Волт Дісней: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
Fabrica2808 (обговорення | внесок)
Fabrica2808 (обговорення | внесок)
Рядок 77: Рядок 77:


Коли Діснею було 14 років і він підробляв продажем газет, в Канзас-Сіті він побачив короткий німий мультфільм про Білосніжку, який йому запам'ятався на все життя. Восени 1934 року Дісней зробив перший нарис сценарію за мотивами казки братів Грімм. Над останньою версією цього сценарію разом з Діснеєм трудилося кілька людей, включаючи Отто Інгландера, Ерла Хард і Теда Сирса. 21 грудня 1937 на екранах Америки вперше був показаний повнометражний анімаційний фільм Діснея «Білосніжка і сім гномів» за казкою братів Грімм. «Білосніжка» принесла Діснею величезний успіх: популярність, 8 млн доларів доходу і захоплені відгуки в професійній пресі.
Коли Діснею було 14 років і він підробляв продажем газет, в Канзас-Сіті він побачив короткий німий мультфільм про Білосніжку, який йому запам'ятався на все життя. Восени 1934 року Дісней зробив перший нарис сценарію за мотивами казки братів Грімм. Над останньою версією цього сценарію разом з Діснеєм трудилося кілька людей, включаючи Отто Інгландера, Ерла Хард і Теда Сирса. 21 грудня 1937 на екранах Америки вперше був показаний повнометражний анімаційний фільм Діснея «Білосніжка і сім гномів» за казкою братів Грімм. «Білосніжка» принесла Діснею величезний успіх: популярність, 8 млн доларів доходу і захоплені відгуки в професійній пресі.

Незабаром з'явилися нові повнометражні фільми. «Піноккіо» (1940) за казкою італійського письменника ΧΙΧ століття Карло Коллоді глядачами був сприйнятий із захопленням, який поділяли і критики. Успіх був результатом титанічної праці: щоб краще намалювати сцену, коли Піноккіо намагається втекти від кита, художники довго вивчали звички і руху справжніх китів. Музика до цього фільму, авторами якої були Лі Харлайн, Поль Сміт і Нед Вашингтон, нагороджена «Оскаром». Було також відзначено пісенька «When you wish upon a star» (музика Лі Харлайн на слова Неда Вашингтона).


== Історія The Walt Disney Company ==
== Історія The Walt Disney Company ==

Версія за 17:26, 20 жовтня 2020

Волт Дісней
Walt Disney
Ім'я при народженніВолтер Елаяс Дісней
Дата народження5 грудня 1901(1901-12-05)
Місце народженняЧикаго, Іллінойс, США
Дата смерті15 грудня 1966(1966-12-15) (65 років)
Місце смертіБербанк, Каліфорнія, США
ПохованняФорест-Лаун
ГромадянствоСША США
Професіяактор
Alma materІнститут мистецтв Канзас-Сіті (1910-ті)[1], McKinley High Schoold і Central High Schoold
Напрямхудожник-мультиплікатор, кінорежисер, актор, сценарист, продюсер
ДітиДіана Дісней Міллер
IMDbID 0000370
АвтографАвтограф
Нагороди та премії
Президентська медаль Свободи
Президентська медаль Свободи
Президентська медаль Свободи
Президентська медаль Свободи
Офіційний сайт
q: Висловлювання у Вікіцитатах
Волт Дісней у Вікісховищі

Волт Дісней (англ. Walt Disney МФА[ˈwɔlt ˈdɪzni] Во́лт Ди́зні, при народженні Волтер Елаяс Дісней англ. Walter Elias Disney, *5 грудня 1901 — †15 грудня 1966) — американський художник-мультиплікатор, кінорежисер, актор, сценарист і продюсер, засновник компанії «Walt Disney Productions», яка дотепер перетворилася на медіаімперію «The Walt Disney Company». Творець першого в історії звукового мультфільму, першого музичного та першого повнометражного. У своєму надзвичайно напруженому житті Волт Дісней як режисер зняв 111 фільмів і був продюсером ще 576 кіноробіт. Заслуги Діснея в області кіномистецтва були відзначені 26-ма преміями «Оскар» та багатьма іншими нагородами.

Біографія

Волт Дісней народився 5 грудня 1901 в Чикаго. Він був счетвертою дитою з п'яти. Серед його предків були англійці, ірландці й німці. Дитинство Волта зовсім не нагадувало одну з його чудесних казок. На початку ХХ ст. у Чікаго процвітало злочинство. Діснеї ніяк не могли наважитися на переїзд, однак останньою краплею стало вбивство поліцейського на сусідній вулиці.У 1906 р. сім'я переїхала на ферму в штат Міссурі, де мешкав брат його батька. Там родина купила невеличкий будинок. Свої перші 25 центів Волтер заробив за свій малюнок коня на клапті паперу. Вже у вісім років батько змушував юного Волта працювати — розносити листи і рекламу його фірми. Усі гроші батько відбирав, але Волт не скаржився: таємно від свого «суворого шефа» він набирав удвічі більше роботи і у своїх стоптаних черевиках бігав містом, аби вчасно доставити пошту та заробити на кишенькові витрати. А в 1910 р. — в Канзас-Сіті. У 14 років підробляв як рознощик газет. У місті був один прекрасний маєток з розкішним садом та височенною огорожею.Тоді хлопчик поклявся, що колись неодмінно збудує величезний будинок з розвагами для дітей та мальовничим садом для ігор… Так народилася заповітна мрія, якій судилося здійснитися через 40 років у вигляді Діснейленду. Під час Першої світової війни Дісней рік прослужив за кермом санітарної машини Міжнародного Червоного Хреста у Франції. Та й тут креативний юнак зумів виділитися. Його швидку знали всі — ще б пак! — від самого верху і до коліс Волт розмалював її чудернацькими малюнками.

У 1920 році Дісней влаштовується художником на студію кінореклами, де починає створювати свої перші рекламні фільми — тоді ж у нього виникло бажання продовжити свої експерименти у світі мальованої анімації. З часом Дісней відкрив у Канзас-Сіті свою першу студію анімації «Лаф-о-грамз», де його компаньйоном і провідним аніматором став Аб Айверкс. Однак незабаром фірма збанкрутувала.

Влітку 1923 року Дісней відправився шукати щастя в Голлівуд. І тут сталося диво. Один бізнесмен з Нью-Йорка запропонував за мультфільм про Алісу півтори тисячі доларів та ще замовив дюжину подібних творів.

Всю постановочну і режисерську роботу виконував сам Дісней, тому на кожен фільм йшло приблизно по місяцю. Тоді Уолт взяв на роботу кілька художників. Старший брат Рой Дісней став фінансовим і господарським керівником підприємства.

У липні 1925 року одружився із секретаркою його студії Ліліан Боундс (1899—1997). Поступово виникла ціла галерея постійних персонажів-масок - веселого винахідливого, ніколи не сумує Міккі, гуляки і нахабу каченяти Дональда, доброго, але дурнуватого пса Плуто ...

Величезний успіх випав на долю трьох поросят, які почали гратися на екранах в 1933 році. У 1933 році в них народилася дочка Діана Марі Дісней Міллер (пара протягом 8 років намагалася завести дитину, попередні дві вагітності закінчилися викиднями, заподіявши багато страждань Волту і Ліллі). Не маючи можливості народити другу дитину, у 1937 році подружжя вдочерили маленьку дівчинку, давши їй ім'я Шерон Мей Дісней (1936—1993).

Перед війною Дісней побував в Південній Америці. З відзнятого матеріалу він змонтував повнометражну картину документального характеру - "Привіт, друзі!", В якій зумів вдало поєднувати натурні зйомки з мультиплікацією.

У грізні воєнні роки студія Діснея почала випускати пропагандистські фільми за участю своїх знаменитих персонажів, а також багато інструктивних і навчальних роликів, особливо для флоту і авіації.

За роки війни відбулися рішучі зміни в творчій долі Діснея. Великий художник перетворився в продюсера, господаря фірми "Уолт Дісней Продакшнз". Він взявся за випуск художніх фільмів.

Одним з перших він розпізнав можливості телебачення. У різдвяний вечір 1950 року побачила передача "Час в країні чудес", що включала репортаж зі студії і демонстрацію мультфільмів. Так почалися регулярні виступи Діснея - своєрідні телешоу з безліччю ефектних трюків і показом нових робіт.

У 1955 році в Анахаймі, в півсотні кілометрів на південь від Голлівуду, відкрився парк атракціонів Діснейленд. З величезним ентузіазмом зайнявся Уолт будівництвом казкової країни.

15 грудня 1966 Дісней помер в Лос-Анджелесі від раку легень, викликаного тривалим курінням. Незважаючи на смерть Діснея, розпочата ним справа триває, і його кіностудія як і раніше знімає анімаційні та ігрові фільми для дітей різного віку. У 1968 Дісней був посмертно нагороджений найвищою нагородою США Золотою медаллю Конгресу.

Поширена також версія про замороження мультиплікатора в кріогенній камері, на яке він пішов в надії на знаходження методу розморожування організму людини в далекому майбутньому[2].

Діана Дісней Міллер - донька Волта — мати семи дітей, автор популярної біографії Волта Діснея, організатор кількох проектів, пов'язаних з його іменем, один з керівників компанії «Волт Дісней», засновник музею Волта Діснея в Сан-Франциско (відкритий в жовтні 2009 року). За словами Діани, Волт Дісней був зразковим сім'янином, присвячував родині весь вільний від роботи час, часто гуляв з дочками і саме під час цих прогулянок йому прийшла в голову ідея створити таке місце, де було б цікаво і дорослим, і дітям. Згодом, таким місцем став Діснейленд.

Творча діяльність

Newman Laugh-O-Gram (1921)

Дебют

У 1922—1937 роках він виступав як суто творчий працівник, а після війни зайнявся кіновиробництвом. У 1923 Дісней переїжджає до Лос-Анджелес, де зі своїм братом Роєм створює в Голлівуді «The Walt Disney Company» як невелику анімаційну студію.

У 1938 році на екрани вийшов перший повнометражний мультфільм "Білосніжка і сім гномів", який мав приголомшливий успіх у всьому світі, завоював "Оскара", приніс Діснею вісім мільйонів доларів. Уолт побудував в Бербенка, недалко від Голлівуду, нову студію.

Першого березня 1924 Дісней представив свій перший трюковий фільм «День Аліси на морі», підказаний героями книжки Льюїса Керролла «Аліса в країні чудес». Свою серію фільмів, намальованих в 1926—1927 рр., режисер теж назвав на честь героїні цієї книги — «Аліса в країні мультиплікації» (всього Дісней зняв 56 фільмів про пригоди Аліси). Тоді ж почав формуватися стиль діснеївських фільмів.

Режисерський стиль

Починаючи з «Пароплавчик Віллі» у стрічках Діснея важливу роль грає музика. Звук в його фільмах служить не тільки фоном для діалогів, а стає їх важливою складовою частиною, музичним фоном, створюючи гармонію всього мальованого твору. Художники Діснея, перед тим як малювати тварин, завжди ретельно вивчали звички їхніх живих прототипів. Тому всі рухи на екрані вкрай правдоподібні. У «Фантазії» Волта Діснея вперше на широкому екрані з'являється стереозвук. Усі відзначали високу якість музичного супроводу цього фільму, яке було записано у виконанні Філадельфійського симфонічного оркестру під керівництвом Леопольда Стоковського.

Дісней одним з перших режисерів почав використовувати триплівкові кінознімальні апарати для триколірного процесу «Техніколор» (англ. Technicolor).

На студії Волт Дісней ввів систему преміювання мультиплікаторів, пізніше прийняту на інших студіях, в тому числі і на «Союзмультфільмі». Художник -мультиплікатор, запропонувавши трюк режисерові, отримував невелику винагороду.

Міккі Маус та інші

У 1927 році величезну популярність отримав фільм «Кролик Освальд», а його герой відкриває галерею знаменитих персонажів з фільмів Діснея. Мишеня Міккі Мауса, якого намалював компаньйон Діснея Аб Айверкс, спочатку звали Мортімер, але незабаром він отримав ім'я, сьогодні добре відоме в усьому світі. Вперше мишеня Міккі Маус з'явився в німому фільмі «Божевільний аероплан» (1928), а в тому ж році став героєм і першого звукового фільму Діснея — «Пароплавчик Віллі» (до речі, це був перший в історії мальований фільм з синхронним звуком). У перших стрічках Дісней «позичив» мишеняті власний голос, а незабаром цей фільм відкрив перед молодим режисером дорогу до божевільної кар'єри.

У 1929 році Дісней почав працювати над циклом «Забавні симфонії», і до 1938 зняв понад 70 серій, включаючи такі шедеври, як «Танець кістяків» (1929), «Гидке каченя» (1932), «Троє поросят» (1933). Вже в цих фільмах з'являються герої, що стали всесвітньо відомими — смішні собачки Плуто (1930) і Гуфі (1932), а також каченя Дональд Дак (1934).

«Білосніжка і сім гномів» та «Піноккіо»

Коли Діснею було 14 років і він підробляв продажем газет, в Канзас-Сіті він побачив короткий німий мультфільм про Білосніжку, який йому запам'ятався на все життя. Восени 1934 року Дісней зробив перший нарис сценарію за мотивами казки братів Грімм. Над останньою версією цього сценарію разом з Діснеєм трудилося кілька людей, включаючи Отто Інгландера, Ерла Хард і Теда Сирса. 21 грудня 1937 на екранах Америки вперше був показаний повнометражний анімаційний фільм Діснея «Білосніжка і сім гномів» за казкою братів Грімм. «Білосніжка» принесла Діснею величезний успіх: популярність, 8 млн доларів доходу і захоплені відгуки в професійній пресі.

Незабаром з'явилися нові повнометражні фільми. «Піноккіо» (1940) за казкою італійського письменника ΧΙΧ століття Карло Коллоді глядачами був сприйнятий із захопленням, який поділяли і критики. Успіх був результатом титанічної праці: щоб краще намалювати сцену, коли Піноккіо намагається втекти від кита, художники довго вивчали звички і руху справжніх китів. Музика до цього фільму, авторами якої були Лі Харлайн, Поль Сміт і Нед Вашингтон, нагороджена «Оскаром». Було також відзначено пісенька «When you wish upon a star» (музика Лі Харлайн на слова Неда Вашингтона).

Історія The Walt Disney Company

Датою заснування The Walt Disney Company вважається 16 жовтня 1923 року, коли Маргарет Вінклер уклала з Волтом Діснеєм контракт на створення серії мультфільмів «Комедії Аліси».

Через 9 років був знятий перший повнометражний мультфільм студії — «Білосніжка і семеро гномів», а в роки Другої світової війни на екрани вийшли «Піноккіо», «Фантазія», «Дамбо» і «Бембі».

1950 рік був ознаменований випуском ряду успішних проектів: першого ігрового фільму компанії Disney «Острів скарбів», мультфільму «Попелюшка», а також першого різдвяного телешоу Волта Діснея. Пізніше з'явилася передача під назвою «Клуб Міккі Мауса», яка швидко перетворилась в одну з найпопулярніших дитячих телепрограм. Учасники цієї передачі стали зірками світового масштабу — це і Джастін Тімберлейк, і Крістіна Агілера, і Брітні Спірс, і багато інших.

Коли художні фільми та телевізійні програми компанії отримали широку популярність, Волт відчув бажання почати нову справу. Він задумався про парк, в якому діти і батьки могли б разом чудово проводити час, і 17 червня 1955 року розважальний курорт Disneyland прийняв перших гостей.

На екрани виходять «Русалонька», «Красуня і Чудовисько», «Аладдін» та «Король Лев», один з найкасовіших фільмів в історії кінематографії.

Картина «Історія іграшок» 1995 року стає першим повнометражним мультфільмом, знятим методом комп'ютерної анімації.

У 2003 році зразу два фільми Disney принесли касові збори понад 300 млн доларів: «Пірати Карибського моря: Прокляття «Чорної перлини» і „У пошуках Немо“.

Влітку 2006 року глядачі побачили мультфільм „Тачки“, а анімаційний фільм „Рататуй“, що вийшов 2007, став справжньою сенсацією кіносезону.

За вісім десятиріч The Walt Disney Company створила репутацію компанії № 1 в галузі сімейних розваг. Почав свій шлях як крихітна студія мультиплікаційних фільмів у 1920-х роках, сьогодні вона виросла до масштабу однієї з найбільших корпорацій світу і продовжує веселити мільйони сімей по всьому світу.

Ось декілька секретів успіху Волта Діснея та його компанії:

  • Дайте можливість своїм підлеглим мріяти і творчо розвиватися, щоб втілювати мрії у життя.
  • Сприймайте клієнтів як гостей.
  • Не зраджуйте своїм принципам та переконанням.
  • Підтримуйте своїх співробітників, перекладайте на них повноваження та винагороджуйте їх.
  • Будуйте довготривалі відносини з партнерами.
  • Звертайте увагу на деталі.
  • Регулярні тренінги чудово зміцнюють корпоративну культуру.

Особисте життя

У липні 1925 року Дісней одружився з секретаркою його студії Ліліан Боундс (1899—1997). 1933 року у них народилася дочка Діана Мері (пара протягом 8 років намагалася завести дитину, попередні дві вагітності закінчилися викиднями, заподіявши багато страждань Волту та Лілі). Не маючи можливості народити другу дитину, 1937 року подружжя удочерили маленьку дівчинку, давши їй ім'я Шерон Мей Дісней (1936—1993).

Діана Дісней Міллер — мати семи дітей, автор популярної біографії Волта Діснея, організатор кількох проектів, пов'язаних з його іменем, один із керівників „The Walt Disney Company“, засновник музею Волта Діснея в Сан-Франциско (відкритий у жовтні 2009 року). За словами Діани, її батько був зразковим сім'янином, присвячував родині весь вільний від роботи час, часто гуляв з дочками й саме під час цих прогулянок йому спала на думку ідея створити таке місце, де було б цікаво і дорослим, і дітям. Згодом таким місцем став Діснейленд.

Вибрана фільмографія

Нагороди

Оскар

Волт Дісней тримає рекорд нагород Оскара з 22 в суперницьких категоріях та 4 на честь його внеску :

  • 1948 — Бембі/Bambi (Bambi, 1942)
  • 1953 — Премія Cecil B. DeMille
  • 1954 — The Living Desert (Die Wüste lebt, 1953)
  • 1955 — Davy Crockett in der Disneyland-Serie
  • 1956 — Mickey Mouse Club

Нагороди «BAFTA»

  • 1955 — найкращий документальний фільм — The Vanishing Prairie (Wunder der Prärie, 1954)
  • 1961 — найкращий анімаційний фільм — Сто один далматинець/101 Dalmatians, 1961
  • 1946 — найкращий анімаційний фільм — Make Mine Music (1946)
  • 1953 — Спеціальний приз журі за досягнення в честь ювілею фестивалю

Бібліографія

Молодий Волт Дісней
  • Barrier, Michael (1999). Hollywood Cartoons: American Animation in Its Golden Age. Oxford: Oxford University Press. ISBN 0-19-516729-5.
  • Mosley, Leonard. Disney's World: A Biography (1985, 2002). Chelsea, MI: Scarborough House. ISBN 0-8128-8514-7.
  • Schickel, Richard and Dee, Ivan R (1967, 1985, 1997). The Disney Version: The Life, Times, Art and Commerce of Walt Disney. Chicago: Ivan R. Dee, Publisher. ISBN 1-56663-158-0.
  • Thomas, Bob (1991). Disney's Art of Animation: From Mickey Mouse to Beauty and the Beast. New York: Hyperion. ISBN 1-56282-899-1
  • Thomas, Bob (1976,1994). Walt Disney: An American Original ISBN 0-7868-6027-8
  • Broggie, Michael (1997, 1998, 2005). Walt Disney's Railroad Story. Virginia Beach, Virginia. Donning Publishers. ISBN 1-56342-009-0
  • Eliot, Marc (1993). Walt Disney: Hollywood's Dark Prince. Carol. ISBN 1-55972-174-X
  • Gabler, Neal. Walt Disney: The Triumph of American Imagination (2006). New York, NY. Random House. ISBN 0-679-43822-X

The Disney Version: The Life, Times, Art and Commerce of Walt Disney. Chicago: Ivan R. Dee, Publisher. ISBN 1-56663-158-0.

  • Sherman, Robert B. and Sherman, Richard M. (1998) «Walt's Time: From Before to Beyond» ISBN 0-9646059-3-7.
  • Watts, Steven, The Magic Kingdom: Walt Disney and the American Way of Life, University of Missouri Press, 2001, ISBN 0-8262-1379-0
  • Hollywood Cartoons: American Animation in Its Golden Age, Michael Barrier, Oxford: Oxford University Press, 1999 ISBN|0-19-516729-5.
  • Walt Disney's Railroad Story, Michael Broggie, Virginia Beach, Virginia. Donning Publishers. (1997, 1998, 2005) ISBN|1-56342-009-0
  • L'Empire Disney, Robert Lanquar, Que Sais-je ? n° 2726, Presses Universitaires de France, 2° édition, Paris 1997, (Ière 1992), ISBN|9-782-130-451839.
  • The Architecture of Reassurance: Designing the Disney Theme Parks, Karal Ann Marling, Flammarion, 1998. ISBN|2-08013-639-9
  • The Disney Version: The Life, Times, Art and Commerce of Walt Disney, Richard Schickel and Ivan R. Dee, Chicago: Ivan R. Dee, Publisher. (1967, 1985, 1997) ISBN|1-56663-158-0.
  • Walt's Time: From Before to Beyond, Robert B. Sherman and Richard M. Sherman, 1998 ISBN|09646059.
  • Disney's Art of Animation: From Mickey Mouse to Beauty and the Beast, Bob Thomas, New York: Hyperion, 1991 ISBN|1-56282-899-1
  • Walt Disney: An American Original, Bob Thomas, (1976, 1994) ISBN|0-7868-6027-8
  • Biographies de Christopher Finch
  • 100 ans de Magie
  • Catalogue, Il était une fois Walt Disney, Réunion des musées nationaux, brochée, 2006, Paris ISBN|2-7118-5013-7
  • Michelin, Guide de tourisme de Disneyland Paris, 2e édition 1995. ISBN|2-06-048002-7

Література

  • Сашко Дерманський про Авіценну, Олександра Суворова, Олександра Довженка, Волта Диснея, Пеле / С. Дерманський. — Київ : Грані-Т, 2007. — 112 с.: іл. — (Серія «Життя видатних дітей»). — ISBN 978-966-2923-80-3
  • Barrier, Michael (1999). Hollywood Cartoons: American Animation in Its Golden Age. Oxford: Oxford University Press. ISBN 0-19-516729-5.
  • Mosley, Leonard. Disney's World: A Biography (1985, 2002). Chelsea, MI: Scarborough House. ISBN 0-8128-8514-7.
  • Schickel, Richard and Dee, Ivan R (1967, 1985, 1997). The Disney Version: The Life, Times, Art and Commerce of Walt Disney. Chicago: Ivan R. Dee, Publisher. ISBN 1-56663-158-0.
  • Thomas, Bob (1991). Disney's Art of Animation: From Mickey Mouse to Beauty and the Beast. New York: Hyperion. ISBN 1-56282-899-1
  • Thomas, Bob (1976,1994). Walt Disney: An American Original ISBN 0-7868-6027-8
  • Broggie, Michael (1997, 1998, 2005). Walt Disney's Railroad Story. Virginia Beach, Virginia. Donning Publishers. ISBN 1-56342-009-0
  • Eliot, Marc (1993). Walt Disney: Hollywood's Dark Prince. Carol. ISBN 1-55972-174-X
  • Gabler, Neal. Walt Disney: The Triumph of American Imagination (2006). New York, NY. Random House. ISBN 0-679-43822-X
  • Sherman, Robert and Richard Sherman (1998) «Walt's Time: From Before to Beyond» ISBN 0-9646059-3-7.

Посилання

Див. також

  • 4017 Діснея — астероїд, названий на честь цього чоловіка.

Примітки