Блакитна дивізія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 22:33, 2 липня 2021, створена Neobachnyy (обговорення | внесок) (Доповнення розділу "Формування")
Перейти до навігації Перейти до пошуку
250-та Блакитна піхотна дивізія (Третій Рейх)
250. Infanterie-Division (span.)
División Española de Voluntarios
Емблема 250-ї (Блакитної) піхотної дивізії Вермахту
На службі24 червня 1941 — 10 жовтня 1943
Країна Іспанія
Третій Рейх Третій Рейх
НалежністьВермахт Вермахт
ВидСухопутні війська Німеччини Сухопутні війська
Рольпіхота
Чисельністьпіхотна дивізія
У складі9-та армія
Група армій «Північ»
16-та армія
38-й армійський корпус
18-та армія
54-й армійський корпус
50-й армійський корпус
Гарнізон/ШтабМадрид
Прізвиська«Блакитна дивізія»
(División Azul; Divisão Azul)
Маршісп. Tercios Heroicos
Війни/битвиДруга світова війна

Східний фронт

Командування
Визначні
командувачі
генерал-лейтенант А. Муньйос Грандес
Знаки розрізнення
Неофіційний варіант емблеми дивізії

Медіафайли на Вікісховищі

250-та Іспанська «Блакитна» піхотна дивізія (нім. 250. Infanterie-Division (span.) або нім. Blaue Division, ісп. División Española de Voluntarios або ісп. División Azul) — піхотна дивізія Вермахту, що комплектувалася виключно іспанськими добровольцями, та билася за часів Другої світової війни на Східному фронті.

Формування

Аби відкрито не втягувати Іспанію у Другу світову війну на боці Гітлера і в той же час зміцнити режим Фаланги і забезпечити безпеку країни, Франсіско Франко зайняв становище збройного нейтралітету, надавши Німеччини на Східному фронті дивізію добровольців, які виявили бажання боротися на стороні німців проти Радянського Союзу. Де-юре Іспанія зберігала нейтралітет, в союзники Німеччини не входила і війну СРСР не оголошувала. Дивізія здобула свою назву по синім сорочкам - формі Фаланги.

Міністр закордонних справ Суньер, оголошуючи 24 червня 1941 року про формування «Блакитної дивізії», сказав, що СРСР винен в іспанській громадянській війні, в тому, що ця війна затягнулася, в тому, що були масові розстріли, що були позасудові розправи. За погодженням з німцями була змінена присяга - вони присягали на вірність не фюреру, а клялися боротися проти комунізму.[1]

Формулювання, перекладена на іспанську полковником Тронскос, звучала так:

Клянетесь ви перед Богом і вашої іспанської честю в абсолютній вірності Главі німецької Армії Адольфу Гітлеру в боротьбі проти комунізму, і клянеться ви боротися як хоробрі солдати і віддати ваше життя кожної митi, щоб виконати цю клятву?

Мотивації у добровольців були різні: від бажання помститися за загиблих у громадянській війні близьких до бажання сховатися (у колишніх республіканців, їх було мінімум від загального числа солдатів дивізії - вони, як правило, і склали згодом основну масу перебіжчиків на сторону Червоної армії, в результаті перебіжчики провели як і всі військовополонені зі складу «Блакитної дивізії» максимальний термін в трудових таборах, їх не заохочували і не виділяли із загального числа, вони сиділи, як і всі).Перший склад дивізії був сформований в основному з добровольців-фалангістів, а також в меншій мірі з людей, щиро бажали спокутувати свою республіканське минуле або - подібно пізніше став відомим режисером Луїсу Гарсії Берланга - полегшити долю своїх родичів з республіканським минулим.[2]Мало хто керувалися корисливими міркуваннями (перший склад дивізії був виключно в своїй масі фалангісти) - військовослужбовці дивізії отримували пристойну на ті часи платню в Іспанії, плюс платню німецьке (відповідно 7,3 песети від іспанського уряду і 8,48 песет від німецького командування в день).

26 червня керівники Фаланги в іспанських провінціях отримали циркуляр, в якому позначалися критерії для набору добровольців: вони повинні були бути членами Фаланги або військовими у віці від 20 до 28 років.

75% контингенту повинні були бути сформовані з колишніх учасників громадянської війни, і 25% - інші добровольці. За даними критеріями був сформований перший склад дивізії.

За спогадами, багато солдатів другого складу були не просто добровольцями, а фактично цілеспрямовано покликаними. Також і політично неугодні режиму люди повинні були відправитися на фронт. Але в подальшому, за винятком першого складу дивізії, набір проводився з кадрових військових.

Колишній голова братства і один з ветеранів дивізії так розповідав про свій шлях до її лав:

У мене ідеології не було ніякої. Я спокійно жив під Теруель, прилетів літак радянського виробництва, скинув радянську бомбу. І, швидше за все, льотчик був радянський. Загинула вся моя сім'я. Я повторюю: мені ось в той момент було 14 років. До моменту початку війни з Радянським Союзом мені було 17 років. Звичайно, я хотів помститися. І я поїхав в Росію повернути візит ввічливості.

13 липня 1941 дивізія, яка налічувала 18 693 людини (641 офіцер, 2272 унтер-офіцера, 15 780 нижніх чинів), під командуванням ветерана громадянської війни генерала Агустіна Муньос Грандес відбула з Мадрида і була переведена в Німеччину для пятинедельной військової підготовки на навчальному полігоні в місті Графенвёр.

Там (31 липня, після прийняття присяги) вона була включена до складу вермахту як 250-а піхотна дивізія. Для забезпечення відповідності штату дивізії німецької системі постачання військ дивізія була незабаром переформована на стандартну для вермахту трехполковую структуру.

Особовий склад «зайвого» полку був розподілений по іншим полкам дивізії, який отримав назву «мадридського", "Валенсії» і «севільського» (за місцем проживання більшої частини добровольців в цих полицях). Кожен піхотний полк складався з трьох батальйонів (по чотири роти) і двох рот вогневої підтримки.

Артполк дивізії складався з чотирьох батальйонів (по три батареї). З частини вивільнився особового складу був сформований штурмовий батальйон, озброєний, в основному, пістолетами-кулеметами. Згодом, після великих втрат цей батальйон був розформований. З добровольців-льотчиків була сформована «Блакитна ескадрилья» (Escuadrillas Azules), озброєна літаками Bf. 109 і FW-190. На рахунок льотчиків ескадрильї було записано 156 збитих радянських літаків.

Також до складу дивізії входили 1 тис. Членів Португальського легіону «під іспанським прапором».

28 серпня 1941 дивізія була доставлена ​​по залізниці в Сувалки (Польща), звідки вона повинна була зробити 900-кілометровий піший марш до Смоленська, а потім - під Москву. 26 вересня перебувала на марші під Вітебськом дивізія була перенаправлено під Ленінград, де була включена до складу німецької 16-ї армії(Група армій «Північ»).

За весь час існування дивізії через її складу пройшло більше 40 тисяч чоловік (за іншими джерелами і оцінками - більше 50 тис.).

Офіцери Російської імператорської армії, які воювали за Франко і отримали громадянство в кінці 1939 року, спробували вступити в дивізію. З 28 чоловік, поданих загальним списком, взяли приблизно половину. Вступ ускладнювалося німецькими заборонами: хоча іспанці і дуже потребували перекладачів, німці старанно забороняли белоемігрантам служити в рядах вермахту, не довіряючи російським націоналістам. Один з служили в дивізії емігрантів, Володимир Іванович Ковалевський, який пройшов п'ять воєн, залишив різко критичні мемуари про свою службу в іспанській дивізії.

Райони бойових дій

Командування

Командири

Нагороджені дивізії

Нагороджені дивізії[3]
Кавалери Золотого Німецького Хреста 2
Кавалери Лицарського хреста Залізного хреста з Дубовим листям 1
(№ ? генерал-лейтенант А. Муньйос Грандес — 13.12.1942)
Кавалери Лицарського хреста Залізного хреста[4] 1
Кавалери Залізного Хреста 1-го класу 138
Кавалери Залізного Хреста 2-го класу 2 359
Кавалери Хреста Воєнних заслуг з мечами 2 216

Чисельність

Якщо на початку війни, у 1941 році, чисельність дивізії складала близько 18 тис осіб, то у 1944 році її чисельність впала до 2-3 тис.

Див. також

Посилання

  • 250. Infanterie-Division. на axishistory.com. (англ.)
  • 250. Infanteriedivision (spanische). на lexikon-der-wehrmacht.de. (нім.)
  • 250.Infanterie-Division. на feldgrau.com. (англ.)
  • 250. Infanterie-Division. на okh.it. (італ.)
  • 250.INFANTERIE-DIVISION (SPANISCH) — UNIT HISTORY
  • Испанская «Голубая дивизия» на советско-германском фронте (1941—1943 гг.)
  • Member of 250. Infanterie-Division (División Azul)
  • Spanish Blue Division
  • Short History of the Spanish «Blue» Division

Література

  • ESPAÑOLES EN EL GULAG DE STALIN. Introducción general y notas de Miguel García Díaz. 1a edición: enero de 2017. ISBN 978-84-617-7917-8
  • Tessin, Georg (1979). Verbände und Truppen der deutschen Wehrmacht und Waffen SS im Zweiten Weltkrieg 1939—1945, Band 7: Die Landstreitkräfte. Nr. 131—200. 2. Auflage. Osnabrück. ISBN 3-7648-1173-0.
  • Burkhard Müller-Hillebrand: Das Heer 1933—1945. Entwicklung des organisatorischen Aufbaues. Vol.III: Der Zweifrontenkrieg. Das Heer vom Beginn des Feldzuges gegen die Sowjetunion bis zum Kriegsende. Mittler: Frankfurt am Main 1969, p. 286.
  • Samuel W. Mitcham. German Order of Battle, 291st 999th Infantry Divisions, Named Infantry Divisions, and Special Divisions in WWII — Paderborn: Stackpole Books, 2007. — Vol. 2. — 400 p. — (Stackpole military history series). — ISBN 0-8117-3416-1.
  • Xavier Moreno Juliá. La División Azul: Sangre española en Rusia, 1941—1945. Barcelona: Crítica (2005).(ісп.)
  • Wayne H. Bowen. Spaniards and Nazi Germany: Collaboration in the New Order. University of Missouri Press (2005), 250 pages, ISBN 0-8262-1300-6. (англ.)
  • «Крестовый поход на Россию»: Сборник статей. — М.: Яуза, 2005. ISBN 5-87849-171-0
  • Gerald R. Kleinfeld and Lewis A. Tambs. Hitler's Spanish Legion: The Blue Division in Russia. Southern Illinois University Press (1979), 434 pages, ISBN 0-8093-0865-7. (англ.)
  • Дробязко С. И., Романько О. В., Семёнов К. К. Иностранные формирования Третьего рейха. — М.:АСТ; Астрель, 2009. — ISBN 978-5-271-23888-8

Відео

Примітки

  1. ФРАНКО ТА «БЛАКИТНА ДИВІЗІЯ». Зеркало недели | Дзеркало тижня | Mirror Weekly. Процитовано 2 липня 2021.
  2. Luis Garcia Berlanga. www.telegraph.co.uk. Процитовано 2 липня 2021.
  3. Holders of high awards (англ.)
  4. Holders of high awards