Віддалена робота

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Віддалена робо́та або робота на дому (також дистанційна робота, телеробота; мається на увазі фріланс у випадку відсутності постійного роботодавця) — форма зайнятості, при якій работодавець і найманий робітник (або замовник і виконавець) знаходяться на значній відстані один від одного, передаючи і отримуючи технічне завдання, результати праці і оплату задопомогою сучасних засобів зв'язку (від самого початку — факс, поштові повідомлення, в наші дні - переважно интернет).

Історія

Концепцію віддаленої роботи разробив американец Джек Ніллес. В 1972 ріку він висловив ідею, що не обов'язково тримати працівників в офісі, так як сучасні засоби зв'язку дозволяють підтримувати контакт між співробітниками на відстані. Щоб перевірити свою теорію на практиці, він ставив експерименти в Університеті Південної Каліфорнії, за результатам яких склав доклад і получив финансування від американського національного наукового фонду. Влада проявила інтерес до розвитку ідеї віддаленої роботы, побачивши в ній решення транспортних проблем, що гостро стоять в містах. Нова організація праці могла позволити решити ці питання, а заодно заобеспечити роботою населення віддалених сільських районів. В 1979 році роботи Джека Ніллеса привертають голову спеціального Комітету з економічного розвитку США Френка Скіффа. Він продовжує ідеї вченого і вигадує новий термін «flexiplace» — «гибке робоче місце». Спеціаліст публікує статтю в «Washington Post» під гучним заголовком «Робота з дому економить бензин».

Віддалена робота сьогодні

З появою і развитком інтернету можливості для комунікації на відстані значно зросли, а обмін інформацією і результатами інтелектуальної праці значно спростився. Сьогодні ідея віддаленої роботы активно використовується фрілансерами, які шукають замовників через інтернет по всьому світу, виконують проекти і приймають оплату за допомогою електронних платіжных систем в режимі онлайн.

Широко розповсюдженний заробіток на сайтах: продажа ссилок, размещення рекламних статтей, банерної або медійної реклами. Тут мають перевагу власники давно існуючих інформаційно насичених сайтів з унікальним контентом і хорошою відвідуваністю[1].

Також розповсюджені послуги перекладачів (в тому числі і з літературною обробкою тексту), контент-менеджерів, копірайтерів, рерайтерів.

Багато дизайнерів працюють віддалено, при цьому приймають замовлення не тільки в області веб-дизайну, но також зацмаються і розробкою корпоративного дизайну, розробкою дизайну товарів, наружної реклами, логотипів.

Плюси і мінуси віддаленої роботи

Плюси

  • Відсутні витрати часу і грошей на дорогу до роботи і назад.
  • Вільний графік (віддалений працівник не зобов'язаний, наприклад, вставати о 6.00 ранку, якщо він витримує терміни, тим не менш, багато віддалених працівників, навпаки, підлаштовують графік під потенційного роботодавця - так, російські та українські віддалені працівники часто підлаштовуються під роботодавців з США, працюючи ночами і рано вранці, коли в Штатах якраз наступають «години пік»). Але не для всіх видів віддаленої роботи. Бувають посади, які вимагають знаходження працівника на робочому місці в певний час. Можна працювати в свята і вихідні, якщо є таке бажання, можна не працювати в будні дні.
  • Роботодавець і віддалений працівник може перебувати в різних містах і країнах. Це дає можливість працевлаштувати фахівців з важкодоступних, віддалених регіонів, в яких відповідних вакансій може не бути.
  • Можливо значно скоротити витрати на проживання та харчування за рахунок переїзду в країну, де проживання та харчування коштують дешево (Наприклад, в Таїланді або в Індії можна в одних і тих же шортах ходити протягом року, тоді як в Україні додатково доведеться купувати штани, куртки , светри, шуби і т. д .; в Індії та Камбоджі можна знайти дешеві готелі з інтернетом за $ 10 на добу, вартість харчування в цих країнах - від $ 1 на день.
  • Можливість змінити соціальні умови: віддалений працівник може, наприклад, віддати перевагу жити і працювати біля моря, де красиво і тепло.
  • Незалежність: працівник на «віддаленці» сам вирішує, коли працювати, а коли відпочивати, сам встановлює ціни на свої послуги і самостійно шукає замовників, таким чином, він відносно незалежний від місця роботи і від начальства. Це вірно для фріланса, але не завжди можливо для довільної віддаленої роботи.
  • Економія для роботодавця. Роботодавцю не потрібно витрачатися на створення робочого місця для віддаленого працівника. Не потрібно оплачувати його соцпакет.

Мінуси

  • Немає стабільності, особливо на початковому етапі роботи. Немає нікого, хто гарантовано забезпечував би зайнятість. Замовників / роботодавця потрібно шукати самому.
  • Немає соцпакету. Відпустки і лікарняні не оплачуються. Можуть бути труднощі з отриманням кредиту.
  • Необхідність більшої, ніж при звичайній роботі самодисципліни і відповідальності. Якщо поруч постійно немає начальника, багатьом працівникам важче підтримувати високу працездатність.
  • Відсутність перспектив і « кар'єрних сходів» за межами бірж віддаленої роботи (які в рунеті досить нестабільні через обмеженої кількості). Працюючи віддалено неможливо зробити кар'єру і зайняти начальницьких посад.
  • Можливі проблеми зі здоров'ям, викликані гіподинамією, підвищеним навантаженням на очі, посиленні відсутністю соціально обумовленої мотивації «добре виглядати».
  • Уповільнена взаємодія між працівниками і роботодавцями. В офісі працівник може безперешкодно особисто звернутися до колеги або начальника для вирішення будь-якого питання. Віддалений працівник змушений використовувати електронну пошту, служби обміну повідомленнями, IP-телефонію та інші не обов'язково швидкі способи зв'язку.
  • Брак спілкування з колегами може сповільнити професійне зростання.
  • Буває так, що робоче навантаження нерівномірно розподілене в часі. Наприклад, можна кілька днів нічого не робити, а потім працювати багато годин поспіль через обмеженя термінів завершення роботи.

Суб’єктивні фактори

  • У деяких регіонах (наприклад, у селах і невеликих містах РФ і України) значні витрати на інтернет, необхідний, як правило, для віддаленої роботи. Крім того, в деяких країнах, в яких зручно працювати віддалено (за рахунок недорогого проживання і харчування) буває досить повільний інтернет (наприклад, в Камбоджі і в Австралії).
  • Роботодавцю не потрібно оплачувати весь час перебування працівника на робочому місці. Оплата здійснюється тільки за фактом виконання певної роботи. У працівника немає можливості отримувати гроші, не працюючи.
  • Відсутність невідступно контролю з боку начальства. Це добре для тих, хто не терпить контролю над собою і може самостійно організувати свою діяльність. Працівники-виконавці, навпаки, можуть ефективно працювати тільки за умови постійного спостереження за їх роботою. Відсутність прямого контролю над працівником може привести до розслабленості і ослаблення самоконтролю.
  • Відсутність повноцінного спілкування з колегами, як формального, так і неформального. Це означає як свободу від спілкування з «неприємними людьми», так і неможливість спілкування з «приємними людьми».
  • Необхідність самостійно організовувати своє робоче місце. З одного боку, з'являється можливість творчої самореалізації при оформленні робочого місця, але неминучі витрати часу і грошей на це. Часто має місце проблема пошуку відповідного для роботи приміщення.
  • Є ймовірність зіткнутися з нерозумінням з боку оточуючих. Існує стереотип, що якщо людина постійно перебуває вдома, то він не працює. Віддаленого працівника можуть постійно відволікати побутовими справами, до кінця не розуміючи сенсу його проведення часу. Не всі люди сприймають саму можливість віддаленого заробітку.
  • Є можливість самостійно визначати тривалість робочого дня і робочого тижня, а також тривалість перерв, тобто свобода від робочого розкладу. Однак, повна свобода у формуванні розкладу може сприяти втраті здатності працювати згідно чіткого графіку[2][3][4][5][6][7][8][9].

Ризик

Існує велика кількість пропозицій надомної роботи, метою яких є не встановлення трудових відносин, а обман працівника з метою заволодіти його грошима. Найчастіше шахрайство полягає у стягненні плати за можливість почати роботу або покупки у шахрая чогось, що, за його запевненням, дає можливість заробити[10].

Інструменти для віддаленої роботи

Існує безліч інструментів, які допомагають у віддаленій роботі. Це різноманітні месенджери, програми для голосового спілкування, іноді з підтримкою відеодзвінків — ICQ, Viber, Skype та інші. Цей клас програм допомагає людям працювати спільно. Єдиний недолік цих рішень в тому, що вони комплексно не вирішують задачу, іншими словами потрібно застосування декількох рішень одночасно, часом їх одночасне використання ускладнене і майже завжди не зручно. Існують програмні й програмно-апаратні рішення, покликані вирішити проблему спільної роботи комплексно. Вони включають в себе повноцінну IP-телефонію, Відеоконференції, демонстрацію екранів. Як правило такі рішення належать до корпоративного класу, вони вимагають значних вкладень і персоналу для підтримки цих конструкцій в робочому стані. До таких рішень можна віднести: Cisco Systems Telepresence, Skype for Business.

Всі перераховані вище рішення дозволяють організувати спілкування людей тільки в режимі точка-точка або однієї конференції. Але більшості людей вкрай важлива щоденна соціальна складова роботи в команді, «відчуття ліктя», відчуття, що вони є частиною соціуму. Для цього необхідні інструменти, які роблять упор на залученість людей в загальний робочий процес, близькість і простоту спілкування територіально-розподілених команд.

Є рішення, віртуальні офіси, які об'єднують в собі необхідні технологічні інструменти (аудіо, відео, чат, демонстрацію екранів) c інтуїтивно зрозумілою реалізацією соціальних аспектів взаємодії команд.

  1. 20 порад, як заробити гроші на своєму сайті
  2. Ольга Иванова (11 марта 2009). Работа дома: плюсы и минусы (рос.). epochta.ru. Архів оригіналу за 6 червня 2012. Процитовано 23 червня 2011.
  3. Евгений Стрельников (19 июня 2007). Работа на дому. Плюсы и минусы (рос.). Работа и бизнес в интернет. Архів оригіналу за 6 червня 2012. Процитовано 23 червня 2011.
  4. The Oatmeal (26 августа 2010, 21:48). Плюсы и минусы работы из дома (рос.). Хабрахабр. Архів оригіналу за 6 червня 2012. Процитовано 23 червня 2011.
  5. Александра Дудкина (29.10.2013). РАБОТА НА ДОМУ: ПЛЮСЫ И МИНУСЫ (рос.). Процитовано 29 червня 2014.
  6. Алиса Лучинская (19 апреля 2010). Плюсы и минусы надомной работы (рос.). Процитовано 19 червня 2014.
  7. Нина Фатеева (15 марта 2011). Плюсы и минусы удаленной работы (рос.). Процитовано 29 червня 2014.
  8. Удалённая работа: плюсы и минусы (рос.). 17 октября 2015. Процитовано 22 лютого 2016.
  9. Олег Лажечников (2016). Плюсы и минусы фриланса, заработка в сети и удаленной работы (рос.). Процитовано 22 лютого 2016.
  10. Аферы с трудоустройством (рос.). www.aferizm.ru. Архів оригіналу за 6 червня 2012. Процитовано 17 квітня 2012.