MP-40

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
MP-40

MP-40
ТипПістолет-кулемет
Походження Німеччина
Історія виробництва
РозробленоMP-38 — 1938
MP-40 — 1940
Виготовлення1940-1945
Виготовлена
кількість
Понад 1 млн.
Характеристики
Вага4,03 / 4,7 кг
Довжина832 мм
Довжина ствола248 мм

НабійParabellum
Калібр9 мм
Темп вогню500
Дульна швидкість380 м/с
Дальність вогню
Ефективна200 м
Система живленнямагазин на 32 набоя

MP-40 у Вікісховищі

MP-40 - Німецький пістолет-кулемет що був розроблений на початку Другої світової війни та знаходився на озброэнні майже всіх частин Вермахту. За роки війни він став наймасовішою автоматичною стрілецькою зброєю Німеччини.

Історія створення

Після довгоих дебатів з приводу доцільності присутності пістолет-кулеметів в системі озброєнь вермахту. Управління озброєнь видало у 1938 році заказ фірмі "Ерфуртер Машиненфабрік" (ERMA) на розробку пістолет-кулемета , призначеного у першу чергу для рзброєння єкіпажей бронемашин, парашутистов та командуючого складу. Створений фірмою в тому ж році пістолет-кулемет отримав назву МР-38, без сумнівів, виявився великим кроком вперед у розвитку цього виду озброєнь.Всі покращення, що були внесені у модифікацію МР-38/40, були включені у останній варіант нового пістолета-кулемета та з квітня 1940 року компанія "ERMA" почала випуск нової моделі МР-40.

Пістолети-кулемети МР-38 и МР-40, які дуже часто помилково називались "шмайсерами", були розроблені Генріхом Фольмером, видатним конструктором фірми "ERMA" у місті Ерфурт, і доктором Бертольдом Гайпелем, директором "ERMA". Моделі стали на озброєння вермахту у 1938 та 1940 році відповідно.

Опис та характеристики

Пістолет-кулемет МР-40 мав загальну будову, аналогічну попереднім моделям МР-38 та МР-38/40, але мав ряд істотних відмінностей:

  • алюмінівий корпус пістолетної рукоятки, що раніше потребував верстатної обробки, був замінений сталевим штампованим
  • корпус затворної коробки позбувся фрезерованих пазів та став гладким, з чотирма видавленими поздовжніми ребрами жорсткості, що одночасно слугували видаленню частинок бруду с рабочих поверхні затвора
  • корпус горловини магазину (гладкий у попередній модификації) був посилений ребрами жорсткості
  • средня напрямна телескопічної трубки поворотної пружини стала виготовлятись методом "витягування"
  • були використані рукоятки що (складались з двух частин) перезаряджання з фіксатором запобіжника, аналогічні затвердженим у модифікації МР-38/40
  • опорна шина ствола з виступом (що використовувався як опора при стрільбі) виготовлялась штампуванням

, спочатку з металу, у кінці війни - из пластмаси

Німецький солдат з MP-40

Автоматика пістолета-кулемета МР-40 як і МР-38 працювала по принципу вітдачі вільного затвора. Замикання каналу ствола робилось масивным затвором, підпертим поворотною пружиною. За рахунок відносно великої маси рухливих деталей та наявності пневматичного демпфера пістолет-кулемет має відносно низький темп стрільби, що сприятливо позначилось на влучності.

Пістолет-кулемет мав ударно-спусковий механізм ударникового типу. З простою конструкцією спусковий механізм забезпечував ведення тільки безперервної стрільби, однак завдяки низькому темпу стрельби гарно навчені стрільці були здатні вести вогонь й одиночними пострілами. Запобіжника МР-40 не мав. Його роль виконував виріз для рукоятки заряджання на лівому боку в пазі затворної рами. Відзеркалення стріляної гільзи виконувалась жорстким відбивачем, укріпленим зсередені затворної рами, викідання гільзи виконуєтся праворуч та верх. Заряджання пістолета-кулемета робилось в наступній послідовності:

  • затвор за рукоятку відводився назад до відказу та повертався рукояткою вверх, при цьому рукоятка вводилась у поперечний фігурний виріз на затворній рамі (таким чином затвор ставився на запобіжник),
  • затвор знімався з запобіжника, при цсьому він вставав на бойве положення.


Приціл МР-40 мав постійну стійку для веденя вогню на дистанції до 100 метрів та відкидну стійку для дистанції до 200 метрів. Під час стрільби на дистанцію більше 200 метрів ефективність пораження різко спадала. Крім того, із-за малої початкової швидкості кулі при веденні вогню більше ніж на 200 метрів необхідно було підвищення точки прицілу на 0,5 метра, що ускладнювало попадання в мішень. В бойових умовах незручність створювала також відсутність у ствола захисного кожуха, тому що б уникнути опіків при стрільбі солдатам доводилось користуватись перчатками.

МР-40 у Другій Світовій війні

Солдати з MP-40 1943 рік

У 1940 році наказом Генерального штабу озброєнних сил пістолети-кулемети МР-40 були взяті на озброєння у якості особистої зброї піхоти, кавалеристів, водіїв транспортних засобів, екіпажів танків та бронемашин, офицерів штабу. Одночасно наказом з був введен й стандартний бойвий комплект до МР-40: у підрозділах механізованих військ та у взводах розвідувальних бронемашин він становив 1536 набоїв Parabellum 9 мм на єкіпаж. З них у автомобілі знаходилось 1024 набоя, в легкій колоні 256 шт та у транспортної колоні дивізії - еще 256 шт. У іншишх підрозділах боєкомплект становив 768 набоя на одиницю зброї та з 1942 року - 690 набоїв. З них безпосередньо у автоматника було 192 набоя в шести |магазинах, на візках бойвого обозу - 320 набоїв, в легкій колоні - 128.

Віликі втрати німецької армії у пістолет-кулеметах МР-38 та МР-40 на Східному фронті з 1943 по 1944 рік, а саме за період з 1 вересня 1939 по 1 квітня 1943 року втрати на всіх фронтах склали 129800 одиниць пістолет-кулеметів, з 1 квітня 1943 по 1 листопада 1943 року - 56800 одиниць, з 1 листопада 1943 по 1 жовтня 1944 року - 61509 одиниць, а також нестача у Німеччині стратегічних матеріалів, в тому чилсі легованиї сталі, змусив конструкторів та технологів відійти від основного принципу німецького виробництва: "не кільністю, а якістю" - та перейти до масового виробництва низько якістної продукції. Німецькі конструктори пішли по шляху спрощення пістолет-кулеметів: відмовились від телескопічних направляючих трубок поворотної пружини, перейшли до виробництва ударників з металу низької якості, тощо. Ці зміни значно позначились на єксплутаційних характеристиках зброї.

Переваги МР-40 визнавали не лище самі німці, тай й їх супротивники. Так наприклад у 1943 році у звіті до РККА, складеному по підсумкам зрівняльних іспитів пістолет-кулеметів, що до МР-40 сказано: " МР-40 по конструктивному оформленню значно відрізняєтся від попередніх зразків та являє безсумнівний інтерес. В ньому широко використана штамповка из тонкої листової сталі з рифленням та використанням накладок для забезпечення жорсткості конструкції. Використовуєтся точкове зварювання. По купчатості бою МР-40 рівноцінен відчизняному зразку ППШ-41. Темп стрельби у 2,5 рази меньший. Конструктивні та технологічні особливості МР-40 доцільно враховувати при розробці нових конструкцій пістолет-кулеметів". Конструкції пістолет-кулеметів, МР-38 та МР-40 в чималою мірою дали вплів на нові розробки конструкцій радянських пістолеті Сударева ППС-42 та ППС-43, а також на створення аналогічної зброї в багатьох інших країнах світу.


Посилання