Булава

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Булава Богдана Хмельницького з носорожого рогу (нижня частина держака втрачена).
Музей Війська Польського, Варшава

Булава́ (від праслов. *bula — «ґуля», «грудка») — холодна зброя ударно-роздроблювальної дії, символ влади у деяких країнах, один з козацьких клейнодів.

Історія

Стародавня холодна зброя, відома з найдавніших часів у багатьох народів. Була на озброєнні у Римі, країнах середньовічної Європи та Київській державі. 3 появою вогнепальної зброї поступово вийшла з ужитку.

Опис

Булава складається з дерев'яної чи металевої ручки завдовжки 0,5—0,8 метрів, до якої кріпиться металева або дерев'яна чи кам'яна куля 10—15 см у діаметрі. Полковнича булава замість кулі мала кілька металевих пластин — «пер», тому й називалася ще «перначем». Булаву прикрашали коштовним камінням.

Як козацький клейнод

Символ влади у українців, поляків, турків та інших народів. Один з українських козацьких клейнодів:

У Московській державі

Церемоніальна булава-брус Михайла Федоровича

У допетровські часи в Московському князівстві — відзнака воєвод та інших високопосадовців. Прикрашені дорогоцінним камінням золоті булави входили до складу царського парадного вбрання — «Великого Наряду».

Поряд з кульоподібними булавами, на Московії здавна були поширені булави з навершям у вигляді куба, які збереглись до XVII ст. і відомі у російських джерелах під назвою «брус». Так, два «бруси» згадані в опису майна Бориса Годунова: «Брус аспиден, топорище поволочено газом чёрным, по газу перевито серебром, на концах у топорища обвито серебром»... ...«Брус аспиден, топорище железно, поволочено бересты жолты». Збереглась кубоподібна булава-брус Михайла Федоровича з навершям з лазуриту, а також ще дві — одна зі заліза, друга — зі сплаву на основі міді.

Література

Посилання

Галерея