EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022DC0140

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ Относно налагането на устойчивите продукти като стандарт

COM/2022/140 final

Брюксел, 30.3.2022

COM(2022) 140 final

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ

Относно налагането на устойчивите продукти като стандарт


1.Въведение

Застъпването на сериозни кризи и икономически сътресения през последните години засегна всяка част от икономиката и обществото на ЕС. Последната поред и най-тежка от тях — бруталното и безпричинно нашествие на Русия в Украйна — е различна по естество от пандемията и възстановяването след нея, а също така от все по-належащата необходимост да намерим решение на проблемите с климата и биоразнообразието. Геополитическата ситуация, до която тя доведе, допълнително усложнява условията за гражданите и предприятията в Европа и извън нея и то в момент, когато Европейският съюз, Украйна и светът като цяло очакваха с нетърпение да градят наново и по-добре.

Тези кризи имат обаче и много общи страни и ни карат да подложим на критичен анализ убежденията си, да преосмислим икономическия си модел и да работим за преструктуриране на енергийната си система. Налага се отново да осъзнаем своите зависимости, които ни правят потенциално уязвими по отношение на сигурността на доставките, финансовия натиск върху домакинствата и сътресенията за предприятията, чиито ежедневни дейности и дългосрочно оцеляване са изложени на риск.

Очевидно е необходимо да проучим как да развием благосъстоянието на нашите граждани и да осигурим устойчив растеж като рационализираме използването на суровините, от които се състоят ежедневно използваните от нас продукти, и подобрим самите продукти. Ако те бъдат по-малко енергоемки, ако ги използваме по-ефективно и по-дълго, ако разчитаме на рециклирани материали вместо на първични суровини и ако възприемем по-масово авангардни кръгови икономически модели, можем да прекъснем взаимовръзката между икономическия ни растеж и използването на природни ресурси заедно с ущърба за околната среда. Насърчавайки хармонизирания подход на равнище ЕС, ще повишим конкурентоспособността, ще създадем нови стопански възможности, работни места и условия за екологизирането на единния пазар в съответствие с програмата за устойчив растеж на Европейския зелен пакт 1 , ще позволим на потребителите да спестяват от разходи и ще направим икономиката на ЕС по-устойчива на прекъсвания в интегрираните световни вериги за създаване на стойност. Освен всичко, това решително ще допринесе за постигане на климатична неутралност до 2050 г., за прекратяване загубата на биологично разнообразие и за изпълнение на поставената амбициозна цел за постигане на нулево замърсяване.

Въпреки постигнатия през последните години напредък, потреблението ни продължава да влияе на околната среда по начин, който поставя човечеството в опасност — в ЕС прекрачваме по няколко начина пределите на планетарните възможности 2 . В световен мащаб половината от всички емисии на парникови газове и 90 % от загубата на биологично разнообразие се дължат на добива и преработката на първични суровини 3 , а все още преобладаващият линеен икономически модел на извличане → производство → изхвърляне води до значително разхищение на ресурси. За да успее да премине към климатично неутрална и незамърсяваща кръгова икономика с ефективно използване на ресурсите и да намали зависимостта си от енергия и ресурси, ЕС се нуждае спешно от нов подход към разработването, производството и използването на продукти. ЕС ще насърчава този подход и в международен план, което ще направи световните вериги за създаване на стойност по-устойчиви и по-издръжливи.

С настоящото съобщение се представя пакет от взаимносвързани инициативи относно устойчивите продукти, чиято цел е въз основа на вече постигнатите резултати този нов подход да се доближи значително до приложение в практиката. ЕС вече определя минимални екологични изисквания за определени продукти или отрасли, като например за продуктите, свързани с енергопотреблението, опаковките и химикалите. Тези изисквания спомогнаха за значително намаляване на отпечатъка на ЕС върху околната среда и климата, както и на енергопотреблението. Така например настоящите правила на ЕС относно екопроектирането и енергийното етикетиране като цяло водят до 10 % по-ниско годишно енергопотребление от въпросните продукти, което е съпоставимо с енергопотреблението в Полша 4 , а това намалява зависимостта ни от изкопаеми горива, включително от Русия. Съществуващите правила обаче обхващат само ограничен дял от стоките, които се предлагат на пазара в ЕС, и не способстват последователно за постигане на кръговост, нито отделят внимание на много от начините, по които продуктите оказват въздействие върху климата и околната среда през целия си жизнен цикъл. Освен това все още съществува значителен потенциал за икономии от продуктите, свързани с енергопотреблението.

Ето защо в основата на днешния пакет стои предложението за регламент относно екопроектирането на устойчиви продукти 5 . Начинът, по който даден продукт бива проектиран, предопределя до 80 % неговото въздействие върху околната среда през целия му жизнен цикъл 6 . Затова предложението разширява обхвата на рамката за екопроектиране и включва в нея възможно най-широка гама от продукти. В него се предвижда определяне на минимални критерии не само за енергийна ефективност, но и за кръговост и цялостно намаляване на отпечатъка на продуктите върху околната среда и климата. Съществуващата Директива за екопроектирането ще продължи да създава условия за подобряване на енергийната ефективност и кръговостта до влизането в сила на новата рамка. За тази цел заедно с новото предложение Комисията приема работен план за екопроектирането и енергийното етикетиране за периода 20222024 г., който да обхване новите продукти, свързани с енергопотреблението, и да постави по-актуална и по-амбициозна цел за вече регламентираните продукти.

В подкрепа на това като част от пакета се представят и целенасочени отраслови инициативи — стратегията на ЕС за устойчиви и кръгови текстилни изделия 7 и преразглеждането на Регламента за строителните продукти 8 . Идеята е да се представят решения за тези две приоритетни групи продукти, които имат значително отражение върху околната среда и климата. За да се гарантира активната поддръжка на потребителите за прехода, Комисията също така внася законодателно предложение относно предоставяне на повече възможности на потребителите в екологичния преход 9 , с което се въвеждат целенасочени изменения, за да се гарантира необходимото „екологизиране“ на хоризонталното законодателство на ЕС за защита на потребителите.

В нашите предложения се съдържа общ подход към продуктите в ЕС, което ще спомогне за създаване на еднакви условия на конкуренция за дружествата с дейност на единния пазар и ще превърне ЕС в нормотворчески фактор в областта на устойчивите продукти. За да се гарантира, че преминаването към по-устойчиви продукти се осъществява по начин, който намалява разходите и трудностите на прехода, подборът на продуктови групи и определянето на правила за отделните продукти ще бъдат предмет на дългосрочно планиране в рамките на приобщаващ процес на съвместно разработване, както и на строги оценки на въздействието, включително по отношение на ценовата достъпност за потребителите, въздействието върху конкурентоспособността и административната тежест.

Няколко държави членки вече започнаха самостоятелно да определят изисквания за екологична устойчивост на продуктите 10 и техните граждани все по-често искат от управляващите да си поставят по-амбициозни цели с по-кратки срокове. Разнородните национални правила могат да фрагментират и да усложнят и увеличат разходите за стопанска дейност. С хармонизираните правила на равнище ЕС ще се избегнат подобни изкривявания на пазара, значително ще се разшири пазарът на устойчиви от екологична гледна точка продукти и в крайна сметка ще се намалят разходите за привеждане в съответствие и административната тежест за предприятията с дейност в целия ЕС.

Съществуват и много други възможности за намаляване на разходите за предприятията, като се има предвид нарастващият недостиг на природни ресурси, предизвикателствата при доставките на суровини и нестабилността на цените им. Чрез ревизия на бизнес моделите, производствените процеси и продукти, удължаването на експлоатационния срок на продуктите или оптимизирането на тяхното използване и чрез участието си в един развит пазар на рециклирани суровини предприятията могат значително да намалят своите разходи за материали, енергия и управление на отпадъците и да подобрят своята устойчивост. Организациите на социалната икономика изиграха водеща роля в оформянето и разширяването на дейностите, свързани с кръговата икономика, като например рециклирането на електроника и текстилни изделия, потребителските стоки за многократна употреба, ремонтните дейности и дейностите по вторично производство 11 . Новите цифрови решения също разкриват огромни възможности за ревизия на бизнес моделите за енергийна ефективност, кръговост и по-широка екологична устойчивост.

Този преход вече е възприет от водещите дружества в няколко промишлени екосистеми.

Една ясна и хармонизирана регулаторна рамка относно екологичната устойчивост на продуктите ще осигури условията, при които този подход ще бъде възприет повсеместно и ще стимулира дружествата, които купуват и продават на пазарите на ЕС, да въвеждат иновации и да инвестират в кръгови бизнес модели и в продуктите на бъдещето.

Всичко това ще доведе до по-голямо разнообразие от устойчиви от екологична гледна точка продукти за потребителите в ЕС и тези продукти ще станат най-разпространени. Понастоящем пазарният дял на тези продукти все още е ограничен, което се отразява и на тяхната наличност и ценова достъпност за потребителите. Опитът на ЕС обаче вече показа, че когато е в по-голям мащаб екопроектирането води до значителни икономии на разходи. Само през 2021 г. съществуващите изисквания за екопроектиране на продукти, свързани с енергопотреблението, са спестили на потребителите 120 милиарда евро, дори ако се вземат предвид разходите за придобиване 12 . Възможни са много повече икономии, ако се реши проблемът на потребителите с продуктите с кратък експлоатационен срок, които не могат да бъдат ремонтирани, или с недостатъчния достъп до кръгови бизнес модели. Ако освен това се осигури правилната информация за потребителите, както и защита срещу подвеждащи твърдения за екосъобразност, ЕС ще предостави по същество необходимите права и възможности на своите потребители в екологичния преход и ще наложи устойчивите продукти като стандарт, увличайки с примера си останалите страни.

Преглед на инициативите в пакета за кръговата икономика

2.Нашата амбициозна цел: налагане на устойчивите продукти като стандарт

Проектиране на по-устойчиви, кръгови и енергийноефективни продукти

Предложеният Регламент за екопроектирането на устойчиви продукти (РЕУП) стои в основата на подхода на Комисията за разработване на по-устойчиви в екологично отношение и кръгови продукти. С него се установява рамка за определяне на изисквания към екопроектирането за конкретни категории продукти с цел значително подобряване на тяхната кръговост, енергийни показатели и други аспекти на екологичната устойчивост. Той се основава на доказаната ефективност на Директивата за екопроектирането по отношение на продуктите, свързани с енергопотреблението, и ще позволи да се определят минимални изисквания към екопроектирането и информацията за почти всички категории материални стоки, пускани на пазара на ЕС 13 . За групите продукти с достатъчно общи характеристики могат да се определят хоризонтални правила.

Тези изисквания за екопроектиране ще бъдат съобразени със специфичните характеристики на съответните продуктови групи. При тяхното набелязване и разработване ще се отчита потенциалът за подобрение и относителната ефективност при постигането на по-голяма ресурсна и енергийна ефективност, като се даде възможност за по-дълъг експлоатационен срок на продуктите и се оползотвори максимално стойността, вложена в материалите, намалявайки замърсяването и цялостното въздействие на продуктите върху климата и околната среда. Изискванията за екопроектиране, в зависимост от категориите продукти, които трябва да бъдат регулирани, обхващат тяхната:

·трайност, надеждност, повторна употреба, модернизируемост, ремонтопригодност, лесна поддръжка и привеждане в изправност до заводски стандарти;

·ограничена употреба на вещества, които възпрепятстват кръговостта на продуктите и материалите;

·енергопотребление или енергийна ефективност на продуктите;

·ресурсна ефективност или използване на ресурси за продуктите;

·минимална употреба и съдържание на рециклирани материали в продуктите;

·лесна разглобяемост, вторично производство и рециклиране на продукти и материали;

·въздействие върху околната среда през целия жизнен цикъл, включително техния въглероден отпечатък и отпечатък върху околната среда;

·предотвратяване и намаляване на отпадъците, включително отпадъците от опаковки.

Създаване на условия за информиран избор за предприятия и потребители

Освен че определя изисквания към проектирането на продуктите, Регламентът за екопроектирането на устойчиви продукти (РЕУП) представлява и рамка за определяне на изисквания за предоставянето на информация относно устойчивостта на продуктите в екологично отношение. В зависимост от разглеждания продукт това може да включва информация относно неговата консумация на енергия, съдържание на рециклирани материали, наличие на пораждащи безпокойство вещества, трайност, ремонтопригодност, включително показател за ремонтопригодността, наличието на резервни части за продукта и възможностите за рециклиране.

Цифровите продуктови паспорти ще станат задължителни за всички регулирани от РЕУП продукти, което ще позволи те да бъдат маркирани, разпознавани и свързвани с данни за тяхната кръговост и устойчивост. Прокарването на този подход по отношение на данните за устойчивостта в екологично отношение може също така да проправи пътя за по-широкото доброволно споделяне на данни отвъд тези за продуктите и изискванията, регулирани от РЕУП. Освен това продуктовите паспорти могат да се използват за предоставяне на информация относно други аспекти на устойчивостта, свързани със съответната продуктова група съгласно други законодателни актове на Съюза.

Структурирането на информацията относно екологичната устойчивост на продуктите и предоставянето ѝ чрез цифрови продуктови паспорти ще спомогне за това предприятията по веригата за създаване на стойност — от производители, вносители и дистрибутори до търговци, сервизи, преработвателни предприятия и предприятия за рециклиране — да получават достъп до информация, която е от значение за работата им в посока подобряване на екологичните показатели, удължаване на експлоатационния срок на продуктите, повишаване на ефективността и използването на рециклирани суровини, което ще намали необходимостта от първични природни ресурси, ще спести разходи и ще намали стратегическите зависимости. Това ще спомогне и за проследяване наличието на пораждащи безпокойство вещества през целия жизнен цикъл на материалите и продуктите, съгласно с ангажиментите, поети в Стратегията за устойчивост в областта на химикалите 14 , и ще допринесе за изпълнението на целта на ЕС за постигане на нулево замърсяване. Цифровите продуктови паспорти може също така да осигурят на потребителите по-информиран избор, повече прозрачност за организациите, защитаващи обществени интереси, и да бъдат в услуга на националните органи в тяхната работа по правоприлагане и наблюдение.

РЕУП също така ще осигури възможност на ЕС да определи изискванията за етикетиране, например по отношение на ремонтопригодността на продуктите. Новият енергиен етикет на ЕС ще включва допълнително сведения и ще информира за някои свойства в областта на кръговостта, например посредством показател за ремонтопригодността. За други продукти тази информация ще представя новият енергиен етикет по РЕУП. Някои продукти могат да носят както енергиен етикет на ЕС, така и етикет по РЕУП, ако е очевидно, че това ще бъде по-ефективно за потребителите и по-практично за отраслите. Както е видно от енергийния етикет на ЕС 15 , задължителното представяне на ключова информация в момента на покупката може да бъде ефективен начин за информиране относно важни аспекти на екологичните показатели на продуктите, особено когато това позволява лесно сравняване на продуктите в дадена категория.

Успоредно и в хармония с разработването на специфични за отделните продукти правила в съответствие с РЕУП Комисията ще работи по преразглеждането или определянето на нови специфични за отделните продукти критерии в рамките на екомаркировката на ЕС. Това е добре известна и надеждна маркировка, която вече 30 години признава и сертифицира в целия ЕС продукти с високи екологични показатели.

Прекратяване на унищожаването на непродадени потребителски стоки

Предложеният регламент включва мерки за предотвратяване и прекратяване на унищожаването на непродадени потребителски стоки. Като първа стъпка големите предприятия, които изхвърлят непродадени продукти, ще трябва да оповестяват тяхното годишно количество, да представят причините за това и информация за обема на изхвърляните продукти, изпращани за повторна употреба, вторично производство, рециклиране, оползотворяване на енергия и отстраняване като отпадък, в съответствие с йерархията за управление на отпадъците. Регламентът също така ще предостави възможност за пълна забрана на унищожаването на непродадени продукти в зависимост от категориите продукти, които ще бъдат регулирани.

Стимули и обществени поръчки за по-устойчиви продукти

Изискванията за показателите и информацията за екопроектирането на продуктите ще позволят на предприятията и потребителите да избират по-устойчиви от екологична гледна точка продукти, но стимулите и обществените поръчки за тези продукти в държавите членки могат да изиграят и по-съществена роля. Комисията вече е разработила няколко критерия за екологосъобразни обществени поръчки, но ефектът от тях е засега ограничен, тъй като понастоящем те се прилагат на доброволен принцип. Поради това целта на РЕУП е да се използва лостът на публичните разходи, за да се стимулира търсенето на по-устойчиви в екологично отношение продукти, като се определят задължителни критерии за възлагането на обществени поръчки за тези продукти, използвайки, когато е целесъобразно, съществуващите доброволно прилагани критерии. Това означава, че от възлагащите органи ще се изисква да използват критерии за екологосъобразни обществени поръчки, за да закупуват определени групи продукти. Освен това ефектът от стимулите, предоставяни от държавите членки, може да се подсили чрез изисквания за устойчивост в екологично отношение на продуктите, за които се отнасят тези стимули.

3.Междусекторен подход към устойчивите продукти

РЕУП е разработен така, че да бъде продължение и в съгласие със съществуващото и с бъдещото секторно законодателство и политики. След като рамката бъде въведена, изискванията по отношение на продуктите ще се внедряват в съответствие с многогодишните работни планове. Това ще даде възможност на Комисията да направи внимателна оценка на това къде са най-необходими регулаторни действия.

Когато в законодателството на ЕС вече са определени задоволителни изисквания за устойчивост в екологично отношение, РЕУП няма да се прилага. В противен случай, когато не са налице подобни изисквания, но потенциалът за кръговост, енергийна и ресурсна ефективност, както и потенциалът за намаляване на цялостното въздействие върху климата и околната среда са високи и оправдават предприемането на действия, ще се прилага РЕУП. Мерките по регламента ще бъдат придружени от специални оценки на въздействието, за да се гарантира пропорционалност, надлежно отчитане на международното измерение и отражението върху трети държави, както и съгласуваност с други законодателни актове на ЕС.

Три различни ситуации могат да илюстрират начина, по който предлаганият регламент е замислен така, че да работи със секторни законодателни и политически инициативи за ускоряване на екологичния преход.

Създаване на нови специфични за отделните продукти правила на ЕС: примерът с текстилните изделия

За продуктите, за които няма изрично законодателство на ЕС, което определя задължителни изисквания за устойчивост в екологично отношение, правната рамка за определяне на правилата на ЕС ще бъде РЕУП. Такъв е случаят с текстилните изделия и обувките. Макар понастоящем тези продукти да подлежат на определени изисквания, например по отношение на химикалите 16 и етикетирането 17 , няма специфични изисквания, уреждащи кръговостта, например трайност, ремонтопригодност, възможност за рециклиране и рециклирано съдържание.

След приемането и влизането в сила на РЕУП и след извършена оценка на въздействието този регулаторен пропуск ще бъде запълнен чрез вторично законодателство, определящо изисквания за екопроектиране на текстилните продукти, изисквания за информация и цифров продуктов паспорт. Някои целенасочени промени в етикетирането на текстилните изделия също ще бъдат разгледани в рамките на Регламента за етикетирането на текстилните продукти 18 . Освен текстилните изделия и следвайки същия модел на разсъждение, в първия работен план за РЕУП ще бъдат посочени и други приоритетни продукти (вж. раздел 4).

Освен това в стратегията на ЕС за устойчиви и кръгови текстилни изделия, която Комисията приема като част от настоящия пакет, се представя всеобхватен набор от действия, които излизат извън рамките на РЕУП. Целта е този отрасъл да се преобрази и да се промени не само разработката на текстила, но и да се стимулират кръговите бизнес модели и да се намалят текстилните отпадъци, в съответствие със и при пълно отчитане на необходимостта от осигуряване на ценова достъпност за потребителите и конкурентоспособност за предприятията. Стратегията също така бележи началото на процеса на съвместно разработване на маршрута за прехода в текстилната промишлена екосистема.

Допълване на съществуващите специфични за отделните продукти правила на ЕС: примерът със строителните продукти, батериите, опаковките и химикалите

Предвид широкия обхват на РЕУП, някои продукти, обхванати от него, също ще бъдат предмет на специфично за тях законодателство. В общия случай РЕУП ще се прилага по отношение на тези продукти само когато аспектите на тяхната устойчивост в екологично отношение не могат да бъдат обхванати изцяло и по подходящ начин от други инструменти. Това би внесло повече съгласуваност в правилата на ЕС за конкретни продукти и би спестило на предприятията административната тежест да изпълняват изискванията на различни законодателни актове на ЕС. След необходимите консултации и оценки на въздействието обаче конкретни обстоятелства могат да оправдаят предприемането на целенасочени действия и по линия на РЕУП. Това може да е оправдано, когато продуктът е част от друг продукт (напр. батерии) или е тясно свързан с него (напр. опаковка), или когато са определени изисквания за устойчивост в екологично отношение за група продукти.

Строителните продукти попадат в обхвата на РЕУП, но предвид необходимостта да се регулират тесните взаимовръзки между техните екологични и конструктивни характеристики, включително характеристиките им по отношение на здравето и безопасността, е обосновано да бъдат определени изисквания за устойчивост в екологично отношение съгласно преразгледания Регламент за строителните продукти, приет като част от настоящия пакет за устойчивите продукти. Същевременно при строителните продукти, свързани с енергопотреблението, аспектите на устойчивостта ще се разглеждат основно в рамките на РЕУП, тъй като тези строителни продукти вече са регулирани от съществуващата Директива за екопроектирането. Преразгледаният Регламент за строителните продукти може да се прилага обаче допълващо, когато е необходимо. Двата предложени регламента включват разпоредби за запазване на тясна законодателна съгласуваност при разработването и прилагането на правилата.

Изискванията за устойчивост за батериите ще бъдат разгледани основно в рамките на предложения регламент за батериите 19 . Ако възникне необходимост от определяне на допълнителни специфични изисквания за устойчивост, например за специфични приложения на батериите в други продукти, РЕУП би могъл да обхване и допълнителни аспекти.

По отношение на опаковките основните изисквания за опаковките, разрешени на пазара на ЕС, са определени в Директивата относно опаковките и отпадъците от опаковки (ДООО) 20 , която понастоящем е в процес на преразглеждане. Тъй като обаче опаковките се различават значително в зависимост от категорията на продукта, това следва да е един от ключовите аспекти, които трябва да бъдат обхванати при разработването на специфични за отделните продукти правила в съответствие с РЕУП. С това ще бъдат допълнени, заедно с по-целенасочени правила, съществените изисквания, определени в ДООО.

По отношение на химикалите областта на компетентност на РЕУП е ясно определена: по регламента ще може да се предприемат действия за ограничаване наличието на химикали в продуктите по причини, свързани с подобряването на екологичните показатели на продукта през целия му жизнен цикъл. Това може да допълни съществуващото законодателство, уреждащо химикалите, като например REACH 21 , чийто основен акцент е гарантирането на химическата безопасност, или ДООВ 22 , която обхваща само електрическото и електронното оборудване.

Нови правила на ЕС съгласно настоящата Директива за екопроектирането: примерът с битовата електроника

Електрониката е нашият най-бързо нарастващ поток от отпадъци. Потребителите се разочароват от това колко бързо техните устройства се повреждат, остаряват и не могат да бъдат модернизирани или поправени. Освен това в ЕС се оползотворяват само някои от компонентите или материалите, включително сред тези от критично значение 23 , които биха могли да се използват повторно за производството на нови продукти. В този контекст Комисията работи по нови мерки за екопроектиране за смартфони, таблети и преносими компютри, които да бъдат приети съгласно работния план по съществуващата Директива за екопроектирането. В допълнение към енергийната ефективност и още преди новият РЕУП да замени съществуващата рамка, мерките ще обхванат и други ключови аспекти на екопроектирането за постигане на кръговост, а именно трайността, ремонтопригодността и рециклирането. В същия контекст се преразглеждат в момента и правилата за екопроектиране на външни електрозахранващи устройства главно с оглед на изискванията за оперативна съвместимост и кръгова икономика, в допълнение към неотдавнашната инициатива за общо зарядно устройство, приета като преразглеждане на Директивата за радиосъоръженията 24

В допълнение към разработването на изисквания за екопроектирането Комисията започна и преглед на правилата на ЕС за ограничаване на употребата на опасни вещества в електрическото и електронното оборудване, т.е. Директивата за ООВ 25 , с цел да се гарантира, че тя постига целите си по най-ефективния и ефикасен начин 26 . Комисията също така проучва възможности за стимулиране на обратното приемане и връщане на малки електронни устройства, като например стари мобилни телефони, таблети и зарядни устройства, съхранявани у дома. Целта е да се удължи експлоатационният срок и да се подобри събирането на тези продукти, като по този начин се стимулират и кръговите бизнес модели.

4.Методология на екопроектирането: планиране, консултиране, съвместно разработване

Политиките на ЕС за екопроектиране и енергийно етикетиране вече водят много успешно до енергийна ефективност. Те генерират икономии за потребителите, намаляват зависимостта ни от вноса на енергия от изкопаеми горива и способстват за намаляването на емисиите. През последното десетилетие бяха определени правила за около 30 групи продукти, свързани с енергопотреблението 27 . Внимателният подбор чрез приеманите многогодишни работни планове беше от основно значение за осигуряване на ясно приоритизиране, ефективност и ефикасност съгласно Директивата за екопроектирането. Това ще продължи в рамките на РЕУП посредством надежден и солиден подход за определяне на приоритетни продукти.

За да се осигури плавен преход към правилата по РЕУП, като част от настоящия пакет се приема и новият работен план за екопроектирането и енергийното етикетиране за периода 2022—2024 г. С него се гарантира, че до влизането в сила на новите правила по РЕУП работата съгласно настоящата Директива за екопроектирането няма да се забави и това ще доведе до допълнително намаляване на енергопотреблението, както и на потреблението на материали от продукти, свързани с енергопотреблението. Други набелязани продукти, като например нискотемпературните топлоизлъчватели, имат потенциал за икономии на енергия за милиарди евро под формата на намалени потребителски разходи. Важно е да се отбележи, че новият работен план гарантира, че на свързаните с кръговостта аспекти ще се отделя все повече внимание, доколкото това е възможно с настоящата правна рамка.

Успоредно с това Комисията смята да започне да работи по правилата на предложения РЕУП и да обхване нови продукти и нови параметри. Нейното намерение е незабавно да предложи специфични за отделните продукти мерки веднага след въвеждането на новата рамка. За да гарантира, че правилните приоритети се определят по прозрачен и приобщаващ начин, тя ще започне обществена консултация относно категориите продукти, които ще бъдат подбрани в рамките на първия работен план по Регламента за екопроектирането на устойчиви продукти до края на 2022 г. В направена от Комисията предварителна оценка беше установено, че категории продукти като текстил, мебели, матраци, гуми, миещи средства, бои, смазочни материали, както и желязо, стомана и алуминий, имат голямо въздействие върху околната среда и потенциал за подобрение, поради което са подходящи кандидати за първия работен план.

Досегашният успех на Директивата за екопроектирането се дължи до голяма степен на усилията на всички ключови участници, които допринасят по приобщаващ, открит и прозрачен начин. РЕУП ще се основава на този подход на съвместно разработване — от изготвянето на работен план и приоритизирането на продуктите до анализа и разработването на всички нови изисквания по отношение на продуктите. Форумът по екопроектиране, който се основава на съществуващия Консултативен форум съгласно Директивата за екопроектирането 28 , ще се запази като платформа за целенасочен обмен между групите от заинтересовани страни на всички ключови етапи от процеса. По този начин всеки ще внесе своя дял — представителите на промишлеността, националните органи и правоприлагащите органи. Изискванията по отношение на продуктите ще се приемат след консултации и задълбочени оценки на въздействието, които ще послужат за основа при разработването им.

Новите правила по РЕУП трябва да се основават на стабилни методологични подходи, така че въздействието на продуктите върху околната среда и климата да може да бъде ефективно преодоляно чрез изисквания по ключовите аспекти, определени в РЕУП. Като се има предвид потенциалната гама от продукти в бъдещата рамка, от съществено значение ще бъде да се избере и адаптира най-подходящата методика в зависимост от въпросния продукт (или група продукти) и от набелязания аспект по отношение на околната среда или кръговостта. Този подход ще се основава на опита от прилагането на настоящата Директива за екопроектирането, който ще продължи да се натрупва, и на метода за определяне на продуктовия отпечатък върху околната среда, когато е това е приложимо. Комисията ще разработи приоритетно нови методики в услуга на допълнителните аспекти на кръговостта, включени в РЕУП, включително например методики във връзка с дълготрайността, ремонтопригодността и рециклираното съдържание, като се вземат предвид и резултатите от научните изследвания на проекти, финансирани по програмата „Хоризонт Европа“. 

5.Кръгови бизнес модели

Освен налагането на устойчивите продукти като стандарт трябва да стимулираме и да инвестираме все повече във внедряването на кръгови бизнес модели. Сред тях са моделите „продуктът като услуга“, партньорският обмен и обратната логистика, производството по заявка, повторната употреба и ремонтните услуги, наред с много други. Те са необходими, за да се намали общото търсене на енергия и ресурси и да се отдели растежът от използването на първични ресурси.

Кръговите бизнес модели са разработени така, че да създават и привличат стойност, като същевременно спомагат за по-оптималното и по-ограничено използване на ресурсите. Това означава не само регулаторни изисквания за отделни продукти, но и правилни пазарни сигнали за кръговите бизнес модели, за да се стимулират производителите да разработват продуктите по-добре, да удължават техния експлоатационен срок и продуктите да запазват стойността си по време на и след употреба. Например чрез продажбата на продукти като услуга (илюстрирана с добре известния пример за продажба на светлина, а не на електрически крушки 29 ) стопанските механизми се променят и печалбите вече не зависят от обема на продадените продукти. Вместо това става рентабилно да се гарантира, че продуктите, предоставяни като услуга, са трайни и подлежат на ремонт, тъй като предприятието остава техен собственик и необходимостта от закупуване на нови продукти се явява стопански разход.

Днес кръговите бизнес модели все още изпитват трудности да започнат да се развиват и разрастват. Продуктовите изисквания съгласно РЕУП ще стимулират възприемането на подобни модели, тъй като разработването на кръгови дейности зависи до голяма степен от физическите проектни характеристики на продуктите и от достъпа до съответни данни. Цифровите продуктови паспорти и рационалното прилагане на цифрови иновации също имат решаващо значение за преминаването към кръгови бизнес модели. По-доброто проектиране на продуктите и по-добрата информация обаче сами по себе си няма да са достатъчни, за да предизвикат пълна промяна в стопанските подходи. Налице е ясна необходимост от посочване на пречките, набелязване на ефективни средства за стимулиране възприемането на кръгови бизнес модели, гарантиране на тяхната рентабилност, повишаване на тяхната привлекателност за потребителите, обмен на най-добри практики и предоставяне на персонализирани съвети за новите и съществуващите предприятия за преминаване към кръгови бизнес модели.

За тази цел Комисията иска да обедини различни заинтересовани страни в новия Европейски център за кръгова стопанска дейност. Центърът ще подпомага внедряването на кръгови бизнес модели, ще предоставя информация и услуги, включително за повишаване на осведомеността, сътрудничество, обучение и обмен на най-добри практики. Той ще стъпи на експертния опит и вече предлаганите услуги в рамките на съществуващи действия на ЕС, по-специално Европейската платформа на заинтересованите страни в областта на кръговата икономика 30 , съветниците по устойчивостта в рамките на Мрежата „Enterprise Europe“ 31 и мрежата от европейски клъстери за екосъобразни технологии 32 .

Освен това Комисията ще изготви насоки за насърчаване на кръговите бизнес модели, за да помогне на предприятията, държавите членки и регионите да предприемат стъпки в тази посока. Сред тях ще има и насоки за направляване на инвестициите и финансирането и оптимизиране на местните запаси и потоци от ресурси с цел изграждане на кръгови вериги за създаване на стойност и работни места. Комисията също така ще публикува насоки 33 относно начините за подкрепа на внедряването и на партньорствата за кръговата икономика между социалните предприятия и други участници, включително традиционните предприятия.

Освен това чрез Европейската програма за умения 34 Комисията подкрепя инвестициите в умения, без които не може да се развие кръгова икономика. В рамките на Пакта за умения 35 Комисията създава широкомащабни партньорства, обединяващи представители на промишлеността, социални партньори и доставчици на професионално образование и обучение 36 .

6.Предоставяне на повече възможности и защита на потребителите

Повечето потребители искат да играят активна роля в екологичния преход 37 . РЕУП ще ги подпомогне в този процес. Той ще гарантира, че продуктите отговарят на минималните изисквания за екологични показатели, и ще осигури по-добра информация, етикетиране и по-широк достъп до резервни части, подобрения и ремонт, като същевременно отчита ценовата достъпност, увеличава удобството на потребителите и осигурява на потребителите достъп до продукти с по-високо качество.

Необходимо е обаче също така да се осигури по-добра информация на мястото на продажба и потребителите сами да се убедят в твърденията на производителите относно ползите от техните продукти за околната среда. Предложението е потребителите да разполагат с повече права и възможности в екологичния преход 38 и съответно при покупка да правят просветен избор.

С предложението ще се въведат целенасочени изменения на хоризонталното законодателство на ЕС за защита на потребителите 39 , за да се гарантира, че на мястото на продажба им се предоставя информация относно търговската гаранция за трайността на продукта, както и информация, свързана с неговия ремонт (включително показател за ремонтопригодността, ако такъв е наличен). На търговците също така ще се забрани да заявяват, че продуктите им не вредят на околната среда, когато подобни твърдения се смятат за подвеждащи. Това включва неясни твърдения за екосъобразност (напр. „зелени“, „екосъобразни“, „добри за околната среда“ продукти), които не са адекватно обосновани и проверени в съответствие с правилата. Освен това предложението ще забрани редица практики, свързани с преждевременното извеждане от употреба, включително практиките на планирано остаряване.

Освен това Комисията се готви да предложи по-конкретни правила относно твърденията за екосъобразност с цел повишаване на надеждността, съпоставимостта и възможността за проверка, като разчита на методите за определяне на продуктовия и организационния отпечатък върху околната среда 40 . Тя също така разработва инициатива за насърчаване ремонтирането на потребителските стоки („право на ремонт“), чието приемане е планирано за есента на 2022 г. Въпросната инициатива ще допълни РЕУП и ще допринесе за практическите резултати от него, като позволи на потребителите да използват закупените от тях продукти по-дълго посредством правото да поискат ремонтирането им.

7.Водеща роля в програмата за устойчиви и кръгови продукти и бизнес модели на световно равнище

ЕС е познат по света с отстояването на устойчивото развитие в световен мащаб. Много производители вече спазват правилата на ЕС относно опасните вещества, екопроектирането и енергийното етикетиране, когато пускат продукти на пазара на ЕС. Предложенията в пакета от инициативи за устойчиви продукти ще допринесат за по-ускорено изпълнение на Програмата на ООН до 2030 г. за устойчиво развитие. Като разширява пазарите за устойчиви от екологична гледна точка продукти, ЕС се стреми да укрепи устойчивостта в световните вериги за създаване на стойност и да допринесе за положителна промяна в държавите партньори, което ще спомогне за постигането на няколко от целите на ООН за устойчиво развитие.

Действията на ЕС сами по себе си обаче не са достатъчни и не могат самостоятелно да доведат до необходимия за света преход към по-голяма устойчивост от екологична гледна точка и кръговост на икономиката. Трябва да работим заедно с държавите партньори, като засилим международното сътрудничество и насърчаваме задаването на амбициозни цели в световен мащаб. ЕС ще се постарае още по-активно в диалога си с държави извън ЕС на световно, регионално и двустранно равнище да ги привлече към участие в прехода към устойчивост и да способства за спазването на новите правила, особено по отношение на държавите с ниски и средни доходи. На двустранна основа ЕС ще работи в партньорство с държави извън ЕС за изграждане на капацитет, за засилен диалог, техническо сътрудничество, достъп до мрежи за подкрепа на бизнеса, достъп до финансиране за инвестиции в кръговата икономика и обмен на най-добри практики за установяване на потенциални технически пречки и за насърчаване на съвместни инициативи.

На световно равнище ЕС ще продължи да следва програмата за кръгова икономика в рамките на многостранни форуми, в рамките на Г-7 и Г-20, както и в контекста на Световния алианс за кръгова икономика и ефективно използване на ресурсите. Комисията ще се застъпва за създаването на Световен форум за устойчиво потребление и производство за един по-широк дебат между държавите и заинтересованите страни по неотдавнашния призив на Асамблеята на ООН по околната среда към държавите членки „да предприемат в сътрудничество с частния сектор мерки за подобряване на проектирането на продуктите, като се вземат предвид оценките въз основа на жизнения цикъл, за да се насърчи удължаването на експлоатационния срок на продуктите, ремонта, повторната употреба и по-лесното рециклиране в контекста на кръговата икономика, което да допринесе за постигането на ефективно използване на ресурсите“ 41 . ЕС ще продължи да подкрепя ООН и други свързани с тематиката глобални и многостранни инициативи за насърчаване на устойчивото производство и потребление. Той също така ще подкрепя и подпомага разпространението на констатациите от работата, извършена от Международната комисия по ресурсите. ЕС ще си сътрудничи със своите търговски партньори в Световната търговска организация чрез обмен и обсъждане на най-добри практики относно начините за повишаване на кръговостта в световните вериги за създаване на стойност в съответствие с националното и международното право.

И накрая, неотдавнашното предложение на Комисията относно дължима грижа на дружествата във връзка с устойчивостта 42 ще допринесе за насърчаването на устойчиви бизнес модели на световно равнище. Предложението насърчава прехода към устойчивост на дружествата в промишлените отрасли, като изисква от тях да отчитат и да търсят отговор на неблагоприятните въздействия върху околната среда в своите глобални вериги за създаване на стойност. Въз основа на предложените правила по-големите дружества трябва да имат план, за да гарантират, че тяхната стопанска стратегия е съвместима с ограничаването на глобалното затопляне до 1,5 °C в съответствие с Парижкото споразумение.

8.Заключение

Инициативите в областта на устойчивите продукти имат за цел да гарантират, че до 2030 г. значителна част от продуктите, предлагани на потребителите в ЕС, ще бъдат проектирани така, че да бъдат трайни, енергийно и ресурсно ефективни, ремонтопригодни и рециклируеми и за предпочитане използващи рециклирани материали. Предприятия от цял свят ще могат да се конкурират без нелоялна конкуренция от дружества, чиито разходи са за сметка на обществото и околната среда. Потребителите също така ще имат достъп до нужната им информация, за да направят екосъобразен избор, ще бъдат по-добре защитени срещу практики, които подриват екологичния преход, и ще могат да поддържат в изправност своите продукти възможно най-дълго, докато дружествата ще имат достъп до необходимите им данни, за да гарантират устойчивост от екологична гледна точка и кръговост на своите продукти и бизнес модели. Европейските граждани в рамките на Конференцията за бъдещето на Европа изрично препоръчват тези действия и призовават за по-решителни политики в областта на кръговата икономика, включително в борбата с планираното остаряване и за предоставяне на информация за това как продуктите да се ремонтират и използват повторно.

Въздействието на днешния пакет от инициативи ще се усети постепенно. Правилата по някои мерки ще бъдат приложими при влизането им в сила. За други ще е необходимо време поради правната рамка и вида на системните промени, които те ще предизвикат. Регламентът за екопроектирането на устойчиви продукти ще позволи многостранен подход към регулирането на продуктите — една радикална промяна, която с времето ще се усеща все по-силно. Чрез създаването на всеобхватна междусекторна рамка и предприемането на ключови стъпки, като например приемането на работни планове, ще разполагаме отрано с ясни общи насоки и цели. Това ще осигури време на дружествата да извършат необходимата организационна и системна подготовка, дори преди да бъдат определени подробни правила за продуктите.

Предложенията в този пакет са от основно значение за Европейския зелен пакт. Те ще допринесат значително за постигането на целите на Европейския съюз в областта на околната среда и климата, по-специално за постигането на климатична неутралност до 2050 г., за удвояване на степента на кръговост в използването на материали до 2030 г. и за постигане на амбициозните цели на Европейския съюз в областта на енергийната ефективност. Предложенията също така черпят от целите в плана за цифровото десетилетие до 2030 г., новата промишлена стратегия, плана за действие на Европейския стълб на социалните права и инициативата Нов европейски Bauhaus, като едновременно с това допринасят за постигането им.

Предложенията в настоящия пакет имат потенциала да доближат значително ЕС до целите на ООН за устойчиво развитие до 2030 г., при условие че бъде запазен техния амбициозен характер и те бъдат приложени бързо и ефективно.

Поради това Комисията призовава Европейския парламент, Съвета и всички други заинтересовани страни да подкрепят подхода и амбициозните цели на тези предложения и да работят за бързото им приемане и прилагане.

(1)   COM(2019) 640 final
(2) Sala, S et al. (2020). Оценка на екологичната устойчивост на европейското производство и потребление спрямо възможностите на планетата. Journal of environmental management, стр. 269, 110686
(3) UN International Resources Panel Global Outlook 2019 – Natural Resources for the Future we Want. https://www.resourcepanel.org/reports/global-resources-outlook  
(4)    В сравнение със сценария, при който не се въвеждат правила за екопроектиране и не се приемат нови мерки. Общ преглед на въздействието на екопроектирането — доклад за 2020 г.
(5)   COM(2022) 142
(6)   https://op.europa.eu/bg/publication-detail/-/publication/4d42d597-4f92-4498-8e1d-857cc157e6db  
(7)   COM(2022) 141
(8)   COM(2022) 144
(9)   COM(2022) 143
(10)    Вж. приложение 7 към SWD(2022) 82.
(11)    Преглед на политиките относно извличането на максимална полза от приноса на социалната икономика за кръговата икономика (ОИСР, 2022 г.),  https://op.europa.eu/en/publication-detail/-/publication/be4e83a2-735a-11ec-9136-01aa75ed71a1/language-en  
(12)    Работен план за екопроектирането и енергийното етикетиране за периода 2022—2024 г.
(13)    С някои съществени изключения, като например храните и фуражите, както са определени в общото законодателство в областта на храните (Регламент (ЕО) № 178/2002).
(14) COM(2020) 667 final
(15)    Регламент (ЕС) 2017/1369
(16)    Регламент (ЕО) № 1907/2006 от 18 декември 2006 година относно регистрацията, оценката, разрешаването и ограничаването на химикали (REACH) и Директива 2011/65/ЕС от 8 юни 2011 година относно ограничението за употребата на определени опасни вещества в електрическото и електронното оборудване от 8 юни 2011 г. (ДООВ).
(17)    Регламент (ЕС) № 1007/2011
(18)    Регламент (ЕС) № 1007/2011
(19) COM(2020) 798 final
(20)    Директива 94/62/ЕО
(21)    Регламент 1907/2006.
(22)    Директива 2011/65/ЕС.
(23)    Суровините от критично значение са от голямо икономическо значение за ЕС и снабдяването се свързва с висок риск. Вж. също: https://op.europa.eu/en/publication-detail/-/publication/d1be1b43-e18f-11e8-b690-01aa75ed71a1  
(24) COM(2021) 547 final
(25)    Директива 2011/65/ЕС
(26)    Европейски зелен пакт: Комисията събира мнения относно преразглеждането на правилата за опасните вещества в електрическото и електронното оборудване, https://ec.europa.eu/environment/news/european-green-deal-commission-seeks-views-reviewing-rules-hazardous-substances-electrical-and-2022-03-10_en  
(27)    Според оценки през 2020 г. в ЕС са били продадени около 3 милиарда продукта, съобразени с мерките за екопроектиране и/или енергийно етикетиране. Това включва около 1,5 милиарда светлинни източници, 880 милиона електронни устройства, 350 милиона гуми и 240 милиона други продукта.
(28)   https://ec.europa.eu/transparency/expert-groups-register/screen/expert-groups/consult?do=groupDetail.groupDetail&groupID=3609  
(29)   https://ellenmacarthurfoundation.org/circular-examples/why-buy-light-bulbs-when-you-can-buy-light-signify
(30)   https://circulareconomy.europa.eu/platform/  
(31)   https://een.ec.europa.eu/  
(32)   https://resourceefficient.eu/en  
(33)    Както бе обявено в Плана за действие за социалната икономика COM(2021) 778.
(34)  COM(2020) 274 final
(35)     Пакт за умения — Трудова заетост, социални въпроси и приобщаване — Европейска комисия (europa.eu)
(36)    Вече са установени пактове за умения в промишлени екосистеми като строителството, микроелектрониката и в сектор текстил, облекло, кожи и обувки.
(37)    94 % от европейците заявяват, че опазването на околната среда е важно лично за тях, а 68 % смятат, че потребителските им навици оказват неблагоприятно въздействие върху околната среда. Нагласи на европейските граждани спрямо околната среда — март 2020 г. — проучване на Евробарометър (europa.eu)
(38)

COM(2022) 143

(39)    Директива 2005/29/ЕО относно нелоялните търговски практики и Директива 2011/83/ЕС относно правата на потребителите
(40)    Препоръка (ЕС) 2021/2279 на Комисията от 15 декември 2021 година относно използването на методите за определяне на отпечатъка върху околната среда за измерване и оповестяване на показатели за екологосъобразността на продукти и организации на база жизнения цикъл (OB L 471, 30.12.2021г., стр. 1—396).
(41)

   Резолюция 5 на UNEA относно укрепването на кръговата икономика като принос към постигането на устойчиво потребление и производство, приета на 5 март 2022 г., UNEP/EA5/L17/REV.1

(42) COM(2022) 71 final
Top