Przez cztery lata z rzędu byliśmy największym korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej na świecie i zainwestowaliśmy globalnie miliardy dolarów w ponad 500 projektów solarnych i wiatrowych. Łącznie są one w stanie wygenerować wystarczającą ilość energii do zasilenia równowartości 21,9 mln domów w Unii Europejskiej. Teraz, dzięki m.in. tym dokonaniom, możemy ogłosić, że w 2023 r. zaczęliśmy zasilać całą swoją globalną działalność w 100 proc. energią odnawialną, czyli 7 lat przed pierwotnie zakładanym na 2030 r. terminem. To kolejny kamień milowy w naszych wysiłkach na rzecz spełnienia zobowiązania klimatycznego, jakiego w 2019 r. podjęliśmy się w ramach Deklaracji Klimatycznej, czyli osiągnięcia zerowej emisji CO2 netto do 2040 r.

Mimo osiągnięcia tak ważnego dla nas celu, Amazon nadal będzie intensywnie inwestować w projekty związane z energią słoneczną i wiatrową, badając jednocześnie inne bezemisyjne źródła, jak energia jądrowa, magazynowanie energii w akumulatorach i nowe technologie, które mogą pomóc w zasilaniu działalności przez nadchodzące dziesięciolecia.
Kara Hurst, wiceprezeska ds. ogólnoświatowego zrównoważonego rozwoju Amazon.

Jak dodaje Kyle Harrison, szef działu badań nad zrównoważonym rozwojem w BloombergNEF: – Przeciwdziałanie zmianom klimatycznym – przy jednoczesnym równoważeniu gwałtownie rosnącego zapotrzebowania społeczeństwa na energię – jest ogromnym wyzwaniem. Zaangażowanie Amazon w rozwój czystej energii pokazuje, w jaki sposób jedna firma może pomóc przyspieszyć przejście na gospodarkę niskoemisyjną w skali globalnej.

Krajowe projekty OZE – aktywności Amazon w Polsce

Nasze zaangażowanie w odnawialne źródła energii widać także w Polsce. Aktualnie mamy tu już trzy farmy – jedną fotowoltaiczną i dwie wiatrowe.

W 2024 r. ogłosiliśmy podpisanie z Vortex Energy Polska umowę na zakup 53 MW mocy czystej energii z dwóch farm wiatrowych zlokalizowanych w Jastrowiu i Okonku (woj. wielkopolskie, powiat złotowski). Była to pierwsza nasza inicjatywa w obszarze energii wiatrowej w Polsce. Łącznie oba projekty wiatrowe będą generować ok. 113 000 MWh (megawatogodzin) energii rocznie, co wystarczyłoby do zasilenia ponad 50 000 polskich gospodarstw domowych.

Ponadto w 2022 r. podpisaliśmy jedną z największych wówczas w Polsce umów na zakup energii odnawialnej z farmy fotowoltaicznej w Miłkowicach o mocy 87 MW. Oczekuje się, że po uruchomieniu będzie ona produkować ponad 120 000 MWh czystej energii rocznie, co pozwoliłoby na zaspokojenie potrzeb energetycznych ok. 57 000 polskich domów.

Nie można też zapomnieć o tym, że w 2021 r. uruchomiliśmy w Świebodzinie zrobotyzowane centrum logistyczne, wyposażając jego dach w 3900 paneli PV (fotowoltaicznych) o powierzchni ponad 8 600 m2, które dostarczają energię odnawialną pozwalającą m.in. na częściowe zasilanie obiektu. Łączna moc instalacji na dachu świebodzińskiego centrum wynosi 1,75 MW, co wystarczyłoby do zasilenia ok. 480 domów jednorodzinnych w Polsce rocznie.

Od początku wiedzieliśmy, że nasza droga do zerowej emisji dwutlenku węgla netto będzie wiązała się z wieloma wyzwaniami i należy ją dostosować do zmian zarówno w naszej firmie, jak i na świecie, jednak – jak ma to miejsce w odniesieniu do wszystkich naszych celów długoterminowych – optymistycznie i z ogromnym zaangażowaniem skupiamy się na ich osiągnięciu. Tym bardziej jesteśmy usatysfakcjonowani faktem, że już możemy pochwalić się pierwszymi, wymiernymi osiągnięciami w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Sławomir Płonka, dyrektor regionalny ds. operacji Amazon w Europie Środkowo-Wschodniej
CPA-2024_LivingWall.jpg

Działalność Amazon w obszarze energii odnawialnej

Od 2019 r. przyczyniliśmy się do powstania projektów OZE w 27 krajach.

Ponadto byliśmy pierwszą korporacją, która umożliwiła realizację inicjatyw w zakresie odnawialnych źródeł na skalę przemysłową, m.in. w Indiach, Grecji, RPA, Japonii i Indonezji. Wykorzystanie energii odnawialnej zostało również uwzględnione w naszej szerszej działalności. Siedziba główna HQ2 w Wirginii została zaprojektowana tak, aby działać przy zerowej emisji CO2, a jej zużycie energii elektrycznej jest równoważone przez lokalną farmę fotowoltaiczną. Oprócz projektów na skalę użyteczności publicznej uruchomiliśmy także prawie 300 lokalnych projektów fotowoltaicznych na dachach i nieruchomościach naszych centrów logistycznych, sklepów Whole Foods Market i innych budynków korporacyjnych na całym świecie. W sumie, po uruchomieniu wszystkich tych projektów, nasz portfel energii odnawialnej będzie przyczyniał się do ograniczenia emisji ok. 27,8 mln ton CO2 rocznie.

Baldy Mesa Solar and Storage Project.jpeg

Umożliwiamy wytwarzanie prawie 1,7 GW morskiej energii wiatrowej – więcej niż jakakolwiek inna firma na świecie

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych morskie farmy wiatrowe, dzięki stałemu przepływowi bryzy, są w stanie zaspokoić ponad jedną trzecią światowego zapotrzebowania na energię.

Angażujemy się więc i w tym obszarze i wspieramy wytwarzanie prawie 1,7 GW mocy z sześciu morskich farm wiatrowych w Europie. Jak się oczekuje, po osiągnięciu pełnej operacyjności, będą produkować energię wystarczającą do zasilenia 1,8 mln przeciętnych europejskich domów. Dzięki tym projektom jesteśmy największym na świecie odbiorcą korporacyjnym morskiej energii wiatrowej. Współpracujemy także z deweloperami skupiającymi się na optymalizacji technologii turbin wiatrowych, co pozwala zmaksymalizować ilość produkowanej energii elektrycznej. Pierwszą morską farmą wiatrową, której umożliwiliśmy w zeszłym roku rozpoczęcie działalności, był Amazon-Shell HKN Offshore Wind Project (nazywany HKN). Projekt obejmuje dwie lokalizacje u wybrzeży Holandii i generuje ponad 750 MW energii odnawialnej.

Rosnące możliwości w zakresie energii odnawialnej w regionie Azji i Pacyfiku

Do tej pory wdrożyliśmy ponad 80 projektów OZE w regionie Azji i Pacyfiku, w tym 50 w Indiach oraz w krajach takich jak Australia, Chiny, Indonezja, Japonia, Nowa Zelandia, Singapur i Korea Południowa. Jeśli chodzi o Japonię, to ogłaszamy tam właśnie utworzenie swojej pierwszej lądowej farmy wiatrowej o mocy 33 MW, zlokalizowanej w Rokkasho w prefekturze Aomori oraz samodzielnego projektu fotowoltaicznego na skalę użytkową o mocy 9,5 MW, zlokalizowanego w Kudamatsu w prefekturze Yamaguchi. Jesteśmy największym korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej w Japonii i do tej pory zrealizowaliśmy łącznie 20 projektów OZE. Obejmują 14 instalacji solarnych na dachach lokalnych budynków Amazon oraz 6 zewnętrznych farm wiatrowych i solarnych. Byliśmy również stroną w udanych przetargach na pierwsze aukcje morskiej energii wiatrowej w Japonii.

Chociaż nastąpił tam gwałtowny wzrost liczby projektów solarnych, a energia słoneczna w 2022 r. stanowiła prawie 10 proc. koszyka energetycznego kraju, górzysty teren Japonii obejmujący ponad 70 proc. lądu doprowadził do ograniczonej przestrzeni do budowy dużych projektów energetycznych na skalę użytkową. Właśnie dlatego w Japonii sprawdziły się zagregowane projekty solarne – w których wiele mniejszych, rozproszonych projektów jest połączonych w jedną większą umowę zakupu energii (PPA). W 2021 r. umożliwiliśmy realizację pierwszego w kraju zagregowanego projektu solarnego na skalę użytkową, który był wspierany przez korporacyjną umowę PPA. Od tego czasu współpracujemy z japońskimi grupami branżowymi i interesariuszami politycznymi, aby pomóc rozszerzyć korporacyjne opcje zakupu energii.

Pierwsza farma wiatrowa w Missisipi pomaga zasilać centra danych Amazon

Niedawno pracę rozpoczęła Delta Wind, pierwsza farma wiatrowa na skalę użytkową w Mississippi. Generuje bezemisyjną energię, aby pomóc w zasilaniu naszych lokalnych operacji, w tym przyszłych centrów danych. Projekt obejmuje jedne z najwyższych lądowych turbin wiatrowych w USA, co pozwala na znaczną optymalizację produkcji energii. Niedawno ogłosiliśmy również zawarcie pierwszej w swoim rodzaju umowy z Entergy, lokalnym przedsiębiorstwem użyteczności publicznej w Mississippi. Ma na celu umożliwienie realizacji nowych projektów energii odnawialnej o mocy 650 megawatów (MW) w ciągu najbliższych trzech lat oraz zapewnienie finansowania przyszłych modernizacji lokalnej sieci i infrastruktury energetycznej w ciągu kolejnych dwóch dekad. Jesteśmy teraz gotowi na realizację nowych projektów OZE o łącznej mocy 1,3 gigawata (GW) poprzez połączenie farm słonecznych i wiatrowych budowanych w całym stanie Mississippi.

Wind Wall in Tehachapi Mountains.jpeg

Modernizacja sieci w celu dostarczania nowej energii bezemisyjnej

Duża i ważna część naszych inwestycji w energię odnawialną obejmuje prace nad udoskonaleniem sieci elektroenergetycznej. Konieczna jest jej modernizacja, aby móc efektywnie dostarczać użytkownikom energię ze wszystkich projektów OZE. Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej do 2040 r. należy dodać lub wymienić 80 mln km sieci, aby dało się osiągnąć cele klimatyczne. Globalnie w kolejce do modernizacji czeka ponad 1 500 GW projektów OZE. Aby rozwiązać ten problem, nasze zespoły współpracują z organami regulacyjnymi ds. energetyki w celu znalezienia nowych sposobów wspierania modernizacji sieci elektroenergetycznej, usuwania przeszkód w uzyskiwaniu pozwoleń i wdrażaniu technologii ulepszających sieć. Jesteśmy także współzałożycielem Emissions First Partnership, koalicji nabywców energii, której celem jest zachęcanie do inwestycji w energię odnawialną w regionach posiadających sieci zasilane głównie paliwami kopalnymi.

Zespoły naszych pracowników na całym świecie każdego dnia pracują nad projektami związanymi z energią odnawialną – ponieważ przy tak szerokiej i złożonej działalności, jaką zajmuje się Amazon, nie ma ani łatwego sposobu, ani jednej określonej ścieżki do osiągnięcia zerowej emisji CO2 netto.

Tutaj można dowiedzieć się więcej o działaniach Amazon w zakresie energii odnawialnej i zrównoważonego rozwoju.