Герцеговина

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 01:14, 20 вересня 2009, створена Xqbot (обговорення | внесок) (робот додав: mk:Херцеговина; косметичні зміни)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Розташування Герцеговини

Герцеговина (боснійська, хорватська: Hercegovina, сербська: Херцеговина, Hercegovina) є історичним і географічним регіоном в Дінарських Альпах, що включає південну частину сучасної Боснії і Герцеговини. Площа Герцеговини 9948 км² (або 10190 км² за іншими джерелами).

Населення

Населення у Герцеговині було змішаним до розпаду Югославії, а також до Другої світової війни. Кожна з воєн спричинила етнічні чистки у великих масштабах. За переписом 1991 року, населення Герцеговини складало 437095 чоловік. Етнічний склад населення розподілилися таким чином: 206457 — хорвати (47,2%), 112948 — боснійці (30,0%), 98047 — серби (21,3%), 6149 були зареєстровані як "інші" (1,4%). Боснійці мешкають вздовж річки Неретви, у тому числі містах Коніц і Ябланіца . Східна частина відноситься до Республіки Сербської, в основному населеною сербами.

Історія

Стара Герцеговина в Чорногорії

У ранньому середньовіччі, територія сучасної Боснії і Герцеговини була розділена на безліч невеликих більш менш незалежних територій. Герцеговина охоплює регіони Захумл'є і Травунії, впродовж більшої частини пізнього середньовіччя Герцеговина під владою династії сербських царів Неманичів. Західна частина Герцеговини належала Королівству Хорватія до його падіння в 1102. Бан Стефан II Котроманич і король Тврко І Котроманич приєднанили цей регіон до боснійської держави в 14 столітті.

Після ослаблення боснійської корони після смерті Тврко І, потужна дворянська родина Косаче — Великий князь Сандаль Хранік і його племінник, князь Стефан Вукчик Косача, правили Хумом самостійно, лише номінально визнаючи головування боснійських королів.

У документі відправленому Фридриху III від 20 січня 1448 року, боснійський герцог Стефан Вукчик Косача називав себе Герцогом (князем) Святого Сави, володарем Примор'я і Хума, великим герцогом Боснійського царства, а звідси землі, що набагато пізніше стала відома як земля герцога або Герцеговина.

У 1482, землі нащадків герцога Стефана були окуповані Османською імперією. Під владою Османської імперії, Герцеговина була організована в повіт (санджак) в провінції (пашлик) Боснія. З 1833 по 1851, Герцеговина була відокремлена в пашлик під владою візира Алі-паши Ризванбеговича. Після його смерті, пашлики Боснія і Герцеговина були об'єднані. Нове адміністративне утворення, після 1853, зазвичай називають Боснією і Герцеговиною. Впродовж середини 19 століття, Герцеговина була об'єктом розширення молодої Чорногорської держави під гаслом звільнення сербського народу від османського панування. Серби і хорвати Герцеговини брали активну участь в зусиллях Чорногорії, по їх звільненню, і з цією метою вони часто займали повстання проти османського правління. Чорногорія досягла успіху в звільненні і анексії значної частини Герцеговини до Берлінського конгресу 1878, у тому числі область Никшичу.

У 1878 році, Герцеговина, разом з Боснією, була окупована Австро-Угорщиною, і лише номінально залишилася під османською владою. Це викликало велику незадоволеність серед її населення, які чинили опір загарбникам. Сербське населення Боснії і Герцеговини, сподівалися на те, що провінція буде роздільна і передана до Сербії і Чорногорії. В результаті окупації тимчасовий розрив в сербсько-австрійських стосунків загрожував перерости у відкритий конфлікт.

У 1908 році, Австро-Угорщина анексувала провінції, що привело до Боснійської кризи, міжнародній суперечці про те, що майже почалася світова війна. Вбивство ерцгерцога Франца Фердінанда трапилось по причині незадоволеності сербів Боснії і Герцеговини австро-угорським правлінням.

Під час Першої світової війни, Герцеговина була ареною міжетнічних конфліктів. Австро-Угорщині уряд, сформовав Шукорі — мусульманські і хорватські підрозділи міліції. Підрозділи шукорі були особливо активні в Герцеговині.

У 1918 році Герцеговина стала частиною недавно створеного Королівства сербів, хорватів і словенців (згодом перейменована в Королівство Югославія). В 1941 Герцеговини, підпадає під панування маріонеткової нацисткої держави. Незалежна Держава Хорватія активізувалило терор відносно сербського населення до точки геноциду в перші місяці окупації. 1941 по 1945 рік, Герцеговина зазнала боротьбу між хорватськими усташами, сербськими четниками, і югославськими партизанами. У 1945 році Боснія і Герцеговина стала однією з республік СФР Югославії. І залишалася такою до розпаду Югославії на початку 1990 років.

Галерея

Джерела