Серійний убивця: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
мНемає опису редагування
Виправлено мовленнєві помилки, додано посилання та наголоси
Рядок 1: Рядок 1:
{{Убивство}}
{{Убивство}}
'''Серійний вбивця''' ({{lang-en|Serial killer}}) — за сучасною класифікацією, вбивця, який під час кожного епізоду скоїв більше ніж три вбивства, без очевидних на те мотивів. Як правило між епізодами вбивств існує так званий період емоційого охолодження та [[психологія|психологічного]] задоволення вбивці. Вважається, що більшість серійних вбивць мають антисоціальні психологічні розлади, відносяться з байдужістю до страждань інших людей і з презирством до суспільних норм [[мораль|моралі]], але дуже рідко страждають від чітко виражених [[психіка|психічних]] захворювань. Як правило серійні вбивці зовні виглядають зовсім нормальними, а іноді навіть і привабливими. Дуже часто в серійних вбивствах також присутній елемент [[секс]]уального злочину. Сучасна класифікація серійного вбивці була запропонована американцями [[Роберт Ресслер|Робертом Ресслером]] та [[Роберт Кеппл|Робертом Кепплем]] у [[1970]] р. Хоча серійні вбивці були зафіксовані раніше, поширення терміну в пресі і суспільстві загалом почалося після публікацій у [[США]] про вбивства [[Тед Банді|Теда Банді]] та [[Девід Берковіц|Девіда Берковіца]].
'''Сері́йний уби́вця''' ({{lang-en|Serial killer}}) — за сучасною класифікацією, [[Убивство|убивця]], який під час кожного епізоду скоїв понад три вбивства без очевидних на те мотивів. Зазвичай між епізодами вбивств існує так званий період емоційного охолодження та [[психологія|психологічного]] задоволення вбивці. Уважається, що більшість серійних убивць мають антисоціальні психологічні розлади, ставляться з байдужістю до страждань інших людей і з презирством до суспільних норм [[мораль|моралі]], але дуже рідко страждають від чітко виражених [[психіка|психічних]] захворювань. Здебільшого серійні вбивці зовні виглядають зовсім нормальними, а іноді навіть і привабливими. Дуже часто в серійних вбивствах також присутній елемент [[секс]]уального злочину. Сучасна класифікація серійного вбивці була запропонована американцями [[Роберт Ресслер|Робертом Ресслером]] та [[Роберт Кеппл|Робертом Кепплем]] у [[1970]] р. Хоча серійні вбивці були зафіксовані раніше, поширення терміну в пресі та суспільстві загалом почалося після публікацій у [[Сполучені Штати Америки|США]] про вбивства [[Тед Банді|Теда Банді]] та [[Девід Берковіц|Девіда Берковіца]].


== Психологічні особливості ==
== Психологічні особливості ==
Серійні вбивства відрізняються від інших злочинів, та масових вбивств завдяки специфічним характеристикам злочинців та їх мотивації. Основою мотивації серійних вбивць є комбінація різних [[психологія|психологічних]] та [[секс]]уальних чинників. Одною з причин виникнення феномену у людини вважають почутя неповноцінності, неадекватності, які часто трапляються у жертв насильства та сексуальної експлуатації в дитинстві. Багато з майбутніх серійних вбивць походили з неблагополучних, бідних родин і подальші серійні вбивства були елементом своєрідної компенсації та відплати за приниження і насильство заподіяне щодо них в дитинстві. Іншою мотивацією є почуття влади, яку вбивця отримує під час скоєння злочину. Реакція суспільства на зухвалі злочини, публікації і репортажі в пресі часто підсилюють почуття влади, здатності впливати на почуття невпевненності та страху в суспільстві.
Серійні вбивства відрізняються від інших злочинів та масових убивств завдяки специфічним характеристикам злочинців та їхній мотивації. Основою мотивації серійних убивць є комбінація різних [[психологія|психологічних]] та [[секс]]уальних чинників. Одною з причин виникнення феномену у людини вважають почуття неповноцінності, неадекватності, які часто трапляються у жертв насильства та сексуальної експлуатації в дитинстві. Багато з майбутніх серійних убивць походили з неблагополучних, бідних родин і подальші серійні вбивства були елементом своєрідної компенсації та відплати за приниження і насильство заподіяне щодо них в дитинстві. Іншою мотивацією є почуття [[Влада|влади]], яку вбивця отримує під час скоєння злочину. Реакція суспільства на зухвалі злочини, публікації та репортажі в пресі часто підсилюють почуття влади, здатності впливати на почуття невпевненості та страху в суспільстві.


Інша, альтернативна класифікація серійних вбивць передбачає запізнений емоціональний розвиток особистості як причину виникнення феномену. Неадекватний, а часом не розвинений контроль над емоціональним станом людини призводить до виникнення почуття неповноцінності і відсутності співчуття до інших людей. Фантазії та детальні уяви про можливе скоєння вбивств виникають у потенційних серійних вбивць ще в дитинстві, де основними елементами фантазії виступають насильство, підкорення і вбивство. Дуже часто потенційні серійні вбивці отримують насолодження від опису чи зображень [[зґвалтування]], [[тортури|тортур]] і вбивств. Багато з майбутніх серійних вбивць були відмічені в дитинстві за жорстокість по відношенню до домашніх тварин, вбивства та тортури котів та собак, які здійснювались як правило для власного задоволення. Серед рис які могли б вказувати на потенційного серійного вбивцю відзначають такі:
Інша, альтернативна класифікація серійних убивць передбачає запізнений емоціональний розвиток особистості як причину виникнення феномену. Неадекватний, а часом не розвинений контроль над емоціональним станом людини призводить до виникнення почуття неповноцінності та відсутності співчуття до інших людей. Фантазії та детальні уяви про можливе скоєння вбивств виникають у потенційних серійних вбивць ще в дитинстві, де основними елементами фантазії виступають насильство, підкорення і вбивство. Дуже часто потенційні серійні вбивці отримують насолоду від опису чи зображень [[зґвалтування]], [[тортури|тортур]] і вбивств. Багато з майбутніх серійних убивць були відмічені в дитинстві за жорстокість до [[Свійські тварини|домашніх тварин]], убивства та тортури [[Кіт|котів]] та [[Пес свійський|собак]], які здійснювались здебільшого для власного задоволення. Серед рис, які могли б вказувати на потенційного серійного вбивцю, відзначають такі:


* підпалювання речей здебільшого задля насолоди, уваги, або отримання почуття влади.
* підпалювання речей здебільшого задля насолоди, уваги, або отримання почуття влади.
* жорстокість по відношенню до тварин, т. зв. [[зоосадизм]]. Хоча багато дітей бувають жорстокими по відношенню до тварин, майбутні серійні вбивці як правило вбивають великих тварин, таких як котів та собак. Такі вбивства відбуваються не заради зухвальства, а для власного, приватного задоволення.
* жорстокість до тварин, т. зв. [[зоосадизм]]. Хоча багато дітей бувають жорстокими до тварин, майбутні серійні вбивці зазвичай убивають великих тварин, таких як котів та собак. Такі вбивства відбуваються не заради зухвальства, а для власного, приватного задоволення.
<!--тривалий [[енурез]] навіть до віку, коли цей розлад поступово припиняється у більшості дітей.{{Fact}}-->
<!--тривалий [[енурез]] навіть до віку, коли цей розлад поступово припиняється у більшості дітей.{{Fact}}-->


Рядок 14: Рядок 14:


=== За мотивом ===
=== За мотивом ===
* «Владолюби» («мисливці за владою») — основний та найпоширеніший мотив серійного вбивства. Ціллю вбивства є підтвердження своєї влади над безпорадною жертвою, прагнення позбавлення монотоності буття що окремі оглядачі іноді кваліфікують як компенсування відчуття власної неповноцінності. Секс у таких вбивць не є елементом насолоди, а радше одним з засобів приниження жертви.
* «Владолюби» («мисливці за владою») — основний та найпоширеніший мотив серійного вбивства. Ціллю вбивства є підтвердження своєї влади над безпорадною жертвою, прагнення позбавлення монотонності буття, що окремі оглядачі іноді кваліфікують як компенсування відчуття власної неповноцінності. Секс у таких убивць не є елементом насолоди, а радше одним з засобів приниження жертви.
* «Візіонери» — вбивці, які страждають на [[психіка|психічні]] захворювання (зазвичай [[шизофренія|шизофренію]]), вбивці з клінічним маренням і галюцинаціями.
* «Візіонери» — убивці, які страждають на [[психіка|психічні]] захворювання (зазвичай [[шизофренія|шизофренію]]), убивці з клінічним маренням і галюцинаціями.
* «Гедоністи» — здійснюють вбивства заради отримання різного роду задоволень — від сексуального до садистського, від тортур до [[Людожерство|людожерства]]. Деякі вбивці отримують більше задоволення від процесу висліджування та «полювання» за жертвою ніж від тортур та вбивства.
* «Гедоністи» — здійснюють вбивства заради отримання різного роду задоволень — від сексуального до садистського, від тортур до [[Канібалізм|людожерства]]. Деякі вбивці отримують більше задоволення від процесу висліджування та «полювання» за жертвою ніж від тортур та вбивства.
* «Місіонери»&nbsp;— вбивці, що вважають себе месниками, вірять що їх вбивства виправдані, тому що вони позбавляють суспільство від «бруду»&nbsp;— [[проституція|повій]], [[Гомосексуальність|гомосексуалів]] і т.і.&nbsp;— як [[Джон Бодкин Адамс]]<ref>Cullen, Pamela V., «A Stranger in Blood: The Case Files on Dr John Bodkin Adams», London, Elliott & Thompson, 2006, ISBN 1-904027-19-9</ref>, «ангарський маніяк» [[Попков Михайло Вікторович|Михайло Попков]]<ref>[https://www.obozrevatel.com/ukr/russia/ya-krutishij-za-chikatilo-istoriya-serijnogo-maniyaka-z-rosii-otrimala-final/amp.htm «Я крутіший за Чикатила»: історія серійного маніяка з Росії отримала фінал]</ref>.
* «Місіонери»&nbsp;— убивці, що вважають себе месниками, вірять, що їхні вбивства виправдані, тому що вони позбавляють суспільство від «бруду»&nbsp;— [[проституція|повій]], [[Гомосексуальність|гомосексуалів]] і т.і.&nbsp;— як [[Джон Бодкин Адамс]]<ref>Cullen, Pamela V., «A Stranger in Blood: The Case Files on Dr John Bodkin Adams», London, Elliott & Thompson, 2006, ISBN 1-904027-19-9</ref>, «ангарський маніяк» [[Попков Михайло Вікторович|Михайло Попков]]<ref>[https://www.obozrevatel.com/ukr/russia/ya-krutishij-za-chikatilo-istoriya-serijnogo-maniyaka-z-rosii-otrimala-final/amp.htm «Я крутіший за Чикатила»: історія серійного маніяка з Росії отримала фінал]</ref>.


=== За методом ===
=== За методом ===
* ''Організовані серійні вбивці'' — вбивці, які як правило мають високий рівень [[інтелект]]у, заздалегідь планують злочини, вибирають жертви. Поховання жертви відбувається в іншому місці від скоєння злочину. Дуже часто жертва заманюється висловленням удаваного почуття співчуття, жалю і бажання допомогти жертві. Такі вбивці мають контроль над процесом та місцем вбивства, мають певні знання в галузі [[кримінологія|кримінології]] та [[судова медицина|судової медицини]], які використовують для замітання слідів злочину. Організовані серійні вбивці уважно слідкують за слідством, відвідують місце злочину. Вони також часто мають повноцінне соціальне життя, сім'ю, дітей і вважаються оточуючими нездатними на скоєння таких злочинів.
* ''Організовані серійні вбивці'' — убивці, які здебільшого мають високий рівень [[інтелект]]у, заздалегідь планують злочини, вибирають жертви. Поховання жертви відбувається в іншому місці від скоєння злочину. Дуже часто жертва заманюється висловленням удаваного почуття співчуття, жалю і бажання допомогти жертві. Такі вбивці мають контроль над процесом та місцем убивства, мають певні знання в галузі [[кримінологія|кримінології]] та [[судова медицина|судової медицини]], які використовують для замітання слідів злочину. Організовані серійні вбивці уважно слідкують за слідством, відвідують місце злочину. Вони також часто мають повноцінне соціальне життя, сім’ю, дітей і вважаються оточуючими нездатними на скоєння таких злочинів.
* ''Дезорганізовані серійні вбивці'' — вбивці з низьким або посереднім рівнем інтелекту, які скоюють свої злочини переважно імпульсивно. Як правило, такі вбивці не вибирають жертву і не слідкують за нею, а скоюють злочин, коли з'являється можливість. Вони також дуже рідко ховають жертви і здебільшого залишають їх на місці злочину. [[Імпульсивність]] атак іноді робить затримання таких вбивць досить складним. Такі вбивці як правило мають дуже мало друзів, тихі і непримітні, хоча іноді здаються оточуючим дивними і навіть страшними.
* ''Дезорганізовані серійні вбивці'' — убивці з низьким або посереднім рівнем інтелекту, які скоюють свої злочини переважно імпульсивно. Зазвичай такі вбивці не вибирають жертву і не слідкують за нею, а скоюють злочин, коли з’являється можливість. Вони також дуже рідко ховають жертви та здебільшого залишають їх на місці злочину. [[Імпульсивність]] атак іноді робить затримання таких убивць досить складним. Такі вбивці здебільшого мають дуже мало друзів, тихі та непримітні, хоча іноді здаються оточуючим дивними й навіть страшними.


== Статистичні дані ==
== Статистичні дані ==
Відповідно до статистичних даних оприлюднених у [[США]], більшість серійних вбивць&nbsp;— білі. На інших місцях чорношкірі, іспаномовні, [[індіанці]]. На останньому місці&nbsp;— азіати. За статтю більшість вбивць&nbsp;— чоловіки, тільки 16% відомих серійних вбивць жіночої статі. Як правило серійні вбивства скоюються злочинцем з представниками власної [[раса|раси]] і рідше з представниками інших. Більше 70% вбивць незнайомі з жертвою до моменту вбивства. За останніми дослідженнями кількість серійних вбивств у [[США]] зростає, за деякими даними до 6000 у [[1996]]&nbsp;р. Між роками 1950–1995 з'явилося 80% відомих серійних вбивць.<ref name="zhurn">[http://zhurnal.lib.ru/g/gasparjan_r/tsu.shtml Ernan Kortes. Типології серійних вбивць] {{ref-ru}}</ref>
Відповідно до статистичних даних оприлюднених у [[Сполучені Штати Америки|США]], більшість серійних убивць&nbsp;— [[Білі люди|білі]]. На інших місцях [[Негр|чорношкірі]], [[Іспанська мова|іспаномовні]], [[індіанці]]. На останньому місці&nbsp;— азійці. За статтю більшість убивць&nbsp;— [[Чоловік|чоловіки]], тільки 16&nbsp;% відомих серійних убивць [[Жінка|жіночої статі]]. Здебільшого серійні вбивства скоюються злочинцем з представниками власної [[раса|раси]] та рідше з представниками інших. Понад 70&nbsp;% убивць незнайомі з жертвою до моменту вбивства. За останніми дослідженнями кількість серійних убивств у [[Сполучені Штати Америки|США]] зростає, за деякими даними до 6&nbsp;000 у [[1996]]&nbsp;р. Між роками 1950–1995 з’явилося 80&nbsp;% відомих серійних убивць.<ref name="zhurn">[http://zhurnal.lib.ru/g/gasparjan_r/tsu.shtml Ernan Kortes. Типології серійних вбивць] {{ref-ru}}</ref>
Країни з найвищим рівнем серійних вбивств&nbsp;— [[США]], [[Велика Британія]], [[Німеччина]], [[Франція]], [[Італія]], [[Данія]] і [[Бельгія]]. В країнах [[Латинська Америка|Латинської Америки]] цей показник найбільший у [[Перу]], [[Колумбія|Колумбії]]. В [[азія|Азії]] у [[Пакистан]]і та [[Китай|Китаї]]. Незважаючи на багаторічне винищення таких вбивць у багатьох країнах, це явище не викоренилося і має місце у багатьох країнах та культурах планети.<ref name="zhurn"/>
Країни з найвищим рівнем серійних убивств&nbsp;— [[Сполучені Штати Америки|США]], [[Велика Британія]], [[Німеччина]], [[Франція]], [[Італія]], [[Данія]] і [[Бельгія]]. В країнах [[Латинська Америка|Латинської Америки]] цей показник найбільший у [[Перу]], [[Колумбія|Колумбії]]. В [[азія|Азії]] у [[Пакистан]]і та [[Китай|Китаї]]. Попри багаторічне винищення таких убивць у багатьох країнах, це явище не викоренилося і відбувається у багатьох країнах та культурах планети.<ref name="zhurn"/>


== Див. також ==
== Див. також ==
* [[Дніпропетровські маніяки]]
* [[Дніпропетровські маніяки]]
* [[Онопрієнко Анатолій Юрійович]]
* [[Онопрієнко Анатолій Юрійович]]
* [[Список серійних вбивць за кількістю жертв]]
* [[Список серійних вбивць за кількістю жертв|Список серійних убивць за кількістю жертв]]


== Посилання ==
== Посилання ==
Рядок 37: Рядок 37:


== Джерела ==
== Джерела ==
* [https://web.archive.org/web/20081009182324/http://www.newizv.ru/lenta/95751/ Український тиждень: Злочинні наміри] {{ref-uk}}
* [https://web.archive.org/web/20081009182324/http://www.newizv.ru/lenta/95751/ Український тиждень: Злочинні наміри]
* [http://zhurnal.lib.ru/g/gasparjan_r/tsu.shtml Ernan Kortes. Типології серійних вбивць] {{ref-ru}}
* [http://zhurnal.lib.ru/g/gasparjan_r/tsu.shtml Ernan Kortes. Типології серійних вбивць] {{ref-ru}}
* [https://web.archive.org/web/20060815112313/http://www.crimelibrary.com/serial_killers/index.html Кримінальна бібліотека] {{ref-en}}
* [https://web.archive.org/web/20060815112313/http://www.crimelibrary.com/serial_killers/index.html Кримінальна бібліотека] {{ref-en}}

Версія за 17:05, 3 березня 2021

Сері́йний уби́вця (англ. Serial killer) — за сучасною класифікацією, убивця, який під час кожного епізоду скоїв понад три вбивства без очевидних на те мотивів. Зазвичай між епізодами вбивств існує так званий період емоційного охолодження та психологічного задоволення вбивці. Уважається, що більшість серійних убивць мають антисоціальні психологічні розлади, ставляться з байдужістю до страждань інших людей і з презирством до суспільних норм моралі, але дуже рідко страждають від чітко виражених психічних захворювань. Здебільшого серійні вбивці зовні виглядають зовсім нормальними, а іноді навіть і привабливими. Дуже часто в серійних вбивствах також присутній елемент сексуального злочину. Сучасна класифікація серійного вбивці була запропонована американцями Робертом Ресслером та Робертом Кепплем у 1970 р. Хоча серійні вбивці були зафіксовані раніше, поширення терміну в пресі та суспільстві загалом почалося після публікацій у США про вбивства Теда Банді та Девіда Берковіца.

Психологічні особливості

Серійні вбивства відрізняються від інших злочинів та масових убивств завдяки специфічним характеристикам злочинців та їхній мотивації. Основою мотивації серійних убивць є комбінація різних психологічних та сексуальних чинників. Одною з причин виникнення феномену у людини вважають почуття неповноцінності, неадекватності, які часто трапляються у жертв насильства та сексуальної експлуатації в дитинстві. Багато з майбутніх серійних убивць походили з неблагополучних, бідних родин і подальші серійні вбивства були елементом своєрідної компенсації та відплати за приниження і насильство заподіяне щодо них в дитинстві. Іншою мотивацією є почуття влади, яку вбивця отримує під час скоєння злочину. Реакція суспільства на зухвалі злочини, публікації та репортажі в пресі часто підсилюють почуття влади, здатності впливати на почуття невпевненості та страху в суспільстві.

Інша, альтернативна класифікація серійних убивць передбачає запізнений емоціональний розвиток особистості як причину виникнення феномену. Неадекватний, а часом не розвинений контроль над емоціональним станом людини призводить до виникнення почуття неповноцінності та відсутності співчуття до інших людей. Фантазії та детальні уяви про можливе скоєння вбивств виникають у потенційних серійних вбивць ще в дитинстві, де основними елементами фантазії виступають насильство, підкорення і вбивство. Дуже часто потенційні серійні вбивці отримують насолоду від опису чи зображень зґвалтування, тортур і вбивств. Багато з майбутніх серійних убивць були відмічені в дитинстві за жорстокість до домашніх тварин, убивства та тортури котів та собак, які здійснювались здебільшого для власного задоволення. Серед рис, які могли б вказувати на потенційного серійного вбивцю, відзначають такі:

  • підпалювання речей здебільшого задля насолоди, уваги, або отримання почуття влади.
  • жорстокість до тварин, т. зв. зоосадизм. Хоча багато дітей бувають жорстокими до тварин, майбутні серійні вбивці зазвичай убивають великих тварин, таких як котів та собак. Такі вбивства відбуваються не заради зухвальства, а для власного, приватного задоволення.

Класифікація серійних убивць

За мотивом

  • «Владолюби» («мисливці за владою») — основний та найпоширеніший мотив серійного вбивства. Ціллю вбивства є підтвердження своєї влади над безпорадною жертвою, прагнення позбавлення монотонності буття, що окремі оглядачі іноді кваліфікують як компенсування відчуття власної неповноцінності. Секс у таких убивць не є елементом насолоди, а радше одним з засобів приниження жертви.
  • «Візіонери» — убивці, які страждають на психічні захворювання (зазвичай шизофренію), убивці з клінічним маренням і галюцинаціями.
  • «Гедоністи» — здійснюють вбивства заради отримання різного роду задоволень — від сексуального до садистського, від тортур до людожерства. Деякі вбивці отримують більше задоволення від процесу висліджування та «полювання» за жертвою ніж від тортур та вбивства.
  • «Місіонери» — убивці, що вважають себе месниками, вірять, що їхні вбивства виправдані, тому що вони позбавляють суспільство від «бруду» — повій, гомосексуалів і т.і. — як Джон Бодкин Адамс[1], «ангарський маніяк» Михайло Попков[2].

За методом

  • Організовані серійні вбивці — убивці, які здебільшого мають високий рівень інтелекту, заздалегідь планують злочини, вибирають жертви. Поховання жертви відбувається в іншому місці від скоєння злочину. Дуже часто жертва заманюється висловленням удаваного почуття співчуття, жалю і бажання допомогти жертві. Такі вбивці мають контроль над процесом та місцем убивства, мають певні знання в галузі кримінології та судової медицини, які використовують для замітання слідів злочину. Організовані серійні вбивці уважно слідкують за слідством, відвідують місце злочину. Вони також часто мають повноцінне соціальне життя, сім’ю, дітей і вважаються оточуючими нездатними на скоєння таких злочинів.
  • Дезорганізовані серійні вбивці — убивці з низьким або посереднім рівнем інтелекту, які скоюють свої злочини переважно імпульсивно. Зазвичай такі вбивці не вибирають жертву і не слідкують за нею, а скоюють злочин, коли з’являється можливість. Вони також дуже рідко ховають жертви та здебільшого залишають їх на місці злочину. Імпульсивність атак іноді робить затримання таких убивць досить складним. Такі вбивці здебільшого мають дуже мало друзів, тихі та непримітні, хоча іноді здаються оточуючим дивними й навіть страшними.

Статистичні дані

Відповідно до статистичних даних оприлюднених у США, більшість серійних убивць — білі. На інших місцях чорношкірі, іспаномовні, індіанці. На останньому місці — азійці. За статтю більшість убивць — чоловіки, тільки 16 % відомих серійних убивць жіночої статі. Здебільшого серійні вбивства скоюються злочинцем з представниками власної раси та рідше з представниками інших. Понад 70 % убивць незнайомі з жертвою до моменту вбивства. За останніми дослідженнями кількість серійних убивств у США зростає, за деякими даними до 6 000 у 1996 р. Між роками 1950–1995 з’явилося 80 % відомих серійних убивць.[3]

Країни з найвищим рівнем серійних убивств — США, Велика Британія, Німеччина, Франція, Італія, Данія і Бельгія. В країнах Латинської Америки цей показник найбільший у Перу, Колумбії. В Азії у Пакистані та Китаї. Попри багаторічне винищення таких убивць у багатьох країнах, це явище не викоренилося і відбувається у багатьох країнах та культурах планети.[3]

Див. також

Посилання

  1. Cullen, Pamela V., «A Stranger in Blood: The Case Files on Dr John Bodkin Adams», London, Elliott & Thompson, 2006, ISBN 1-904027-19-9
  2. «Я крутіший за Чикатила»: історія серійного маніяка з Росії отримала фінал
  3. а б Ernan Kortes. Типології серійних вбивць (рос.)

Джерела