Взяття Чернігова (1610)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Взяття Чернігова
Польсько-московська війна (1609—1618)
Вигляд на чернігівський дитинець з Десни
Вигляд на чернігівський дитинець з Десни
Вигляд на чернігівський дитинець з Десни
Дата: 1610 року
Місце: Чернігів
Результат: перемога Речі Посполитої
Сторони
Річ Посполита Московське царство
Командувачі
Самійло Горностай

Взяття Чернігова на початку 1610 року стало наслідком самостійної виправи регіменту під проводом київського підкоморія Самійла Горностая, що хитрістю оволодів містом і піддав його спустошенню.

Єдиним джерелом звісток про цю подію є «Скарбница потребнаѧ и пожытечнаѧ» архімандрита Йоаникія Галятовського, який посилався на оповіді старожилів. Відповідно до нього люди С. Горностая потайки підійшли до Чернігова й отаборились біля села Пакуль, тоді як частина гарнізонної сторожі міста пішла ловити рибу на р. Білоусі через придуху. Скориставшись необачністю московитян, воїни вночі проникли у город під виглядом рибалок з возами, де ховались інші воїни, і взяли дитинець. Це призвело до захоплення і спалення міста. Вціліле місцеве населення розбіглося по сусідніх містах[1].

Погром міста був настільки всеосяжним, що хроністи порівнювали його з погромом часів Батиєвої навали. Нападники завдали значної шкоди фортеці, цивільним спорудам та монастирям. Була зруйнована і древня святиня — Єлецький Успенський монастир[2]. Впали склепіння і стіни, була безповоротно втрачена Єлецького-Чернігівська ікона Богородиці, що зберігалася в монастирі з XI століття. Горностай намагався вивезти навіть важкі дзвони Єлецького монастиря, але це йому не вдалося.

Після спалення Чернігів пустував 12 років і знову почав заселятися з 1623 року. Оскільки вся Сіверська земля за Деулінським перемир'ям 1618 року відійшла до Речі Посполитої, нове заселення міста йшло з півдня, з підвладних Польщі українських земель[3]. Стародавні Спасо-Преображенський і Борисоглібський собори були віддані єзуїтам та домініканцям, які перетворили їх на костели.

В результаті визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького у 1648 році Чернігів увійшов до складу Гетьманщини.

Примітки

  1. Сергєєв С. «Фортеця шести держав» (історія Чернігівської фортеці) // Сіверянський літопис. — 2015. — № 6. — С. 50-55
  2. Галятовський І. Скарбница. Ключ Розуміння. — Київ. «Наукова думка». 1985. с. 353—354
  3. Шинаков Е. А. От Чернигова до Смоленска. Военная история юго-западного русского порубежья с древнейших времен до XVII в. Центрполиграф, 2018

Література

  • Очерки по истории города Чернигова (907—1907 гг.). Чернигов, 1908. С. 17.
  • Кондратьєв І. В. Чернігів: історія міста в історіях людей.  — Чернігів: Видавець Лозовий В. М., 2017. — 114 с