Панама: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
Виправлено джерел: 1; позначено як недійсні: 0. #IABot (v2.0beta14)
Рядок 157: Рядок 157:
* [http://www.cia.gov/cia/publications/factbook/geos/yi.html «The World Factbook»] ([[ЦРУ]])
* [http://www.cia.gov/cia/publications/factbook/geos/yi.html «The World Factbook»] ([[ЦРУ]])
* [http://www.loc.gov/rr/frd/ Фед.дослідна робота конгр. США(англ.)]
* [http://www.loc.gov/rr/frd/ Фед.дослідна робота конгр. США(англ.)]
* [http://www.encyclopedia.com/html/section/panama_history.asp encyclopedia.com(англ.)]
* [https://web.archive.org/web/20060427010635/http://www.encyclopedia.com/html/section/Panama_History.asp encyclopedia.com(англ.)]
* [http://www.coolpanama.com/radio-emisoras-panama1.html Panama Radio Stations]
* [http://www.coolpanama.com/radio-emisoras-panama1.html Panama Radio Stations]
== Посилання ==
== Посилання ==

Версія за 02:10, 26 квітня 2019

Республіка Панама
ісп. República de Panamá

Прапор Герб Панами
Девіз: Pro Mundi Beneficio
«Заради блага світу»
Гімн: "Himno Istmeño"
Розташування
Розташування
Столиця
(та найбільше місто)
Панама
8°58′ пн. ш. 79°32′ зх. д.country H G O
Офіційні мови іспанська мова
Форма правління Конституційна республіка
 - Президент Хуан Карлос Варела
Незалежність  
 - від Іспанії 28 листопада 1821 
 - від Колумбії 3 листопада 1903 
Площа
 - Загалом 75 517 км² (118)
 - Внутр. води 2,9 %
Населення
 - оцінка 2006  3 320 000 (133)
 - перепис 2013  3 661 868
 - Густота 54,2/км² (156)
ВВП (ПКС) 2012 р., оцінка
 - Повний $57,079 мільярдів[1] (105)
 - На душу населення $15 616 (83)
ВВП (ном.) 2012 рік, оцінка
 - Повний $36,253 мільярдів[1] (88)
 - На душу населення $9 526[1] (72)
ІЛР (2004) 0,809 (medium) (58)
Валюта Бальбоа, Долар США (PAB, USD)
Часовий пояс PET (UTC-5)
 - Літній час (UTC-5)
Коди ISO 3166 PA / PAN / 591
Домен .pa
Телефонний код +507
Мапа
Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Панама

Пана́ма (ісп. Panamá МФА[panaˈma] Панама́), офіційно Респу́бліка Пана́ма — країна в Північній Америці на Панамському перешийку між Карибським морем і Тихим океаном, межує з Коста-Рикою на заході і Колумбією на сході; площа — 75517 км²; населення — 3,232 млн. (2005) (метиси 70 %, західні індіанці 14 %, нащадки європейців 10 %, індіанці 6 %); столиця — Панама.

З однієї з індіанських мов назву країни можна перекласти як «місце, де багато риби».

На початку 2012 року газета The New York Times в щорічному списку місць нашої планети, які варто відвідати в новому році, поставила Панаму на перше місце (на другому місці — Гельсінкі, на третьому — М'янма)[2].

Географія

Докладніше: Географія Панами
Мапа Панами.

Географічні координати — 9 00 N, 80 00 W.

Країна розташована на стратегічному Панамському перешийку, що поєднує Північну та Південну Америки. Рельєф крутий, нерівний, гори і рівнини.

Домінантою панамської географії є ​​центральний хребет гір і пагорбів, який утворює континентальний вододіл. Вододіл не є частиною великих гірських ланцюгів Південної Америки, і тільки поблизу колумбійського кордону знаходяться високогір'я (Серранія-дель-Дар'єн), пов'язані з системою Анд Південної Америки. Хребет, який формує вододіл, являє собою сильно розмиту арку, яка піднялася з дна моря і гірські вершини якої утворилися в наслідок вулканічної діяльності.

Гірський ланцюг вододілу біля кордону з Коста-Рікою має назву Кордильєра-де-Таламанка. Далі на схід він продовжується як Серранія-де-Табасара, а частину цього хребта ближче до нижнього сідла перешийка, де прокладений Панамський канал, часто називають Сьєрра-де-Верагуас. В цілому, гори між Коста-Рікою і каналом зазвичай згадуються географами як Кордильєра-Сентраль. Найвища точка країни — Вулкан Бару, 3 475 м. заввишки, знаходиться в провінції Чирикі, близ кордону з Коста-Рикою.

У районі кордону між Панамою і Колумбією майже непрохідні джунглі утворюють Дар'єнський розрив. У цьому місці переривається Панамериканське шосе, що пов'язано не стільки з технічними складнощами, скільки з діяльністю колумбійських наркоторговців і протестами екологів.

Клімат — морський, тропічний; висока вологість, хмарність; з травня по січень — сезон дощів, з січня по травень — сухий сезон.

Природні ресурси — мідь, деревина, креветки, гідроенергія, рибні ресурси тощо.

У цих місцях трапляються сильні урагани та лісові пожежі. Річки забруднюються сільськогосподарськими відходами, що шкодить рибним ресурсам. Непомірне вирубування тропічних лісів призводить до деградації землі, змиву родючого шару землі дощами, що, також, завдає шкоди панамському каналові.

Історія

Докладніше: Історія Панами
Маршрути експедицій Бальбоа в Центральній Америці

Панама до 1903 входила до складу Колумбії. За підтримки США Панама у 1903 році оголошує незалежність від Колумбії. В період з 1904 до 1914 інженерними військами армії США було споруджено Панамський канал. Канал та земля навколо каналу віддається під контроль США.

Генерал Норьєга, що правив країною з 1983, був звинувачений США в 1988 у зв'язках з наркомафією. У 1989 він оголосив перемогу опозиції на виборах недійсною, а себе лідером. Був оголошений стан війни з США, вторгнення США призвело до відставки Норьєги і передачі влади Гільєрмо Ендара.

Життя країни зосереджене навколо Панамського каналу, поруч з яким розташована і столиця. Основні політичні зусилля урядів країни у 20 ст. були направлені на те, щоб включити в її юрисдикцію зону Панамського каналу, що офіційно знаходилася під контролем США, і в 1979 ці зусилля нарешті увінчалися успіхом. Зона каналу площею 1432 км² і протяжністю 68 км, з населенням в 47 тис. чоловік, перетинає Панаму з північного заходу на південний схід, зв'язуючи Карибське море з Тихим океаном

Адміністративний устрій

Хмарочоси міста Панама

10 провінцій (provincias, в однині — provincia) та 3 автономні провінції (Комарки) та 2 автономні підпровінції (Корреґіменто), 79 дистриктів та 666 корреґіменто (адміністративно-територіальних одиниць нижчого рівня).

Державний устрій

Тип державного устрою — конституційна демократія. Голова правління — президент Мартін Торріхос Еспіно(з 1 вересня 2004), першій прем'єр-міністр Самуель Люіс Наварро(з 1 вересня 2004), другий прем'єр-міністр Рубен Аросемена Валдес (з 1 вересня 2004). Було вирішено, що з 2009 року буде тільки один прем'єр-міністр.

Кабінет міністрів обирається президентом, президент з прем'єр-міністрами обираються загальним голосуванням кожні 5 років. Останнє таке голосування проводилося у травні 2014, наступне відбудеться у травні 2019 року.

Однопалатна Національна Асамблея(Asamblea Nacional)(зараз 78 місць, члени обираються кожні 5 років загальним голосуванням, з 2009 номер місць буде 71).

Верховний Суд (Corte Suprema de Justicia) (9 суддів призначаються на 10-річний строк).

Юридична система базується на цивільному кодексі, з переглядом законодавчих актів Верховним Судом.

Діє конституція від 11 жовтня 1972; реформи 1978, 1983, 1994,та 2004.

Мови країни

Іспанська (офіційна), англійська 14 %,* — багато панамців розмовляє кількома мовами. Індіанські мови.

Економіка

Панамський канал
Докладніше: Економіка Панами

Панама знаходиться на перехресті світових морських комунікацій, один з найбільших міжнародних торгово-фінансових центрів. Основні галузі промисловості: конструкційних матеріалів, нафтопереробна, рибна, цементна. П. — велика транзитна країна, що обумовлено г.ч. Панамським каналом. Транспорт г.ч. автомобільний, морський, повітряний. У країні є 115 аеродромів. Сучасний аеропорт в місті Панама є теж важливим транзитним пунктом, що зв'язує Північну і Південну Америку.

За даними [Index of Economic Freedom, The Heritage Foundation, U.S.A. 2001]: ВВП — $ 8,8 млрд (понад 60 % — за рахунок транзитних транспортних операцій). Темп зростання ВВП — 4,1 %. ВВП на душу населення — $ 3200. Прямі закордонні інвестиції — $ 1,2 млрд. Імпорт — $ 4 млрд. (г.ч. США — 39,7 %; Японія — 9 %; Мексика — 4,9 %). Експорт — $ 3 млрд. (г.ч. США — 39,0 %; Швеція — 7 %; Коста Рика — 6,6 %; Іспанія — 5,4 %; Бенілюкс — 4,3 %). Витрати Панами на імпорт завжди перевищували прибутки від експорту. Панама ввозить сиру нафту, транспортні засоби і іншу промислову продукцію. Основні статті експорту — банани, креветки, цукор-сирець і нафтопродукти.

Див. також: Корисні копалини Панами, Історія освоєння мінеральних ресурсів Панами, Гірнича промисловість Панами.

Грошова система

Панамська валюта — бальбоа була введена з 1903 року, після відділення від Колумбії. Однак на практиці бальбоа мало застосовується. Панама має власну чеканку, але як паперова валюта використовуються долари США. У Панамі карбуються монети максимальним номіналом в 5 бальбоа, а також 1 бальбоа і більш дрібні (з 1934 року курс бальбоа твердо прив'язаний до американського долара у співвідношенні 1: 1).

Етнічні групи країни

Метиси (Mestizo) (мішані індіанці та білі європейці) — 70 %, індіанці та мішані (кариби) 14 %, білі європейці 10 %, корінні народи (індіанці) — 6 %.

Релігії країни

Католики 70 %, Протестанти 15 % (в основному чорношкірі вихідці з Вест-Індії), 4 % мешканців, головним чином вихідці з Індостану та Близького Сходу, — мусульмани.

Релігійні цінності та інтереси у політиці Панами представлені кількома партіями, найбільшими з яких є Народна партія (до 2001 року — Християнсько-демократична партія) та Соціально-християнський рух.

Туризм

Пляжний відпочинок в Панамі пропонує узбережжя, розташоване поруч з містом Панама. Пляжі: Горгона, Пунта-Чаме, Ріо-Мар, Санта-Клара. Відпочинок на островах Табога і Контадора, Коїба і Ігуана. Досить популярні курорти на островах архіпелагу Бокас-дель-Торо і острова Сан-Блас.

Найпопулярніші пляжі знаходяться в Національному парку Коїба, на островах Табога і Контадора. На острові Коїба розташований найбільший кораловий риф площею 135 га. Тут можна побачити найбільших мешканців морських глибин таких як: горбаті кити, дельфіни, різні види акул, риба-вітрильник, тунець. Карибське узбережжя популярне для дайвінгу на архіпелазі Бокас-дель-Торо. Тут спостерігаються групери, мурени, скати, різні види губок і коралів, анемони, акули і т. д. Також води архіпелагу, а саме острову Колон відмінне місце для заняття серфінгом. Тихоокеанське узбережжя для серфінгу пропонує хвилі і вітер о. Морро-Негрито, провінцію Лос-Сантос, пляжі Тета і Малібу, розташовані недалеко від Панама Сіті.

Примітки

  1. а б в Panama. International Monetary Fund. Процитовано 19 квітня 2012.
  2. The 45 Places to Go in 2012 // The New York Times — 6 січня 2012. (англ.)

Література

Посилання


Карибське море
Коста-Рика Коста-Рика Колумбія Колумбія
Тихий океан