Руслиця перцева

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Версія для друку більше не підтримується і може мати помилки обробки. Будь ласка, оновіть свої закладки браузера, а також використовуйте натомість базову функцію друку у браузері.

Руслиця перцева
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Клада: Розиди (Rosids)
Порядок: Мальпігієцвіті (Malpighiales)
Родина: Руслицеві (Elatinaceae)
Рід: Руслиця (Elatine)
Вид:
Руслиця перцева (E. hydropiper)
Біноміальна назва
Elatine hydropiper
Синоніми

Elatine gyrosperma

Руслиця перцева[1], руслиця звивистонасінна як Elatine gyrosperma[2] (Elatine hydropiper) — вид рослин з родини руслицевих (Elatinaceae), який зростає у Європі, Грузії, північній Азії.

Опис

Стебла та листки

Однорічна рослина 2–10 см заввишки. Стебло тонке, у вузлах вкорінюється. Листя супротивне, 5–12 мм довжиною, звужуються до черешка. Черешок по довжині приблизно дорівнює листовій пластинці. Листова пластинка лопатчастої або довгасто-овальної форми, зверху слабовиїмчаста. Є плівчасті зубчасті прилистки 0,3–0,5 мм завдовжки[2].

Квітка

Квітки поодинокі, пазушні, на коротких (0,3 мм завдовжки) квітконіжках або сидячі. Чашечка чотирироздільна, чашолистки широколанцетні, закруглені на кінці, іноді із зубчиком збоку. Пелюсток 4, вони рожеві або білі, еліптичної форми, трохи довші і ширші за чашолистки. Тичинок 8, вони коротші за пелюстки. Стовпчиків 4.

Плід та насіння

Плід — куляста коробочка близько 1,5 мм у діаметрі, зверху втиснута, чотиригніздна, розкривається чотирма стулками. Насіння дрібне (0,5 мм завдовжки), підковоподібне або серпоподібно зігнуте, бурого кольору.

Поширення

Поширений у Європі, Грузії, північній Азії[3][4].

В Україні зростає в стоячих водоймах, на мулистих болотах, в воді та берегах — майже на всій території, розсіяно, крім Криму[2].

Джерела

  1. Elatine hydropiper // Словник українських наукових і народних назв судинних рослин / Ю. Кобів. — Київ : Наукова думка, 2004. — 800 с. — (Словники України). — ISBN 966-00-0355-2.
  2. а б в Доброчаева Д. Н., Котов М. И., Прокудин Ю. Н., и др. Определитель высших растений Украины. — К. : Наукова думка, 1987. — С. 102. (рос.)(укр.)
  3. Euro+Med Plantbase. Процитовано 24.04.2019.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з параметром url-status, але без параметра archive-url (посилання) (англ.)
  4. Plants of the World Online — Kew Science. Архів оригіналу за 24 квітня 2019. Процитовано 24.04.2019. (англ.)