Голубовський Іван Сильвестрович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 10:15, 30 червня 2024, створена Максим Огородник (обговорення | внесок) (→‎Джерела)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Іван Голубовський
Іван Сильвестрович Голубовський
Олекса Новаківський. Портрет Івана Голубовського (1905)
Народився8 березня 1878(1878-03-08)
Перегінське, Перегінська селищна громада, Україна
Помер17 травня 1957(1957-05-17) (79 років)
Вейпртиd
ПохованняВейпртиd
ГромадянствоАвстро-Угорщина Австро-УгорщинаЗУНР ЗУНРПольща ПольщаЧехословаччина Чехословаччина
Діяльністьправник, письменник
Alma materЛьвівський університет, Ягеллонський університет
Науковий ступіньдоктор праваd
БатькоГолубовський Сильвестрd
ДітиГолубовська Галина Іванівнаd

Іван Сильвестрович Голубовський (8 березня 1878, Перегінське — 17 травня 1957, Вейпрти, Чехословаччина) — український правник, письменник. Доктор права (1907). Друг та біограф Олекси Новаківського.

Життєпис

[ред. | ред. код]

Іван Голубовський народився 8 березня 1878 року в селі Перегінському, нині с-ще Перегінської громади Калуського району Івано-Франківської области України.

У 1888—1900 роках навчався в гімназіях Станиславова, Стрия, Львова та Дрогобича. Студіював право у Львівському університеті, де на першому був слухачем курсу лекцій Михайла Грушевського з історії Східної Європи. 1901 року став учасником сецесії українських студентів Львівського університету.

1905 року закінчив юридичний факультет Ягеллонського університету. У період навчання він познайомився з Олексою Новаківським[1].

Протягом 1906—1911 років працював у відомих галицьких адвокатів Долини, Кам'янки-Струмилівської, Калуша, Дрогобича та інших. Під час Першої світової війни служив у польовому суді Австрійської армії. 1920 року відкрив адвокатську канцелярію у Львові. Допомагав з фінансовими та юридичними проблемами Мистецькій школі Олекси Новаківського.

У 1940-х роках німецькою окупаційною владою Львова направлений з дружиною Ядвігою на примусові роботи до Німеччини, де в м. Хемніці працював цивільним суддею. У 1945—1948 роках управитель націоналізованої німецької фабрики по обробці шкіри в м. Вейпртах Чехословаччини.

Помер 17 травня 1957 року у Вейпртах, де й похований на місцевому цвинтарі.

Сім'я

[ред. | ред. код]

Разом з дружиною полькою Ядвігою мали двох дітей: доньку Галину та сина Андрія.

Доробок

[ред. | ред. код]

Другу Олексові Новаківському присвятив дві повісті: «Боги за одним столом» (2001, журнал «Дзвін»), «Розмахом могутніх крил» (2002, з передмовою мистецтвознавця Миколи Мушинки; Фонд «Олекса Новаківський і його мистецька школа» у Львові).

Зберігав найбільшу колекцію творів художника, серед яких був його портрет. 1936 року учасник підготовки посмертної виставки художника, яку організувало Українське товариство прихильників мистецтва у Львові (тоді представили 364 твори малярства та графіки).

Голубовський згадується в каталогах та рецензіях виставок картин Новаківського з приватної колекції М. Мушинки, які проводилися в Україні, Канаді, Словаччині та США.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Ірина Різун (15 березня 2022). Олекса Новаківський. Путівник життям і найбільш знаковими роботами. Локальна історія.

Джерела

[ред. | ред. код]