2006 Little League World Series qualification
Appearance
2006 Little League World Series qualification | |
---|---|
Vereinigte Staaten | |
Great Lakes winner | Lemont, Illinois |
Mid-Atlantic winner | Staten Island, New York |
Midwest winner | Columbia, Missouri |
New England winner | Portsmouth, New Hampshire |
Northwest winner | Beaverton, Oregon |
Southeast winner | Columbus, Georgien |
Southwest winner | Lake Charles, Louisiana |
West winner | Phoenix, Arizona |
International | |
Asia winner | Kawaguchi City, Saitama |
Canada winner | Surrey, British Columbia |
Caribbean winner | Willemstad, Curaçao |
Europe, Middle East & Africa winner | Moscow, Russland |
Latin America winner | Barquisimeto, Venezuela |
Mexico winner | Matamoros, Tamaulipas |
Pacific winner | Saipan, Nördliche Marianen |
Transatlantic winner | Dhahran, Saudi-Arabien |
Tournaments | |
Qualification for the 2006 Little League World Series took place in sixteen different parts of the world during July and August 2006, with formats and number of teams varying by region.
Vereinigte Staaten
[edit]State | City | LL Organization | Record |
---|---|---|---|
Kentucky | Owensboro | Owensboro Southern | 3–1 |
Indiana | New Castle | New Castle | 3–1 |
Ohio | Hamilton | West Side | 2–2 |
Illinois | Lemont | Lemont | 2–2 |
Michigan | Mount Pleasant | Union Township Kids | 2–2 |
Wisconsin | Appleton | Einstein | 0–4 |
Semi-finals | Final | |||||
August 11 | ||||||
Kentucky | 1 | |||||
August 13 | ||||||
Illinois | 8 | |||||
Illinois | 3 | |||||
August 11 | ||||||
Indiana | 0 | |||||
Indiana | 7 | |||||
Ohio | 5 | |||||
State | City | LL Organization | Record |
---|---|---|---|
Missouri | Columbia | Daniel Boone National | 4–0 |
Iowa | Bloomfield | Davis County | 3–1 |
Minnesota | Coon Rapids | Coon Rapids National | 2–2 |
Nebraska | Grand Island | Grand Island National | 2–2 |
South Dakota | Rapid City | Harney | 1–3 |
Kansas | Galena | Galena | 0–4 |
Semi-finals | Final | |||||
August 10 | ||||||
Iowa | 3 | |||||
August 12 | ||||||
Minnesota | 0 | |||||
Iowa | 0 | |||||
August 11 | ||||||
Missouri | 2 | |||||
Missouri | 12 | |||||
Nebraska | 5 | |||||
State | City | LL Organization | Record |
---|---|---|---|
New Jersey | Livingston | Livingston American | 4–0 |
New York | Staten Island | Mid-Island | 3–1 |
Maryland | Preston | South Caroline | 3–1 |
Delaware | Wilmington | Naamans | 1–3 |
Pennsylvania | Butler Township | Butler Township | 1–3 |
Washington, D.C. | Capitol City | 0–4 |
Semi-finals | Final | |||||
August 11 (7 innings) | ||||||
New York | 2 | |||||
August 14 | ||||||
Maryland | 1 | |||||
New York | 2 | |||||
August 11 | ||||||
New Jersey | 1 | |||||
New Jersey | 16 | |||||
Delaware | 3 | |||||
State | City | LL Organization | Record |
---|---|---|---|
Massachusetts | Peabody | Peabody Western | 3–1 |
New Hampshire | Portsmouth | Portsmouth | 3–1 |
Vermont | Colchester | Colchester | 2–2 |
Connecticut | Glastonbury | Glastonbury American | 2–2 |
Maine | Yarmouth | Yarmouth | 1–3 |
Rhode Island | Lincoln | Lincoln | 1–3 |
Semi-finals | Final | |||||
August 11 Forfeit: VT failed to use all players | ||||||
New Hampshire | 6 | |||||
August 13 | ||||||
Vermont | 0 | |||||
New Hampshire | 3 | |||||
August 11 | ||||||
Connecticut | 0 | |||||
Massachusetts | 2 | |||||
Connecticut | 3 | |||||
State | City | LL Organization | Record |
---|---|---|---|
Oregon | Beaverton | Murrayhill | 4–0 |
Washington | Kent | Kent | 3–1 |
Alaska | Anchorage | Dimond-West | 2–2 |
Montana | Missoula | Missoula Southside | 2–2 |
Idaho | Boise | North Boise | 1–3 |
Wyoming | Laramie | Laramie | 0–4 |
Semi-finals | Final | |||||
August 11 | ||||||
Washington | 0 | |||||
August 13 (7 innings) | ||||||
Alaska | 1 | |||||
Alaska | 4 | |||||
August 11 | ||||||
Oregon | 5 | |||||
Oregon | 10 | |||||
Montana | 8 | |||||
State | City | LL Organization | Record |
---|---|---|---|
North Carolina | Greenville | Tar Heel | 3–0 |
Alabama | Mobil | Cottage Hill | 1–2 |
South Carolina | Tega Cay/Fort Mill | TCFM Yellow Jacket | 1–2 |
Virginia | Richmond | Tuckahoe National | 1–2 |
State | City | LL Organization | Record |
---|---|---|---|
Georgien | Columbus | Columbus Northern | 3–0 |
Florida | Dunedin | Greater Dunedin | 2–1 |
Tennessee | Columbia | Columbia American | 1–2 |
West Virginia | Bridgeport | Bridgeport | 0–3 |
Semi-finals | Final | |||||
August 9 | ||||||
Georgien | 11 | |||||
August 11 | ||||||
Alabama | 0 | |||||
Georgien | 5 | |||||
August 9 | ||||||
Florida | 0 | |||||
North Carolina | 2 | |||||
Florida | 4 | |||||
State | City | LL Organization | Record |
---|---|---|---|
Mississippi | D'Iberville | D'Iberville | 2–1 |
Texas East | Groves | Groves National | 2–1 |
Texas West | Lubbock | Lubbock Western | 2–1 |
Oklahoma | Ottawa County | Northeast Oklahoma | 0–3 |
State | City | LL Organization | Record |
---|---|---|---|
Louisiana | Lake Charles | South Lake Charles | 3–0 |
Arkansas | Mountain Home | Mountain Home | 2–1 |
New Mexico | Carlsbad | Shorthorn | 1–2 |
Colorado | Colorado Springs | Academy | 0–3 |
Semifinals 1 & 2 | Semifinal 3 | Final | |||||||||||
A1 | Mississippi | 9 | A1 | Mississippi | 0 | ||||||||
B2 | Arkansas | 8 | B1 | Louisiana | 1 | ||||||||
A3 | Texas West | 2 | |||||||||||
B1 | Louisiana | 9 | |||||||||||
A2 | Texas East | 4 | |||||||||||
A3 | Texas West | 6 | |||||||||||
State | City | LL Organization | Record |
---|---|---|---|
Northern California | Fresno | River Park | 4–0 |
Arizona | Phoenix | Ahwautakee American | 3–1 |
Hawaii | Waipahu | Waipio | 2–2 |
Nevada | Las Vegas | Lone Mountain | 2–2 |
Southern California | Northridge | Northridge City | 1–3 |
Utah | Santa Clara | Snow Canyon | 0–4 |
Semi-finals | Final | |||||
August 10 | ||||||
Arizona | 8 | |||||
August 12 | ||||||
Hawaii | 3 | |||||
Arizona | 11 | |||||
August 10 | ||||||
Northern California | 3 | |||||
Northern California | 8 | |||||
Nevada | 4 | |||||
International
[edit]Land | City | LL Organization | Record |
---|---|---|---|
Japan | Kawaguchi | Kawaguchi City | 5–0 |
Taiwan | Taitung | Fong-Nien | 4–1 |
China | Guangzhou | Huangpu | 2–3 |
Hongkong | Causeway Bay | Hongkong | 2–3 |
Südkorea | 2–3 | ||
Thailand | Chiang Mai | Sanuk | 0–5 |
Province | City | LL Organization | Record |
---|---|---|---|
British Columbia (Host) | Surrey | Whalley | 5–0 |
Nova Scotia | Glace Bay | Glace Bay | 4–1 |
British Columbia | Coquitlam | Coquitlam | 2–3 |
Ontario | Nepean | East | 2–3 |
Saskatchewan | Saskatoon | Riverside Kiwanis | 2–3 |
Quebec | Montreal | Notre-Dame-de-Grâce | 0–5 |
Tiebreaker game | ||
June 26 | ||
Saskatchewan | 4 | |
Ontario | 6 | |
Semifinals 1 & 2 | Semifinal 3 | Final | |||||||||||
2 | Nova Scotia | 5 | 1 | British Columbia (Host) | 10 | ||||||||
1 | British Columbia (Host) | 6 | 4 | Ontario | 0 | ||||||||
4 | Ontario | 7 | |||||||||||
2 | Nova Scotia | 6 | |||||||||||
4 | Ontario | 12 | |||||||||||
3 | British Columbia | 7 | |||||||||||
Land | City | LL Organization | Record |
---|---|---|---|
Curaçao | Willemstad | Pabao | 4–0 |
Netherlands Antilles | Bonaire | Bonaire | 3–1 |
Aruba | Oranjestad | Aruba North | 2–2 |
Puerto Rico | Vega Baja | Jaime Collazo | 1–3 |
Jamaika | Kingston | Bayside | 0–4 |
Region | City | LL Organization | Record |
---|---|---|---|
United States Virgin Islands | St. Thomas | Elrod Hendricks | 3–0 |
Puerto Rico | Yabucoa | Juan A. Biblioni | 3–1 |
Dominikanische Republik | Moca | Antonio Concepción | 2–2 |
Bahamas | Nassau | Freedom Farm Baseball | 1–3 |
Sint Maarten | Philipsburg | St. Maarten | 0–3 |
Semi finals July 28, 2006 | Finals July 29, 2006 | ||||||||
A2 | Netherlands Antilles | 1 | |||||||
B1 | USVI | 3 | |||||||
Curaçao | 14 | ||||||||
USVI | 3 | ||||||||
B2 | Puerto Rico B | 0 | |||||||
A1 | Curaçao | 8 | Third place | ||||||
Puerto Rico B | 14 | ||||||||
Netherlands Antilles | 3 |
Land | City | LL Organization | Record |
---|---|---|---|
Russland | Moscow | Brateevo | 6–0 |
Österreich | Vienna | AIBC | 4–1 |
Italien | Verona | Veneto | 3–2 |
Niederlande | Apeldoorn | Apeldoorn | 2–3 |
Georgien | Tbilisi | Georgia YMCA | 1–3 |
Weißrussland | Brest | Brest Zubrs | 1–4 |
Slowenien | Ljubljana | Ljubljana | 1–5 |
Region | City | LL Organization | Record |
---|---|---|---|
Deutschland | Mannheim | Baden-Württemberg | 5–0 |
Moldawien | Tiraspol | Kvint | 4–1 |
Polen | Kutno | Kutno | 2–2 |
Ukraine | Kirovograd | Kirovograd-Center | 1–2 |
Bulgarien | Dupnitsa | Dupnitsa | 0–3 |
Litauen | Vilnius | Vilnius | 0–4 |
Semi finals August 8, 2006 | Finals August 9, 2006 | ||||||||
A2 | Österreich | 0 | |||||||
B1 | Deutschland | 4 | |||||||
Deutschland | 0 | ||||||||
Russland | 4 | ||||||||
B2 | Moldawien | 1 | |||||||
A1 | Russland | 4 | Third place | ||||||
Moldawien | 4 | ||||||||
Österreich | 1 |
Land | City | LL Organization | Record |
---|---|---|---|
Venezuela | Barquisimeto | Cardenales | 5–1 |
El Salvador | Soyapango | FESA | 4–2 |
Guatemala | Guatemala City | Liga Pequeña de Béisbol | 3–3 |
Nicaragua | Granada | Douglas Lacayo | 3–3 |
Panama | Panama City | Las Acasias | 3–3 |
Honduras | San Pedro Sula | Liga Marinera | 3–3 |
Brasilien | São Paulo | Minor League de Brazil | 0–6 |
Games 22 & 23 | Game 24 | Championship | |||||||||||
1 | Venezuela | 18 | 1 | Venezuela | 8 | ||||||||
5 | Panama | 1 | 3 | Guatemala | 2 | ||||||||
2 | El Salvador | 2 | |||||||||||
3 | Guatemala | 7 | |||||||||||
3 | Guatemala | 7 | |||||||||||
4 | Nicaragua | 2 | |||||||||||
Phase 1
[edit]City | LL Organization | Record |
---|---|---|
Mexicali | Seguro Social | 4–1 |
Reynosa | Niños Heroes | 4–1 |
Boca del Río | Beto Ávila | 3-2 |
Monterrey | Unidad Modelo | 3–2 |
Delicias | A Cura Trillo | 1–4 |
Tlaquepaque | Guadalajara Sutaj | 0–5 |
City | LL Organization | Record |
---|---|---|
Matamoros | Matamoros | 5–0 |
Nuevo León | Santa Catalina | 3–2 |
Los Mochis | Teodoro Higuera | 3–2 |
Juárez | Satellite | 2–3 |
México, D.F. | Olmeca | 2–3 |
Saltillo | Saraperos | 0–5 |
Phase 2
[edit]City | LL Organization | Record |
---|---|---|
Matamoros | Matamoros | 5–0 |
Los Mochis | Teodoro Higuera | 4–1 |
Nuevo León | Santa Catalina | 3–2 |
Mexicali | Seguro Social | 2–3 |
Reynosa | Niños Heroes | 1–4 |
Boca del Río | Beto Ávila | 0–5 |
Championship Game
[edit]Final | ||
June 26 | ||
Matamoros | 10 | |
Santa Catarina | 0 | |
Land | City | LL Organization | Record |
---|---|---|---|
Nördliche Marianen | Saipan | Saipan | 4–0 |
Guam | Mangilao | Central East | 3–1 |
Neuseeland | Auckland | Bayside Westhaven | 1–3 |
Indonesien | Jakarta | Jakarta | 1–3 |
Philippinen | Makati | Illam Central | 1–3 |
Land | City | LL Organization | Record |
---|---|---|---|
Saudi-Arabien | Dhahran | Arabian-American | 5–0 |
England | London | London Area Youth | 4–1 |
Vereinigte Arabische Emirate | Dubai | Dubai | 2–3 |
Belgien | Brussels | SHAPE/Waterloo | 2–3 |
Deutschland | Rammstein | Ramstein American | 1–4 |
Italien | Naples | Naples | 1–4 |
Semi-finals | Final | |||||
July 26 | ||||||
Saudi-Arabien | 8 | |||||
July 27 | ||||||
Belgien | 3 | |||||
Saudi-Arabien | 8 | |||||
July 27 | ||||||
England | 1 | |||||
England | 7 | |||||
UAE | 0 | |||||
Third place | ||||||
July 27 | ||||||
Belgien | 6 | |||||
UAE | 9 |