Лебідь (сузір'я): відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
Xqbot (обговорення | внесок)
м робот змінив: ca:Constel·lació del Cigne; косметичні зміни
SieBot (обговорення | внесок)
м робот додав: bn:বক মণ্ডল
Рядок 76: Рядок 76:
[[be:Сузор'е Лебедзь]]
[[be:Сузор'е Лебедзь]]
[[bg:Лебед (съзвездие)]]
[[bg:Лебед (съзвездие)]]
[[bn:বক মণ্ডল]]
[[ca:Constel·lació del Cigne]]
[[ca:Constel·lació del Cigne]]
[[co:Cygnus (Custellazione)]]
[[co:Cygnus (Custellazione)]]

Версія за 19:08, 3 лютого 2010

Шаблон:Сузір'я Зведена Таблиця

Лебідь (лат. Cygnus, укр. Хрест)- сузір'я в Пн. півкулі неба. Розташоване в смузі Чумацького Шляху. Інші назви: грец. Κύκνος, араб. الدجاجة‎ - курка,англ. Swan, також зрідка називається Північний Хрест, за аналогією з Південний Хрест

Одне з 88 сузір'їв сучасності. Відоме з древніх часів, Платон включив його в свій Альмагест - каталог зоряного неба.

Об'єкти

уявний лебідь

Північний Хрест
За формою нагадує Хрест, утворений зірками:

Альбірео
  • Альбірео (β Cyg) — дзьоб курки від ар. al-Minhar al-Dajajah. Зоря є подвійною зорею. В 1976 було виявивлено, що компонент A і сам є тісною спектрально-подвійною зорею. Спектральні класи K3III і B0V видимі зоряні величини — 3.18m і 5.82m, абсолютні — -2.28. Період взаємного обертання 213,9 років; компонент В клас — B8Ve видима — 5.09m, абс. — -0.26m. Відстань — 390 св.р. Період обертання не менше 100 000 років. Через значну взаємну відстань є сумніви чи це справді візуально-подвійна зірка чи лише оптично-подвійна зірка.
  • Дженах (ε Cyg) — крило від ар. جناح janāħ. Подвійна зоря, компонент А яскравість — 2.50 абс. — 1.08 спектральний клас — K0 III, компаньйон B тьмяна зірка видимість - 13.40, абс. — 11.99, сп.кл. — M3 обертається за 50 000 р. відстань 72 св.р.
  • Рух (δ Cyg) з ар. міфів птиця Рух (رخ). видимість — 2.87, абс. — -0.74, відстань — 171 св.р.
  • Садр (γ Cyg) — груди від ар. صدر şadr. Пульсар з періодом 74d, видима — +2.23, абсолютна — -6.12, відстань бл. 1 300 св.р.

Інші об'єкти

Культура

Сузір'я є дуже популярним в фольклорі багатьох народів та в творах авторів

Древньогрецькі міфи

  • Лебідь - це Зевс (Ζεύς), що перетворився на птаха задля здобуття прекрасної Леди (Λήδα) дружини короля Спарти (Σπάρτη).
  • Лебідь - це Орфей (Ὀρφεύς), після смерті взятий на небо разом з Лірою. Кохав Аполлона (котрий і подарував йому ліру). Навчився настільки досконало грати на ній, що навіть звірі підкорялися йому, тому і на небі він не відпускає її.

Фантастика

Література

88 сучасних сузір'їв
АндромедаБлизнятаВелика ВедмедицяВеликий ПесВізничийВітрилаВовкВодолійВолопасВолосся ВеронікиВоронГеркулесГідраГодинникГолубГончі ПсиДельфінДіваДраконЕріданЄдинорігЖертовникЖивописецьЖирафЖуравельЗаєцьЗмієносецьЗміяЗолота РибаІндіанецьКассіопеяКитКільКозорігКомпасКормаКосинецьЛебідьЛевЛетюча РибаЛисичкаЛіраМала ВедмедицяМалий КіньМалий ЛевМалий ПесМікроскопМухаНасосОвенОктантОрелОріонПавичПегасПерсейПівденна ГідраПівденна КоронаПівденна РибаПівденний ТрикутникПівденний ХрестПівнічна КоронаПічРайський ПтахРакРибиРисьРізецьСекстантСіткаСкорпіонСкульпторСтолова ГораСтрілаСтрілецьТелескопТелецьТерезиТрикутникТуканФеніксХамелеонЦентаврЦефейЦиркульЧашаЩитЯщірка