Картлі-Кахетинське царство

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Картлі-Кахетинське царство
1762 – 1801
Прапор Герб
Прапор Герб


Столиця Телаві, Тбілісі
Мова(и) Грузинська
Династія Багратіоні
Картлі-Кахетинські царі
 - 1762  — 1798 Іраклій II
 - 17981800 Георгій XII
 - 180018 січня 1801 Давид XII
Спадкоємність
Картлійське царство
Російська імперія
Попередник
Наступник
Картлійське царство
Кахетинське царство
Російська імперія
Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Картлі-Кахетинське царство

Ка́ртлі-Кахети́нське ца́рство (груз. ქართლ-კახეთის სამეფო; також — Картлі-Кахеті) — грузинське державне утворення, створене 1762 року в результаті об'єднання двох східно-грузинських держав, які існували незалежно з моменту розпаду Грузії у XV столітті.

Історія

Ще до об'єднання царства упродовж 18 років перебували находились практично в особистій унії: 1744 року Надір-шах призначив Теймураза II царем Картлі, а його сина Іраклія II — царем Кахетинського царства. Після смерті Теймураза Іраклій II успадкував батьківський трон у Картлі та об'єднав обидва царства.

Історично Картлійське царство була найвизначнішим серед державних утворень на території Грузії, однак до моменту об'єднання воно було й більш ослабленим нищівними перськими вторгненнями, ніж Кахетія на сході. Тому царями нової держави стали царі Кахетії, а столицею спочатку стала колишня столиця Кахетії — Телаві.

Разом із тим, об'єднана держава не зуміла зупинити перську агресію. Наприкінці XVIII століття через часті вторгнення Картлі-Кахетинське царство було сильно спустошено. 1783 року Іраклій II підписав Георгіївський трактат, відповідно до якого, зберігаючи престол, передавав своє царство під протекторат Російської імперії.

Влітку 1795 року шахіншах Ага Мохаммед-хан Каджар зі своєю армією вторгся до Закавказзя. Відрядивши частину своїх військ до Еріванського ханства, а іншу — до Муганського степу, він сам із основними силами проник через Карабах і Гянджінське ханство до Грузії та заволодів Тбілісі. Грузинську столицю було розгромлено та спалено. Жителів, які залишились у місті, було перебито чи забрано в полон.

30 січня 1801 року, Павло I оприлюднив маніфест про включення Картлі-Кахеті до складу Російської імперії. 24 вересня маніфест Олександра I проголосив Східну Грузію російською губернією.

Хроніка Картлі-Кахетинського царства

Палац Іраклія II в Телаві
  • 1762 — утворення Картлі-Кахетинського царства. Сходження на престол Картлі-Кахеті Іраклія II, сина Теймураза II.
  • 1765 — змова проти царя Іраклія II та її придушення.
  • 1770 — 20 квітня. Аспіндзька битва. Іраклій II розбив об'єднане військо турків і дагестанців.
  • 1773 — розроблено «Положення про військо моріге». Початок військової реформи.
  • 1774 — Іраклій II створив першу регулярну армію — «моріге». На чолі моріге Іраклій II поставив царевича Левана.
  • 1776 — цар Іраклій II уклав мир із Туреччиною.
  • 1779 — Іраклій II та його союзник Ібрагім двічі розгромили Фаталі-хана та присмирили повсталого гянджінського хана. Похід Іраклія на Єреван. Змова проти Іраклія та її придушення.
  • 1782 — Іраклій II започаткував семінарію в Телаві. 21 грудня звернувся до російського уряду з проханням прийняти Картлі-Кахетинське царство під покровительство Росії.
  • 1783 — 24 липня Іраклій II підписав Георгіївський трактат. 3 листопада, відповідно до трактату, два батальйони російських військ вступили до Тбілісі.
  • 1785 — набіг на Картлі-Кахеті правителя Аварії Омар-хана.
  • 1786 — посольство Іраклія II до Єгипту.
  • 1787 — серпень — початок російсько-турецької війни. Російський уряд відкликав з Картлі-Кахетії свої війська.
  • 1789 — Іраклій II сприяв вступу на імеретінський престол свого онука й вихованця, Давида, який був послідовником і провідником політики свого діда.
  • 1790 — Іраклій II ініціював укладення «Трактату царів і князів іверійських», який було підписано Іраклієм II, Соломоном II, Григолом Дадіані та Симоном Гурієлі. Главою укладеного військового союзу став сам Іраклій II.
  • 1793 — учасники угоди «Трактату царів і князів іверійських» звернулись до Катерини II зі спільним проханням прийняти їх під покровительство Росії.
  • 1795 — влітку шах-ін-шах Ага Мохаммед-хан Каджар вторгся до Картлі-Кахеті. 10 вересня перси підійшли до Тбілісі. Відбулась битва під Соганлуга. Грузини розбили й відкинули авангард іранської армії, завдавши йому значних збитків. 11 вересня перси здійснили новий наступ на Тбілісі. Вирішальна битва відбулась на Крцаніському полі поблизу з південною брамою Тбілісі. Поразка нечисленної грузинської армії. Розграбування Тбілісі іранською армією. Наприкінці вересня, злякавшись допомоги з Росії, шах поспіхом залишив межі Грузії.
  • 1796 — у відповідь на іранську навалу російські війська здійснили успішний похід до Закавказзя.
  • 1798 — 11 січня на 78-му році життя помер цар Іраклій II . Похований у Свєтіцховелі. На трон зійшов Георгій XII.
  • 1799 — 18 квітня Павло затвердив Георгія XII царем, а Давида спадкоємцем Картлі-Кахетинського престолу. 26 листопада до Тбілісі вступили російські війська.
  • 1800 — 24 червня грузинське посольство передало колегії закордонних справ проект документа про підданство. 23 вересня до Тбілісі прибув ще один полк російських військ. 7 листопада два російських полки під командуванням генерала Лазарева спільно з грузинськими загонами поблизу селища Какабеті на березі річки Іорі завдали поразки загонам аварського хана, які вторглись до меж Грузії. 22 грудня імператор Павло I підписав маніфест про приєднання Грузії до Росії. 28 грудня помер Георгій XII. Був похований у Свєтіцховелі. Царевич Давид став керівником царського Дому Багратіоні, проте йому так і не дозволили зайняти трон Картлі-Кахеті.
  • 1801 — 18 січня в Петербурзі та Москві було оприлюднено маніфест Павла I про приєднання Картлі-Кахетинського царства до Росії. 12 вересня цар Давид XII разом із родиною був заарештований та насильно висланий до Росії.
  • 1802 — 12 квітня у Сіонському соборі публічно оголошено грузинському дворянству про ліквідацію Картлі-Кахетинського царства.
  • 1811 — скасовано автокефалію Грузинської церкви.
  • 1819 — 13 травня в Петербурзі помер Давид XII, був похований в Олександро-Невській лаврі.

Джерела