Зимові Олімпійські ігри 2014

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
XXII зимові Олімпійські ігри
XXII зимові Олімпійські ігри
XXII зимові Олімпійські ігри
XXII зимові Олімпійські ігри
Слоган"Спекотні.
Зимові.
Твої." [1]
МістоРосія Сочі, Росія
Церемонія відкриття7 лютого 2014
Церемонія закриття23 лютого 2014
Вебсторінкаolympics.com/en/olympic-games/sochi-2014
← 2010
2018 →
CMNS: Зимові Олімпійські ігри 2014 у Вікісховищі

Зимові Олімпійські ігри 2014, (англ. 2014 Winter Olympics, фр. Jeux Olympiques d'hiver de 2014, офіційна назва – XXII зимові Олімпійські ігри) – міжнародні спортивні змагання, що пройдуть з 7 по 23 лютого 2014 року в місті Сочі, Росія.

Столиця Олімпіади була обрана під час сто дев'ятнадцятої сесії МОК в місті Гватемала, столиці Гватемали 4 липня 2007[2].

В Росії Олімпійські ігри пройдуть вдруге (до цього в Москві у 1980 році пройшли XXII літні Олімпійські ігри), і вперше – зимові Ігри.

Після закінчення Олімпійських ігор на тих же об'єктах будуть проведені зимові Паралімпійські ігри 2014.

Передісторія

Міста-кандидати

Кандидати на проведення
Зимових Олімпійських ігор 2014
Місто Країна Офіційний
сайт
Сочі Росія Росія Сочі 2014
Зальцбург Австрія Австрія
Пхьончхан Південна Корея Південна Корея
Інші претенденти на проведення
Зимових Олімпійських ігор 2014 року
Місто Країна Офіційний
сайт
Хака Іспанія Іспанія
Алма-Ата Казахстан Казахстан
Софія Болгарія Болгарія
Боржомі Грузія Грузія

Вибори міста проведення

22 червня 2006 президент МОК Жак Рогге з-поміж семи претендентів заявок назвав імена трьох міст-кандидатів. Ними стали Сочі, Зальцбург та Пхьончхан.

4 липня 2007 (у Росії було вже 5 липня) в Гватемалі відбулася чергова, 119-я сесія МОК, на якій було обрано місто-господар Олімпіади.

Не брали участь у голосуванні члени МОК (14 в першому раунді, 11 у другому[e 1])[3]
Представники країн-претендентів на проведення ігор[e 2] (8, 5[e 1]) Президент МОК
Відсутні (5)
  1. а б Згідно з Олімпійською хартією представники від Німеччини не можуть брати участь в голосуванні, тому що за заявкою Зальцбурга одне з місць проведення змагань знаходиться в Німеччині
  2. Представники Німеччини і Австрії не брали участь тільки в першому раунді голосування, до вибуття Зальцбурга

Безпосередньо перед голосуванням пройшли презентації міст-претендентів. Сочі представляли спортсмени: Світлана Журова, Євген Плющенко, Михайло Терентьєв (параолімпієць) і Олександр Попов; спортивні функціонери: Вячеслав Фетісов, Олена Анікіна, Шаміль Тарпіщев, Дмитро Чернишенко та Віталій Смирнов; політики: Володимир Путін, Олександр Жуков, Герман Греф, Олександр Ткачов, Віктор Колодяжний.

У першому турі голосування, в якому брали участь 97 учасників-представників країн МОК, вибув австрійський Зальцбург. У другому турі перемогу здобула заявка Сочі, вигравши у Пхьончхана 4 голоси (51 проти 47). Вперше Росія прийме Зимові Олімпійські ігри.

Місто Країна 1-й раунд 2-й раунд
Сочі Росія Росія 34 51
Пхьончхан Південна Корея Південна Корея 36 47
Зальцбург Австрія Австрія 25

У 4:47 за московським часом в Гватемалі Леонід Тягачов як президент Олімпійського комітету Росії підписав контракт з МОК на проведення Ігор 2014 року в Сочі. Разом з ним від російської сторони підписи поставили губернатор Краснодарського краю Олександр Ткачов і мер Сочі Віктор Колодяжний [4] .

Передача Олімпійського прапора Сочі

1 березня 2010 на Церемонії закриття Олімпіади-2010 президент МОК Жак Рогге передав Олімпійський прапор меру Сочі Анатолію Пахомову. Пролунав гімн Росії у виконанні Московського державного академічного камерного хору (диригент Володимир Мінін), і над стадіоном столиці Олімпіади-2010 був піднятий прапор Росії. Після цього почалося урочисте представлення Сочі — столиці Олімпіади-2014. Вступна частина відкрилася символічним Тунгуським метеоритом, який, як відомо, прилетів в рік, коли Росія (у той час — Російська імперія) вперше була представлена ​​на Олімпійських іграх. Потім із землі почали рости крижані кристали, дано старт символічному забігу, космонавт запустив Супутник, і по стадіону промчала російська трійка. З'явився монумент Робітник і колгоспниця на тлі розвідних мостів і Монумента «Підкорювачам космосу». У місячному нічному небі ширяє балерина на дошці для сноубордингу. Наталя Водянова піднімає прозору кулю з логотипом Олімпіади-2014, дмухає на екран і з'являється морозний візерунок з написом «Welcome to Sochi».

Починається основна частина вистави, 8-хвилинна, як прийнято на церемонії закриття Олімпійських ігор. Білосніжка в оточенні семи гномів доторкається чарівною паличкою до прозорого кулі, і по стадіону починають рух люди всередині прозорих сфер. Спочатку вони рухаються повільно, але поступово переходять на стрімкий біг. Глядачі на стадіоні переносяться в Москву, де на Червоній площі симфонічний оркестр Маріїнського театру під керуванням Валерія Гергієва всередині Олімпійських кілець що світяться виконує музику Георгія Свиридова до кінофільму «Час, вперед!» Після цього на стадіоні зазвучала музика 3-ї частини 6-ї симфонії Чайковського, і на сцену виходять артисти зведеної трупи Маріїнського (прима-балерина Уляна Лопаткіна), Большого і Новосибірського театрів, які в танці створюють символи олімпійських видів спорту, вони виступають в барвистих костюмах різних епох історії Росії: часів Російської імперії, Німецько-радянської війни і в сучасних костюмах.

Дельфін, знятий з-під води знизу (помітний цікавий ефект «вікна», спостережуваний при такому ракурсі зйомки), переносить глядачів на берег залитого місячним світлом Чорного моря, де під відкритим небом на льоду виступають знамениті Тетяна Навка та Роман Костомаров. У цей час на стадіоні Олімпіади-2010 на вертикальних щитах рухаються рядки тексту з основними фактами про Сочі. На сцену викочується куля, всередині якої — російська трійка і символ науки. На кулі в костюмі Жар-птиці співає арію з опери «Князь Ігор» знаменита оперна співачка Марія Гулегіна.

Під залпи святкового салюту на стадіон виходять люди, які символізують минуле, сьогодення і майбутнє російського спорту, знамениті чемпіони Владислав Третьяк та Ірина Родніна, Євген Плющенко і Олександр Овечкін, діти знаменитих спортсменів Катерини Гордєєвої та Сергія Гринькова, діти Ігоря Ларіонова. Вони вітають глядачів на стадіоні, в центрі стадіону — смуги кольорів Російського прапора. Презентція завершується появою на стадіоні гігантського логотипу Олімпіади-2014.

Символіка

Емблема-логотип

Емблема Олімпіади на памятній монеті 2011

1 грудня 2009 Оргкомітет «Сочі 2014» представив емблему (логотип) Ігор-2014. Церемонія представлення емблеми проходила на Червоній площі в Москві, на якій була залита велика ковзанка . Ведучими були спортивний журналіст Кирило Набутов і Олімпійська чемпіонка у спортивних танцях на льоду Тетяна Навка. Хвилиною мовчання учасники вшанували пам'ять загиблих під час аварії «Невського експреса», президент МОК Жак Рогге, представники оргкомітету та ведучі висловили співчуття. Потім виступили Олімпійський чемпіон, чемпіон світу в слаломі Жан-Клод Кіллі, президент Оргкомітету ігор Дмитро Чернишенко, представник уряду Росії Дмитро Козак. У льодовому шоу чемпіона світу та Європи Іллі Авербуха брали участь Олімпійські чемпіони та призери Олімпійських ігор, чемпіони світу та Європи Владислав Третьяк, В'ячеслав Фетисов, Сергій Макаров, Роман Костомаров, Олексій Ягудін, Ірина Слуцька, чемпіони світу Албена Денкова і Максим Стависький, інші знамениті спортсмени. У цей час на сцені зірки російської естради співали Гімн Сочі, виступали чемпіон Євробачення 2008 Діма Білан, чемпіон Євробачення 2009 Олександр Рибак, Валерія, Лариса Доліна, МакSим та інші відомі артисти. Емблема Ігор була представлена ​​під барвисті феєрверки. Відбувся телеміст Москва — Красна Поляна, де відомий телеведучий Андрій Малахов представив емблему сочинцям. Лев Лещенко і Алсу заспівали пісню про Олімпійського ведмедика, а на великому екрані показували відомі всьому світу і незабутні кадри Олімпійських ігор у Москві.

Талісмани

Поштовий блок Росії, 2012 рік

Жителі Сочі в якості талісман зимових Олімпійських ігор-2014 віддали перевагу дельфіну на лижах ярославської художниці Ольги Бєляєвої. Голосування проходило 2 березня 2008 року разом з виборами Президента Росії на всіх виборчих дільницях міста серед 270 тис. виборців. Однак, після того, як результати голосування були оприлюднені, представник оргкомітету «Сочі-2014» зазначив, що офіційно талісман зимових Ігор буде оголошений не раніше 2011 року[5].

1 вересня 2010 організаційний комітет зимових олімпійських та паралімпійських ігор в Сочі в 2014 році спільно з газетою «Известия» оголосили всеросійський конкурс талісманів ігор, в якому міг взяти участь кожен бажаючий. Всього на конкурс було надіслано 24 048 робіт від учасників з усіх регіонів Росії і громадян, які проживають за кордоном. Проводилося голосування на офіційному сайті талісманів Олімпіади 2014.

До грудня 2010 року на офіційному сайті голосування за талісмани найбільше число голосів набрали претенденти, що не увійшли до фінального списку: Зойч і Варежки. А до цього перше місце утримував Педобір.

21 грудня журі обрало з них 10 варіантів для Олімпійських ігор і 3 для Паралімпійських для подальшого голосування і затвердження.

Також з 2 лютого 2011 працював альтернативний сайт[6] з голосуванням за відібраних фіналістів, де до 26 лютого 2011 трійка найпопулярніших талісманів визначилася у складі Білого ведмедя, Діда Мороз, Леопарда, а Заєць, Лучик і Сніжинка опинилися в кінці списку.

З фінальних варіантів талісмани були остаточно вибрані 26 лютого 2011 при голосуванні у телешоу «Талісманія. Сочі 2014. Фінал» на першому телеканалі. Журі оголосило відразу трьох переможців (всі білого кольору, відповідаючи зимовому характеру олімпіади), які й стали талісманами[7]: Білий ведмедик, Леопард та Заєць.

Коментуючи підсумки виборів, Президент Оргкомітету «Сочі 2014» Дмитро Чернишенко заявив:

Сьогодні Ігри в Сочі отримали свої символи - вперше в історії Олімпійського руху їх вибирала вся країна! За результатами голосування було прийнято рішення, що переможцями конкурсу за олімпійським принципом стануть перші три талісмани, які були вибрані під час народного голосування. Ці персонажі - вибір всієї нашої країни. Це Білий ведмедик, Зайчик і Леопард, і вони вже стали частиною історії світового Олімпійського руху!

Оригінальний текст (рос.)
Сегодня Игры в Сочи получили свои символы — впервые в истории Олимпийского движения их выбирала вся страна! По результатам голосования было принято решение, что победителями конкурса по олимпийскому принципу станут вошедшие в первую тройку при народном голосовании. Эти персонажи — выбор всей нашей страны. Это Белый мишка, Зайка и Леопард, и они уже стали частью истории мирового Олимпийского движения!

Відповідно до оголошеного вибору спортсменів-паралімпійців, талісманами Паралімпійських ігор стали Лучик і Сніжинка.

Розклад змагань

Нижче наведено розклад змагань на зимових Олімпійських іграх 2014 згідно з офіційним сайтом Ігор[8]:


 ●  Церемонія відкриття  ●  Кваліфікаційні змагання  ●  Фінали змагань  ●  Показові виступи  ●  Церемонія закриття
Число 07.02 08.02 09.02 10.02 11.02 12.02 13.02 14.02 15.02 16.02 17.02 18.02 19.02 20.02 21.02 22.02 23.02 Медалі
Церемонії
Біатлон 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 11
Бобслей 1 1 1 3
Гірськолижний спорт 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 10
Керлінг 1 1 2
Ковзанярський спорт 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 2 12
Лижне двоборство 1 1 1 3
Лижні перегони 1 1 2 1 1 1 1 2 1 1 12
Санний спорт 1 1 1 1 4
Скелетон 1 1 2
Сноубординг 1 1 2 1 1 6
Стрибки з трампліна 1 1 1 3
Фігурне катання 1 1 1 1 4
Фристайл 1 1 1 1 4
Хокей 1 1 2
Шорт-трек 1 1 2 1 3 8
Медалі 5 8 5 5 7 6 5 6 4 5 4 7 5 3 9 2 86
Число 07.02 08.02 09.02 10.02 11.02 12.02 13.02 14.02 15.02 16.02 17.02 18.02 19.02 20.02 21.02 22.02 23.02 Медалі
  • Крім того, з 07 по 23.02.2014 пройдуть показові змагання (у рамках чемпіонату світу) по хокею з м'ячем [9].

Наміри що до бойкоту або перенесення Ігор

У 2008 році двоє депутатів Конгресу США заявляли про намір внести законопреокт резолюції до МОКу про перенесення місця проведення Олімпіади, через близькість Сочі до районів проведення бойових дій у Південній Осетії[10].

Через наявність проблем з правами людини в Росії неодноразово виказувались пропозиції що до відмови в участі в Іграх. Серед відомих заяв, в тому числі:

Бойкот з боку політиків

Про відмову поїхати на Олімпійські ігри в Сочі із-за злістних порушень прав людини в Росії заявили наступні державні діячі:

Політичні заходи Путіна

Після того, як стало відомо про широкий бойкот Олімпіади з боку західних політиків, Володимир Путін об'явив про амністію деяким категоріям політичних в'язнів Росії.

Примітки

  1. У Игр 2014 года в Сочи появился свой слоган (російською) . Оргкомітет «Сочі 2014». 25 вересня 2012. Процитовано 29 вересня 2012.
  2. Зимняя Олимпиада-2014 пройдёт в Сочи (рос.) РБК, 5 липня 2007
  3. Election of the 2014 Host City — Voting membership and regulations(англ.) Official website of the Olympic Movement, 25 червня 2007
  4. 51:47 в пользу Сочи (рос.) Газета.ру, 5 липня 2007
  5. Оргкомитет «Сочи-2014» не признал результаты выборов олимпийского талисмана (рос.)
  6. Альтернативное голосование за талисманов Олимпиады 2014 (рос.)
  7. У Игр в Сочи — пять талисманов (рос.) Sochi2014.com, 26 лютого 2011
  8. Расписание зимних Олимпийских игр «Сочи 2014»(рос.)
  9. ЧС з хокею з м'ячем 2014 року пройде в Сочі, під час ОІ
  10. Конгресс США против Сочи-2014 (gazeta.ru, 15 серпня 2008) (рос.)
  11. Министр юстиции Германии призвала бойкотировать Олимпиаду в Сочи
  12. Стивен Фрай призвал бойкотировать Олимпиаду в Сочи из-за "антигейского закона", чтобы не повторять ошибку с Гитлером

Посилання