Волл-стріт: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][перевірена версія]
м Andriy.v перейменував сторінку з Уолл-стрит на Волл-стріт поверх перенаправлення: відповідно нового правопису § 129
(Немає відмінностей)

Версія за 13:10, 7 січня 2020

Уолл-стрит
США США
англ. Wall Street
Досконалий мармуровий фасад Нью-Йоркської фондової біржі (NYSE), вигляд з перехрестя Бродвею і Уолл-стрит
Досконалий мармуровий фасад Нью-Йоркської фондової біржі (NYSE), вигляд з перехрестя Бродвею і Уолл-стрит
Населений пунктНью-Йорк
РайонМангеттен
Назва на честьWall of New Amsterdamd
Інші топонімиWall Street[d] і Wall Street[d]
Загальні відомості
Протяжність1,1 км
КоординатиКоординати: 40°42′23″ пн. ш. 74°00′34″ зх. д. / 40.70639° пн. ш. 74.00944° зх. д. / 40.70639; -74.00944
Поштові індекси10005, 10119
Зовнішні посилання
У проєкті OpenStreetMap 8398124 ·R (Мангеттен)
Мапа
Мапа
CMNS: Волл-стріт у Вікісховищі

Уолл-стрит (також поширена форма Волл-стрит; англ. Wall Street) — назва невеликої вузької вулиці в нижній частині Мангеттена в місті Нью-Йорк (США), яка йде від Бродвею до набережної ріки Іст-Ривер. Вважається історичним центром фінансового району Нью-Йорка. Вулиця знаменита тим, що на ній розташована Нью-Йоркська фондова біржа. В переносному сенсі назва Уолл-стрит означає як саму біржу, так і весь фондовий ринок США.

Кілька найбільших фінансових компаній та бірж залишають свої головні офіси на Уолл-стрит, серед них NYSE, NASDAQ, AMEX, NYMEX і NYBOT. Проте, більшість великих нью-йоркських фінансових установ переїхали в інші райони нижнього і середнього Мангеттену, в штати Коннектикут або Нью-Джерсі. Один з останніх фінансових мастодонтів, що залишив офіс на цій вулиці, була компанія JPMorgan Chase, що продала свою будівлю на Уолл-стрит, 60 німецькому банку Deutsche Bank в листопаді 2001 року.

Історія

Поява Уолл-стрит

Вид на Уолл-стрит на перехрещенні з Бродвеєм, 1867 рік

Назва вулиці походить від міської стіни, яка в 17 столітті була північною межею голландського міста Новий Амстердам (одна з перших назв Нью-Йорка). У 1640-ті роки частокіл і огорожа з дощок відгороджувала поселення колонії[1]. Пізніше, по розпорядженню Вест-Індської компанії (West India Company) губернатор голландської колонії Пітер Стайвесант, використовуючи рабську працю[2], побудував міцніший частокіл. До моменту війни з Англією укріплена 4-метрова стіна з деревини і землі була укріплена створеними в 1653 році палісадами[3][1]. Побудована стіна захищала поселенців від нападів індіанських племен, колоністів Нової Англії і британської армії. У 1685 році жителі проклали дорогу уздовж стіни[3], яку і назвали Уолл-стрит, що буквально означає «вулиця стіни». У 1699 році стіна була зруйнована британцями[4].

В кінці 18 століття на початку вулиці росло дерево платан, біля якого продавці і спекулянти торгували інформацією. У 1792 році вони вирішили закріпити свою асоціацію «Платановою Угодою» (англ. Buttonwood Agreement). Це і стало початком Нью-Йоркської фондової біржі[5].

У 1889 році біржовий звіт «Customers Afternoon Letter» став іменуватися Уолл-стрит джорнел (англ. The Wall Street Journal), отримавши свою назву від вулиці. Зараз це впливова щоденна ділова газета, що виходить в місті Нью-Йорк[6]. Володіє газетою компанія Dow Jones & Company.

Занепад і відновлення

Вибух бомби на Уолл-стрит 16 вересня 1920 року

Фінансовий район Мангеттену є одним з найбільших ділових центрів США і другим за величиною в Нью-Йорку після Середньої частини Мангеттена. В кінці 19 — початку 20-го століття основним бізнесом в місті було будівництво хмарочосів (у суперництві з Чикаго). Фінансовий район навіть сьогодні сам по собі є хмарочосом — що окремо стоїть від Середнього Мангеттену на півночі, але досягаючий тієї ж висоти.

Будівля Уолл-стрит, 23, побудована в 1914 році і відома як «Будинок Моргана», довгі роки був найважливішою адресою в американській фінансовій системі. Опівдні, 16 вересня 1920 року біля входу в будівлю вибухнула бомба, убивши 40 і поранивши близько 400 чоловік[7]. Незадовго до вибуху в поштову скриньку на перехресті Бродвея і Сідар-стрит було підкинуто лист з попередженням, яке свідчило: «Пам'ятай ми більше не терпітимемо один одного. Звільни політичних ув'язнених або будь упевнений — ви всі помрете. Американські борці за анархізм»[8]. Хоча існувало безліч версій, хто це зробив і чому, через 20 років ФБР в 1940 році закрило справу, не знайшовши злочинців[7].

Натовп обговорює крах Фондової біржі

1929 рік приніс так званий «чорний четвер» — фінансовий крах на біржі і Велику Депресію.

У період з 24 по 29 жовтня ціни акцій на фондовій біржі (котирування) обвалилися, що викликало паніку серед трейдерів. До полудня 11 видних інвесторів покінчило життя самогубством[9].

Індекс Доу Джонса повернув своє значення тільки через 26 років у 1955 році[10]. В період Великої Депресії район впав в стан стагнації. Будівництво Всесвітнього Торгового Центру в 19661970 роках, що фінансувалося урядом, було покликане наміром заохотити економічний розвиток в цьому районі міста[11].

З відкриттям в 1973 році по сусідству Всесвітнього Торгового Центру багато крупних і могутніх компаній з Уолл-стрит переїхали в ці будівлі[12]. Надалі, таке сусідство привернуло в район і інші крупні корпорації.

11 вересня і сучасна історія

Напад 11 вересня 2001 року привів до падіння ділової активності в районі, і в результаті великі компанії почали переїжджати в інші райони міста, а також в сусідні штати і інші ділові центри Америки, такі як Чикаго і Бостон[12].

Безпосередньо Уолл-стрит і Фінансовий Район загалом переповнені хмарочосами за будь-якими стандартами. Втрата Всесвітнього Торгового Центру, як не дивно, прискорила розвиток у Фінансовому Районі. Це відбулося зокрема завдяки податковим стимулам, забезпеченим федеральним урядом, урядами штату і міста, заохочуючи відновлення району і його розвиток. Новий комплекс Всесвітнього Торгового Центру, заснований на проекті Фонду Пам'яті (Memory Foundations) Деніела Лібескінда, знаходиться на стадії будівництва, одна будівля комплексу вже відбудована. Центром комплексу буде згідно з цим планом буде 541-метрова Башта Свободи. Нові житлові будинки також швидко з'являються в цьому районі і будівлі, які були раніше офісними простором, перетворюються на житлові, також отримуючи податкові привілеї. До району планується додати кращий транспортний доступ у вигляді нової залізничної гілки та нового транспортного центру на Фултон-стрит.

Див. також

Посилання

  1. а б [The History of New York State, Book II, Chapter II, Part IV.] Editor, Dr. James Sullivan, Online Edition by Holice, Deb & Pam. Retrieved 20 August 2006.
  2. White New Yorkers in Slave Times New York Historical Society. Retrieved 20 August 2006. (PDF)
  3. а б Timeline: A selected Wall Street chronology PBS Online, 21 October 2004. Retrieved 20 August 2006
  4. New York City Tours Wall Street & The New York Stock Exchange Прочитане 2007-11-28
  5. Britannica Online Encyclopedia New York City. Banking and finance Прочитане 2007-11-28
  6. DOW JONES HISTORY — THE LATE 1800s 2006 Dow Jones & Company, Inc. Retrieved 19 August 2006.
  7. а б New York Press. William Bryk Big Bang on Wall Street [Архівовано 11 квітень 2008 у Wayback Machine.] Прочитане 2007-11-28
  8. Remember we will not tolerate any longer. Free the political prisoners or it will be sure death for all of you. American Anarchists Fighters
  9. Crash Memories
  10. Yahoo Finance
  11. Federal Emergency Management Agency (May 2002). «Chapter 1», World Trade Center Building Performance Study Прочитане 2007-11-28
  12. а б Pekala, Nancy. «Profile of а lost landmark; World Trade Center», Journal of Property Management, November 1, 2001