List of Pan American Games medalists in roller sports
Appearance
This is the complete list of Pan American medalists in roller sports.[1][2][3][4]
Artistic roller skating[edit]
Men's[edit]
Free skating[edit]
Figure skating[edit]
Long Program[edit]
Women's[edit]
Free skating[edit]
Figure skating[edit]
Long Program[edit]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1979 San Juan |
Natalie Dunn United States |
JoAnne Young United States |
Sylvie Gingras Canada |
Mixed[edit]
Pairs[edit]
Dance[edit]
Roller speed skating[edit]
Men's[edit]
200 metres[edit]
- Time Trial
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2015 Toronto |
Emanuelle Silva Chile |
Pedro Causil Colombia |
Jorge Martínez Mexico |
2023 Santiago |
Emanuelle Silva Chile |
Jorge Martínez Mexico |
Andrés Jiménez Colombia |
300 metres[edit]
- Time Trial
- Road
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1995 Mar del Plata |
Derek Parra United States |
Anthony Muse United States |
Sergio McCargo Argentina |
- Track
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1995 Mar del Plata |
Anthony Muse United States |
Derek Parra United States |
Sergio McCargo Argentina |
500 metres[edit]
- Pair elimination
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1979 San Juan |
Kenneth Sutton United States |
Reynaldo Vega Argentina |
Raul Subiledt Argentina |
- Road
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1995 Mar del Plata |
Anthony Muse United States |
Julián Fernández Colombia |
Sergio McCargo Argentina |
- Track
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1995 Mar del Plata |
Anthony Muse United States |
Derek Parra United States |
Adrian Villegas Argentina |
1000 metres[edit]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2011 Guadalajara |
Pedro Causil Colombia |
Ezequiel Capellano Argentina |
Jorge Reyes Chile |
2023 Santiago |
Juan Mantilla Colombia |
Andrés Jiménez Colombia |
Hugo Ramírez Chile |
1500 metres[edit]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1987 Indianapolis |
Dante Muse United States |
Guillermo McCargo Argentina |
Hernán Díaz Colombia |
1991 Havana |
Guillermo Botero Colombia |
Guillermo Herrero Argentina |
Dante Muse United States |
- Road
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1995 Mar del Plata |
Derek Parra United States |
Jorge Botejo Naranjo Colombia |
Chad Hedrick United States |
- Track
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1995 Mar del Plata |
Julián Fernández Colombia |
Anthony Muse United States |
Adrian Villegas Argentina |
3000 metres[edit]
- Mass start
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1979 San Juan |
Raul Subiledt Argentina |
Curtis Cook United States |
Christopher Snyder United States |
5000 metres[edit]
- Mass start
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1979 San Juan |
Tom Peterson United States |
Adalberto Lugea Argentina |
Humberto Triana Colombia |
10000 metres[edit]
- Road
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1995 Mar del Plata |
Chad Hedrick United States |
Martín Alejo Argentina |
Jorge Botejo Naranjo Colombia |
- Track
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1995 Mar del Plata |
Chad Hedrick United States |
Jorge Botejo Naranjo Colombia |
Martín Alejo Argentina |
- Points + elimination
10000 metres relay[edit]
20000 metres[edit]
- Road
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1995 Mar del Plata |
Derek Parra United States |
Jorge Botejo Naranjo Colombia |
Chad Hedrick United States |
- Track
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1995 Mar del Plata |
Chad Hedrick United States |
Jorge Botejo Naranjo Colombia |
Derek Parra United States |
Combined Short Distance[edit]
Combined Long Distance[edit]
Marathon[edit]
Women's[edit]
200 metres[edit]
- Time Trial
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2015 Toronto |
Hellen Montoya Colombia |
Ingrid Factos Ecuador |
María José Moya Chile |
2023 Santiago |
Geiny Pájaro Colombia |
Ivonne Nóchez El Salvador |
Erin Jackson United States |
300 metres[edit]
- Time Trial
500 metres[edit]
- Pair elimination
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1979 San Juan |
Nora Vega Argentina |
Linda Dorso United States |
Claudia Rodríguez Argentina |
- Road
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1995 Mar del Plata |
Lina Zapata Colombia |
Heather Laufer United States |
Gipsy Lucas United States |
- Track
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1995 Mar del Plata |
Heather Laufer United States |
Gipsy Lucas United States |
Nora Vega Argentina |
1000 metres[edit]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2011 Guadalajara |
Yersy Puello Colombia |
Sandra Buelvas Venezuela |
Melisa Bonnet Argentina |
2023 Santiago |
Gabriela Rueda Colombia |
Gabriela Vargas Ecuador |
Angy Quintero Venezuela |
1500 metres[edit]
- Road
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1995 Mar del Plata |
Heather Laufer United States |
Andrea Gónzalez Argentina |
María Richardson Argentina |
- Track
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1995 Mar del Plata |
Isabel Henao Colombia |
Rosana Sastre Argentina |
Cheryll Ezzell United States |
2000 metres[edit]
- Points
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1995 Mar del Plata |
Rosana Sastre Argentina |
Vicci King United States |
Isabel Henao Colombia |
3000 metres[edit]
- Mass start
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1979 San Juan |
Nora Vega Argentina |
Claudia Rodríguez Argentina |
Linsue Peterson United States |
5000 metres[edit]
- Road
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1995 Mar del Plata |
Cheryll Ezzell United States |
Rosana Sastre Argentina |
Marcela Caceres Chile |
- Track
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1995 Mar del Plata |
Gipsy Lucas United States |
Nora Vega Argentina |
Heather Laufer United States |
5000 metres relay[edit]
10000 metres[edit]
- Road
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1995 Mar del Plata |
Vicci King United States |
Rosana Sastre Argentina |
Marcela Caceres Chile |
- Track
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1995 Mar del Plata |
Cheryll Ezzell United States |
Marcela Caceres Chile |
Natalia Martínez Argentina |
- Points + elimination
Combined Short Distance[edit]
Combined Long Distance[edit]
Half Marathon[edit]
Roller hockey[edit]
Men's[edit]
Skateboarding[edit]
Men's[edit]
Park[edit]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2023 Santiago |
Taylor Nye United States |
Augusto Akio Brazil |
Steven Piñeiro Puerto Rico |
Street[edit]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2023 Santiago |
Lucas Rabelo Brazil |
Ángelo Caro Peru |
Jhancarlos González Colombia |
Women's[edit]
Park[edit]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2023 Santiago |
Fay De Fazio Ebert Canada |
Raicca Ventura Brazil |
Bryce Wettstein United States |
Street[edit]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2023 Santiago |
Rayssa Leal Brazil |
Pâmela Rosa Brazil |
Paige Heyn United States |
References[edit]
- ^ Olderr, Steven (April 29, 2003). The Pan American Games: A Statistical History. McFarland. ISBN 9780786443369.
- ^ Pan Am Sports Organization. "Pan American Games History - Past Events". Retrieved 18 September 2021.
- ^ BEST Sports Database. "Pan American Games > Roller Skating". Retrieved 20 September 2021.
- ^ BEST Sports Database. "Pan American Games > Roller Hockey". Retrieved 20 September 2021.