях на газонах і поблизу водойм.

Ясен має велике значення для лісомеліорації. Він рекомендується як одна з головних порід для полезахисних насаджень. У степу його рекомендують вирощувати на більш зволожених місцях, верхів'ях балок, в западинах у суміші з іншими породами і чагарниками, які добре притінюють ґрунт і не допускають його задерніння. Ясен не рекомендують вводити на змитих і засолених ґрунтах, де він росте незадовільно.

Як медонос ясен звичайний не має значення для бджільництва. Він утворює багато малопоживного пилку, який іноді збирають бджоли. Влітку на листі з'являється медв'яна роса.

Шкідники

Галерея


Див. також

Примітки

  1. Ash tree genome sequenced for first time. BBC News. 26 December 2016. Процитовано 26 December 2016.
  2. М. Л. Рева, Н. Н. Рева Дикі їстівні рослини України / Київ, Наукова думка, 1976 — 168 с. — С.152

Джерела

Commons
Commons
Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Ясен звичайний