Легкі крейсери типу «К»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 07:04, 6 січня 2023, створена Maksym Palamarchuk (обговорення | внесок) (Створено шляхом перекладу сторінки «Königsberg-class cruiser (1927)»)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Легкі крейсери типу «К» або типу «Кенігсберг» - тип легких крейсерів німецького Рейхсмаріне та Крігсмаріне. Тип складався з трьох кораблів, названих на честь німецьких міст: «Кенігсберг», «Карлсруе» та «Кельн», усі побудовані між 1926 і 1930 роками. Ці кораблі були першими крейсерами Рейхсмаріне сучасної конструкції. Їхній попередник, «Емден», базувався на проектах часів Першої світової війни. Вони були озброєні основною батареєю з дев'яти 150 мм гармат і з дванадцятьма 500 мм торпедними апаратами.

Усі три кораблі цього типу активно використовувалися як навчальні крейсери протягом 1930-х років. Вони здійснювали численні закордонні круїзи та брали участь у патрулюванні невтручання під час громадянської війни в Іспанії в 1936-1939. Після початку Другої світової війни у вересні 1939 року три кораблі заклали оборонні мінні поля в Північному морі. Усі вони брали участь у операції «Везерюбунг», вторгненні до Норвегії у квітні 1940 року. «Кенігсберг» був пошкоджений норвезькими береговими гарматами поблизу Бергена і потоплений британськими бомбардувальниками наступного дня. «Карлсруе» був потоплений британським підводним човном «Труент». Лише «Кельн» вижив у операції.

Після повернення до Німеччини «Кельн» використовувався для експерименту з гелікоптерами Flettner Fl 282. Крейсер надавав вогневу підтримку німецьким сухопутним силам під час операції «Барбаросса», вторгненні в Радянський Союз у 1941 році, і повернувся до Норвегії в 1942 році. Зрештою, він був потоплений у Вільгельмсгафені в березні 1945 року американськими бомбардувальниками. Його гармати все ще були над водою, що дозволяло кораблю підтримувати оборону німецької армії проти британських сухопутних сил до останніх днів війни.