Заболотний Семен Федорович: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][перевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
Luckas-bot (обговорення | внесок)
м робот додав: pl:Semen Zabołotny
IvanBot (обговорення | внесок)
м replaced: = Дивись також = → = Див. також =
Рядок 23: Рядок 23:
* М. Батайлюк [http://www.mnru.mk.ua/viewstory.php?sid=81026 Отаман козацького війська з Тридубів]. Український південь, №37, 2008 р.
* М. Батайлюк [http://www.mnru.mk.ua/viewstory.php?sid=81026 Отаман козацького війська з Тридубів]. Український південь, №37, 2008 р.


== Дивись також ==
== Див. також ==
{{othernames|Заболотний}}
{{othernames|Заболотний}}
{{Mil-bio-stub}}
{{Mil-bio-stub}}

Версія за 14:18, 26 грудня 2011

Семен Заболотний — останній гайдамака Одещини.

Семен Заболотний (д.н. невідома —†1922) — військовий діяч часів УНР, отаман національного антибільшовицького повстанського руху на Одещині (1918-1922), командир полку Чорних гайдамаків, ватажок «Чорноморського повстанського козацкого війська», племінник академіка Данила Заболотного.

Народився у селі Обжила (зараз Обжиле Балтського району Одеської області). За іншими даними в селі Тридуби Кривоозерського району (нині Миколаївська область) у родині волосного писаря. Точна дата народження невідома. Сучасники отамана оповідають, що він народився 1892 (за іншими джерелами 1894), служив єфрейтором у кінній гвардії російської армії, брав участь у Першій світовій війні, де відзначився хоробрістю.

Лютнева революція 1917 року висунула С. Заболотного в число найбільш знаних людей Балтського повіту - земляки поважали його за те, що він був серед ініціаторів справедливого росподілу між селянами колишніх поміщицьких земель. Принципове відстоювання прав селянства додавали йому авторитету і підтримку населення. У другій половині 1919 року С. Заболотний формує збройне угруповання і очолює боротьбу Балтських повстанців проти білих і червоних. Від 1919 року Семен Заболотний відомий як командир полку Чорних гайдамаків, ватажок Балтсько-Ольгопільського повстанського загону, полковник, організатор і командир Наддніпрянської бригади четвертої повстанської дивізії війська УНР.

У січні 1920 року він власними наявними силами очистив від білогвардійців-денікінців Балтський повіт і виступає керівником і координатором більшості українських повстанських загонів в Одеській і частині Подільської губернії.

Після встановлення на Одещині влади більшовиків, у 1920 році почалися примусові реквізиції і продрозверстка, жорстокі грабунки, контрибуції і розстріли заручників з числа тих, хто не хотів віддавати хліб. Це викликало спротив українського селянства. Козаки-повстанці відбивали конфісковане у селян збіжжя і худобу, повертали їх власникам, знищували продподаткову документацію, нападали на продзагони і військові об'єкти, ліквідовували радянський аппарат, здійснювали терор щодо представників радянської влади і чекистів. Повернення повстанцями зерна та інших конфіскованих продуктів зміцнювало авторитет і підтримку повстанського руху серед місцевого населення.

Багато сил та засобів було витрачено органами ЧК на те, щоб позбутися Семена Заболотного і тим самим обезголовити супротив. Численні агенти в 1922 році вистежили отамана. З розсекречених архівів відомо, що він відмовився здаватися, тоді чекісти застосували тактику, яку згодом перейняли німецькі нацисти в боротьбі проти партизанів - зігнали заручників з числа мирних жителів, пообіцявши їх розстріляти. Виходу у Заболотного не залишалося і він здався. Невдовзі він був страчений.

Література

Див. також