Вікіпедія:Критерії значущості/Астрономічні об'єкти

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Тематичні критерії значущості

Наразі до обговорення запропоновані три проєкти критеріїв. Див. також Обговорення Вікіпедії:Критерії значущості/Астрономічні об'єкти.

Як і будь-яка інша енциклопедія, Вікіпедія містить відомості про різні астрономічні об'єкти. Незважаючи на те, що Вікіпедія — не паперова енциклопедія і список об'єктів, гідних згадування в ній, набагато ширший, вона не повинна містити статті про всі зорі чи всі астероїди у Всесвіті. Ця настанова покликана відображати консенсус про значущість астрономічних об'єктів. Настанова охоплює всі значні фізичні об'єкти, асоціації або структури, існування яких у космічному просторі підтвердила сучасна наука. Настанова не поширюється на штучні об'єкти в космосі, наприклад, космічні апарати.

Загальні критерії

Для того, щоб про об'єкт могла існувати стаття У Вікіпедії, повинні виконуватися наступні умови:

  1. Об'єкт повинен бути значущим. Критерієм значущості є згадки в енциклопедіях, наукових статтях (у тому числі історикознавчих публікаціях), неодноразові згадки в авторитетних ЗМІ, художніх творах (книгах, фільмах, віршах), множинні згадки на вебсайтах.
  2. Наявність джерел інформації про об'єкт, на які можна послатися в статті.
  3. Наявність у тексті статті нетривіальної інформації, тобто інформації відсутньої у формалізованих довідниках, базах даних, статистиці.
  4. Причини значущості об'єкта повинні бути підтверджені в статті.

Якщо обсяг статті незначний, слід об'єднати групи невеликих статей, пов'язаних спільною темою, сукупність об'єктів може бути значуща.

Без сумніву важлива стаття. Також до значущих відносяться статті котрі описують Сонце як астрономічний об'єкт: будова, атмосфера, активність, орбітальні та фізичні характеристики тощо.

Планети та Карликові планети Соняної системи — найважливіші статті. Також до значущих відносяться статті котрі описують планети як астрономічний об'єкт: будова, атмосфера, активність, орбітальні та фізичні характеристики тощо.

Природні супутники планет сонячної системи – безумовно значущі. Статті котрі описують супутники як астрономічний об'єкт: будова, атмосфера, активність, орбітальні та фізичні характеристики, тощо. Мають визначатися за загальними критеріями.

Мають визначатися за загальними критеріями.

Об'єкти поза межами Сонячної системи

  1. Чумацький Шлях — безсумнівно одна з найважливіших статей. Також до значущих відносяться статті котрі описують Чумацький Шлях як астрономічний об'єкт: будова, історію виникнення, активність, фізичні характеристики тощо.
  2. Галактики, що належать до Місцевої групи
  3. Галактики, що мають власні на назви.
  4. Галактики, що входять до каталогів NGC та його доповнення IC за іманентною ознакою.
  5. Для всіх інших інших галактик застосовуються загальні критерії значущості (тобто, наявність окремих публікацій про них або згадки у вторинних джерелах).

До значущих належать зорі за наступними критеріями:

  1. Зорі, що мають власну назву (ідентифікатор Name у каталозі SIMBAD)
  2. Зорі, що дали назви цілим класам зір. Приклади: RR Ліри (змінні типу RR Ліри), BY Дракона (змінні типу BY Дракона).
  3. Зорі, видимі неозброєним оком (включає в себе будь-який об'єкт з ідентифікатором каталогу HR)
  4. Значущі зірки з зоряною величиною <7,00, тобто видимі при ідеальних атмосферних умовах і людина, що володіє хорошим зором, їх може побачити неозброєним оком.
  5. Значущі, якщо є АД, що свідчать про проведення наукових досліджень щодо цих зірок.
  6. Факт занесення астрономічного об'єкта в деякі каталоги і бази даних не є прямим показником його значущості, незважаючи на наявність інформації про ці об'єкти (іншими словами, зазначені об'єкти не володіють іманентною значущостю).

Групи зір

  1. Сучасні та історичні сузір'я.

Проєкт Oleksiy.golubov

Головною настановою залишається ВП:ЗНЗ, який в застосуванні до астрономічних об'єктів треба розуміти так, що об'єкт має бути висвітленим в кількох різних наукових, науково-популярних або публіцистичних роботах, в кожній з робіт принаймні по декілька речень нетривіальної інформації, що виходить за межі каталожних даних. Однієї роботи недостатньо для встановлення статусу, окрім випадку, коли це щойно опублікована стаття в провідному журналі, що містить важливе відкриття, дотичне до об'єкта, дослідження якого, очевидно, будуть продовжені в інших публікаціях. Для встановлення значущості роботи не вважаються за різні, якщо вони переповідають ту ж саму інформацію про об'єкт або написані тим самим автором або майже тотожньою групою авторів. Згадування у таблиці або каталозі поряд з іншими подібними об'єктами не вважається достатнім висвітленням об'єкту.

Однак, до окремих класів об'єктів, де є висока ймовірність існування або скорої появи достатнього висвітлення в авторитетних джерелах, застосовуються м'якші критерії значущості, щоб спростити створення заготовок статей для подальшого наповнення інформацією та забезбечити повноту представлення у Вікіпедії об'єктів окремих класів. Так значимим вважається астрономічний об'єкт, який задовільняє одній з наступних вимог:

  1. Об'єкт має власну назву, затверджену МАС або вживану в науковій або науково-популярній літературі кількома незалежними колективами авторів. Зокрема, це включає названі астероїди (близько 23600), зорі (близько 450), кратери на Місяці (близько 1640) і т. д.
  2. Об'єкт є або був видимий неозброєним оком. Зокрема, це включає всі зорі каталогу HR (9110).
  3. Об'єкт занесено до каталогу великої історичної важливості: наприклад, каталог Мессьє (110), NGC (7840), IC (5386). Перебування в базах даних (наприклад, SIMBAD або NED) або оглядах (наприклад, 2MASS або 2dFGRS) недостатньо для значущості.

Проєкт Dmytro Tvardovskyi

Нинішні критерії значущості астрономічних об'єктів (КЗАО) та англомовна версія en:Wikipedia:Notability (astronomical objects) не є досконалими, оскільки вони:

  1. Стосуються лише певних категорій об'єктів;
  2. Як наслідок першого пункту, не беруть до уваги велику кількість інших типів об'єктів;
  3. При цьому значна частина об'єктів, які за існуючими критеріями є значущими, не мають та не матимуть в найближчі десятиліття достатньої кількості інформації, щоб створити про них змістовні статті. Здебільшого статті про них багато років перебувають на рівні заготовки, як наслідок - псують імідж Вікі. Українська Вікіпедія і без того є достатньо інклюзивною, тому не варто плодити десятки тисяч статей-заготовок, які не будуть мати розвитку.

Пропоную наступні, доповнені та конкретизовані критерії. Вони також не є досконалими і будуть доповнюватися/виправлятися з часом. Ці критерії мають дві складові: узагальнену і конкретизовану по кожному типу об'єктів. Для кожного конкретного класу об'єктів враховувалася їх загальна кількість, відома на 2023 рік. Якщо об'єктів дуже багато (наприклад, астероїди, яких відомо понад мільйон) - то правила більш жорсткі та значущими робиться невеликий відсоток з них. Якщо їх мало (сузір'я, яких усього 88) - то значущими є усі об'єкти цього типу. Критерії підібрані таким чином, що достатньо велика кількість інформації по цьому об’єкту з високою ймовірністю або вже існує або може бути отримана в найближчі 10-20 років.

Загальні достатні критерії (ЗДК)

Відповідність хоча б одному з критеріїв є достатньою для того, щоб об’єкт вважався значущим.

  1. Об’єкт входить до переліку рекордсменів серед об’єктів подібного класу (один з найбільших, наймасивніших, найвіддаленіших, з найшвидшим/найповільнішим обертанням тощо).
  2. Процес або результати дослідження об’єкту призвели до значущого відкриття (нового типу змінних зір, нового класу астероїдів, нового фізичного закону, нового приладу тощо).
  3. Об’єкт є прототипом для класу/типу подібних до нього об’єктів (наприклад, зоря β Ліри є прототипом змінних зір типу β Ліри).

Загальні змістовні критерії (ЗЗК)

Для того, щоб об’єкт вважався значущим, потрібна відповідність не менше ніж 2-3 критеріям.

  1. Об’єкт добре досліджений, він є головним предметом дослідження щонайменше 5 (?) наукових статей в рецензованих журналах.
  2. Об’єкт має або мав зоряну величину менше 6 для точкових об'єктів (на кшталт зір та астероїдів) або 3-4 для розсіяних об'єктів (туманностей, галактик), тобто може спостерігатися неозброєним оком за ідеальних умов.
  3. Об'єкт має власну назву, затверджену Міжнародним астрономічним союзом.
  4. Об’єкт був відкритий не пізніше 1920 року.
  5. Об'єкт внесено до відомих каталогів: Мессьє, IC, NGC, GCVS, BSC тощо (список доповнюється...). При цьому наявність об'єкту в базах даних, які містять мільйони об'єктів (SIMBAD, 2MASS, GAIA DR1,2,3 тощо) не робить його автоматично значущим.
  6. Об'єкт фігурував у відомих медіа, відповідно існують науково-популярні статті або новини про нього.

Конкретні критерії

В цьому спику об'єкти наведені (здебільшого) в порядку зростання свого середнього розміру. Для кожного конкретного класу враховувалася загальна відома кількість таких об'єктів. Відповідно до неї критерії є або більш жорсткими, або більш м'якими. Завдяки цим критеріям, в кожному класі є обмежена здоровим глуздом кількість значущих об'єктів (від кількох десятків до кількох тисяч).

  1. Міжзоряний газ/пил - ???
  2. Астероїди - ЗДК + ЗЗК 1,2,3,4
  3. Комети - Всі
  4. Метеорні потоки - Всі
  5. Карликові планети - Всі
  6. Супутники планет Сонячної системи та екзосупутники - Всі
  7. Планети, екзопланети та екзопланетні системи - Всі
  8. Коричневі карлики - ЗДК
  9. Зорі та аналогічні об'єкти:
    1. Зорі, які мають в назві позначення грецькими літерами (позначення Байєрса) - Всі
    2. Одиночні зорі - ЗДК + ЗЗК 2,3
    3. Подвійні зорі - ЗДК + Унік: ті подвійні зорі, для яких розрахована маса обох компонентів
    4. Потрійні та кратні (4 компоненти) зорі - ЗДК + Унік: ті потрійні/кратні зорі, для яких розрахована маса хоча б двох компонентів
    5. Кратні зорі, які мають 5+ компонент - Всі
    6. Змінні зорі - ЗДК + ЗЗК
    7. Білі карлики - ЗДК + ЗЗК
    8. Нейтронні зорі - Всі
    9. Чорні діри зоряної маси - Всі
  10. Зоряні скупчення - ЗДК + Унік: об'єкти каталогів Мессьє, NGC, IC
  11. Туманності - ЗДК + Унік: об'єкти каталогів Мессьє, NGC, IC
  12. Молекулярні хмари/зони іонізованого [чогось там (назва елементу)] - ???
  13. Надмасивні чорні діри - ЗДК + ЗЗК
  14. Галактики та квазари - ЗДК + Унік: об'єкти каталогів Мессьє, NGC, IC та Ейбелла
  15. Скупчення галактик - ЗДК
  16. Надскупчення галактик - ЗДК
  17. Войди, стіни, галактичні нитки - ЗДК
  18. Сузір'я - Всі

Умовні позначення в розділі "Конкретні критерії"

  • Позначення "ЗДК" означає, що значущими вважаються тільки об'єкти, які відповідають ЗДК.
  • Позначення на кшталт "ЗДК + ЗЗК 4,5" означає що:
    1. усі об'єкти, які відповідають ЗДК є значущими;
    2. з об'єктів, які не відповідають ЗДК, значущими є лише ті, які відповідають ЗЗК номер 4 та 5;
    3. решта, навіть якщо вони відповідають іншим ЗЗК, вважаються незначущими.
  • Позначення "ЗДК + ЗЗК" означає, що усі об'єкти, які відповідають хоча б або 1 критерію ЗДК, або 2-3 критеріям ЗЗК є значущими.
  • Позначення "Всі" означає, що усі без виключення об'єкти цього класу є значущими.
  • Позначення "Унік:" означає, що для цього конкретного класу об'єктів може застосовуватися додатковий унікальний критерій, відповідність якому є достатньою для значущості об'єкту.
  • Позначення "???" означає, що автор критеріїв сам без поняття, що тут написати і потребує консультації спеціаліста в цій галузі :))

Див. також