Вікіпедія:Критерії значущості/Астрономічні об'єкти

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Тематичні критерії значущості

Як і будь-яка інша енциклопедія, Вікіпедія містить відомості про різні астрономічні об'єкти. Незважаючи на те, що Вікіпедія — не паперова енциклопедія і список об'єктів, гідних згадування в ній, набагато ширший, вона не повинна містити статті про всі зорі чи всі астероїди у Всесвіті. Ця настанова покликана відображати консенсус про значимість астрономічних об'єктів. Настанова охоплює всі значні фізичні об'єкти, асоціації або структури, існування яких у космічному просторі підтвердила сучасна наука. Настанова не поширюється на штучні об'єкти в космосі, наприклад, космічні апарати.

Загальні критерії

Для того, щоб про об'єкт могла існувати стаття У Вікіпедії, повинні виконуватися наступні умови:

  1. Об'єкт повинен бути значущим. Критерієм значущості є згадки в енциклопедіях, наукових статтях (у тому числі історикознавчих публікаціях), неодноразові згадки в авторитетних ЗМІ, художніх творах (книгах, фільмах, віршах), множинні згадки на веб-сайтах.
  2. Наявність джерел інформації про об'єкт, на які можна послатися в статті.
  3. Наявність у тексті статті нетривіальної інформації, тобто інформації відсутньої у формалізованих довідниках, базах даних, статистиці.
  4. Причини значущості об'єкта повинні бути підтверджені в статті.

Якщо обсяг статті незначний, слід об'єднати групи невеликих статей, пов'язаних спільною темою, сукупність об'єктів може бути значима.

Без сумніву важлива стаття. Також до значимих відносяться статті котрі описують Сонце як астрономічний об'єкт: будова, атмосфера, активність, орбітальні та фізичні характеристики тощо.

Планети та Карликові планети Соняної системи — найважливіші статті. Також до значимих відносяться статті котрі описують планети як астрономічний об'єкт: будова, атмосфера, активність, орбітальні та фізичні характеристики тощо.

Природні супутники планет сонячної системи – безумовно значимі. Статті котрі описують супутники як астрономічний об'єкт: будова, атмосфера, активність, орбітальні та фізичні характеристики, тощо. Мають визначатися за загальними критеріями.

Мають визначатися за загальними критеріями.

Об'єкти поза межами Сонячної системи

  1. Чумацький Шлях — безсумнівно одна з найважливіших статей. Також до значимих відносяться статті котрі описують Чумацький Шлях як астрономічний об'єкт: будова, історію виникнення, активність, фізичні характеристики тощо.
  2. Галактики, що належать до Місцевої групи
  3. Галактики, що мають власні на назви.
  4. Галактики, що входять до каталогів NGC та його доповнення IC за іманентною ознакою.
  5. Для всіх інших інших галактик застосовуються загальні критерії значимості (тобто, наявність окремих публікацій про них або згадки у вторинних джерелах).

До значимих належать зорі за наступними критеріями:

  1. Зорі, що мають власну назву (ідентифікатор Name у каталозі SIMBAD)
  2. Зорі, що дали назви цілим класам зір. Приклади: RR Ліри (змінні типу RR Ліри), BY Дракона (змінні типу BY Дракона).
  3. Зорі, видимі неозброєним оком (включає в себе будь-який об'єкт з ідентифікатором каталогу HR)
  4. Значимі зірки з зоряною величиною <7,00, тобто видимі при ідеальних атмосферних умовах і людина, що володіє хорошим зором, їх може побачити неозброєним оком.
  5. Значимі, якщо є АД, що свідчать про проведення наукових досліджень щодо цих зірок.
  6. Факт занесення астрономічного об'єкта в деякі каталоги і бази даних не є прямим показником його значущості, незважаючи на наявність інформації про ці об'єкти (іншими словами, зазначені об'єкти не володіють іманентною значимістю).

Групи зір

  1. Сучасні та історичні сузір'я.

Див. також