ПСМ

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 21:12, 4 березня 2011, створена Mishae (обговорення | внесок) (Створена сторінка: {{Infobox Weapon | Name = ПСМ | Image = 300пкс | Caption = | Origin = {{флагіфікація|СРСР}} | T...)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
ПСМ
Характеристики

ПСМ у Вікісховищі

ПСМ (Пістолет Самозарядний Малогабарітний, індекс ГРАУ - 6П23) - самозарядний пістолет, розроблений колективом конструкторів тульського ЦКИБ СОО (Т. І. Лашнев, А. А. Сімарін і Л. Л. Куликов) під патрон 5,45 × 18 мм. У грудні 1972 р. прийнято на озброєння КДБ, МВС СРСР та вищого командного складу Радянської Армії. У серійному виробництві з 1974 року. На пострадянському просторі ПСМ використовується до теперішнього часу в якості зброї оперативних співробітників правоохоронних органів і спецслужб, а також зброї самозахисту постійного носіння для армійського генералітету і керівництва силових структур [1]. Також є нагородною зброєю.

Компактний і плоский, ПСМ оптимізований для прихованого носіння. Від інших малогабаритних пістолетів ПСМ відрізняється високим пробивним і хорошим зупиняє дію завдяки спеціально сконструйованому патрону. Обмеження на товщину затвора в поєднанні з найбільш простою схемою автоматики з вільним затвором і поворотною пружиною навколо стовбура очевидним чином обмежило можливий калібр нової зброї. При однаковому з автоматом АК-74 номінальному калібрі короткий стовбур пістолета ПСМ є абсолютно самостійну розробку і має для кращої стабілізації кулі шість нарізів, витких зліва вгору направо, тоді як довгий автоматний ствол має чотири нареза.

УСМ - курок, подвійної дії, з відкрито розташованим курком. Запобіжник неавтоматичний, розташований зліва на затворі поруч з курком і при включенні блокує курок, спусковий гачок і затвор. При постановці зброї на запобіжник відбувається автоматичний спуск курка з бойового взводу. Сам запобіжник розташований таким чином, щоб рухом великого пальця при його вимиканні можна було б одночасно звести курок. У конструкції ПСМ є затворна затримка, однак важеля її виключення немає (це зроблено для зменшення числа виступаючих зі зброї деталей). Для зняття затвора з затворної затримки потрібно витягти порожній магазин і, злегка відтягнувши назад відкритий затвор, відпустити його. На службових ПСМ радянського виробництва щічки рукоятки з алюмінієвого сплаву, пізніше стали використовувати щічки із пластику, що мали більш зручну форму.

Варіанти і модифікації

У 1990е роки Іжевський механічний завод почав випуск комерційних варіантів пістолета ПСМ в експортному виконанні:

  • ІЖ-75 - комерційна модель під патрон 5,45 х18 мм.
  • Байкал-441 - комерційна модель під патрон 6,35 × 15 мм Браунінг (.25 ACP). Відрізняється від базової моделі більш товстими щічками рукоятки, регульованим прицілом і індикатором наявності патрона в патроннику. [2]

Паралельно, для вітчизняного ринку цивільної зброї самооборони був розроблений і серійно випускався газовий пістолетІЖ-78. Трохи пізніше був створений травматичний пістолет ІЖ-78-9Т під патрон 9 мм Р. А. (Псмич).

Ще один травматичний пістолет, ПСМ-Р під патрон 9 мм Р. А. виробляється підприємством «СОБР» (м. Харків, Україна) шляхом конверсії відпрацювали ресурс бойових пістолетів ПСМ.

Примітки

  1. А. І. Благовіст. Те, з чого стріляють в СНД: Довідник стрілецької зброї./Під общ.ред. А. Є. Тараса. Мінськ, «Харвест», 2000. стор.78-80
  2. ПСМ, 5,45-мм пістолет самозарядний малогабаритний - ЗБРОЯ РОСІЇ, Каталог озброєння, військової та спеціальної техніки <! - Заголовок доданий ботом -->

Посилання

Див також

Шаблон:Стрілецька зброя СРСР і Росії