Іслам у Болгарії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мечеть Баня-баши у Софії

Іслам в Болгарії – друга за чисельністю вірян релігії в Болгарії (після християнства). За переписом 2011 р. кількість мусульман становила 577,139 [1] [2] За оцінками, у 2017 р. кількість мусульман становила 15% населення Болгарії[3]

Етнічно болгарські мусульмани – це турки, болгари (помаки) та роми. Заселяють вони здебільшого північно-східну Болгарію (провінції Разград, Тарговіште, Шумен та Сілістра), а також Родопські гори у провінціях Карджали та Смолян[4]

Мапа розселення мусульман у Болгарії, 2011

Історія

Перші задокументовані згадки про мусульманство на території Болгарії припадає на середину восьмого століття, коли у листі Миколая I до Бориса I Михайла йшлося про вигнання сарацинів з держави. Під час правління царя Симеона почав проявлятися суттєвіший вплив ісламу на болгарське мистецтво. Пізніше у 11 та 12 століттях кочові тюркські племена, такі як Кумани та Печеніги дісталися Болгарії та Візантійської імперії. Згідно з дослідженнями, деякі представники цих племен буди мусульманами. Також у 13 столітті відбулася міграція Сельджуків в регіон Добруджа.

У 1361 році відбулася Битва при Адріанополі. Після захоплення міста турки повністю зруйнували місцеву систему православної церкви, хоча православним мешканцям дозволили залишитися. У 1392 році Оттоманська імперія підкорила Друге Болгарське царство. Перебуваючи більш ніж 5 століть під впливом Оттоманської імперії місцеві християни зберегли свою віру та культуру, спершу як зімми, а згодом отримавши рівноправний статус у міллетах. Деякі представники болгарської аристократії прийняли іслам аби зберегти своє становище.

Після закінчення російсько турецької війни та підписання Берлінського трактату Дунайський вілайєт було трансформовано у Князівство Болгарія. На той час мусульманське населення вілайєту нараховувало 1,120,000 чоловік. Територія князівства була розширена після Першої Балканської війни, коли до складу держави було включено мусульманський Родопський та Західно-Фракійський регіони. Цей процес супроводувався насильницькою христианізацією помацького населення.

Так само як і представники православ'я, мусульмани потерпали під час режиму Живкова, який оголосив атеїзм державною релігією та розпочав релігійні гоніння. Болгарський комуністичний режим прирівняв вплив ісламу до опіуму. У 1984 році розпочалася державна програма, головною ціллю якої було примусове присвоєння болгарських імен та прізвищ мусульманському населенню. У 1989 році 360,000 відплили до Туреччини внаслідок релігійної політики Живкова. Для багатьох ця політика була незрозумілою, однак згідно з висновками деяких істориків головною причиною була різниця у народжуваності між мусульманським та православним населенням.

Після падіння режиму Живкова було проголошено свободу віросповідання.

Демографія

Згідно з національним переписом населення у Болгарії нараховується 577,139 осіб (7,8% населення), які сповідують іслам. Згідно з дослідженнями 2014 року у країні проживає більш ніж 1 мільйон мусульман, що виводить Болгарію на перше місце серед країн ЄС за величиною мусульманської общини. Дослідження Центру П'ю, проведені у 2017 році показують, що 15% населення держави сповідують іслам.

Географічне поширення

Примітки

  1. 2011 Bulgarian census (Болгарською)
  2. Bulgaria. The World Factbook. CIA
  3. Cooperman, Alan; Sahgal, Neha; Schiller, Anna (10 May 2017). "Religious Belief and National Belonging in Central and Eastern Europe" (PDF). Pew Research Center. p. 52. Retrieved 22 October 2017.
  4. 2011 Bulgarian census (Болгарською)