Комплекс заходів щодо виконання Мінського протоколу

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мінська угода від 12 лютого

Глави держав за столом переговорів у розширеному форматі. Мінськ, 11 лютого 2015
Типміжнародний договір
Підготовлено11 лютого 2015
Підписано12 лютого 2015
МісцеПалац Незалежності, Мінськ, Білорусь
Чинність15 лютого 2015
СторониПогодили:
Україна Україна
Росія Росія
Німеччина Німеччина
Франція Франція
Підписали:
Україна Україна
Росія Росія
ОБСЄ
ДНР
ЛНР
 Текст у Вікіджерелах

Мінська угода від 12 лютого (також Мінськ-2[1] та Переговори «нормандської четвірки» в Мінську[2], офіційно — Комплекс заходів щодо виконання Мінських угод[3]) — комплекс заходів з виконання Мінських угод, узгоджений на саміті в Мінську 11 —12 лютого 2015 року лідерами Німеччини, Франції, України та Росії у форматі «нормандської четвірки», і підписаний контактною групою, що складається з представників Росії, України, Донецької та Луганської Народних Республік з метою деескалації збройного конфлікту на сході України.

Передумови

Ангела Меркель, Володимир Путін та Франсуа Олланд. Москва, 6 лютого 2015

На початку лютого 2015 року канцлер Німеччини Ангела Меркель та президент Франції Франсуа Олланд проанонсували відвідини Києва та Москви, де висловили свої пропозиції щодо плану врегулювання конфлікту на Україні[4]. Переговори в Києві з Петром Порошенком відбулися 5 лютого, російську столицю канцлер Німеччини та президент Франції відвідали 6 лютого[5][6].

У ніч на 10 лютого пройшли переговори в Берліні, в них взяли участь заступники міністрів закордонних справ країн «нормандської четвірки». Заяв за підсумками зустрічі не було зроблено, але посол України в Німеччині Андрій Мельник заявив, що переговори завершилися «деякими відчутними результатами». Після берлінських переговорів була анонсована зустріч лідерів Росії, України, Німеччини та Франції в Мінську[6].

Зустріч лідерів «нормандської четвірки»

Олександр Лукашенко і «Нормандська четвірка» в Мінську. 11 лютого 2015 року

11 лютого Володимир Путін, Ангела Меркель, Франсуа Олланд та Петро Порошенко прибули в Мінськ. На заключному етапі до них приєдналася спецпредставник голови ОБСЄ в Контактній групі по врегулюванню ситуації на Україні Гайді Тальявіні. Лідери держав зустрілися в мінському Палаці Незалежності. Спочатку президенти Росії, України, Франції і канцлер ФРН зустрічалися у вузькому складі. Після майже двох годин переговорів лідери країн «Нормандської четвірки» вийшли на спільне фотографування, в якому взяв участь і Президент Білорусі Олександр Лукашенко. Потім відбулися переговори у розширеному складі, які тривали близько півтори години. Після цього глави держав продовжили спілкування в скороченому форматі[7]. Загалом переговори тривали рекордні 16 годин[8]. За цей час учасники перемовин лише кілька разів покидали залу: у Ангели Меркель розрядився телефон і вона винесла його помічникам, щоб зарядили, міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров виходив покурити, а Путін виходив з документом в руках для телефонного дзвінка[9]. На питання, чому узгодження документа про врегулювання кризи в Україні йшло так довго, Путін відповів, що це було викликано небажанням Києва йти назустріч самопроголошеним Донецькій та Луганській народним республікам[10].

У результаті переговорів лідери «четвірки» прийняли декларацію на підтримку комплексу заходів з виконання мінських угод. Комплекс заходів з виконання мінських угод включає 13 пунктів: він передбачає «негайне та всеосяжне припинення вогню в окремих районах Донецької та Луганської областей України і його суворе виконання» з 00:00 15 лютого за київським часом, відведення важких озброєнь обома сторонами на рівні відстані з метою створення зони безпеки, а також моніторинг та верифікацію ОБСЄ режиму припинення вогню та відведення важкого озброєння із застосуванням всіх необхідних технічних систем, включаючи супутники, БПЛА та радіолокаційні системи[11]. Незважаючи на це урочистого підписання лідерами досягнутої під час переговорів у Мінську угоди не відбулося[12].

Підписання

Підписанням узгодженої лідерами держав угоди зайнялась Контактна група. 12 лютого до Мінську прибули керівники самопроголошених Донецької та Луганської Народних Республік Олександр Захарченко та Ігор Плотницкий[11], які разом з представниками Росії, України і ОБСЄ підписали нову угоду[11].

Документ, узгоджений лідерами «нормандської четвірки», підписали такі особи[13][11]:

Реакція

Росія

Росія Президент Росії Володимир Путін заявив, що на зустрічі «четвірки» вдалося «домовитися про головне»[8][14]:

До речі кажучи, чому так довго йшли узгодження. Я думаю, це пов'язано з тим, що, на жаль, київська влада досі відмовляється від прямих контактів з представниками Донецької та Луганської народних республік. Навіть незважаючи на те, що вони невизнані, треба виходити з реалій життя, і якщо всі хочуть домовитися на довгостроковій основі вибудувати відносини, то потрібно піти на прямі контакти.

Голова Державної думи РФ Сергій Наришкін зазначив, що результати зустрічі можуть бути, як мінімум, оцінені як позитивні. Він також додав, що минулі переговори, очевидно, запам'ятаються «як саме історична зустріч»[14].

На думку керівника комітету Державної думи з міжнародних справ Олексія Пушкова, на саміті «нормандської четвірки» були виконані основні завдання, «завдання-максимум», але він не виключає виникнення складнощів у реалізації домовленостей[14].

Україна

Україна Президент України Петро Порошенко заявив, що Україна «була, є і буде унітарною державою», і про федералізацію країни мова не йде[15].

Міністр закордонних справ України Павло Клімкін заявив, що «будь-які розмови, що стосуються особливого режиму Донбасу, будуть реалізовуватися в рамках закону, затвердженого парламентом. Пункт 11 говорить про те, що питання децентралізації, в тому числі щодо Донбасу, буде розглядатися в рамках конституційної реформи, не більше»[16][17].

Лідер фракції «Батьківщина» в Верховній Раді України Юлія Тимошенко заявила, що вірить в те, що мінські домовленості будуть втілені в життя. За її словами, не хочеться «навіть думки допускати, що ці домовленості не будуть виконані»[18].

ДНР і ЛНР

Глави самопроголошених Донецької та Луганської Народних Республік також зробили офіційну заяву після підписання угод.

Голова Донецької Народної Республіки Олександр Захарченко заявив[11]:

Завдяки гарантіям президента Росії, канцлера Німеччини та президента Франції ми підписали сьогодні угоду, яка, як ми сподіваємося, покладе край бойовим діям і дозволить ДНР і ЛНР зайнятися мирним будівництвом на благо нашого народу. Цим кроком ми допоможемо змінитися і самій Україні.

Лідер Луганської Народної Республіки Ігор Плотницький додав, що підписаний в Мінську документ передбачає внесення змін до Конституцію Україна. На його думку, підписання угод є великим досягненням для того, щоб «Україна змінилася, змінилася цивілізованим шляхом, перестала вбивати свій народ»[11].

Інші держави

Білорусь Президент Білорусії Олександр Лукашенко заявив, що останнім часом головне реалізувати досягнуті в Мінську домовленості[19]:

Документів в історії народжувалося багато, тепер головне реалізувати ці документи. Це процес набагато складніший, ніж створювати, тут добою не обійдешся. <…> Вони [лідери держав «нормандської четвірки»] просто молодці, вони витримали марафон. Питання війни і миру вирішуються місяцями та роками, а тут вдалося протягом 15 годин домовитися про припинення вогню.

Велика Британія Прем'єр-міністр Великої Британії Девід Камерон привітав досягнення мінських домовленостей. Він також зазначив, що антиросійські санкції залишаться в силі до тих пір, поки не буде відзначений «конкретний прогрес» на місцях на сході України[19].

Німеччина Федеральний канцлер Німеччини Ангела Меркель позитивно оцінила підсумки Мінських переговорів по Україні. За її словами, належить виконати ще дуже багато роботи, однак тепер є «реальний шанс на те, що справи підуть найкраще»[19].

Водночас МЗС ФРН розцінює підсумки переговорів у Мінську як крок вперед, але не як прорив. Міністр закордонних справ Франк-Вальтер Штайнмаєр повідомив журналістам: «Сьогоднішні домовленості не є всеосяжним рішенням або проривом. Проте „Мінськ-2“ міг би розглядатися як крок вперед на тлі тривалого протягом тижнів насильства, міг би відвести нас від спіралі цього насильства в напрямку політичного рішення».

Італія Прем'єр-міністр Італії Маттео Ренці заявив, що підсумок переговорів дає привід вірити, що «був досягнутий відмінний результат»[19].

КНР Офіційний представник Міністерства закордонних справ КНР Хуа Чуньїн в письмовому коментарі, розміщеному на сайті відомства, заявила, що Китай вітає та високо оцінює угоду, досягнуту в Мінську керівниками Росії, Німеччини, Франції та України, а також вважає, що вона буде сприяти пом'якшенню напруженої ситуації на сході України та «політичному вирішенню української кризи». «Китай і надалі продовжить грати позитивну та конструктивну роль у політичному вирішенні української кризи шляхом діалогу та переговорів», — також зазначено в заяві[19].

Польща Президент Польщі Броніслав Коморовський вважає, що для встановлення стабільного миру на сході України потрібно багато часу. В цілому він назвав інформацію про досягнення мінських угод хорошою та відзначив значущість переговорів, що відбулися[19].

Франція Позитивні підсумки мінських переговорів Президент Франції Франсуа Олланд назвав «великим полегшенням» та «серйозною надією» для Європи[19].

США Білий дім заявив, що «Америка вітає угоду, досягнуту в Мінську. Вона являє собою потенційно суттєвий крок до мирного врегулювання конфлікту. Тепер за домовленістю повинні послідувати негайні конкретні кроки щодо виконання зобов'язань усіх сторін. Припинення вогню повинно бути встановлено і має дотримуватися».

В цей же час Держсекретар Джон Керрі зазначив, що «США готові згорнути санкції проти Росії за умови виконання мінських угод»[20].

Міжнародні організації

Організація об'єднаних націй Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун заявив, що розраховує на виконання всіма сторонами зобов'язань, взятих учасниками переговорів з Україною в Мінську. В ООН також висловили готовність «надати будь-яку допомогу», яка буде корисна для поліпшення ситуації на сході України[19].

Європейський Союз Генеральний секретар Ради Європи Турбйорн Ягланд позитивно розцінив підсумки мінських переговорів. На його думку, Меркель, Олланд, Путін та Порошенко разом зробили все можливе для того, щоб це відбулося[19].

Голова Європарламенту Мартін Шульц заявив, що вітає досягнення угоди про припинення вогню в Україні[19].

На думку голови Європейської ради Дональда Туска, результати мінських переговорів дають надію на врегулювання конфлікту в Україні[19].

Голова Європейської комісії Жан-Клод Юнкер назвав досягнення мінського угоди відмінною новиною, яка викликала у Європи зітхання «полегшення». Також він додав, що «час нових санкцій для Росії ще не пробив»[19].

Див. також

Примітки

  1. «Мінськ-2 не вирішує проблему кордону» — Ґрібаускайте
  2. Переговори «нормандської четвірки» в Мінську тривають вже 12 годин
  3. Дещиця: від Росії залежить, чи стане Мінська угода проривом
  4. Олланд и Меркель летят в Киев и Москву
  5. Встреча с Ангелой Меркель и Франсуа Олландом (рос.). Сайт Президента России. 7 лютого 2015.
  6. а б Александр Артемьев, Михаил Рубин, Фарида Рустамова (10 лютого 2015). Последний шанс: чего ждать от встречи «нормандской четверки» в Минске (рос.). РБК.
  7. "Нормандская четверка" ведет переговоры в Минске уже более 9 часов // БЕЛТА
  8. а б Переговоры в «нормандском формате» (рос.). Сайт Президента России. 12 лютого 2015.
  9. Климкин о работе украинской команды в Минске: Все наши — супер!
  10. 16-гадзінныя мінскія перамовы скончыліся дамоўленасцю пра спыненне агню
  11. а б в г д е Елизавета Антонова (12 лютого 2015). Лидеры ДНР и ЛНР подписали мирный план по Украине (рос.). РБК.
  12. СМИ: В Минске не будет подписания соглашения перед камерами
  13. Package of Measures for the Implementation of the Minsk Agreements (Пресреліз) (рос.). Organizaiton for Security and Co-operation in Europe. 12 February 2015. Процитовано 12 February 2015.
  14. а б в Итоги переговоров «нормандской четверки». Реакция российских политиков (рос.). ТАСС. 12 лютого 2015.
  15. Порошенко: об автономии Донбасса или федерализации речь не идет (рос.). РИА Новости. 12 лютого 2015.
  16. Глава МИД Украины: Киев не принимал обязательств по вопросу о децентрализации Донбасса (рос.). ТАСС. 13 лютого 2014.
  17. Стенограмма пленарного заседания ВР Украины (13 февраля 2014) (укр.)
  18. Тимошенко надеется на реализацию новых минских договоренностей (рос.). Интерфакс-Украина. 12 лютого 2015.
  19. а б в г д е ж и к л м н Итоги саммита "нормандской четверки" в Минске. Мировая реакция (рос.). ТАСС. 12 лютого 2015.
  20. Итоги переговоров "нормандской четверки": первые оценки

Посилання