Фальшива дилема

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Логічна хиба фальшива дилема, також відома як хиба виключеного третього, фальшива дихотомія, або/або дилема або біфуркація, полягає у розгляді двох альтернативних точок зору так, наче вони вичерпують всі можливості, хоча це не так.

Коли, однак, вдається довести що пропоновані альтернативи вичерпують усі можливі варіанти рішень, то арґументація є коректною.

Приклади

Або ви зробите російську мову другою державною в Україні, або ваші діти не матимуть змоги її вчити та нею спілкуватись

Арґументація є некоректною, оскільки не бере до уваги того факту, що на момент наведення арґументу, російська мова широко використовується в освітніх закладах, домінує в засобах масової інформації і популярній культурі не будучи при цьому державною. Окрім того, існуть правові механізми захисту права національних меншостей на освіту власною мовою.

Фальшиві дилеми є звичайним прийомом у політиці. Часто вони заховані в (риторичних) запитаннях, набуваючи форми хиби багатьох запитань, як це помітно в наступних прикладах:

Ви за дружні відносини з Росією чи за фашистів?
Ви за владну вертикаль, чи за терористів?

Хиба фальшивої дилеми стосується некоректного використання оператора або. Інший варіант некоректного використання "або", це хиба фальшивого вибору. Приклад хиб, що полягають в некоректному використанні оператора і, дивись Оптова угода (логічна хиба).

Фальшива дилема може також передбачати три можливості (в цьому випадку вона називається трифуркація) або більше.

Дивись також

Шаблон:Портал математика