Якоб Задік

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 10:39, 7 жовтня 2019, створена Andrux2013 (обговорення | внесок) (видалив фото, на якому зображений франц.ген. Анрі Бертолло, а не Якуб Задік)
Перейти до навігації Перейти до пошуку


Якоб Задік (рум. Iacob Zadik; 8 грудня 1867 — 8 квітня 1970) — румунський генерал, учасник операції по приєднанню Буковини до Королівства Румунія.

Біографія

Якоб Задік народився 8 грудня 1867 в Ясси, Румунія. Вірменин за національністю був відомим військовим діячем Королівства Румунія. У 1916 році був призначений начальником штабу сухопутних військ Північної армії, пізніше в період з 1916 по 1917 рр. командував 1-ю армією. У 1917 р. у званні генерала був призначений на посаду секретаря в міністерство оборони Королівства Румунія. У 1918 р. був призначений на посаду командувача 8-ю армією, яку він займав до 1920 р. Прожив 103 роки.

Боротьба за об'єднання Буковини з Королівством Румунія

27 жовтня 1918 р. в Чернівцях відбулися Народні збори румунів Буковини, на яких була прийнята Резолюція про проголошення цих зборів установчим, про обрання Національної ради в складі 50 членів і виконавчого комітету на чолі з Янку Флондор ом. У відповідь 19 листопада 1918 р. в Чернівцях Збори українців прийняли рішення про включення більшої частини Буковини до складу ​​України. Дії українських воєнізованих загонів стали набувати все більш насильницький характер, погрожуючи діяльності Румунської національної ради. Уряд Буковини звернувся до уряду Королівства Румунія по військову допомогу. 8-ма румунська армія під командуванням генерала Якоба Задіка 24 листопада 1918 р. увійшла до Чернівців і відновила там порядок. В результаті стало можливим проведення 28 листопада 1918 р. Загального з'їзду Буковини, за результатами якого стало можливим об'єднання Буковини з Румунією.

Румунська окупація Покуття

25 травня 1919 р. дивізія генерала Якоба Задіка вступила на територію, яку в ході польсько-української війни оспорювали один у одного Західноукраїнська Народна Республіка і Польська республіка. Остання була союзником румунських сил в даній операції. На початок червня 1919 року війська генерала Задіка повністю зайняли Покуття, ліквідували Гуцульську Республіку і змусили відступити в Закарпаття і здатися чехословацьким військам два підрозділи українсько- галицької армії (1-ю гірську бригаду і групу «Глибока»). Влада Західноукраїнської Народної Республіки не чинила військового опору румунським військам, обмежившись лише деклараціями протесту. Румунська окупація Покуття тривала до початку серпня 1919 року.

Джерела

Посилання