Баттістелло Караччоло

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Баттістелло Караччоло
Джованні Баттіста Караччоло (Баттістелло)
При народженніДжованні Баттіста Караччоло
Народження1578(1578)
Неаполь
Смерть1635(1635)
 Неаполь
Національністьіталієць
КраїнаНеаполітанське королівство, Папська держава
Жанрпобутовий жанр, портрет, вівтар
Навчанняу Фабріціо Сантафеде
Діяльністьхудожник
Напрямокманьєризм, бароко
Роки творчості1605-1634
ВпливКараваджо і його послідовники, брати Карраччі
Творипобутовий жанр, портрет, релігійний живопис
Роботи в колекціїМузей Прадо, Національний музей Швеції, Музей мистецтва Метрополітен[1], Quadreria dei Girolaminid, Galleria nazionale di Cosenzad, Palazzo Pretorio Museumd, Ермітаж, Музей історії мистецтв, Художня галерея Південної Австралії, Гарвардський художній музей, Художній музей Фогга[d], Берлінська картинна галерея, Музей Каподімонте, Museo Nazionale di San Martinod, Pio Monte della Misericordiad, Palazzo Abatellisd, Museum of the History of Franced, Галерея Уффіці, Музей Боуз і Королівський замок у Варшаві

CMNS: Баттістелло Караччоло у Вікісховищі


Баттістелло Караччоло тобто Джованні Баттіста Караччоло (Баттістелло) (італ. Battistello Caracciolo, 1578, Неаполь — 1635) — італійський художник доби раннього бароко.

Історія вивчення

Він був популярним у Неаполі послідовником Караваджо. Але найранні згадки про майстра знайдені у творі історіографа Бернардо де Домінічі, оприлюдненого 1742 року. Пройшло забагато часу після смерті художника, тому Домінічі вимушено подав не достовірні відомості, а перекази, котрі не збіглися з даними архівних матеріалів.

Життєпис

Майбутній художник — уроджинець Неаполя. Хрестини відбулися 7 грудня 1578 року, тобто він народився трохи раніше дня хрестин. Його батьки Чезре караччоло та його дружина Єлена. Справжнє ім'я сина — Джованні Баттіста Караччоло, що повністю збіглся з іменем італійського математика і професора. В історію неаполітанського живопису і історію мистецтв митець увійшов під іменем Баттістелло Караччоло.

Первіну художню освіту здобув у майстерні місцевого художника Фабріціо Сантафеде ( 1560–1635). Навчання у Франческо Імпарато (бл.1520 — 1570) неможливе, позаяк він помер до народження Баттістелло Караччоло.

Впливи Караваджо

Народження художньої манери самого Баттістелло відбулося після вимушених відвідин міста Неаполь Мікеланджело да Караваджо на зламі 1609-1610 рр. Новітня для митців Неаполя манера працювати з темними кольорами і яскравим бічним освітленням, без ясного відтворення перспективи і наближеними до глядача персонажами була швидко сприйнята найбільш обдарованими неаполітанськими художниками, серед котрих були Хосе де Рібера і його учень Лука Джордано (ранні твори), Массімо Станціоне, Карло Селлітто, Маттіа Преті на початку своєї хуожньої кар'єри, декілька майстрів неаполітанського жанру натюрморт.

Художня манера

Обдарування Баттістелло Караччоло виявилося дещо меншим, а колористичні здібності не такі яскраві, як у Караваджо. Тим не менше він зберіг прихильність і здатність до драматичних сюжетів і до колористичних пошуків, що стане перевагою в створенні картин середнього періоду творчості. Він навіть матиме честь створити вівтарний образ для неаполтанської церкви Піо Монте делла Мізерікордія, котру свого часу прикрасив сам Караваджо, створивши « Сім справ милосердя». Обидва твори розмістять неподалік один від одного.

На декотрий період Баттістелло Караччоло перехопив художню ініціативу у Неаполі і практично посів місце відомого неаполітанського майстра. Серед караваджистів його генерації він виділявся як добрим опануванням технологій олійного живопису, так і технології фресок, чого не знав навіть уславлений Караваджо, практично автодидакт і особа, що мала пробіли у власній художній освіті через покинутість і жебрацьку юність.

Праця в інших містах Італії

У період 1618-1922 років Баттістелло Караччоло відвідав папський Рим, Флоренцію та Геную. Двічі він відвідував і Рим — у 1614 та у 1618 рр. Як фаховий художник він цікавився творами митців, що вже попрацювали в папській столиці і твори котрих зробили її відомим центром барокового мистецтва в Захїідній Європі. На нього мали вплив твори братів Караччі і відтепер художник відходить від стилістики караваджизма і насичує власні твори знахідками світлих колористичних гам, котрі характерні для болонських художників і їх римських прихильників.

Останні роки

Серед творів останнього періоду творчості — фрески в неаполітанському монастирі Сан Мартино («Христос миє ноги апостолам», 1622 р. ), а також у церквах Санта Марія Нуова, Сан Дієго Алл Оспедалетто.

Художник помер у Неаполі 1635 року.

Вибрані твори

Баттістелло Караччоло. «Шлях на Голгофу», до 1622 р., Музей Каподімонте, Неаполь.
Файл:Giovanni Battista Caracciolo (Battistello), The Crucifixion, c. 1610.jpg
«Лонгин сотник подає Христу губку з оцтовою водою на Голгофі», бл. 1610 р.

Галерея обраних творів

«Мадонна з немовлям», 1630-і рр.
«Не торкайся мене», бл. 1620 р. Прато, міський музей

Джерела

  • Гос. Эрмитаж, каталог 1, «Западноевропейская живопись», Ленинград, «Аврора», 1976
  • Bryan, Michael (1886). Robert Edmund Graves, ed. Dictionary of Painters and Engravers, Biographical and Critical (Volume I: A-K). York St. #4, Covent Garden, London; Original from Fogg Library, Digitized May 18, 2007: George Bell and Sons. p. 230.
  • Benedict Nicolson, Caravaggism in Europe, Oxford, 1979, 2e ed., dl.I, p. 74-77
  • Wittkower, Rudolf (1980). Art and Architecture Italy, 1600-1750. Penguin Books. pp. 356–358.
  • Ferdinando Bologna (Herausgeber) Battistello Caracciolo e il primo naturalismo a Napoli, Ausstellungskatalog Castel San Elmo, Chiesa della Certosa di San Martino, 1991/92
  • Causa, Rafaello (1950). "Aggiunte al Caracciolo" [Additions to Caracciolo]. Paragone (in Italian) I (9): 42–45.
  • Stefano Causa Battistello Caracciolo: L'Opera Completa 1578-1635,Neapel 2000 (Causa promovierte über Battistello an der Universität Neapel: Ricerche su Battistello Caracciolo 1994/95)
  • Nicola Spinosa u.a. Tres Siglos de Oro de la Pintura Napolitana. De Battistello Caracciolo a Giacinto Gigante, Ausstellungskatalog, Museum der Schönen Künste Valencia 2003/4, Ed. Caja Duero, 2003
  • Longhi, Roberto (1915). "Battistello Caracciolo". L'Arte 18: 120–137.

Посилання

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Баттістелло Караччоло

Див. також

  1. https://www.metmuseum.org/art/collection/search/712946