Терен-6: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][очікує на перевірку]
Вилучено вміст Додано вміст
Немає опису редагування
Рядок 10: Рядок 10:
== Історія ==
== Історія ==


З початку 1990-х років в органів МВС України з'явилася гостра потреба в [[Спеціальні засоби несмертельної дії|спецзасобах]] нелетальної дії, в тому числі гранатах сльозогінної дії. Була очевидною необхідність виготовлення подібних спецзасобів на території України.
З початку 1990-х років в органів [[Міністерство внутрішніх справ України|МВС України]] з'явилася гостра потреба в [[Спеціальні засоби несмертельної дії|спецзасобах]] нелетальної дії, в тому числі гранатах сльозогінної дії. Була очевидною необхідність виготовлення подібних спецзасобів на території України.


Розробка гранат зі [[Сльозогінний газ|сльозогінним газом]] для спеціальних підрозділів і внутрішніх військ [[Міністерство внутрішніх справ України|МВС України]] київським науково-виробничим підприємством «Еколог» була виконана в другій половині 1990-х років, 13 січня 1998 року ручна граната "Терен-6" була офіційно прийнята на озброєння органів внутрішніх справ, спецпідрозділів і внутрішніх військ МВС України.
Розробка гранат зі [[Сльозогінний газ|сльозогінним газом]] для спеціальних підрозділів і [[Внутрішні війська МВС України|внутрішніх військ]] МВС України київським науково-виробничим підприємством «Еколог» була виконана в другій половині 1990-х років, 13 січня 1998 року ручна граната «Терен-6» була офіційно прийнята на озброєння органів внутрішніх справ, спецпідрозділів і внутрішніх військ МВС України.


У жовтні 2003 року 482-й конструкторсько-технологічний центр [[Міністерство оборони України|міністерства оборони України]] представив демонстраційний зразок поліцейського бронетранспортера [[БТР-7 | БТР-70ДіП]] (модернізований варіант бронетранспортера [[БТР-70]] з двигуном IVECO, обладнаний водометом і шістьма пусковими установками для відстрілу гранат «Терен-6Д» зі сльозогінним газом) <ref>[https://podrobnosti.ua/85458-minoborony-sozdalo-politsejskuju-mashinu-na-baze-bronetransportera-btr  -70.html Міноборони створило поліцейську машину на базі бронетранспортера БТР-70]</ref>.
У жовтні 2003 року 482-й конструкторсько-технологічний центр [[Міністерство оборони України|міністерства оборони України]] представив демонстраційний зразок поліцейського бронетранспортера [[БТР-7|БТР-70ДіП]] (модернізований варіант бронетранспортера [[БТР-70]] з&nbsp;двигуном [[Iveco]], обладнаний [[водомет]]ом і шістьма пусковими установками для відстрілу гранат «Терен-6Д» зі сльозогінним газом)<ref>{{cite web | url = https://podrobnosti.ua/85458-minoborony-sozdalo-politsejskuju-mashinu-na-baze-bronetransportera-btr-70.html | title = Міноборони створило поліцейську машину на базі бронетранспортера БТР-70 | publisher = [[Подробиці|podrobnosti.ua]] | date = 31 жовтня 2003 | lang = ru}}</ref>.


У 2013 році вартість однієї гранати «Терен-6» для внутрішніх військ МВС України становила 225 [[Українська гривня|гривні]] <ref>{{Cite web |url=https://www.epravda.com.ua/publications/2013/12/10/407669/ |title=Скільки коштує оборона Урядового кварталу |accessdate=22 лютого 2021 |archive-date=9 грудня 2018 |archive-url=https://web.archive.org/web/20181209124738/https://www.epravda.com.ua/publications/2013/12/10/407669/ }}</ref>.
У 2013 році вартість однієї гранати «Терен-6» для внутрішніх військ МВС України становила 225 [[Українська гривня|гривень]]<ref>{{Cite web |url = https://www.epravda.com.ua/publications/2013/12/10/407669 |title = Скільки коштує оборона Урядового кварталу |accessdate=22 лютого 2021 |archive-date = 9 грудня 2018 | archive-url = https://web.archive.org/web/20181209124738/https://www.epravda.com.ua/publications/2013/12/10/407669}}</ref>.

Під час Євромайдану граната активно застосовувалася підрозділами МВС проти активістів. Були зафіксовані численні випадки протиправного застосування гранати бійцями "Беркуту" після приготування до неї скотчем каміння що перетворювало її на уламкову гранату <ref>[https://redcross.org.ua/2019/02/загони-швидкого-реагування-червоног-4/ ЗАГОНИ ШВИДКОГО РЕАГУВАННЯ ЧЕРВОНОГО ХРЕСТА У СТАТТІ «РЯТІВНИКИ МАЙДАНУ»]{{Недоступне посилання}}</ref>.Власноручна модифікація подібних гранат суворо заборонена українським законодавством, як і заборонена будь-яка спеціальна уламкова дія подібних гранат.
Під час Євромайдану граната активно застосовувалася підрозділами МВС проти активістів. Були зафіксовані численні випадки протиправного застосування гранати бійцями «[[Беркут (спецпідрозділ)|Беркуту]]» після примотування до неї [[Клейка стрічка|скотчем]] каміння, що перетворювало її на уламкову гранату<ref>{{cite web | url = https://redcross.org.ua/2019/02/загони-швидкого-реагування-червоног-4 | title = Загони швидкого реагування Червоного Хреста у статті «Рятівники Майдану» | publisher = [[Лівий берег|lb.ua]] | date = 20 лютого 2019 | url-status = dead | archive-url = https://web.archive.org/web/20220510075631/https://redcross.org.ua/2019/02/загони-швидкого-реагування-червоног-4 | archive-date = 10 травня 2022}}</ref>. Власноручна модифікація подібних гранат суворо заборонена українським законодавством, як і заборонена будь-яка спеціальна уламкова дія подібних гранат.


== Опис ==
== Опис ==

Версія за 20:58, 27 червня 2024

Терен-6
Зразок газової гранати Терен-6
Зразок газової гранати Терен-6
Характеристики

Терен-6 — нелетальна газова ручна граната українського виробництва. Стоїть на озброєнні органів внутрішніх справ, застосовується при протидії масовим безладам, та в деяких випадках може застосовуватись при затриманні злочинців. Активно застосовувалася проти учасників Євромайдану[1]. Вражаючою речовиною іритантом в газовій гранаті є морфолід пеларгонової кислоти (МПК)[en].

Історія

З початку 1990-х років в органів МВС України з'явилася гостра потреба в спецзасобах нелетальної дії, в тому числі гранатах сльозогінної дії. Була очевидною необхідність виготовлення подібних спецзасобів на території України.

Розробка гранат зі сльозогінним газом для спеціальних підрозділів і внутрішніх військ МВС України київським науково-виробничим підприємством «Еколог» була виконана в другій половині 1990-х років, 13 січня 1998 року ручна граната «Терен-6» була офіційно прийнята на озброєння органів внутрішніх справ, спецпідрозділів і внутрішніх військ МВС України.

У жовтні 2003 року 482-й конструкторсько-технологічний центр міністерства оборони України представив демонстраційний зразок поліцейського бронетранспортера БТР-70ДіП (модернізований варіант бронетранспортера БТР-70 з двигуном Iveco, обладнаний водометом і шістьма пусковими установками для відстрілу гранат «Терен-6Д» зі сльозогінним газом)[2].

У 2013 році вартість однієї гранати «Терен-6» для внутрішніх військ МВС України становила 225 гривень[3].

Під час Євромайдану граната активно застосовувалася підрозділами МВС проти активістів. Були зафіксовані численні випадки протиправного застосування гранати бійцями «Беркуту» після примотування до неї скотчем каміння, що перетворювало її на уламкову гранату[4]. Власноручна модифікація подібних гранат суворо заборонена українським законодавством, як і заборонена будь-яка спеціальна уламкова дія подібних гранат.

Опис

Ручна граната «Терен-6» складається з циліндричного поліетиленового корпусу що має довжину 185—187 мм і діаметр 63—65 мм, у верхню частину якого угвинчений механічний запал, решта обсягу корпусу заповнена порошкоподібним іриантом БМ-4 (з діючою речовиною на основі морфолід пеларгонової кислоти і ортохлорбензіліден-малонанітріла), при вибуху гранати вона створює хмару сльозогінного газу обсягом 150—180 м³.

Морфолід пеларгонової кислоти володіє значним дратівливим та алгогеновим ефектом. Що виражається в тому що аерозоль подразнює очі і органи дихання. При ураженні газом також виникає печіння в очах і носоглотці, рясна сльозотеча і виділення з носа, сильний кашель, напади нудоти, пітливість. По сльозогінній дії дана речовина в 4—5 разів перевершує хлорацетофенон (CN), а по дратівній дії її можна порівняти з адамсітом (DM). На свіжому повітрі ознаки ураження проходять швидше ніж при дії CN або DM [5].

Час горіння запала становить три секунди. Температурний діапазон застосування гранати становить від −10 до +40 ° C. Гарантований виробником термін зберігання гранат «Терен-6» становить 3 роки (при дотриманні правил транспортування, зберігання і застосування), гранати з простроченим терміном придатності підлягають знищенню. Серед переваг гранати називають надійність, легкість застосування, помірна ціну в порівнянні з аналогами. Наявність різних модифікацій у тому числі для відстрілу через мортирку з гладкоствольної рушниці. Перелічені переваги зацікавили іноземних покупців, відповідно були здійснені поставки гранат закордон.

Техніка безпеки

Граната має застосовуватися тільки в крайніх випадках, коли на агресора не діють усні вмовляння і попередження. Розпилення має припинятися після зупинки протиправних дій. Інструкція забороняє підривати гранату ближче ніж 1,5 метра від людей.

При попаданні газу гранати в очі заходи захисту очей від ірианту (вражаючої речовини) аналогічні тим, які застосовуються при ураженні іриантом з балончика. Спершу слід покликати на допомогу людей з неураженими очима (якщо це можливо). Намагатися розплющити очі теж погана ідея, оскільки в організму виникає рефлексія заплющення очей після ураження іриантом. Організм не дасть вам розплющити очі повністю, але в разі успіху ви ризикуєте занести ще більше подразника на сітківку очей. Це тільки збільшить больові відчуття, але ніяк не принесе користі.

Якщо це можливо, необхідно прискорено моргати. Це викличе додаткове виділення сліз, які будуть сприяти вимиванню ірианту з ваших очей, це сприятиме зниженню ступеню ураження.

Далі треба знайти довколишній продуктовий магазин, або попросити про це помічника. Пляшку води і харчову соду. Після чого слід промити обличчя і очі в певній послідовності.

Після цього потрібно змішати харчову соду з негазованою водою. Досить буде 15 грамів на середню пляшку води. Отриманим розчином треба промити очі. А також можна придбати "дитяче мило" і промити очі мильним розчином з дитячого мила і води для розмочення мила. Печіння в очах може посилитися, але це нормально[6]. Після оброблення очей треба зняти і попрати одяг і потім помити тіло мильним розчином. Значні концентрації речовини на одежі чи предметах здатні викликати подразнення очей, тому одяг треба знімати обережно, а при надвисокому забруднені парами можливо доцільно розрізати одяг для запобігання розмазування ірианту по тілу.

Варіанти і модифікації

Гранати «Терен-6» випускаються в трьох модифікаціях:

  • Терен-6 - стандартний варіант гранати.
  • Терен-6Д - варіант «Терен-6» без запалу для відстрілу гранати з дульного гранатомета, закріпленого на стволі рушниці Форт-500 з використанням холостого набоя Терен-12В.
  • Терен-6ДУ - навчально-тренувальний варіант гранати «Терен-6Д» з інертним спорядженням замість іританту.

Країни-експлуатанти

Примітки

  1. Проти людей на Грушевського використовували спецзасіб Терен-6. Архів оригіналу за 27 лютого 2022. Процитовано 22 лютого 2021.
  2. Міноборони створило поліцейську машину на базі бронетранспортера БТР-70 (рос.). podrobnosti.ua. 31 жовтня 2003.
  3. Скільки коштує оборона Урядового кварталу. Архів оригіналу за 9 грудня 2018. Процитовано 22 лютого 2021.
  4. Загони швидкого реагування Червоного Хреста у статті «Рятівники Майдану». lb.ua. 20 лютого 2019. Архів оригіналу за 10 травня 2022.
  5. Морфолид пеларгоновой кислоты ("скорпион"). Архів оригіналу за 27 вересня 2020. Процитовано 22 лютого 2021.
  6. Что делать при попадании перцового газового баллончика в глаза и на кожу. Архів оригіналу за 6 березня 2021. Процитовано 22 лютого 2021.
  7. «Виріб „Терен-6»“ прекрасно себе зарекомендував і не тільки на внутрішньому ринку. Всі миротворчі українські контингенти, зокрема в Іраку і Югославії, були оснащені виробами „Терен-6“». Віктор Юр'єв. Гострі шипи «Терена» // журнал «Зброя та полювання», № 6, 2006
  8. Постанова кабінету міністрів України № 205 від 15 квітня 2015-го "Про внесення змін до Правил застосування спеціальних засобів військовослужбовцями Військової служби правопорядку у Збройних Силах України під час здійснення службових обов’язків". Архів оригіналу за 24 лютого 2022. Процитовано 22 лютого 2021.