Billie Jean King Cup 2024
Denne artikel beskriver en aktuel sportsbegivenhed Informationerne kan blive ændret hurtigt, som begivenheden skrider frem. |
Billie Jean King Cup 2024 | |
---|---|
Arrangement | |
Arrangør | International Tennis Federation |
Turnering nr. | 61 |
Dato(er) | 8. april - 20. november 2024 |
Kategori | Billie Jean King Cup |
Vindere | |
Billie Jean Cup 2024 var den 61. udgave af Billie Jean King Cup, den kvindelige pendant til mændenes Davis Cup, arrangeret af International Tennis Federation. Slutrunden med deltagelse af 12 hold blev spillet i perioden 12. - 20. november 2024 på indendørs hardcourt i Estadio la Cartuja i Sevilla, Spanien, der var vært for Billie Jean King Cup-slutrunden for andet år i træk. Spanien var Billie Jean King Cup-værtsland for tredje gang.
I forhold til det foregående år var gruppespillet ved slutrunden blevet afskaffe og erstattet af rene knockout-kampe.[1]
Format
[redigér | rediger kildetekst]Kvalifikation
[redigér | rediger kildetekst]I kvalifikationen, der blev afviklet den 12. - 13. april, spillede 16 hold om de sidste 8 pladser ved slutrunden.[2]
8.050 tilskuere overværede andendagen af opgøret mellem Brasilien og Tyskland i Ginasio Ibirapuera i São Paulo, hvilket ifølge International Tennis Federation var ny tilskuerrekord til en Billie Jean King Cup-kvalifikationskamp.[3]
Australien (1) − Mexico 4–0 | ||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Schweiz (2) − Polen 0–4 | ||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Frankrig (3) − Storbritannien 1–3 | ||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
USA (4) − Belgien 4–0 | ||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Japan − Kasakhstan (5)3–1 | ||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Brasilien − Tyskland (6)1–3 | ||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Slovakiet (7) − Slovenien 4–0 | ||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Ukraine − Rumænien (8)2–3 | ||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Slutrunde
[redigér | rediger kildetekst]Slutrunden blev afviklet i Sevilla, Spanien med deltagelse af 12 hold:
- Vinderen af Billie Jean King Cup 2023: Canada
- Finalisten ved Billie Jean King Cup 2023: Italien
- Et hold, der havde modtaget et wildcard: Tjekkiet
- Værtslandet Spanien
- 8 vindere fra kvalifikationen.
Hold
[redigér | rediger kildetekst]Hold | Kvalificeret som |
---|---|
Kanada | Vinder af Billie Jean King Cup 2023 |
Italien | Finalist ved Billie Jean King Cup 2023 |
Tjekkiet | Wildcard |
Spanien | Værtsland |
Australien | Vinder af kvalifikationskamp |
Japan | Vinder af kvalifikationskamp |
Polen | Vinder af kvalifikationskamp |
Rumænien | Vinder af kvalifikationskamp |
Slovakiet | Vinder af kvalifikationskamp |
Storbritannien | Vinder af kvalifikationskamp |
Tyskland | Vinder af kvalifikationskamp |
USA | Vinder af kvalifikationskamp |
Seedninger
[redigér | rediger kildetekst]Fire hold blev seedet til slutrunden: de to finalister fra året før, og de to højest rangerede hold på Billie Jean King Cup-ranglisten.[4]
- Kanada (1) - vindere af Billie Jean King Cup 2023
- Italien (2) - finalister i Billie Jean King Cup 2023
- Tjekkiet (3) - nr. 2 på Billie Jean King Cup-ranglisten
- Australien (4) - nr. 4 på Billie Jean King Cup-ranglisten
Skema
[redigér | rediger kildetekst]Lodtrækningen blev foretaget den 30. april 2024 på ITF's kontor i London og fik følgende resultat.[5]
Første runde | Anden runde | Semifinaler | Finale | ||||||||||||||
1 | Kanada | ||||||||||||||||
Bye | 1 | Kanada | |||||||||||||||
Tyskland | |||||||||||||||||
Storbritannien | |||||||||||||||||
4 | Australien | ||||||||||||||||
Bye | 4 | Australien | |||||||||||||||
Slovakiet | |||||||||||||||||
USA | |||||||||||||||||
Spanien | |||||||||||||||||
Polen | |||||||||||||||||
Bye | 3 | Tjekkiet | |||||||||||||||
3 | Tjekkiet | ||||||||||||||||
Japan | |||||||||||||||||
Rumænien | |||||||||||||||||
2 | Italien | ||||||||||||||||
2 | Italien |
Holdopstilling
[redigér | rediger kildetekst]Hold (rangering) | Spiller nr. 1 | Spiller nr. 2 | Spiller nr. 3 | Spiller nr. 4 | Spiller nr. 5 | Holdkaptajn |
---|---|---|---|---|---|---|
Kanada (1) | [[]] | [[]] | [[]] | [[]] | [[]] | [[]] |
Tjekkiet (2) | [[]] | [[]] | [[]] | [[]] | [[]] | [[]] |
Italien (3) | [[]] | [[]] | [[]] | [[]] | [[]] | [[]] |
Australien (4) | [[]] | [[]] | [[]] | [[]] | [[]] | [[]] |
USA (5) | [[]] | [[]] | [[]] | [[]] | [[]] | [[]] |
Spanien (6) | [[]] | [[]] | [[]] | [[]] | [[]] | [[]] |
Tyskland (8) | [[]] | [[]] | [[]] | [[]] | [[]] | [[]] |
Polen (9) | [[]] | [[]] | [[]] | [[]] | [[]] | [[]] |
Slovakiet (10) | [[]] | [[]] | [[]] | [[]] | [[]] | [[]] |
Rumænien (11) | [[]] | [[]] | [[]] | [[]] | [[]] | [[]] |
Storbritannien (12) | [[]] | [[]] | [[]] | [[]] | [[]] | [[]] |
Japan (15) | [[]] | [[]] | [[]] | [[]] | [[]] | [[]] |
Første runde
[redigér | rediger kildetekst]Holdkampene i første runde bliver spillet i perioden 12. - 14. november 2024.[1]
Tyskland − Storbritannien – | ||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Slovakiet − USA – | ||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Spanien − Polen – | ||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Japan − Rumænien – | ||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Kvartfinaler
[redigér | rediger kildetekst]Kvartfinalerne bliver spillet i perioden 15. - 17. november 2024.[1]
Canada (1) − Tyskland/Storbritannien – | ||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Australien (4) − Slovakiet/USA – | ||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Spanien/Polen − Tjekkiet (3)– | ||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Japan/Rumænien − Italien (2)– | ||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Semifinaler
[redigér | rediger kildetekst]Semifinalerne afvikles den 18. og 19. november 2024.[1]
− – | ||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
− – | ||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Finale
[redigér | rediger kildetekst]Finalen spilles den 20. november 2024.[1]
− – | ||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Playoff-kampe
[redigér | rediger kildetekst]Playoff-kampene har deltagelse af 16 hold:
- De otte tabere fra kvalifikationen: Mexico, Schweiz, Frankrig, Belgien, Kasakhstan, Brasilien, Slovenien og Ukraine.
- Otte hold, der rykkede op fra Gruppe I:
Holdene blev inddelt i to seedningslag, otte seedede hold og otte useedede hold, baseret på holdenes Billie Jean King Cup-rangering,[4] og parret i otte playoff-opgør mellem et seedet og et useedet hold, hvor vinderne går videre til kvalifikationsrunden ved Billie Jean King Cup 2025, mens taberne må tage til takke med at spille i Gruppe I ved næste års turnering.[5]
Schweiz (1) − Serbien – | ||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Kasakhstan (2) − Sydkorea – | ||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Colombia − Frankrig (3)– | ||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Slovenien (4) − Holland – | ||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Kina − Belgien (5)– | ||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Ukraine (6) − Østrig – | ||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Brasilien (7) − Argentina – | ||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Danmark − Mexico (8)– | ||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Gruppe I
[redigér | rediger kildetekst]Gruppe I havde deltagelse af 24 hold, der spillede om otte pladser i playoff-kampene. De 24 hold var inddelt i tre regionale turneringer:
- I Amerika spillede 6 hold om 2 pladser i playoff-kampene.
- I Asien/Oceanien spillede 6 hold om 2 pladser i playoff-kampene.
- I Europa/Afrika spillede 12 hold om 4 pladser i playoff-kampene.
Samtidig spillede holdene i hver region om at undgå to nedrykningspladser til Gruppe II.
Region | Amerika | Asien/Oceanien | Europa/Afrika |
---|---|---|---|
Kvalifikation til playoff-kamp |
Kolumbien Argentinien |
Kina Sydkorea |
Holland Østrig (N) Serbien Danmark |
Forbliven i Gruppe I |
Venezuela (O) Chile |
Indien Neuseeland (O) |
Grækenland (O) Letland Tyrkiet Ungarn Sverige Portugal (O) |
Nedrykning til Gruppe II |
Peru Ecuador (O) |
Taiwan (O) Pacific Oceania (O) |
Bulgarien Norge |
Noter | (N) Nedrykker (O) Oprykker fra Gruppe II |
Amerika
[redigér | rediger kildetekst]Gruppe I Amerika blev afviklet den 9. - 13. april 2024 i Club Los Lagartos i Bogotá, Colombia, hvor seks hold spillede om to pladser i playoff-kampene og om at undgå to nedrykningspladser til Gruppe II.
Turneringen blev vundet af Colombia, som sammen med nr. 2, Argentina, kvalificerede sig til playoff-kampene.
Peru og Ecuador endte på 5.- og 6.-pladsen og rykkede dermed ned i Gruppe II
Plac. | Hold | Holdkampe (V-T) | Kampe (V-T) | Sæt (V-T) | Partier (V-T) |
---|---|---|---|---|---|
1. | Kolumbien | 4–1 | 12–3 (80 %) | 0–0 | 0–0 |
2. | Argentinien | 4–1 | 12–3 (80 %) | 0–0 | 0–0 |
3. | Venezuela | 3–2 | 6–9 (40 %) | 0–0 | 0–0 |
4. | Chile | 3–2 | 8–7 (53,33 %) | 0–0 | 0–0 |
5. | Peru | 1–4 | 4–11 (26,67 %) | 0–0 | 0–0 |
6. | Ecuador | 0–5 | 3–12 (20 %) | 0–0 | 0–0 |
Asien/Oceanien
[redigér | rediger kildetekst]Gruppe I Asien/Oceanien blev afviklet den 9. - 13. april 2024 i Moon Island Clay Park i Changsha, Folkerepublikken Kina, hvor seks hold spillede om to pladser i playoff-kampene og om at undgå to nedrykningspladser til Gruppe II.
Turneringen blev vundet af Kina, som sammen med nr. 2, Sydkorea, kvalificerede sig til playoff-kampene.
Taiwan og Stillehavs-Oceanien endte på 5.- og 6.-pladsen og rykkede dermed ned i Gruppe II
Plac. | Hold | Holdkampe (V-T) | Kampe (V-T) | Sæt (V-T) | Partier (V-T) |
---|---|---|---|---|---|
1. | Kina | 5–0 | 13–2 (86,67 %) | 0–0 | 0–0 |
2. | Sydkorea | 3–2 | 11–4 (73,33 %) | 0–0 | 0–0 |
3. | Indien | 3–2 | 8–7 (53,33 %) | 0–0 | 0–0 |
4. | Neuseeland | 3–2 | 7–8 (46,67 %) | 0–0 | 0–0 |
5. | Taiwan | 1–4 | 5–9 (35,71 %) | 0–0 | 0–0 |
6. | Stillehavs-Oceanien | 0–5 | 0–14 (0 %) | 0–0 | 0–0 |
Europa/Afrika
[redigér | rediger kildetekst]Gruppe I Europa/Afrika blev afviklet den 8. - 13. april 2024 i Complexo do tenis do Jamor i Oeiras, Portugal, hvor 12 hold spillede om fire pladser i playoff-kampene og om at undgå to nedrykningspladser til Gruppe II.
De 12 hold blev i den indledende runde inddelt i tre grupper med fire hold i hver grupper. De tre gruppevindere og vinderen af finalerunden mellem de tre toere kvalificerede sig til playoff-kampene.
De tre gruppevindere, Østrig, Holland og Serbien, kvalificerede sig til playoff-kampene sammen med Danmark, der vandt playoff-runden med de tre gruppetoere.
Bulgarien og Norge endte på den samlede 11.- og 12.-plads og rykkede dermed ned i Gruppe II
Indledende runde
[redigér | rediger kildetekst]Pulje A
[redigér | rediger kildetekst]Plac. | Hold | Holdkampe (V-T) | Kampe (V-T) | Sæt (V-T) | Partier (V-T) |
---|---|---|---|---|---|
1. | Østrig | 2–1 | 5–4 (55,56 %) | 0–0 | 0–0 |
2. | Danmark | 2–1 | 5–4 (55,56 %) | 0–0 | 0–0 |
3. | Ungarn | 1–2 | 4–5 (44,44 %) | 0–0 | 0–0 |
4. | Bulgarien | 1–2 | 4–5 (44,44 %) | 0–0 | 0–0 |
Pulje B
[redigér | rediger kildetekst]Plac. | Hold | Holdkampe (V-T) | Kampe (V-T) | Sæt (V-T) | Partier (V-T) |
---|---|---|---|---|---|
1. | Holland | 3–0 | 7–2 (77,78 %) | 0–0 | 0–0 |
2. | Letland | 2–1 | 6–3 (66,67 %) | 0–0 | 0–0 |
3. | Tyrkiet | 1–2 | 4–5 (44,44 %) | 0–0 | 0–0 |
4. | Portugal | 0–3 | 1–8 (11,11 %) | 0–0 | 0–0 |
Pulje C
[redigér | rediger kildetekst]Plac. | Hold | Holdkampe (V-T) | Kampe (V-T) | Sæt (V-T) | Partier (V-T) |
---|---|---|---|---|---|
1. | Serbien | 3–0 | 8–1 (88,89 %) | 0–0 | 0–0 |
2. | Grækenland | 2–1 | 6–3 (66,67 %) | 0–0 | 0–0 |
3. | Sverige | 1–2 | 3–6 (33,33 %) | 0–0 | 0–0 |
4. | Norge | 0–3 | 1–8 (11,11 %) | 0–0 | 0–0 |
Finalerunde
[redigér | rediger kildetekst]Pulje 1
[redigér | rediger kildetekst]Holdene havde allerede kvalificeret sig til playoff-kampene men spillede om 1.- til 3.-pladsen.
Plac. | Hold | Holdkampe (V-T) | Kampe (V-T) | Sæt (V-T) | Partier (V-T) |
---|---|---|---|---|---|
1. | Holland | 2–0 | 4–2 (66,67 %) | 0–0 | 0–0 |
2. | Østrig | 1–1 | 4–2 (66,67 %) | 0–0 | 0–0 |
3. | Serbien | 0–2 | 1–5 (16,67 %) | 0–0 | 0–0 |
Pulje 2
[redigér | rediger kildetekst]De tre toere fra den indledende runde spillede om den sidste plads i playoff-kampene og om 4.- til 6.-pladsen.
Plac. | Hold | Holdkampe (V-T) | Kampe (V-T) | Sæt (V-T) | Partier (V-T) |
---|---|---|---|---|---|
4. | Danmark | 2–0 | 4–1 (80 %) | 0–0 | 0–0 |
5. | Grækenland | 1–1 | 4–2 (66,67 %) | 0–0 | 0–0 |
6. | Letland | 0–2 | 0–5 (0 %) | 0–0 | 0–0 |
Pulje 3
[redigér | rediger kildetekst]De tre gruppetreere spillede om 7.- til 9.-pladsen.
Plac. | Hold | Holdkampe (V-T) | Kampe (V-T) | Sæt (V-T) | Partier (V-T) |
---|---|---|---|---|---|
7. | Tyrkiet | 2–0 | 5–1 (83,33 %) | 0–0 | 0–0 |
8. | Ungarn | 1–1 | 3–3 (50 %) | 0–0 | 0–0 |
9. | Sverige | 0–2 | 1–5 (16,67 %) | 0–0 | 0–0 |
Pulje 4
[redigér | rediger kildetekst]De fire gruppefirere spillede om 10.- til 12.-pladsen samt om at undgå to nedrykningspladser til Gruppe II.
Plac. | Hold | Holdkampe (V-T) | Kampe (V-T) | Sæt (V-T) | Partier (V-T) |
---|---|---|---|---|---|
10. | Portugal | 2–0 | 4–2 (66,67 %) | 0–0 | 0–0 |
11. | Bulgarien | 1–1 | 3–3 (50 %) | 0–0 | 0–0 |
12. | Norge | 0–2 | 2–4 (33,33 %) | 0–0 | 0–0 |
Gruppe II
[redigér | rediger kildetekst]Gruppe II havde deltagelse af 30 hold, der spillede om seks oprykningspladser til Gruppe I. De 30 hold var inddelt i tre regionale turneringer:
- I Amerika spillede 8 hold om 2 oprykningspladser til Gruppe I.
- I Asien/Oceanien spillede 11 hold om 2 oprykningspladser til Gruppe I.
- I Europa/Afrika spillede 11 hold om 2 oprykningspladser til Gruppe I.
Samtidig spillede holdene i hver region om at undgå 2 nedrykningspladser til Gruppe III.
Region | Amerika | Asien/Oceanien | Europa/Afrika |
---|---|---|---|
Oprykning til Gruppe I |
Kroatien (N) Litauen | ||
Forbliven i Gruppe II |
Egypten (N) Nordmakedonien (O) Israel Georgien Estland Bosnien-Hercegovina Kosovo | ||
Nedrykning til Gruppe III |
Marokko (O) Malta | ||
Noter | (N) Nedrykker fra Gruppe I (O) Oprykker fra Gruppe III |
Amerika
[redigér | rediger kildetekst]Gruppe II Amerika blev afviklet den 22. - 27. juli 2024 i Centro National de Tenis Parque del Este i Santo Domingo, Dominikanske Republik, hvor 8 hold spillede om to oprykningspladser til Gruppe I og om at undgå to nedrykningspladser til Gruppe III.
Deltagende hold:
- Bolivien (N)
- Cuba (O)
- Dominikanske Republik
- Guatemala (N)
- Honduras
- Paraguay
- Puerto Rico (O)
- Uruguay
Asien/Oceanien
[redigér | rediger kildetekst]Gruppe II Asien/Oceanien blev afviklet den 15. - 20. juli 2024 i det national tenniscenter i Kuala Lumpur, Malaysia, hvor 11 hold spillede om to oprykningspladser til Gruppe I og om at undgå to nedrykningspladser til Gruppe III.
Deltagende hold:
- Hongkong
- Indonesien
- Iran (O)
- Kirgisistan (O)
- Malaysia
- Mongoliet
- Pakistan
- Singapur
- Sri Lanka
- Thailand (N)
- Usbekistan (N)
Europa/Afrika
[redigér | rediger kildetekst]Gruppe II Europa/Afrika blev afviklet den 8. - 13. april 2024 i SEB Arena i Vilnius, Litauen, hvor 11 hold spillede om to oprykningspladser til Gruppe I og om at undgå to nedrykningspladser til Gruppe III.
De 11 hold blev i den indledende runde inddelt i tre grupper med tre eller fire hold i hver gruppe. De tre gruppevindere gik videre til finalerunden, hvor de spillede om de to oprykningspladser. De to hold, der sluttede på fjerdepladsen i deres indledende pulje, rykkede ned i Gruppe III.
Turneringen blev vundet af Kroatien, som sammen med nr. 2, værtslandet Litauen, sikrede sig oprykning til Gruppe I. De to nedrykningspladser blev besat af Marokko og Malta.
Indledende runde
[redigér | rediger kildetekst]Pulje A
[redigér | rediger kildetekst]Plac. | Hold | Holdkampe (V-T) | Kampe (V-T) | Sæt (V-T) | Partier (V-T) |
---|---|---|---|---|---|
1. | Kroatien | 2–0 | 6–0 (100 %) | 0–0 | 0–0 |
2. | Nordmakedonien | 1–1 | 2–4 (33,33 %) | 0–0 | 0–0 |
3. | Estland | 0–2 | 1–5 (16,67 %) | 0–0 | 0–0 |
Pulje B
[redigér | rediger kildetekst]Plac. | Hold | Holdkampe (V-T) | Kampe (V-T) | Sæt (V-T) | Partier (V-T) |
---|---|---|---|---|---|
1. | Litauen | 3–0 | 6–3 (66,67 %) | 0–0 | 0–0 |
2. | Israel | 1–2 | 5–4 (55,56 %) | 0–0 | 0–0 |
3. | Bosnien-Hercegovina | 1–2 | 4–5 (44,44 %) | 0–0 | 0–0 |
4. | Marokko | 1–2 | 3–6 (33,33 %) | 0–0 | 0–0 |
Pulje C
[redigér | rediger kildetekst]Plac. | Hold | Holdkampe (V-T) | Kampe (V-T) | Sæt (V-T) | Partier (V-T) |
---|---|---|---|---|---|
1. | Egypten | 2–1 | 7–2 (77,78 %) | 0–0 | 0–0 |
2. | Georgien | 2–1 | 6–3 (66,67 %) | 0–0 | 0–0 |
3. | Kosovo | 2–1 | 5–4 (55,56 %) | 0–0 | 0–0 |
4. | Malta | 0–3 | 0–9 (0 %) | 0–0 | 0–0 |
Finalerunde
[redigér | rediger kildetekst]Pulje 1
[redigér | rediger kildetekst]De tre puljevindere spillede om 1.- til 3.-pladsen.
Plac. | Hold | Holdkampe (V-T) | Kampe (V-T) | Sæt (V-T) | Partier (V-T) |
---|---|---|---|---|---|
1. | Kroatien | 2–0 | 5–0 (100 %) | 0–0 | 0–0 |
2. | Litauen | 1–1 | 2–3 (40 %) | 0–0 | 0–0 |
3. | Egypten | 0–2 | 1–5 (16,67 %) | 0–0 | 0–0 |
Pulje 2
[redigér | rediger kildetekst]De tre toere fra den indledende runde spillede om 4.- til 6.-pladsen.
Plac. | Hold | Holdkampe (V-T) | Kampe (V-T) | Sæt (V-T) | Partier (V-T) |
---|---|---|---|---|---|
4. | Nordmakedonien | 2–0 | 4–2 (66,67 %) | 0–0 | 0–0 |
5. | Israel | 1–1 | 3–3 (50 %) | 0–0 | 0–0 |
6. | Georgien | 0–2 | 2–4 (33,33 %) | 0–0 | 0–0 |
Pulje 3
[redigér | rediger kildetekst]De tre gruppetreere spillede om 7.- til 9.-pladsen.
Plac. | Hold | Holdkampe (V-T) | Kampe (V-T) | Sæt (V-T) | Partier (V-T) |
---|---|---|---|---|---|
7. | Estland | 2–0 | 5–1 (83,33 %) | 0–0 | 0–0 |
8. | Bosnien-Hercegovina | 1–1 | 3–3 (50 %) | 0–0 | 0–0 |
9. | Kosovo | 0–2 | 1–5 (16,67 %) | 0–0 | 0–0 |
Pulje 4
[redigér | rediger kildetekst]De to gruppefirere spillede om 10.- og 11.-pladsen, men begge hold var i forvejen sikre på at rykke ned.
Plac. | Hold | Holdkampe (V-T) | Kampe (V-T) | Sæt (V-T) | Partier (V-T) |
---|---|---|---|---|---|
10. | Marokko | 1–0 | 3–0 (100 %) | 0–0 | 0–0 |
11. | Malta | 0–1 | 0–3 (0 %) | 0–0 | 0–0 |
Gruppe III
[redigér | rediger kildetekst]Afrika
[redigér | rediger kildetekst]Gruppe III Afrika blev afviklet den 10. - 15. juni 2024 i Nairobi Club i Nairobi, Kenya, hvor 12 hold spillede om to oprykningspladser til Gruppe II og om at undgå to nedrykningspladser til Gruppe IV.
Amerika
[redigér | rediger kildetekst]Gruppe III Amerika blev afviklet den . - . juni 2024 i [[]] i [[]], [[]], hvor 12 hold spillede om to oprykningspladser til Gruppe II.
Asien/Oceanien
[redigér | rediger kildetekst]Gruppe III Asien/Oceanien blev afviklet den . - . juni 2024 i [[]] i [[]], [[]], hvor 17 hold spillede om to oprykningspladser til Gruppe II.
Europa
[redigér | rediger kildetekst]Gruppe III Europa blev afviklet den 12. - 17. juni 2024 i [[]] i [[]], [[]], hvor 11 hold spillede om to oprykningspladser til Gruppe II.
Gruppe IV
[redigér | rediger kildetekst]Afrika
[redigér | rediger kildetekst]Gruppe IV Afrika blev afviklet den 10. - 15. juni 2024 i Ecology Club Kigali i Kigali, Rwanda, hvor 12 hold spillede om to oprykningspladser til Gruppe III.
Eksterne henvisninger
[redigér | rediger kildetekst]- Billie Jean King Cup (engelsk)
Noter
[redigér | rediger kildetekst]- ^ a b c d e Billie Jean King Cup - Dates and format confirmed for the 2024 Billie Jean King Cup by Gainbridge Finals (25. april 2024) (engelsk)
- ^ Billie Jean King Cup - Draw announced for 2024 Billie Jean King Cup Qualifiers (26. november 2023)
- ^ Billie Jean King Cup - Record crowd attends Qualifier between Brazil and Germany (18. april 2024) (engelsk)
- ^ a b Billie Jean King Cup - WATCH: 2024 Billie Jean King Cup Finals and Play-offs draw (29. april 2024) (engelsk)
- ^ a b Billie Jean King Cup - Hosts Spain drawn against Poland in round one at the 2024 Finals (30. april 2024) (engelsk)