Список замахів на президентів США

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Близко трьох десятків замахів на президентів США відбулось за всю історію існування посади. При чому замахи були і на чинних президентів, і на колишніх, і на тих, які ще не склали присягу. Чотири чинних президента було вбито: Авраам Лінкольн (16ий президент) - 14 квітня 1865, Джеймс Гарфілд (20ий) - 19 вересня 1881, Вільям Мак-Кінлі (25ий) - 14 вересня 1901 та Джон Кеннеді (35ий) - 22 листопада 1963. Два президенти були поранені внаслідок замаху: Теодор Рузвельт (26ий) - 14 жовтня 1912 та Рональд Рейган (40ий) - 30 березня 1981. Починаючи з Річарда Ніксона кожен президент зазнавав замахів на своє життя.

Більшість замахів скоєні з політичних причин. Але оскільки після смерті президента його повноваженняя отримує Віце-президент, який обирається з тієї ж партії що й президент, то це мало змінює політичну ситуацію.

Вбивства президентів

Вбивство Лінкольна відбулося 14 квітня 1865 приблизно о 22:23 в театрі Форда в м. Вашингтон, коли там грали п'єсу "Наш американський кузен". Президент був застрелений в голову з пістолета "Деррінгер" 44го калібру актором та прихильником конфедератів Джоном Бутом. Разом з Лінкольном були його дружина Мері Тодд Лінкольн та його друг Генрі Ресбоун з нареченою Кларою Харріс. Ресбоун спробував піймати Бута, але він наніс Ресбоуну удар в груди кинджалом, зачепивши при цьому руку. Згодом рану президента було визнано смертельною. Непритомного Лінкольна перенесли в Петерсон Хаус через дорогу, де він лежав у комі дев'ять годин, після чого о 7:22 ранку 15 квітня помер.

Згодом Бут був знайдений Союзною армією та застрелений сержантом Бостоном Корбеттом 26 квітня 1865. Бут був переконаний, що вбиство Лінкольна радикально змінить політику уряду щодо півдня.

Замах на Джеймса Гарфілда відбувся о 9:30 ранку 2 липня 1881. Гарфілд тоді був лише на четвертому місяці свого президентства. Шарль Гіто вистрілив двічі з револьвера .442 "Веблі": один раз в руку і один раз в спину. Президент помер через 11 тижнів (19 вересня 1881 о 22:35) від зараження крові, спричиненого пострілами.

Гіто був затриманий одразу на місці скоєння злочину. Після суду, який набув величезного розголосу, та який тривав з 14 листопада 1881 до 25 січня 1882 він був засуджений до страти. Подальша апеляція була відхилена і 30 червня 1882 Гіто був повішений. Під час судового процесу з'ясували, що він був психічно неврівноважений і, можливо, страждав від якоїсь форми біполярного афективного розладу або від впливу сифілісу на мозок. Гіто заявив, що вбив президента через те, що його не призначили новим послом США у Франції.

Замах на Вільяма Мак-Кінлі відбувся 6 вересня 1901 о 16:07 в "Храмі Музики" в Буффало, штат Нью-Йорк. Президент тоді відвідував панамериканську виставку. Леон Чолгош, самопроголошений анархіст, наблизився до президента з протягнутою рукою, нібито бажаючи з ним привітатися, та двічі зблизька вистрілив йому в живіт з револьвера 32го калібру, що був завернутий в хустинку[1]. Перша куля зрикошетила від ґудзика або від медалі на піджаку Маккінлі та опинилась в рукаві, але другий постріл пронизав його шлунок. Натовп схопив вбивцю, після чого правоохоронці побили його так сильно, що засумнівались що він доживе до суду. Президент помер через 9 днів 14 вересня 1901 о 2:15 ночі. 24 вересня 1901 після швидкого дводенного суду Чолгош був засуджений до страти. Його стратили на електричному стільці у в'язниці Оберна 29 жовтня 1901.

Незабаром після цього Конгрес США виступив з проханням до Секретної служби зайнятися охороною президента (оскільки тоді це була єдина спецслужба в країні).

Примітки

Див. також