Шовкопряд шовковичний

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Шовкопряд шовковичний

Гусінь шовкопряда п'ятої стадії
Гусінь шовкопряда п'ятої стадії
Біологічна класифікація
Царство: Тварини
Тип: Членистоногі (Arthropoda)
Клас: Insecta
Ряд: Lepidoptera
Родина: Bombycidae
Рід: Bombyx
Вид: B. mori
Bombyx mori
(Linnaeus, 1758)
Синоніми
Phalaena mori Linnaeus, 1758
Посилання
Вікісховище: Bombyx mori
EOL: 391618
ITIS: 117540
NCBI: 7091

Шовковичний шовкопряд (Bombyx mori) — метелик з родини шовкопрядів справжніх.

На стадії гусені шовковичний шовкопряд завиває кокони, виділяючи нитку завдовжки 400 — 1 400 м. Використовують шовковичного шовкопряда у шовківництві.

У харчуванні

Смажені лялечки в Таїланді

Лялечки шовкопрядів вживають у Кореї (беондегі)[1] та Таїланді (Туа май тхрот) як вуличну їжу.

Див. також

Примітки

  1. Pettid, Michael J. (2008). Korean Cuisine: An Illustrated History (англ.). Reaktion Books. ISBN 9781861893482.

Література

Вже більше 5000 років тому людина одомашнили метелика шовковичного шовкопряда з-за її здатності виділяти шовк. Зараз це комаха вже не зустрічається в дикому стані. Його спеціально вирощують в багатьох країнах Азії і деяких країнах Південної Америки. Що ж це за унікальне істота – гусінь шовкопряда?

Шовковичний шовкопряд

Шовковичний шовкопряд називається так тому, що харчується виключно листям тутового дерева. Це комаха – єдине, яке не зустрічається в дикому вигляді. Його використовують у виробництві натурального шовку. Цей процес довгий і дорогий, тому кінцевий продукт має досить високу ціну, але і якість його високо. Наприклад, наволочки з натурального шовку вважаються одними з кращих.

Як виробляють шовк?

На спеціальних фабриках вирощують така комаха, як шовкопряд, метелик і гусениця його на вигляд абсолютно ні чим не примітні: білі, непоказні. Коли приходить час окукливания, гусениця загортає себе в кокон. Саме цей кокон має цінність. Кокон складається з безперервної нитки, довжина якої може досягати 1500 метрів. Взагалі, колір кокона (відповідно, нитки теж) може варіюватися від світло-жовтого до рожевого і навіть зелено-блакитного. Але на фабриках тільки розводять шовкопрядів, які виробляють нитка білого кольору, так як потім її легше буде пофарбувати в потрібний колір. Як це ні сумно, метелик з цього кокона вже не вийде, так як ніхто не дає їй час на розвиток. Після утворення шовкового кокона його поміщають у піч і тримають там близько 2-х годин. Зрозуміло, в результаті цього гусінь гине. Кокон, витягнутий з печі, досить легко розкручується вручну. А лялечки, які запеклися, в деяких країнах вживають в їжу, вважаючи їх прекрасним джерелом білка.


Непарний шовкопряд гусениця

На відміну від свого побратима – тутового шовкопряда, якого більшість може побачити лише на фото, тому що він не зустрічається в дикій природі – непарний шовкопряд не приносить ніякої користі людям. І навіть навпаки.

Ця комаха є одним з найпоширеніших шкідників, причому воно пошкоджує всі плодові культури. Після них від листя рослин залишаються тільки «скелети» з прожилок, а вся м’якоть з’їдена.