Герб Ніжина

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Герб Ніжина
Деталі
НосійНіжин
Затверджений14 жовтня 1992 року

[[Файл:|міні|праворуч|200пкс|Сучасний герб Ніжина]] Герб Ніжина — у золотому полі Святий Юрій, повернутий вліво, на чорному коні з срібною гривою, пробиває списом змія зеленої барви; Святий Юрій у червоному плащі та червоних чоботях, кінь у золотій збруї. Щит обрамований декоративним картушем і увінчаний срібною міською короною з трьома вежками (рішення сесії Ніжинської міської ради від 14 жовтня 1992р.).

Історія

Доба Речі Посполитої та козацька доба

1618 р. королем Сигізмундом ІІІ місту надане магдебурзьке право. Разом з ним місто оримало (було затвержено?) герб: Святий Юрій на коні, який вбиває списом змія.

З 1649р. Ніжин — полкове місто, продовжує використовувати герб із Святим Юрієм. Цікавим є твердження А.Шафонського, що Ніжинський полк від початку ХVIII мав зовсім іншу символіку, «вошел в бывшую полковую нежинскую канцелярию в употребление в нынешнем столетии (ХVIII ст.), по случаю бывших в Нежине из великоросиян нежинских полковников… Означенные полковники, желая себя от Нежинского магистрата отличить, ввели оный из Нежинской комендантской канцелярии и в Нежинскую полковую козацкую канцелярию. Настоящий же герб Нежина был святый великомученик и победоносец Георгий…».[1]

Імперська доба

Після ліквідації автономії Гетьманщини полковий герб стає міським, оскільки царському уряду було не довподоби схожість герба провінційного міста із гербом столичної Москви. Новий герб затверджений 4 червня 1782 р. У горішній частині перетятого зліва щита в червоному полі - потиск двох рук; у долішній - в лазуровому полі золотий жезл Меркурія. Герб символізує місто як найбільший торгівельний центр Лівобережжя.

Геральдична реформа барона Кене 01.06.1865 спричинила появу у міста нового проекта герба: у срібному щиті потиск двох рук в червоних рукавах; облямівкащита синя, обтяжена вісьмома золотими Візантійськими монетами. У вільній частині герб Чернігівської губернії. Щит увінчаний срібною міською короною з трьома вежами та обрамлений двома золотими колосками, оповитими Олександрівською стрічкою.

Радянська доба

У щиті, розтятому червоним і лазуровим, розкрита срібна книга, на якій чверть золотої шестірні і золоте колосся в стовп. Золота глава обтяжена чорною назвою міста українською мовою.

Див. також

Примітки

  1. Шафонский А. Черниговского наместничества топографическое описание. – К., 1851. - С. 456.

Джерела

  1. Желіба О. Печатки Ніжинського козачого полку // Сівер. літопис. - 1999. - №2. - С 39-41.
  2. Желіба О. Символіка Ніжинського козачого полку // Вісті. - 1999. - 16 лип. - С 5.