Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021XC0308(01)

    A Bizottság közleménye az (EU) 2017/625 rendelet 109-111. cikke szerinti többéves nemzeti ellenőrzési tervekre vonatkozó követelmények végrehajtásáról szóló iránymutatásról 2021/C 78/01

    C/2021/1166

    HL C 78., 2021.3.8, p. 1–27 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    2021.3.8.   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    C 78/1


    A Bizottság közleménye az (EU) 2017/625 rendelet 109-111. cikke szerinti többéves nemzeti ellenőrzési tervekre vonatkozó követelmények végrehajtásáról szóló iránymutatásról

    (2021/C 78/01)

    Előszó

    Az uniós jog olyan harmonizált szabályrendszert biztosít, amely szavatolja, hogy az élelmiszerek és a takarmányok biztonságosak és egészségesek legyenek, és hogy az agrár-élelmiszerlánc biztonságát, illetve a fogyasztók élelmiszerekkel és az élelmiszereket érintő információkkal kapcsolatos érdekeinek védelmét feltehetően érintő tevékenységeket különös követelményeknek megfelelően hajtsák végre. Egyes meglévő uniós szabályok az emberek, állatok és növények egészségének és az állatok jólétének magas szintjét hivatottak biztosítani az agrár-élelmiszerlánc egésze mentén és valamennyi olyan tevékenységi területen, ahol a fő cél a bizonyos esetekben az emberre átvihető állatbetegségek vagy a növényekre, illetve növényi termékekre ártalmas károsítók lehetséges terjedése elleni küzdelem; más meglévő uniós szabályok pedig a környezet védelmét célozzák a géntechnológiával módosított szervezetekből (a továbbiakban: GMO) vagy növényvédő szerekből eredő kockázatokkal szemben. E szabályok (a továbbiakban együttesen: az agrár-élelmiszerláncra vonatkozó uniós jogszabályok) helyes alkalmazása hozzájárul a belső piac megfelelő működéséhez.

    Az (EU) 2017/625 európai parlamenti és tanácsi rendelet (1)harmonizált uniós keretet hoz létre a teljes agrár-élelmiszerlánc mentén végzendő hatósági ellenőrzések megszervezésére és a hatósági ellenőrzésektől eltérő más hatósági tevékenységekre vonatkozóan.

    Az (EU) 2017/625 rendelet 109. cikke értelmében a tagállamok gondoskodnak arról, hogy az illetékes hatóságok a rendelet hatálya alá tartozó hatósági ellenőrzéseket többéves nemzeti ellenőrzési terv alapján végezzék el, amelynek kidolgozását és végrehajtását az egyes tagállamok a területükön belül koordinálják.

    Az (EU) 2017/625 rendelet 110. cikkének (1) bekezdése kimondja, a többéves nemzeti ellenőrzési terveket oly módon kell kidolgozni, hogy azok biztosítsák, hogy az 1. cikk (2) bekezdésében említett szabályok hatálya alá tartozó valamennyi területen megtervezzék a hatósági ellenőrzéseket a 9. cikkben előírt kritériumoknak, valamint a 18–27. cikkben meghatározott szabályoknak megfelelően.

    Az (EU) 2017/625 rendelet 110. cikkének (2) bekezdése meghatározza a többéves nemzeti ellenőrzési tervekben feltüntetendő általános információkra vonatkozó elveket, a 111. cikk (2) bekezdése pedig a többéves nemzeti ellenőrzési tervek kidolgozásának, naprakésszé tételének és felülvizsgálatának elveit.

    A többéves nemzeti ellenőrzési tervek végrehajtásából, a tagállami illetékes hatóságoknak a 882/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (2)4. cikke (6) bekezdése szerinti auditjaiból, illetve a rendelet 45. cikke alapján a bizottsági szakértők által végzett auditokból, továbbá a rendelet 44. cikke alapján a tagállamok által benyújtott éves jelentésekben foglalt információkból nyert tapasztalatok alapján célszerű kidolgozni ezt az iránymutatást a többéves nemzeti ellenőrzési tervek elkészítéséhez.

    Ez az iránymutatás ezért a többéves nemzeti ellenőrzési terv azon elemeire összpontosít, amelyeket a tagállamoknak rögzíteniük kell ahhoz, hogy megfeleljenek az (EU) 2017/625 rendelet által támasztott követelményeknek, és különösen a többéves nemzeti ellenőrzési tervek kidolgozására, naprakésszé tételére és felülvizsgálatára vonatkozó elveket meghatározó 111. cikk előírásainak.

    A többéves nemzeti ellenőrzési terv célja továbbá, hogy szilárd alapot biztosítson az illetékes hatóságok által az (EU) 2017/625 rendelet 6. cikkével összhangban végzett auditokhoz, valamint ahhoz, hogy a Bizottság a rendelet 116. cikkének megfelelően ellenőrzéseket végezzen a tagállamokban.

    A Bizottság ezt az iránymutatást folyamatosan felülvizsgálja, és szükség szerint frissíti a többéves nemzeti ellenőrzési tervek kézhezvételét és vizsgálatát követően, valamint a tagállamoknak az (EU) 2017/625 rendelet végrehajtása során szerzett tapasztalatai alapján.

    Ez az iránymutatás a nemzeti hatóságokat hivatott segíteni az (EU) 2017/625 rendelet 109–111. cikkének alkalmazásában. Az uniós jog hitelt érdemlő értelmezése az Európai Unió Bíróságának kizárólagos hatáskörébe tartozik.

    Tartalomjegyzék

    A.

    AZ IRÁNYMUTATÁS CÉLJA 4

    B.

    FOGALOMMEGHATÁROZÁSOK 4

    C.

    IRÁNYMUTATÁS A TÖBBÉVES NEMZETI ELLENŐRZÉSI TERVRE VONATKOZÓ JOGSZABÁLYI KÖVETELMÉNYEKHEZ 5

    1.

    A többéves nemzeti ellenőrzési terv hatálya 5

    2.

    Az egységes integrált többéves nemzeti ellenőrzési terv 5

    3.

    Információgyűjtés a többéves nemzeti ellenőrzési terv végrehajtása és a jelentéstétel során 6

    4.

    Időtartam (a tervezési időszak hossza) 6

    5.

    A többéves nemzeti ellenőrzési tervre vonatkozó általános követelmények 7

    D.

    A TÖBBÉVES NEMZETI ELLENŐRZÉSI TERVEK TARTALMÁRA VONATKOZÓ ÁLTALÁNOS ÚTMUTATÓ 7

    1.

    Stratégia és összefüggések 7

    1.1.

    A többéves nemzeti ellenőrzési terv stratégiai célkitűzései 7

    1.2.

    Kockázat szerinti csoportosítás 8

    2.

    A hatósági ellenőrzések strukturális keretei 8

    2.1.

    Az illetékes hatóságok kijelölése 8

    2.2.

    Átruházott feladatot ellátó szervezetekre (vagy természetes személyekre) történő átruházás 9

    3.

    A hatósági ellenőrzések általános megszervezése és irányítása 9

    3.1.

    Ellenőrzési rendszerek, illetve a tevékenységek összehangolása 10

    3.2.

    A működési feltételeknek való megfelelés 11

    3.3.

    A hatósági ellenőrzést végző alkalmazottak képzése 12

    3.4.

    Dokumentált eljárások 12

    4.

    Biztonsági események/vészhelyzetek kezelése 12

    4.1.

    Operatív készenléti tervek 12

    4.2.

    Az együttműködés és a kölcsönös segítségnyújtás megszervezése 13

    A.   Az iránymutatás célja

    Ezen iránymutatás célja, hogy segítse a tagállamokat az (EU) 2017/625 rendelet 109. cikkében előírt többéves nemzeti ellenőrzési terv elkészítésében. A dokumentum útmutatást ad az említett rendelet 110. cikkének (2) bekezdésében meghatározott, a többéves nemzeti ellenőrzési tervekre vonatkozó követelmények végrehajtásával kapcsolatban.

    Az iránymutatás C. szakasza ezért a többéves nemzeti ellenőrzési tervvel kapcsolatos jogszabályi követelményekre összpontosít, D. szakasza pedig útmutatást ad a többéves nemzeti ellenőrzési terv tartalmára vonatkozóan. Az iránymutatás emellett opcionálisan használható sablont is tartalmaz a többéves nemzeti ellenőrzési tervhez. A tagállamok azonban szabadon választhatnak, milyen formátumban kívánják benyújtani többéves nemzeti ellenőrzési tervüket.

    B.   Fogalommeghatározások

    Ezen iránymutatás alkalmazásában hivatkozunk az (EU) 2017/625 rendelet 2. és 3. cikkében és az agrár-élelmiszerláncra vonatkozó egyéb releváns uniós jogszabályokban rögzített fogalommeghatározásokra.

    Meg kell említeni különösen az (EU) 2017/625 rendeletben megállapított alábbi fogalommeghatározásokat:

    a)

    „hatósági ellenőrzések”: olyan tevékenységek, amelyeket az illetékes hatóságok vagy a bizonyos hatósági ellenőrzési feladatok végzésére felhatalmazott, átruházott feladatot ellátó szervezetek, illetve természetes személyek végeznek e rendelettel összhangban az alábbiak ellenőrzése céljából:

    a vállalkozók megfelelése e rendeletnek, valamint az 1. cikk (2) bekezdésében foglalt szabályoknak,

    az állatok, illetve áruk megfelelése az 1. cikk (2) bekezdésben említett szabályokban megállapított követelményeknek, beleértve a hatósági bizonyítvány, illetve hatósági tanúsítvány kiállítására vonatkozó követelményeket is;

    b)

    „más hatósági tevékenységek”: a hatósági ellenőrzésektől eltérő olyan tevékenységek, amelyeket az illetékes hatóságok vagy a bizonyos, más hatósági tevékenységek végzésére felhatalmazott, átruházott feladatot ellátó szervezetek, illetve természetes személyek végeznek e rendelettel, valamint az 1. cikk (2) bekezdésben említett szabályokkal összhangban, beleértve a következő célokból végzett tevékenységeket is: állatbetegségek, illetve a növénykárosítók jelenlétének ellenőrzése, az ilyen állatbetegségek, illetve növénykárosítók elterjedésének megelőzése vagy visszaszorítása, az ilyen állatbetegségek, illetve növénykárosítók felszámolása, engedélyek, illetve jóváhagyások megadása, valamint hatósági bizonyítványok, illetve hatósági tanúsítványok kiállítása;

    c)

    „illetékes hatóságok”:

    egy tagállam azon központi hatóságai, amelyek feladata a hatósági ellenőrzések és más hatósági tevékenységek megszervezése, e rendeletnek és az 1. cikk (2) bekezdésében foglalt szabályoknak megfelelően,

    bármely más hatóság, amelyre ezt a feladatot átruházták;

    d)

    „ökológiai ellenőrző hatóság”: valamely tagállam ökológiai termelésért és az ökológiai termékek címkézéséért felelős azon közigazgatási szervezete, amelyre az illetékes hatóságok teljesen vagy részben átruházták a 834/2007/EK tanácsi rendelet (3) alkalmazásához kapcsolódó hatásköreiket;

    e)

    „átruházott feladatot ellátó szervezet”: olyan önálló jogi személy, amelyre az illetékes hatóság bizonyos hatósági ellenőrzési feladatokat vagy bizonyos, más hatósági tevékenységekhez kapcsolódó feladatokat átruházott;

    f)

    „ellenőrzési terv”: az illetékes hatóságok által kidolgozott leírás, amely a hatósági ellenőrzési rendszer szerkezetére és megszervezésére, valamint annak működésére vonatkozó információkat tartalmaz, valamint ismerteti az 1. cikk (2) bekezdésében említett szabályok hatálya alá tartozó egyes területeken adott időszak során elvégzendő hatósági ellenőrzések részletes tervét;

    g)

    „kockázat”: egy veszély következményeként jelentkező, az emberek, állatok vagy növények egészségére, az állatjólétre vagy a környezetre gyakorolt káros hatás valószínűségének és e hatás súlyosságának a szorzata.

    A fenti fogalommeghatározásokon kívül ezen iránymutatás alkalmazásában hivatkozunk továbbá a következőkre:

    a)

    „koordináció”: bármely olyan tevékenység, amely biztosítja, hogy az illetékes hatóságok hatósági ellenőrzéseiket koherensen és következetesen tervezzék meg és hajtsák végre, hogy ezáltal hozzájáruljanak a közös célkitűzés megvalósításához, azaz a többéves nemzeti ellenőrzési terv és az uniós jog hatékony végrehajtásához;

    b)

    „területek”: az (EU) 2017/625 rendelet 1. cikkének (2) bekezdésében meghatározott területek.

    C.   Iránymutatás a többéves nemzeti ellenőrzési tervre vonatkozó jogszabályi követelményekhez

    1.    A többéves nemzeti ellenőrzési terv hatálya

    Jogi követelmény

    Az (EU) 2017/625 rendelet 109. cikkének (1) bekezdése

    Iránymutatás

    A többéves nemzeti ellenőrzési terv az (EU) 2017/625 rendelet hatálya alá tartozó, az 1. cikk (2)–(4) bekezdésében meghatározott hatósági ellenőrzésekre terjed ki. Az 1. mellékletben további információk találhatók, amelyek iránymutatásként szolgálnak a fenti hatósági ellenőrzésekre vonatkozó rendelkezéseket tartalmazó szabályokkal kapcsolatban.

    A tagállamoknak nem kell információkat belefoglalniuk többéves nemzeti ellenőrzési tervükbe azokra az egyéb hatósági tevékenységekre vonatkozóan, amelyeket illetékes hatóságaik, az átruházott feladatot ellátó szervezetek vagy természetes személyek végeznek (4).

    Ugyanakkor előfordulhat, hogy a tagállamok mégis bele kívánnak foglalni ilyen információkat többéves nemzeti ellenőrzési tervükbe, amennyiben úgy vélik, ezek az információk relevánsak vagy segítenék a többéves nemzeti ellenőrzési terv megértését.

    A többéves nemzeti ellenőrzési tervbe belefoglalhatók olyan, az (EU) 2017/625 rendelet hatálya alá nem tartozó egyéb hatósági ellenőrzésekkel kapcsolatos információk, mint például a más uniós jogszabályok alapján végzett (például állatgyógyászati készítményekre vonatkozó) hatósági ellenőrzések vagy az Állategészségügyi Világszervezet (OIE) által kidolgozott, az állategészségügyi szolgáltatások teljesítményét értékelő (PVS) eszközzel kapcsolatos információk (5).

    2.    Az egységes integrált többéves nemzeti ellenőrzési terv

    Jogi követelmény

    Az (EU) 2017/625 rendelet 109. cikkének (1) bekezdése, valamint (2) bekezdésének a) és b) pontja

    Iránymutatás

    Az (EU) 2017/625 rendelet 109. cikkének (1) bekezdése előírja, hogy a területükön belül a tagállamok koordinálják a többéves nemzeti ellenőrzési terv kidolgozását és végrehajtását. A 109. cikk (2) bekezdése rendelkezik arról, hogy minden tagállam kijelöl egyetlen szervet, amely a hatósági ellenőrzésekért felelős valamennyi illetékes hatóság között koordinálja a többéves nemzeti ellenőrzési terv kidolgozását, és gondoskodik arról, hogy a többéves nemzeti ellenőrzési terv koherens és teljes körű legyen.

    Az egyetlen szerv tagállam általi kijelölése nem értelmezhető olyan kötelezettségként, amely szerint az (EU) 2017/625 rendelet 109. cikkének (2) bekezdésének való megfeleléshez új szervezeti egységet kellene létrehozni az illetékes hatóságon belül, illetve új szervezetet vagy intézményt kellene felállítani. Ilyen szervként meglévő tagállami szervezetek is kijelölhetők.

    A többéves nemzeti ellenőrzési terv kiterjed az összes illetékes hatóság által valamennyi (központi, regionális, illetve helyi) szinten végzett hatósági ellenőrzésre, a hatósági ellenőrzéssel kapcsolatos nemzeti rendelkezések szerint.

    A decentralizált közigazgatással rendelkező tagállamok esetében a többéves nemzeti ellenőrzési tervben fel kell vázolni, miként hangolják össze a különböző igazgatási egységek működését annak érdekében, ezáltal egy egységes integrált többéves nemzeti ellenőrzési terv készüljön.

    A többéves nemzeti ellenőrzési terv keretében folyó tevékenységek integrált tervezésére, fejlesztésére és összehangolására az illetékes hatóságoknak megfelelő rendszereket kell létrehozniuk. Az egységes integrált többéves nemzeti ellenőrzési terv nem lehet egyszerűen egy összeállítás az egyes illetékes hatóságok vagy az egyes területek terveiről. Egy ilyen összeállítás a vonatkozó hatósági ellenőrzések tekintetében nem foglalkozna a hatósági ellenőrzések illetékes hatóságokon és területeken belüli, illetve azok közötti integrációjának és koordinálásának kérdésével.

    3.    Információgyűjtés a többéves nemzeti ellenőrzési terv végrehajtása és a jelentéstétel során

    Jogi követelmény

    Az (EU) 2017/625 rendelet 109. cikke (2) bekezdésének c) pontja, 111. cikkének (1)–(3) bekezdése és 113. cikke

    A Bizottság (EU) 2019/723 végrehajtási rendelete (6)

    Iránymutatás

    A tagállamoknak a többéves nemzeti ellenőrzési terv végrehajtása során bizonyítékokat kell gyűjteniük a végrehajtásról, azokat meg kell őrizniük, és bármely, auditot végző szervezet rendelkezésére kell bocsátaniuk annak érdekében, hogy ellenőrizni lehessen a többéves nemzeti ellenőrzési terv tényleges végrehajtását. Ilyen bizonyíték többek között az írásbeli eljárás, illetve a hatósági ellenőrzés dokumentálása és nyilvántartása.

    Az (EU) 2017/625 rendelet 109. cikke (2) bekezdésének c) pontja értelmében az egyetlen tagállami szerv a rendelet 113. cikkében említett évenkénti jelentéstétel, illetve a többéves nemzeti ellenőrzési tervnek a 111. cikk (2) bekezdésének megfelelő felülvizsgálata és naprakésszé tétele céljából összegyűjti a terv végrehajtásáról rendelkezésre álló információkat.

    A többéves nemzeti ellenőrzési tervre vonatkozó éves jelentéseket az (EU) 2017/625 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a tagállamok által benyújtott éves jelentésekben alkalmazandó formanyomtatvány-minta tekintetében történő alkalmazására vonatkozó szabályok megállapításáról szóló (EU) 2019/723 bizottsági végrehajtási rendelet szerint kell összeállítani és benyújtani. A tagállamok számára ehhez további segítséget nyújt az (EU) 2019/723 rendelet mellékletében megtalálható formanyomtatvány-mintához készített kitöltési útmutató (7).

    Az (EU) 2017/625 rendelet 111. cikkének (1) bekezdése kimondja, hogy a tagállamok gondoskodnak a többéves nemzeti ellenőrzési terv nyilvánosságra hozataláról, a terv azon részeinek kivételével, amelyek közzététele veszélyeztethetné a hatósági ellenőrzések eredményességét. A tagállamok maguk választhatják meg a többéves nemzeti ellenőrzési terv közzétételének módját.

    Az (EU) 2017/625 rendelet 111. cikkének (3) bekezdése szerint a tagállamok kérésre benyújtják a Bizottságnak a többéves nemzeti ellenőrzési tervük legutóbbi naprakésszé tett változatát.

    Ez nem sérti annak lehetőségét, hogy a Bizottság egyéb konkrét információkérésekkel éljen a Bizottság által a tagállamokban végzett, az (EU) 2017/625 rendelet 116. cikke szerinti ellenőrzések – köztük auditok – végrehajtása céljából.

    4.    Időtartam (a tervezési időszak hossza)

    Iránymutatás

    A többéves nemzeti ellenőrzési terv érvényességét/időtartamát a tagállamok állapítják meg úgy, hogy az összhangban legyen más nemzeti tervezési tevékenységekkel, például a költségvetési ciklussal. A többéves nemzeti ellenőrzési tervben röviden indokolni kell, hogy miért az adott hosszúságú időszakra szól a nemzeti ellenőrzési terv.

    Javasolt azonban, hogy a többéves jelleg érdekében a terv legalább hároméves időszakra vonatkozzon. Tekintettel arra, hogy folyamatosan változó környezetben igen nehéz előre tervezni, az egységes tervezési időszak hossza lehetőleg ne legyen több mint öt év.

    Az, hogy milyen részletességgel lehet az egyes évekre vonatkozóan megtervezni a hatósági ellenőrzéseket, a bizonytalanságoktól és a befolyásoló tényezőktől függ. Előfordulhat, hogy a hatósági ellenőrzések működési céljait/célkitűzéseit a többéves nemzeti ellenőrzési terv későbbi éveire vonatkozóan csak ideiglenesen tudják megállapítani, és azokat az (EU) 2017/625 rendelet 113. cikkének (1) bekezdésében előírt éves jelentés elkészítése kapcsán rendszeresen aktualizálni kell. Erre vonatkozóan lásd még a D.1.1. szakaszt.

    5.    A többéves nemzeti ellenőrzési tervre vonatkozó általános követelmények

    Jogi követelmény

    Az (EU) 2017/625 rendelet 110. cikke, 111. cikkének (2) bekezdése és 119. cikke

    Iránymutatás

    A többéves nemzeti ellenőrzési tervnek általános információkat kell tartalmaznia az adott tagállam hatósági ellenőrzési rendszereinek felépítéséről és megszervezéséről, az uniós agrár-élelmiszeripari lánc valamennyi területére kiterjedően. Bár jellegéből adódóan a többéves nemzeti ellenőrzési terv általános, mégis tájékoztatást kell nyújtania az (EU) 2017/625 rendelet 110. cikke (2) bekezdésének a)–k) pontjában említett specifikus kérdésekről. E specifikus kérdésekre vonatkozóan útmutató ezen iránymutatás D. szakaszában található.

    A tagállamoknak szem előtt kell tartaniuk azon kötelezettségüket, hogy a többéves nemzeti ellenőrzési terv végrehajtása során az (EU) 2017/625 rendelet 111. cikkének (2) bekezdésében és 119. cikkének a) pontjában meghatározott tényezők fényében felül kell vizsgálniuk a tervet és mérlegelniük kell annak kiigazítását, továbbá a rendelet 113. cikkének (1) bekezdésében említett éves jelentésbe bele kell foglalniuk minden későbbi kiigazítást.

    A többéves nemzeti ellenőrzési tervben ezért le kell írni,

    a)

    miként zajlik a többéves nemzeti ellenőrzési terv működésének évenkénti felülvizsgálata, hozzájárulásként a többéves nemzeti ellenőrzési terv végrehajtásáról szóló éves jelentéshez;

    b)

    hogyan épül bele ebbe a folyamatba a nemzeti illetékes hatóságok által végzett, az (EU) 2017/625 rendelet 6. cikkében előírt auditok eredménye.

    D.   A többéves nemzeti ellenőrzési tervek tartalmára vonatkozó általános útmutató

    1.    Stratégia és összefüggések

    1.1.   A többéves nemzeti ellenőrzési terv stratégiai célkitűzései

    Jogi követelmény

    Az (EU) 2017/625 rendelet 110. cikke (2) bekezdésének a) pontja

    Iránymutatás

    Figyelembe véve, hogy az (EU) 2017/625 rendelet fő célkitűzése az, hogy harmonizáltabb és koherensebb megközelítést biztosítson a hatósági ellenőrzésekre és a kapcsolódó végrehajtási intézkedésekre vonatkozóan az uniós agrár-élelmiszeripari lánc egészére kiterjedően, továbbá tekintettel arra, hogy a tagállamok általános kötelezettsége az uniós jog végrehajtása, a tagállamoknak megfelelő célkitűzéseket és stratégiákat kell kidolgozniuk e cél megvalósítása érdekében. E célkitűzéseknek és stratégiáknak kell képezniük a többéves nemzeti ellenőrzési terv alapját, és röviden ismertetni is kell őket a tervben (8).

    Az adott tagállam által az uniós agrár-élelmiszeripari lánc különböző tevékenységeire, területeire és szakaszaira vonatkozóan elfogadott stratégiában rövid leírást és indokolást kell adni a következőkről:

    a hatósági ellenőrzések fókusza,

    a hatósági ellenőrzések prioritásainak meghatározása, valamint

    az erőforrások elosztása.

    1.2.   Kockázat szerinti csoportosítás

    Jogi követelmény

    Az (EU) 2017/625 rendelet 110. cikke (2) bekezdésének b) pontja

    Iránymutatás

    Figyelembe véve, hogy az uniós agrár-élelmiszeripari láncra vonatkozó jogszabályok tekintetében az (EU) 2017/625 rendelet 9. cikkének (1) és (2) bekezdése előírja az illetékes hatóságok számára, hogy megfelelő gyakorisággal rendszeres, kockázatalapú hatósági ellenőrzést végezzenek valamennyi vállalkozó esetében, a többéves nemzeti ellenőrzési tervnek információkat kell tartalmaznia a hatósági ellenőrzések tárgyát képező különféle tevékenységek kockázat szerinti csoportosításáról, amennyiben létezik ilyen. Ez nem sérti a hatósági ellenőrzések minimális gyakoriságáról rendelkező uniós jogszabályokat.

    A tagállamok a többéves nemzeti ellenőrzési tervben röviden ismertethetik a kockázat szerinti csoportosítás kialakítására alkalmazott eljárást (9).

    2.    A hatósági ellenőrzések strukturális keretei

    2.1.   Az illetékes hatóságok kijelölése

    Jogi követelmény

    Az (EU) 2017/625 rendelet 110. cikke (2) bekezdésének c) pontja

    Iránymutatás

    A többéves nemzeti ellenőrzési tervben átfogóan ismertetni kell az illetékes hatóságok felépítését és feladatait. A többéves nemzeti ellenőrzési tervnek:

    a)

    meg kell határoznia azokat a hatóságokat vagy – adott esetben – azon hatóságok szintjét (10), amelyek az (EU) 2017/625 rendelet 1. cikkének (2) bekezdésében felsorolt hatósági ellenőrzésekért felelős illetékes hatóságként vannak kijelölve. Valamennyi hatóságot, illetve – adott esetben – az illetékes hatóságok szintjét (központi, regionális és helyi szint) meg kell határozni, csakúgy, mint azokat az átruházott feladatot ellátó szervezeteket vagy természetes személyeket, amelyekre bizonyos feladatokat átruháztak;

    b)

    a teljes agrár-élelmiszeripari lánc vonatkozásában le kell írnia a hatósági ellenőrzési feladatok és felelősségi körök kiosztását;

    c)

    meg kell jelölnie az illetékes hatóságok rendelkezésére álló erőforrásokat;

    d)

    fel kell sorolnia az (EU) 2017/625 rendelet 100. cikkének (1) bekezdésével összhangban kijelölt nemzeti referencia-laboratóriumokat, illetve a hatáskörükbe tartozó területeket.

    Az a)–d) pontban említett tájékoztatást szemléltetni lehet integrált, nemzeti szintű szervezeti ábra formájában, amely bemutatja az illetékes hatóságokat, valamint azok feladatait és felelősségi köreit.

    Az illetékes hatóságok rendelkezésére álló erőforrások részletezésénél ki kell térni a humán erőforrásra, illetve olyan kiszolgáló létesítményekre és szolgáltatásokra, mint például – adott esetben – az informatikai rendszerek és a laboratórium, valamint a diagnosztikai, kutatási és képzési létesítmények.

    A humán erőforrást a teljes munkaidős állások, illetve a „teljes munkaidős egyenérték” számával lehet leírni. A rendelkezésre álló létesítményeket és szolgáltatásokat a szolgáltatás szintje, a laboratórium kapacitása és analitikai tevékenysége szerint lehet számszerűen kifejezni, továbbá – adott esetben – az információkat nemzeti vagy regionális szinten is meg lehet adni, az adott létesítményeken osztozó illetékes hatóságok számának feltüntetésével.

    A tervbe nem kell belefoglalni a hatósági ellenőrzések során vett minták elemzésére kijelölt hatósági laboratóriumok teljes listáját, de az illetékes hatóságnak vezetnie kell ilyen listát.

    Amennyiben a többéves nemzeti ellenőrzési terv nem tartalmazza a nemzeti referencialaboratóriumok és a hatósági laboratóriumok listáját, fel kell tüntetni azon weboldal(ak) elérhetőségét, ahol ezek a listák elérhetőek.

    2.2.   Átruházott feladatot ellátó szervezetekre (vagy természetes személyekre) történő átruházás

    Jogi követelmény

    Az (EU) 2017/625 rendelet 110. cikke (2) bekezdésének d) pontja

    Iránymutatás

    A többéves nemzeti ellenőrzési tervben adott esetben:

    a)

    meg kell határozni azokat az illetékes hatóságokat, amelyek a hatósági ellenőrzési feladatokat átruházott feladatot ellátó szervezetekre ruházzák át;

    b)

    fel kell sorolni az átruházott feladatot ellátó szervezetek egyes kategóriáira ruházott konkrét feladatokat;

    c)

    általános leírást kell közölni azokról a hatályos rendelkezésekről, amelyek biztosítani hivatottak, hogy a felhatalmazást adó illetékes hatóságok és az átruházott feladatot ellátó szervezetek megfeleljenek az alábbi követelményeknek:

    i.

    az (EU) 2017/625 rendelet 29. és 33. cikke;

    ii.

    az (EU) 2017/625 rendelet II. melléklete II. fejezetének 2. pontja.

    A fenti a)–c) i. pont vonatkozhat azokra az esetekre is, amikor természetes személyekre ruháznak feladatokat (az (EU) 2017/625 rendelet 30. és 33. cikke).

    Amennyiben több átruházott feladatot ellátó szervezet vagy természetes személy kap felhatalmazást ugyanazon hatósági ellenőrzési feladatok elvégzésére, e feladatok átruházásáról a többéves nemzeti ellenőrzési tervben elegendő az átruházott feladatot ellátó szervezet vagy természetes személy kategóriái szerint beszámolni. Ebben az esetben a tervbe nem kell belefoglalni azon átruházott feladatot ellátó szervezetek vagy természetes személyek átfogó és naprakész listáját, akikre hatósági ellenőrzési feladatokat ruháztak, de az érintett illetékes hatóságoknak vezetniük kell ilyen listát.

    3.    A hatósági ellenőrzések általános megszervezése és irányítása

    Jogi követelmény

    Az (EU) 2017/625 rendelet 110. cikke (2) bekezdésének e)–i) pontja

    Iránymutatás

    Az (EU) 2017/625 rendelet 110. cikke (2) bekezdésének e) pontja előírja, hogy a többéves nemzeti ellenőrzési tervnek információkat kell tartalmaznia a hatósági ellenőrzések általános megszervezésére és irányítására vonatkozóan nemzeti, regionális és helyi szinten, ideértve az egyes létesítményekben végzett hatósági ellenőrzéseket is.

    A többéves nemzeti ellenőrzési tervben általános leírást kell adni az illetékes hatóságokként kijelölt egyes szervezetek felépítéséről és szervezetéről, valamennyi szintre kiterjedően. Azonos típusú regionális és/vagy helyi szintű illetékes hatóságok esetében, amennyiben az illetékes hatóságok szervezete és felépítése lényegében megegyezik, elegendő átfogó leírást készíteni. A többéves nemzeti ellenőrzési tervben részletezni kell, hogy nemzeti, regionális és helyi szinten hogyan szervezik és irányítják a hatósági ellenőrzéseket – beleértve az import- és exportellenőrzéseket is.

    A többéves nemzeti ellenőrzési tervben az alábbiak általános leírását is meg kell adni:

    a)

    az illetékes hatóságok szerveződése;

    b)

    az illetékes hatóságokon belüli, illetve azok közötti, valamint az átruházott feladatot ellátó szervezetekkel vagy természetes személyekkel fennálló alá-fölé rendeltségi viszony és jelentéstételi (és/vagy irányítási) szabályok;

    c)

    azon igazolási rendszer, amely az (EU) 2017/625 rendelet 5. cikke (1) bekezdésének b) pontjában meghatározottak szerint valamennyi szinten biztosítja a hatósági ellenőrzések minőségét, pártatlanságát, következetességét és hatékonyságát az illetékes hatóságokon belül, illetve azok között, valamennyi regionális és/vagy helyi hatóságra is kiterjedően;

    d)

    az illetékes hatóságok és a kijelölt hatósági és nemzeti referencialaboratóriumok közötti viszony és megállapodások, amelyek biztosítják, hogy ezek a laboratóriumok megfeleljenek az (EU) 2017/625 rendelet 38. cikkének, illetve 100. cikke (1) bekezdésének, és azokkal összhangban működjenek;

    e)

    az illetékes hatóságok auditjainak elvégzésére vonatkozó rendelkezések, amelyek az (EU) 2017/625 rendelet 6. cikkével összhangban biztosítják a hatósági ellenőrzések eredményességét és megfelelőségét. A rendelkezésekben (11) meg kell jelölni, miként biztosított, hogy az auditokat független vizsgálatnak vessék alá és átlátható módon hajtsák végre, valamint hogy az illetékes hatóságok az említett auditok eredményeinek fényében megtegyék a szükséges intézkedéseket.

    3.1.   Ellenőrzési rendszerek, illetve a tevékenységek összehangolása

    A hatósági ellenőrzési rendszerek megszervezése során figyelembe kell venni az alábbiakat:

    a)

    annak szükségessége, hogy az uniós agrár-élelmiszeripari láncra vonatkozó jogszabályoknak való lehető legjobb megfelelés érdekében meg legyen határozva a hatósági ellenőrzések jellege, gyakorisága, ideje és célja;

    b)

    a prioritások szerepe az erőforrások és a feladatok, a költséghatékonyság és a költségeredményesség közötti egyensúly megtalálásában;

    c)

    az uniós agrár-élelmiszeripari láncra vonatkozó jogszabályokban meghatározott speciális nemzeti ellenőrzési tervek vagy programok;

    d)

    bármilyen speciális nemzeti járványvédelmi, illetve mentesítési terv;

    e)

    bármilyen vonatkozó kockázat szerinti csoportosítás.

    A többéves nemzeti ellenőrzési tervben ezért le kell írni a következőket:

    a)

    a különféle területekre alkalmazott hatósági ellenőrzési rendszerek, különösen az alábbiak:

    i.

    az alkalmazott hatósági ellenőrzési módszerek és technikák, például nyomon követés, felügyelet, ellenőrzés, audit, vizsgálat, mintavétel és elemzés, az (EU) 2017/625 rendelet 14., 34. és 35. cikke követelményeinek figyelembevételével, illetve hogy ezeket a hatósági ellenőrzési módszereket és technikákat hol és mikor alkalmazzák;

    ii.

    a hatósági ellenőrzések gyakorisága, illetve – adott esetben – a hatósági ellenőrzések gyakoriságának és jellegének megállapításához használt kritériumok;

    iii.

    a valamennyi állat és áru importjával és exportjával kapcsolatos hatósági ellenőrzések kiterjedése és működése;

    b)

    hogyan alkalmazzák a D.1.2. szakaszban említett, kockázat szerinti csoportokat, hogy a hatósági ellenőrzések célirányosak legyenek;

    c)

    hogyan integrálják az uniós agrár-élelmiszeripari lánccal kapcsolatos, horizontálisan alkalmazandó jogszabályokra vonatkozó hatósági ellenőrzési intézkedéseket az egyes vonatkozó területekre alkalmazandó hatósági ellenőrzésekbe; amennyiben több területről van szó, akkor a különböző területek között megfelelő kapcsokat kell kialakítani.

    Rendelkezéseket kell hozni a tevékenységek összehangolása, valamint az illetékes hatóságokon belüli, illetve azok közötti együttműködés érdekében. Ezeknek a rendelkezéseknek emellett elő kell segíteniük a hatósági ellenőrzések minőségét, pártatlanságát, következetességét és hatékonyságát.

    Tájékoztatást kell adni különösen a különböző területekért, illetve az uniós agrár-élelmiszeripari lánc különböző szakaszaiért felelős különféle illetékes hatóságok közötti kapcsolat irányítására vonatkozó általános intézkedésekről, továbbá a regionális és/vagy helyi illetékes hatóságokra átruházott, illetve velük megosztott hatáskör esetében alkalmazandó rendelkezésekről.

    A többéves nemzeti ellenőrzési tervben ezért le kell írni a következőket:

    a)

    azok a rendelkezések, amelyek biztosítják a hatékony és eredményes együttműködést és a tevékenységek összehangolását:

    egy adott illetékes hatóságon belül, az ugyanazon területen érintett két vagy több illetékes hatóság között (különösen, ha egy tagállam a hatósági ellenőrzések elvégzésére vonatkozó hatáskört átruházza egy, a központi illetékes hatóságtól eltérő hatóságra az érintett központi, regionális és helyi hatóságok között, az (EU) 2017/625 rendelet 4. cikkének (2) bekezdésében foglaltak szerint),

    más hatóságok tekintetében (amennyiben az (EU) 2017/625 rendelet 75. és 76. cikkében foglaltak szerint együttműködés szükséges), valamint

    amennyiben az illetékes hatóságok az (EU) 2017/625 rendelet 28. cikkének (1) bekezdése, 29., 30. és 33. cikke szerint átruházott feladatot ellátó szervezeteket vagy természetes személyeket hatalmaznak fel hatósági ellenőrzési feladatok végzésére.

    Ilyenek például a tevékenységek összehangolása, illetve a hatósági ellenőrzések következetességének biztosítása érdekében alkalmazott hivatalos intézkedések, mint például találkozók megszervezése, vegyes bizottságok és összekötő csoportok létrehozása, valamint a közös megállapodásokra vagy tevékenységekre vonatkozó követelmények;

    b)

    a hatósági ellenőrzésekben részt vevő alkalmazottak képzésére vonatkozó közös kezdeményezések, például – adott esetben – a technikai készségek, az ellenőrzést végző szolgálatok felügyelete, a minőségirányítás és az audit terülezén;

    c)

    adott esetben a laboratóriumok és a diagnosztikai berendezések használatának megosztása;

    d)

    adott esetben közös nemzeti adatbázisok kezelése és használata;

    e)

    azon területek, amelyeken az illetékes hatóságok közötti koordináció és kommunikáció fontos, beleértve:

    i.

    azokat a vonatkozó intézkedéseket, amelyek e tevékenység hatékony működését biztosítják, hogy ezáltal ne legyen fennakadás a hatósági ellenőrzésekben;

    ii.

    azt, hogy az illetékes hatóságok hogyan osztják meg egymással a szükséges információkat, biztosítva ezáltal a hatósági ellenőrzések folytonosságát és következetességét, és lehetővé téve a nyomonkövethetőségi rendszerek hatékony működését.

    3.2.   A működési feltételeknek való megfelelés

    A többéves nemzeti ellenőrzési tervnek részleteznie kell, milyen módszerekkel biztosítja, hogy az illetékes hatóságnak vagy ökológiai ellenőrző hatóságnak kijelölt szervezetek eredményesen hajtsák végre az (EU) 2017/625 rendelet 5. cikke (1) bekezdésének a), valamint c)–i) pontjában foglalt követelményeket.

    A többéves nemzeti ellenőrzési tervnek ismertetnie kell különösen azokat az eljárásokat és/vagy rendelkezéseket, amelyek valamennyi illetékes hatóság vagy ökológiai ellenőrző hatóság tekintetében biztosítják az alábbiakat:

    a)

    a hatósági ellenőrzések eredményessége és megfelelősége;

    b)

    az olyan intézkedések megléte, amelyek biztosítják, hogy a hatósági ellenőrzést végző alkalmazottak (12) tekintetében ne álljon fenn a tárgyilagosságukat és a függetlenségüket befolyásoló vagy szakmai véleményüket veszélyeztető összeférhetetlenség, illetve kezelik az esetlegesen felmerülő összeférhetetlenségeket;

    c)

    hogy valamennyi hatóság rendelkezik az analízis, a tesztelés, illetve a diagnosztika elvégzéséhez megfelelő laboratóriumi kapacitással, vagy hozzáfér ahhoz;

    d)

    hogy valamennyi hatóság rendelkezik vagy hozzáfér elegendő számú, megfelelő képzettséggel és tapasztalattal bíró személyzettel ahhoz, hogy a hatósági ellenőrzéseket hatékonyan és eredményesen lehessen elvégezni;

    e)

    hogy valamennyi hatóság megfelelő és megfelelően karbantartott létesítményekkel és berendezésekkel rendelkezik annak biztosításához, hogy alkalmazottai hatékonyan és eredményesen végezhessék el a hatósági ellenőrzéseket;

    f)

    hogy valamennyi hatóság rendelkezik a hatósági ellenőrzések és más hatósági tevékenységek elvégzéséhez, valamint az (EU) 2017/625 rendeletben és az 1. cikk (2) bekezdésében említett szabályokban előírt intézkedések meghozatalához szükséges hatáskörrel, beleértve a vállalkozók telephelyére történő belépésre való jogosultságot, állatok, áruk, nyilvántartások és egyéb dokumentumok – többek között a számítógépes rendszerek – vizsgálatát, a mintavételt, valamint a vonatkozó rendelkezések be nem tartásának gyanúja vagy felderítése esetén a megfelelő intézkedések megtételét – többek között hatékony, arányos és visszatartó erejű szankciók kiszabását vagy az ilyen szankciók kiszabására irányuló megfelelő eljárások elindítását;

    g)

    hogy valamennyi hatóság rendelkezik készenléti tervvel, és felkészült e tervek vészhelyzetben történő alkalmazására, adott esetben az 1. cikk (2) bekezdésében említett szabályokkal összhangban.

    3.3.   A hatósági ellenőrzést végző alkalmazottak képzése

    A többéves nemzeti ellenőrzési tervben részletezni kell, hogy milyen vonatkozó rendszerek vagy hatályos rendelkezések biztosítják a hatósági ellenőrzést végző alkalmazottak képzését az (EU) 2017/625 rendelet 5. cikkének (4) bekezdésében említettek szerint.

    Továbbá a többéves nemzeti ellenőrzési tervben ismertetni kell azokat a rendelkezéseket, amelyek biztosítják, hogy a hatósági ellenőrzéseket végző alkalmazottak rendelkezzenek az ellenőrzések hatékony végzéséhez szükséges képesítésekkel, képzésekkel és képességekkel.

    A többéves nemzeti ellenőrzési terveknek valamennyi terület vonatkozásában meg kell állapítaniuk az alábbiakra vonatkozó rendszereket, illetve hatályos rendelkezéseket:

    a)

    a hatósági ellenőrzéseket végző alkalmazottak képzési igényeinek azonosítása;

    b)

    a képzések megszervezése és értékelése;

    c)

    a képzések dokumentálása az auditok céljából.

    Azon rendelkezéseknek, amelyekkel a hatósági ellenőrzési feladatokat átruházott feladatot ellátó szervezetre vagy természetes személyekre ruházzák át, biztosítaniuk kell, hogy az átruházott feladatot ellátó szervezetek alkalmazottai vagy a természetes személyek megfelelő képzéssel, képesítéssel és képességekkel rendelkezzenek a feladatok hatékony végzésére (lásd még a D.2.2. szakaszban található útmutatást).

    3.4.   Dokumentált eljárások

    A többéves nemzeti ellenőrzési tervben részletezni kell, milyen rendszerek és hatályos rendelkezések révén biztosítják a dokumentált eljárások vonatkozásában az (EU) 2017/625 rendelet 12. cikkének (1)–(3) bekezdése szerinti követelmények, a hatósági ellenőrzésekre vonatkozó írásos feljegyzések tekintetében pedig a rendelet 13. cikkében foglalt rendelkezések hatékony végrehajtását.

    A dokumentált eljárásoknak ki kell terjedniük az ellenőrzési eljárásoknak az (EU) 2017/625 rendelet II. mellékletének II. fejezetében meghatározott területeire, és utasításokat kell tartalmazniuk a hatósági ellenőrzéseket végző személyzet számára.

    A többéves nemzeti ellenőrzési tervnek minden terület esetében be kell mutatnia az alábbiak biztosítására vonatkozó rendszereket és hatályos rendelkezéseket:

    a)

    az érintett dokumentált eljárások azonnal hozzáférhetők az alábbiak számára (13):

    i.

    a hatósági ellenőrzéseket végző alkalmazottak;

    ii.

    az érintett illetékes hatóságok;

    iii.

    a központi illetékes hatóság;

    b)

    a dokumentált eljárásokat megfelelő időközönként felülvizsgálják és aktualizálják.

    A tervbe nem szükséges belefoglalni a dokumentált eljárások átfogó listáját vagy jegyzékét, amelyet azonban az illetékes hatóságnak vezetnie kell.

    A többéves nemzeti ellenőrzési tervnek minden terület esetében ismertetnie kell a hatósági ellenőrzések elvégzésének és eredményének rögzítésére vonatkozó rendszereket vagy hatályos rendelkezéseket – az (EU) 2017/625 rendelet 13. cikkének (1) és (2) bekezdésében foglaltak szerint –, továbbá e bejegyzések nyilvántartását és annak biztosítását, hogy ezek könnyen hozzáférhetőek legyenek az alábbiak számára:

    a)

    a hatósági ellenőrzéseket végző alkalmazottak;

    b)

    az érintett illetékes hatóság;

    c)

    a központi illetékes hatóság;

    d)

    az auditok elvégzésében részt vevő bármely szervezet;

    e)

    a Bizottság számára, annak kérésére.

    4.    Biztonsági események/vészhelyzetek kezelése

    4.1.   Operatív készenléti tervek

    Jogi követelmény

    Az (EU) 2017/625 rendelet 110. cikke (2) bekezdésének j) pontja

    Iránymutatás

    Ez a szakasz azokra az információkra vonatkozóan ad iránymutatást, amelyeket bele kell foglalni az (EU) 2017/625 rendelet 5. cikke (1) bekezdésének i) pontjában és 115. cikkében említett készenléti tervekbe és általánosságban a vonatkozó uniós jogszabályok, köztük az alábbiak értelmében előírt egyéb készenléti tervekbe:

    Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2016/429 rendelete (14); valamint

    Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2016/2031 rendelete (15).

    A többéves nemzeti ellenőrzési tervben:

    a)

    fel kell sorolni minden olyan területet, amelyre vonatkozóan egyedi készenléti terv van érvényben;

    b)

    meg kell adni minden egyes ilyen készenléti terv hatályát;

    c)

    minden egyes ilyen készenléti terv vonatkozásában meg kell határozni az elkészítésükért és gondozásukért felelős szervet vagy szerveket;

    d)

    ismertetni kell a készenléti tervek terjesztésére, valamint a tervek végrehajtásával kapcsolatban szervezett megfelelő képzésekre vonatkozó hatályos rendszert, illetve rendelkezéseket.

    Nem szükséges azonban mellékelni az egyes készenléti terveket, de meg kell adni a vonatkozó weboldal(ak) elérhetőségét.

    Adott esetben e rendelkezések szervezeti ábra vagy táblázat, vagy más, könnyen prezentálható formában is ismertethetők.

    4.2.   Az együttműködés és a kölcsönös segítségnyújtás megszervezése

    Jogi követelmény

    Az (EU) 2017/625 rendelet 110. cikke (2) bekezdésének k) pontja

    Iránymutatás

    A többéves nemzeti ellenőrzési tervben:

    a)

    ismertetni kell az (EU) 2017/625 rendelet 102–107. cikkében található követelmények betartását biztosító hatályos rendelkezéseket;

    b)

    azonosítani kell a kijelölt összekötő szervet vagy szerveket, valamint azok felelősségi köreit, illetve hatáskörét.

    Az általános rendelkezések leírásába belefoglalhatók információk azzal kapcsolatban, hogy miként cserélik ki és terjesztik az illetékes hatóságok az emberi, állati vagy növényi egészségre, az állatjólétre, illetve – a géntechnológiával módosított szervezetek és a növényvédő szerek esetében – a környezetre nézve közvetlenül vagy közvetve fennálló komoly kockázatokkal kapcsolatos információkat annak érdekében, hogy gyors intézkedéseket lehessen hozni a komoly kockázatok elhárítása érdekében.

    Mechanizmusoknak kell érvényben lenniük az illetékes hatóságok közötti, határokon átnyúló segítségnyújtás és együttműködés céljából, biztosítandó, hogy a határokon átnyúló dimenzióval rendelkező uniós agrár-élelmiszeripari láncra vonatkozó jogszabályoknak való meg nem felelés esetén ne csak abban a tagállamban lépjenek fel eredményesen, ahol először észlelik a meg nem felelést, hanem abban a tagállamban is, ahonnan a meg nem felelés ered.

    Annak bemutatása érdekében, hogy miként hoznak a tagállamok időszerű intézkedéseket az uniós agrár-élelmiszeripari lánc mentén felmerülő bizonyos komoly kockázatok elhárítása érdekében, és hogyan készültek fel a hathatós és arányos intézkedések megtételére az uniós agrár-élelmiszeripari láncra vonatkozó jogszabályok határokon átnyúló megsértése esetén – azokban az esetekben is, amikor a potenciálisan csalárd vagy megtévesztő gyakorlatok határokon átnyúló dimenzióval rendelkeznek vagy rendelkezhetnek –, röviden ismertetni lehet, milyen interakciók formájában és hogyan használják az illetékes hatóságok a hatósági ellenőrzések számítógépes információkezelési rendszerének (IMSOC) (16) különböző komponenseit.

    Az igazgatási segítségnyújtásra, illetve együttműködésre irányuló megkereséseket és valamennyi értesítést megfelelő intézkedéseknek kell követniük. Ennek elősegítése érdekében a tagállamoknak ki kell jelölniük egy vagy több kapcsolattartó szervet, amelyek segítik és koordinálják a különböző tagállamok illetékes hatóságai közötti információáramlást.


    (1)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2017/625 rendelete (2017. március 15.) az élelmiszer- és takarmányjog, valamint az állategészségügyi és állatjóléti szabályok, a növényegészségügyi szabályok és a növényvédő szerekre vonatkozó szabályok alkalmazásának biztosítása céljából végzett hatósági ellenőrzésekről és más hatósági tevékenységekről, továbbá a 999/2001/EK, a 396/2005/EK, az 1069/2009/EK, az 1107/2009/EK, az 1151/2012/EU, a 652/2014/EU, az (EU) 2016/429 és az (EU) 2016/2031 európai parlamenti és tanácsi rendelet, az 1/2005/EK és az 1099/2009/EK tanácsi rendelet, valamint a 98/58/EK, az 1999/74/EK, a 2007/43/EK, a 2008/119/EK és a 2008/120/EK tanácsi irányelv módosításáról, és a 854/2004/EK és a 882/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet, a 89/608/EGK, a 89/662/EGK, a 90/425/EGK, a 91/496/EGK, a 96/23/EK, a 96/93/EK és a 97/78/EK tanácsi irányelv és a 92/438/EGK tanácsi határozat hatályon kívül helyezéséről (a hatósági ellenőrzésekről szóló rendelet) (HL L 95., 2017.4.7., 1. o.).

    (2)  Az Európai Parlament és a Tanács 882/2004/EK rendelete (2004. április 29.) a takarmány- és élelmiszerjog, valamint az állat-egészségügyi és az állatok kíméletére vonatkozó szabályok követelményeinek történő megfelelés ellenőrzésének biztosítása céljából végrehajtott hatósági ellenőrzésekről (HL L 165., 2004.4.30., 1. o.).

    (3)  A Tanács 834/2007/EK rendelete (2007. június 28.) az ökológiai termelésről és az ökológiai termékek címkézéséről és a 2092/91/EGK rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 189., 2007.7.20., 1. o.).

    (4)  Az (EU) 2017/625 rendelet 1. cikkének (5) bekezdése értelmében a rendelet 109–111. cikke nem alkalmazandó más hatósági tevékenységekre.

    (5)  Hasznos információforrásként szolgálhat a közös OIE–EU munkacsoport tevékenysége.

    (6)  A Bizottság (EU) 2019/723 végrehajtási rendelete (2019. május 2.) az (EU) 2017/625 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a tagállamok által benyújtott éves jelentésekben alkalmazandó formanyomtatvány-minta tekintetében történő alkalmazására vonatkozó szabályok megállapításáról (HL L 124., 2019.5.13., 1. o.).

    (7)  A Bizottság közleménye az (EU) 2017/625 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a tagállamok által benyújtott éves jelentésekben alkalmazandó formanyomtatvány-minta tekintetében történő alkalmazására vonatkozó szabályok megállapításáról szóló, (EU) 2019/723 bizottsági végrehajtási rendelet mellékletében foglalt formanyomtatvány-minta kitöltési útmutatójáról (HL C 71., 2021.3.1., 1. o.) [C(2021) 1136].

    (8)  Hasznos információforrásként szolgálhat a többéves nemzeti ellenőrzési terv hálózatának tevékenysége.

    (9)  Lásd a 8. lábjegyzetet.

    (10)  Például: „tartományok”, „megyék”, „önkormányzatok”.

    (11)  A rendelkezéseknek figyelembe kell venniük az (EU) 2017/625 rendelet 6. cikke szerinti auditok elvégzésére vonatkozó előírások végrehajtásáról szóló iránymutatásról szóló bizottsági közleményt (HL C 66., 2021.2.26., 22. o.).

    (12)  Amennyiben külső vagy szerződéses alkalmazottak végeznek hatósági ellenőrzéseket, intézkedések vannak érvényben annak biztosítása érdekében, hogy hatósági ellenőrzési feladataik ellátása során az állandó személyzettel azonos mértékben legyenek függetlenek és elszámoltathatóak.

    (13)  Lásd még a C.3. szakaszt.

    (14)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2016/429 rendelete (2016. március 9.) a fertőző állatbetegségekről és egyes állategészségügyi jogi aktusok módosításáról és hatályon kívül helyezéséről („Állategészségügyi rendelet”) (HL L 84., 2016.3.31., 1. o.).

    (15)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2016/2031 rendelete (2016. október 26.) a növénykárosítókkal szembeni védekező intézkedésekről, a 228/2013/EU, a 652/2014/EU és az 1143/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet módosításáról, valamint a 69/464/EGK, a 74/647/EGK, a 93/85/EGK, a 98/57/EK, a 2000/29/EK, a 2006/91/EK és a 2007/33/EK tanácsi irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 317., 2016.11.23., 4. o.).

    (16)  A Bizottság (EU) 2019/1715 végrehajtási rendelete (2019. szeptember 30.) a hatósági ellenőrzések információkezelési rendszerének és a rendszer elemeinek működésére vonatkozó szabályok megállapításáról (a hatósági ellenőrzések információkezelési rendszeréről szóló rendelet) (HL L 261., 2019.10.14., 37. o.).


    1. MELLÉKLET

    Iránymutatás a többéves nemzeti ellenőrzési terv hatókörére vonatkozóan

    A többéves nemzeti ellenőrzési tervnek ki kell térnie az (EU) 2017/625 rendelet hatályába tartozó összes hatósági ellenőrzéshez szükséges intézkedésekre. Az alábbiakban az (EU) 2017/625 rendelet 1. cikke (2) bekezdése szerinti egyes területek, valamint az 1. cikke (3) bekezdése tekintetében, nem kimerítő, indikatív jegyzék formájában iránymutatásként további információk találhatók a fenti hatósági ellenőrzésekkel kapcsolatos rendelkezéseket tartalmazó jogszabályokról.

    AZ (EU) 2017/625 RENDELET 1. CIKKE 2. BEKEZDÉSÉBEN HIVATKOZOTT TERÜLETEK TEKINTETÉBEN:

    a)

    Élelmiszerek és azok biztonságos, ép és egészséges volta az élelmiszer-termelés, -feldolgozás és -forgalmazás bármely szakaszában, ideértve azokat a szabályokat, amelyek célja tisztességes gyakorlatok biztosítása a kereskedelemben, valamint a fogyasztók tájékoztatása és érdekeik védelme, továbbá az élelmiszerekkel rendeltetésszerűen érintkezésbe kerülő anyagok és tárgyak előállítása és felhasználása

    A 315/93/EGK rendelet az élelmiszerekben előforduló szennyező anyagok ellenőrzésére vonatkozó közösségi eljárások megállapításáról

    96/22/EK irányelv az egyes hormon- vagy tireosztatikus hatású anyagoknak és a béta-agonistáknak az állattenyésztésben történő felhasználására vonatkozó tilalomról

    96/23/EK irányelv egyes élő állatokban és állati termékekben lévő anyagok és azok maradványainak ellenőrzésére szolgáló intézkedésekről – az (EU) 2017/625 rendelet 150. cikkében foglalt átmeneti rendelkezéssel összhangban továbbra is alkalmazandó rendelkezések

    97/747/EK határozat az egyes állati termékekben lévő egyes anyagok és azok maradványai ellenőrzése céljából a 96/23/EK tanácsi irányelvben előírt mintavétel szintjeinek és gyakoriságának a megállapításáról

    98/83/EK irányelv az emberi fogyasztásra szánt víz minőségéről – (a palackozott vízre vonatkozó szabályok)

    1999/2/EK irányelv az ionizáló sugárzással kezelt élelmiszerekre és élelmiszer-összetevőkre vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről

    1999/3/EK irányelv az ionizáló sugárzással kezelt élelmiszerek és élelmiszer-összetevők közösségi listájának megállapításáról

    178/2002/EK rendelet az élelmiszerjog általános elveiről és követelményeiről, az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság létrehozásáról és az élelmiszerbiztonságra vonatkozó eljárások megállapításáról

    2002/46/EK irányelv az étrend-kiegészítőkre vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről

    2002/99/EK irányelv az emberi fogyasztásra szánt állati eredetű termékek termelésére, feldolgozására, forgalmazására és behozatalára irányadó állat-egészségügyi szabályok megállapításáról

    2003/40/EK irányelv a természetes ásványvizek jegyzékének, koncentrációs határértékeinek és címkézési követelményeinek, valamint a természetes ásványvizek és forrásvizek ózonnal dúsított levegővel való kezelésére vonatkozó feltételeknek a megállapításáról

    1829/2003/EK rendelet a géntechnológiával módosított élelmiszerekről és takarmányokról

    1830/2003/EK rendelet a géntechnológiával módosított szervezetek nyomonkövethetőségéről és címkézéséről, és a géntechnológiával módosított szervezetekből előállított élelmiszer- és takarmánytermékek nyomonkövethetőségéről

    852/2004/EK rendelet az élelmiszer-higiéniáról

    853/2004/EK rendelet az állati eredetű élelmiszerek különleges higiéniai szabályainak megállapításáról

    641/2004/EK rendelet az 1829/2003/EK rendeletnek az új, géntechnológiával módosított élelmiszerek és takarmányok engedélyezése iránti kérelem, a létező termékek bejelentése és a kockázatértékelés során kedvező eredményt mutató, géntechnológiával módosított anyagok véletlen vagy technikailag elkerülhetetlen jelenléte tekintetében történő végrehajtására vonatkozó részletes szabályokról

    1935/2004/EK rendelet az élelmiszerekkel rendeltetésszerűen érintkezésbe kerülő anyagokról és tárgyakról

    396/2005/EK rendelet a növényi és állati eredetű élelmiszerekben és takarmányokban, illetve azok felületén található megengedett növényvédőszer-maradékok határértékéről

    2073/2005/EK rendelet az élelmiszerek mikrobiológiai kritériumairól

    2074/2005/EK rendelet a 853/2004/EK rendelet szerinti bizonyos termékekre és a 854/2004/EK rendelet szerinti hatósági ellenőrzések megszervezésére vonatkozó végrehajtási intézkedések megállapításáról

    1881/2006/EK rendelet az élelmiszerekben előforduló egyes szennyező anyagok felső határértékeinek meghatározásáról

    1924/2006/EK rendelet az élelmiszerekkel kapcsolatos, tápanyag-összetételre és egészségre vonatkozó állításokról

    1925/2006/EK rendelet a vitaminok, ásványi anyagok és bizonyos egyéb anyagok élelmiszerekhez történő hozzáadásáról

    2023/2006/EK rendelet az élelmiszerekkel rendeltetésszerűen érintkezésbe kerülő anyagokra és tárgyakra vonatkozó helyes gyártási gyakorlatról

    1332/2008/EK rendelet az élelmiszerenzimekről

    1333/2008/EK rendelet az élelmiszer-adalékanyagokról

    1334/2008/EK rendelet az élelmiszerekben és azok felületén használható aromákról és egyes, aroma tulajdonságokkal rendelkező élelmiszer-összetevőkről

    2009/32/EK irányelv az élelmiszerek és az élelmiszer-összetevők előállítása során felhasznált extrakciós oldószerekre vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről

    2009/39/EK irányelv a különleges táplálkozási célú élelmiszerekről

    2009/54/EK irányelv a természetes ásványvizek kinyeréséről és forgalmazásáról

    37/2010/EU rendelet a farmakológiai hatóanyagokról és az állati eredetű élelmiszerekben előforduló maximális maradékanyag-határértékek szerinti osztályozásukról

    115/2010/EU rendelet a fluorid természetes ásványvizekből és forrásvizekből történő kivonásához használt, aktivált alumínium-oxid alkalmazásának feltételeiről

    10/2011/EU rendelet az élelmiszerekkel rendeltetésszerűen érintkezésbe kerülő műanyagokról és műanyag tárgyakról

    931/2011/EU rendelet a 178/2002/EK rendeletnek az állati eredetű élelmiszerek nyomonkövethetőségével kapcsolatban megállapított követelményeiről

    1169/2011/EU rendelet a fogyasztók élelmiszerekkel kapcsolatos tájékoztatásáról

    29/2012/EU rendelet az olívaolajra vonatkozó forgalmazási előírásokról

    1151/2012/EU rendelet a mezőgazdasági termékek és az élelmiszerek minőségrendszereiről (IV. cím: A minőségre utaló választható kifejezések)

    228/2013/EU rendelet az Unió legkülső régiói részére egyedi mezőgazdasági intézkedések megállapításáról

    609/2013/EU rendelet a csecsemők és kisgyermekek számára készült, a speciális gyógyászati célra szánt, valamint a testtömeg-szabályozás céljára szolgáló, teljes napi étrendet helyettesítő élelmiszerekről

    1306/2013/EU rendelet a közös agrárpolitika finanszírozásáról, irányításáról és monitoringjáról

    1308/2013/EU rendelet a mezőgazdasági termékpiacok közös szervezésének létrehozásáról (73–91. cikk)

    1337/2013/EU rendelet az 1169/2011/EU rendelet alkalmazási szabályainak a friss, hűtött vagy fagyasztott sertés-, juh-, kecske- és baromfihús származási országa vagy eredete helyének feltüntetése tekintetében történő megállapításáról

    1379/2013/EU rendelet a halászati és akvakultúra-termékek piacának közös szervezéséről

    179/2014/EU rendelet a 228/2013/EU rendeletnek a gazdasági szereplők nyilvántartása, a termelési régión kívüli forgalomba hozatal céljára nyújtott támogatás összege, az embléma, egyes szarvasmarhafélék behozatalivám-mentessége és az Unió legkülső régióit érintő egyedi mezőgazdasági intézkedésekhez kapcsolódó egyes intézkedések finanszírozása tekintetében történő kiegészítéséről

    (EU) 2015/1375 rendelet a húsban előforduló Trichinella hatósági vizsgálatára vonatkozó különös szabályok megállapításáról

    (EU) 2015/2283 rendelet az új élelmiszerekről

    (EU) 2019/624 rendelet a hús előállításával, valamint az élő kagylók termelési és átmosó területeivel kapcsolatos hatósági ellenőrzéseknek az (EU) 2017/625 rendelettel összhangban történő elvégzésére vonatkozó különös szabályokról

    (EU) 2019/627 rendelet az emberi fogyasztásra szánt állati eredetű termékeken az (EU) 2017/625 rendelettel összhangban végzendő hatósági ellenőrzésekre vonatkozó egységes gyakorlati rendelkezések megállapításáról és a 2074/2005/EK rendeletnek a hatósági ellenőrzések tekintetében történő módosításáról

    (EU) 2019/1139 rendelet a 2074/2005/EK rendeletnek az állati eredetű termékekre irányuló, az élelmiszerláncra és a halászati termékekre vonatkozó információkkal kapcsolatos követelményekkel, továbbá a tengeri biotoxinokra vonatkozó elismert vizsgálati módszerekkel, valamint a nyers tejre és a hőkezelt tehéntejre vonatkozó vizsgálati módszerekkel összefüggő hatósági ellenőrzések tekintetében történő módosításáról

    (EU) 2019/2090 rendelet az (EU) 2017/625 rendeletnek az állatgyógyászati készítményekben vagy takarmány-adalékanyagként történő felhasználásra engedélyezett gyógyszerhatóanyagok, illetve a tiltott vagy nem engedélyezett gyógyszerhatóanyagok használatára vagy maradékanyagaira vonatkozó uniós szabályoknak való feltételezett vagy megállapított meg nem felelés esetei tekintetében történő kiegészítéséről


    b)

    A géntechnológiával módosított szervezetek (GMO-k) környezetbe történő szándékos kibocsátása élelmiszerek és takarmányok előállítása céljából

    A 2001/18/EK irányelv a géntechnológiával módosított szervezetek környezetbe történő szándékos kibocsátásáról

    1829/2003/EK rendelet a géntechnológiával módosított élelmiszerekről és takarmányokról

    1830/2003/EK rendelet a géntechnológiával módosított szervezetek nyomonkövethetőségéről és címkézéséről, és a géntechnológiával módosított szervezetekből előállított élelmiszer- és takarmánytermékek nyomonkövethetőségéről

    1946/2003/EK rendelet a géntechnológiával módosított szervezetek országhatárokon történő átviteléről

    2004/787/EK ajánlás az 1830/2003/EK rendelettel összefüggésben a géntechnológiával módosított szervezetek és a géntechnológiával módosított szervezetekből előállított anyagok vagy ezen termékekből történő mintavételre és kimutatásra vonatkozó technikai iránymutatásról

    65/2004/EK rendelet a géntechnológiával módosított szervezetek egyedi azonosítóinak kialakítására és hozzárendelésére szolgáló rendszer létrehozásáról

    641/2004/EK rendelet az 1829/2003/EK rendeletnek az új, géntechnológiával módosított élelmiszerek és takarmányok engedélyezése iránti kérelem, a létező termékek bejelentése és a kockázatértékelés során kedvező eredményt mutató, géntechnológiával módosított anyagok véletlen vagy technikailag elkerülhetetlen jelenléte tekintetében történő végrehajtására vonatkozó részletes szabályokról

    619/2011/EU rendelet a takarmányok hatósági ellenőrzése során alkalmazott mintavételi és vizsgálati módszereknek a géntechnológiával módosított anyagok – amelyek esetében az engedélyezési eljárás függőben van vagy amelyek esetében az engedély lejárt – jelenléte tekintetében történő megállapításáról

    (EU) 2015/412 irányelv a 2001/18/EK irányelvnek a tagállamok számára a géntechnológiával módosított szervezetek (GMO-k) területükön történő termesztésének korlátozására, illetve megtiltására biztosított lehetőség tekintetében történő módosításáról

    Az egyedi termékek engedélyezésével kapcsolatos összes jogi aktus, amely szerepel a géntechnológiával módosított szervezetek uniós nyilvántartásában (GMO Register: Genetically Modified Organisms – European Commission http://ec.europa.eu/food/dyna/gm_register/index_en.cfm)


    c)

    Takarmányok és takarmánybiztonság a takarmánytermelés, -feldolgozás és -forgalmazás, valamint a takarmányfelhasználás bármely szakaszában, ideértve azokat a szabályokat, amelyek célja tisztességes gyakorlatok biztosítása a kereskedelemben, valamint a fogyasztók tájékoztatása, továbbá egészségük és érdekeik védelme

    90/167/EGK irányelv a gyógyszert tartalmazó takarmányok Közösségen belüli előállítását, forgalomba hozatalát és felhasználását szabályozó feltételek megállapításáról (2022. január 27-ig))

    178/2002/EK rendelet az élelmiszerjog általános elveiről és követelményeiről, az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság létrehozásáról és az élelmiszerbiztonságra vonatkozó eljárások megállapításáról

    2002/32/EK irányelv a takarmányban előforduló nemkívánatos anyagokról

    1829/2003/EK rendelet a géntechnológiával módosított élelmiszerekről és takarmányokról

    1830/2003/EK rendelet a géntechnológiával módosított szervezetek nyomonkövethetőségéről és címkézéséről, és a géntechnológiával módosított szervezetekből előállított élelmiszer- és takarmánytermékek nyomonkövethetőségéről

    1831/2003/EK rendelet a takarmányozási célra felhasznált adalékanyagokról

    641/2004/EK rendelet az 1829/2003/EK rendeletnek az új, géntechnológiával módosított élelmiszerek és takarmányok engedélyezése iránti kérelem, a létező termékek bejelentése és a kockázatértékelés során kedvező eredményt mutató, géntechnológiával módosított anyagok véletlen vagy technikailag elkerülhetetlen jelenléte tekintetében történő végrehajtására vonatkozó részletes szabályokról

    183/2005/EK rendelet a takarmányhigiénia követelményeinek meghatározásáról

    396/2005/EK rendelet a növényi és állati eredetű élelmiszerekben és takarmányokban, illetve azok felületén található megengedett növényvédőszer-maradékok határértékéről

    2008/38/EK irányelv a különleges táplálkozási célokra szánt takarmányok tervezett alkalmazási listájának létrehozásáról

    152/2009/EK rendelet a takarmányok hatósági ellenőrzése során alkalmazott mintavételi és vizsgálati módszerek megállapításáról

    767/2009/EK rendelet a takarmányok forgalomba hozataláról és felhasználásáról

    619/2011/EU rendelet a takarmányok hatósági ellenőrzése során alkalmazott mintavételi és vizsgálati módszereknek a géntechnológiával módosított anyagok – amelyek esetében az engedélyezési eljárás függőben van vagy amelyek esetében az engedély lejárt – jelenléte tekintetében történő megállapításáról

    68/2013/EU rendelet a takarmány-alapanyagok jegyzékéről

    (EU) 2019/4 rendelet a gyógyszeres takarmányok előállításáról, forgalomba hozataláról és felhasználásáról (2022. január 28-tól)

    (EU) 2019/2090 rendelet az (EU) 2017/625 rendeletnek az állatgyógyászati készítményekben vagy takarmány-adalékanyagként történő felhasználásra engedélyezett gyógyszerhatóanyagok, illetve a tiltott vagy nem engedélyezett gyógyszerhatóanyagok használatára vagy maradékanyagaira vonatkozó uniós szabályoknak való feltételezett vagy megállapított meg nem felelés esetei tekintetében történő kiegészítéséről


    d)

    Állategészségügyi követelmények

    Az (EU) 2016/429 rendelet 270. cikke (2) bekezdésében felsorolt jogszabályok (2021. április 20-ig), közelebbről:

    88/407/EGK irányelv a szarvasmarhafajba tartozó háziállatok mélyhűtött spermájának Közösségen belüli kereskedelmére és behozatalára alkalmazandó állat-egészségügyi követelmények megállapításáról

    89/556/EGK irányelv a szarvasmarhafajba tartozó háziállatok embrióinak Közösségen belüli kereskedelmét és harmadik országokból történő behozatalát szabályozó állat-egészségügyi feltételekről

    90/429/EGK irányelv a sertéssperma Közösségen belüli kereskedelmére és a Közösségbe történő behozatalára alkalmazandó állat-egészségügyi követelmények megállapításáról

    92/65/EGK irányelv a 90/425/EGK irányelv A. mellékletének I. pontjában felsorolt külön közösségi szabályokban megállapított állategészségügyi követelmények hatálya alá nem tartozó állatok, spermák, petesejtek és embriók Közösségen belüli kereskedelmére és a Közösségbe történő behozatalára irányadó állategészségügyi követelmények megállapításáról

    21/2004/EK rendelet a juh- és kecskefélék azonosítási és nyilvántartási rendszerének létrehozásáról

    2006/88/EK irányelv a tenyésztett víziállatokra és az azokból származó termékekre vonatkozó állat-egészségügyi követelményekről és a víziállatokban előforduló egyes betegségek megelőzéséről és az azok elleni védekezésről

    1255/97/EK rendelet az ellenőrző állomásokra vonatkozó közösségi kritériumokról, valamint a 91/628/EGK irányelv mellékletében említett útvonalterv módosításáról

    494/98/EK rendelet a 820/97/EK rendeletnek a szarvasmarhafélék azonosítási és nyilvántartási rendszerének keretében minimálisan alkalmazandó közigazgatási szankciók tekintetében történő végrehajtására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról

    1760/2000/EK rendelet a szarvasmarhafélék azonosítási és nyilvántartási rendszerének létrehozásáról, továbbá a marhahús és a marhahústermékek címkézéséről

    999/2001/EK rendelet egyes fertőző szivacsos agyvelőbántalmak megelőzésére, az ellenük való védekezésre és a felszámolásukra vonatkozó szabályok megállapításáról

    1082/2003/EK rendelet az 1760/2000/EK rendeletnek a szarvasmarhafélék azonosítási és nyilvántartási rendszerének keretében végrehajtandó minimális szintű ellenőrzések tekintetében történő végrehajtására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról

    1505/2006/EK rendelet a juh- és kecskefélék azonosításával és nyilvántartásával kapcsolatosan végrehajtandó ellenőrzések minimális szintje tekintetében a 21/2004/EK rendelet végrehajtásáról

    (EU) 2016/429 rendelet a fertőző állatbetegségekről és egyes állategészségügyi jogi aktusok módosításáról és hatályon kívül helyezéséről („Állategészségügyi rendelet”) (2021. április 21-től)


    e)

    Az állati melléktermékekből és a belőlük származó termékekből eredő, az emberek vagy az állatok egészségét érintő kockázatok megelőzése és csökkentése

    1069/2009/EK rendelet a nem emberi fogyasztásra szánt állati melléktermékekre és a belőlük származó termékekre vonatkozó egészségügyi szabályok megállapításáról

    142/2011/EU rendelet az 1069/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet végrehajtásáról, valamint a 97/78/EK tanácsi irányelvnek az egyes minták és tételek határon történő állat-egészségügyi ellenőrzése alóli, az irányelv szerinti mentesítése tekintetében történő végrehajtásáról


    f)

    Állatjóléti követelmények

    1255/97/EK rendelet az ellenőrző állomásokra vonatkozó közösségi kritériumokról, valamint a 91/628/EGK irányelv mellékletében említett útvonalterv módosításáról

    98/58/EK irányelv a tenyésztés céljából tartott állatok védelméről

    1999/74/EK irányelv a tojótyúkok védelmére vonatkozó minimumkövetelmények megállapításáról

    1/2005/EK rendelet az állatoknak a szállítás és a kapcsolódó műveletek közbeni védelméről

    2007/43/EK irányelv a hústermelés céljából tartott csirkék védelmét szolgáló minimumszabályok megállapításáról

    2008/119/EK irányelv a borjak védelmére vonatkozó minimumkövetelmények megállapításáról

    2008/120/EK irányelv a sertések védelmére vonatkozó minimumkövetelmények megállapításáról

    1099/2009/EK rendelet az állatok leölésük során való védelméről


    g)

    A növénykárosítókkal szembeni védekező intézkedések

    (EU) 2016/2031 rendelet a növénykárosítókkal szembeni védekező intézkedésekről

    (EU) 2019/66 rendelet a növénykárosítókkal szembeni védekező intézkedésekkel kapcsolatos, és az adott termékekre alkalmazandó uniós szabályoknak való megfelelés vizsgálatát célzó, a növényeken, növényi termékeken és egyéb anyagokon végzett hatósági ellenőrzések lefolytatására vonatkozó egységes gyakorlati rendelkezésekre irányadó szabályokról


    h)

    Növényvédő szerek forgalomba hozatalára és használatára, valamint a peszticidek fenntartható használatára vonatkozó követelmények, a peszticidek kijuttatásához használt berendezésekre vonatkozó szabályok kivételével

    1107/2009/EK rendelet a növényvédő szerek forgalomba hozataláról

    2009/128/EK irányelv a peszticidek fenntartható használatának elérését célzó közösségi fellépés kereteinek meghatározásáról


    i)

    Ökológiai termelés és az ökológiai termékek címkézése

    834/2007/EK rendelet az ökológiai termelésről és az ökológiai termékek címkézéséről (2020 december 31-ig)

    889/2008/EK rendelet az ökológiai termelés, a címkézés és az ellenőrzés tekintetében az ökológiai termelésről és az ökológiai termékek címkézéséről szóló 834/2007/EK rendelet részletes végrehajtási szabályainak megállapításáról

    1235/2008/EK rendelet a 834/2007/EK rendeletben az ökológiai termékek harmadik országból származó behozatalára előírt szabályozás végrehajtására vonatkozó részletes szabályok meghatározásáról

    392/2013/EU rendelet a 889/2008/EK rendeletnek az ökológiai termelés ellenőrzési rendszere tekintetében történő módosításáról

    1308/2013/EU rendelet a mezőgazdasági termékpiacok közös szervezésének létrehozásáról

    (EU) 2018/848 rendelet az ökológiai termelésről és az ökológiai termékek címkézéséről és a 834/2007/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (2021 január 1-jétől)


    j)

    Oltalom alatt álló eredetmegjelölések, oltalom alatt álló földrajzi jelzések és hagyományos különleges termékek jelöléseinek alkalmazása és címkézése

    178/2002/EK rendelet (53. cikk)

    110/2008/EK rendelet a szeszes italok meghatározásáról, megnevezéséről, kiszereléséről, címkézéséről és földrajzi árujelzőinek oltalmáról

    1151/2012/EU rendelet a mezőgazdasági termékek és az élelmiszerek minőségrendszereiről

    251/2014/EU rendelet az ízesített borászati termékek meghatározásáról, megnevezéséről, kiszereléséről, jelöléséről és földrajzi árujelzőinek oltalmáról

    664/2014/EU rendelet az 1151/2012/EU rendeletnek az oltalom alatt álló eredetmegjelölések, az oltalom alatt álló földrajzi jelzések és a hagyományos különleges termékek uniós szimbólumainak létrehozása tekintetében, valamint a származásra vonatkozó bizonyos szabályok, bizonyos eljárási szabályok és bizonyos kiegészítő átmeneti szabályok tekintetében történő kiegészítéséről

    668/2014/EU rendelet az 1151/2012/EU rendelet alkalmazására vonatkozó szabályok megállapításáról

    AZ (EU) 2017/625 RENDELET 1. CIKKÉNEK (3) BEKEZDÉSE TEKINTETÉBEN:

    1235/2008/EK rendelet a 834/2007/EK rendeletben az ökológiai termékek harmadik országból származó behozatalára előírt szabályozás végrehajtására vonatkozó részletes szabályok meghatározásáról

    A 178/2002/EK rendelet 53. cikkének megfelelően a Közösségből származó vagy harmadik országból behozott élelmiszerre és takarmányra vonatkozó szükségintézkedésekkel kapcsolatban elfogadott végrehajtási jogi aktusok

    (EU) 2019/478 rendelet az (EU) 2017/625 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a határállomásokon hatósági ellenőrzéseknek alávetendő szállítmánykategóriák tekintetében történő módosításáról

    (EU) 2019/625 rendelet az (EU) 2017/625 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az egyes emberi fogyasztásra szánt állatok és áruk szállítmányainak az Unióba történő beléptetésére vonatkozó követelmények tekintetében történő kiegészítéséről

    (EU) 2019/1012 rendelet az (EU) 2017/625 rendeletnek az ellenőrző pontok kijelölésére vonatkozó szabályoktól, valamint a határállomásokra vonatkozó minimumkövetelményektől való eltéréssel történő kiegészítéséről

    (EU) 2019/1013 rendelet az Unióba belépő, bizonyos állat- és árukategóriákba tartozó szállítmányok érkezésére vonatkozó előzetes értesítésről

    (EU) 2019/1014 végrehajtási rendelet a határállomásokra és az azokon létesített ellenőrző központokra vonatkozó minimumkövetelmények, valamint a határállomások és ellenőrző pontok jegyzékbe vételéhez alkalmazandó formátum, kategóriák és rövidítések részletes szabályainak megállapításáról

    (EU) 2019/1081 rendelet a bizonyos fizikai ellenőrzéseknek a határállomásokon történő elvégzéséért felelős személyzet képzésére vonatkozó különös követelményekkel kapcsolatos szabályok megállapításáról

    (EU) 2019/1666 rendelet az (EU) 2017/625 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a bizonyos áruszállítmányoknak a beléptetés helye szerinti határállomásról az Unión belüli rendeltetési létesítménybe történő szállítására és érkezésére vonatkozó nyomonkövetési feltételek tekintetében történő kiegészítéséről

    (EU) 2019/1793 rendelet az (EU) 2017/625 és a 178/2002/EK rendelet végrehajtása céljából a bizonyos harmadik országokból származó egyes áruk Unióba történő beléptetése esetén alkalmazandó hatósági ellenőrzések és szükségintézkedések ideiglenes fokozásának előírásáról, valamint a 669/2009/EK, a 884/2014/EU, az (EU) 2015/175, az (EU) 2017/186 és az (EU) 2018/1660 bizottsági rendelet hatályon kívül helyezéséről

    (EU) 2019/1873 rendelet az állati eredetű termékek, a szaporítóanyagok, az állati melléktermékek és az összetett élelmiszer-készítmények fokozott hatósági ellenőrzéseinek az illetékes hatóságok általi összehangolt végrehajtására vonatkozó, határállomásokon alkalmazott eljárásokról

    (EU) 2019/2074 rendelet az (EU) 2017/625 rendeletnek az Unióból származó és valamely harmadik országba történő beléptetés elutasítását követően oda visszaküldött bizonyos állat- és áruszállítmányok egyedi hatósági ellenőrzésének elvégzésére vonatkozó szabályok tekintetében történő kiegészítéséről

    (EU) 2019/2122 rendelet az (EU) 2017/625 rendeletnek a határállomásokon végzett hatósági ellenőrzések alól mentesített bizonyos állat- és árukategóriák, valamint az utasok személyes poggyászára és a természetes személyeknek küldött, nem forgalomba hozatalra szánt áruk kisméretű szállítmányaira vonatkozó egyedi ellenőrzések tekintetében történő kiegészítéséről és a 142/2011/EU bizottsági rendelet módosításáról

    (EU) 2019/2123 rendelet az (EU) 2017/625 rendeletnek a bizonyos áruk esetében az ellenőrző pontokon elvégezhető azonossági és fizikai ellenőrzések, illetve a határállomástól távol is elvégezhető okmányellenőrzések eseteire és feltételeire vonatkozó szabályok tekintetében történő kiegészítéséről

    (EU) 2019/2124 rendelet az (EU) 2017/625 rendeletnek az Unión keresztül történő átszállítás, átrakodás és továbbszállítás alatt álló állat- és áruszállítmányokra vonatkozó hatósági ellenőrzések tekintetében történő kiegészítéséről, valamint a 798/2008/EK, az 1251/2008/EK, a 119/2009/EK, a 206/2010/EU, a 605/2010/EU, a 142/2011/EU, a 28/2012/EU rendelet, az (EU) 2016/759 rendelet és a 2007/777/EK határozat módosításáról

    (EU) 2019/2125 rendelet az (EU) 2017/625 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a fából készült csomagolóanyagok egyedi hatósági ellenőrzéseinek elvégzésére, a bizonyos szállítmányok bejelentésére és a meg nem felelés esetén meghozandó intézkedésekre vonatkozó szabályok tekintetében történő kiegészítéséről

    (EU) 2019/2126 rendelet az (EU) 2017/625 rendeletnek bizonyos állat- és árukategóriák egyedi hatósági ellenőrzéseire, az ilyen ellenőrzések elvégzését követően meghozandó intézkedésekre és a határállomásokon végzett hatósági ellenőrzések alól mentesített bizonyos állat- és árukategóriákra vonatkozó szabályok tekintetében történő kiegészítéséről

    (EU) 2019/2129 rendelet az Unióba beléptetett állatok és áruk bizonyos szállítmányainak azonossági ellenőrzései és fizikai ellenőrzései tekintetében meghatározott gyakorisági arányok egységes alkalmazására vonatkozó szabályok megállapításáról

    (EU) 2019/2130 rendelet a határállomásokon hatósági ellenőrzéseknek alávetendő állatokra és árukra vonatkozó okmányellenőrzések, azonossági ellenőrzések és fizikai ellenőrzések során és azokat követően végzendő műveletekre vonatkozó részletes szabályok megállapításáról


    2. MELLÉKLET

    Iránymutatás a többéves nemzeti ellenőrzési terv formátumára vonatkozóan

    A hatósági ellenőrzések következetes és átfogó megszervezésének és megvalósításának előmozdítása érdekében a tagállamok dönthetnek úgy, hogy többéves nemzeti ellenőrzési tervüket a következő, választható formátumnak megfelelően nyújtják be.

    1.   Cím

    (ország neve) által a (év-tól/től) (év-ig) terjedő időszakra vonatkozóan az (EU) 2017/625 rendelet 109–111. cikkének megfelelően benyújtott többéves nemzeti ellenőrzési terv (1).

    2.   Tagállami egyetlen szerv (a tervvel kapcsolatos kérdések esetén)

    Egyetlen szerv (kijelölt szervhez tartozó egység vagy hivatal):

    Cím:

     

    E-mail-cím:

     

    Telefon:

     

    Weboldal

     

    3.   A többéves nemzeti ellenőrzési terv tartalma

    3.1    Stratégia és összefüggések

    3.1.1.   A többéves nemzeti ellenőrzési terv stratégiai céljai (referencia-útmutató: D.1.1. szakasz)

    A stratégiai célkitűzések felsorolása, például

    Területek

    Célkitűzések

    Mutatók

    Megjegyzés

    1. terület

    1. célkit űzés

    1. mutató

     

     

     

    2. mutató

     

     

     

    N. mutató

     

    3.1.2.   Kockázat szerinti csoportosítás (referencia-útmutató: D.1.2. szakasz)

    Kockázat szerinti csoportosítás tevékenységenként, pl.

     

    1. kockázat

    2. kockázat

    3. kockázat

    N. kockázat

    1. tevékenység

     

     

     

     

    2. tevékenység

     

     

     

     

    3. tevékenység

     

     

     

     

    3.2    A hatósági ellenőrzések strukturális keretei

    3.2.1.   Az illetékes hatóságok kijelölése (referencia-útmutató: D.2.1. szakasz)

    A kijelölt illetékes hatóságokra (nemzeti alapon történő kijelölés, struktúra és szervezet) vonatkozóan nyújtson áttekintést az alábbiak szerint:

    hatáskör/illetékesség,

    jelentéstételi és tájékoztatási módok.

    Szervezeti ábrákkal, illetve táblázatokkal is lehet szemléltetni az említett struktúrát, illetékességet, illetve a jelentéstétel vagy a tájékoztatás módját stb.

    Nemzeti referencialaboratóriumok:

    Nemzeti referencialaboratórium

    Akkreditálási szám

    Felelős illetékes hatóság

    Átruházott analitikai tevékenységek

    Jártassági vizsgálatok / körtesztek programja

     

     

     

     

     

    Vagy adja meg a linket, amelyen ez a jegyzék elérhető.

    Ismertesse:

    a nemzeti referencialaboratóriumok mindegyikében alkalmazott minőség-ellenőrzési és -irányítási rendszereket,

    a jártassági vizsgálatok és körtesztek tervezésével és lefolytatásával kapcsolatos intézkedéseket, illetve – adott esetben – a nemzeti ellenőrzési terv érvényességi ideje alatt végzett jártassági vizsgálatok és körtesztek programját,

    azon intézkedéseket, amelyek biztosítják, hogy az (EU) 2017/625 rendelet 100. cikkének (1) bekezdésével összhangban kijelölt nemzeti referencialaboratóriumok a rendelet 100. cikke rendelkezéseinek megfelelnek, és azok szerint működnek.

    3.2.2.   Átruházott feladatot ellátó szervezetekre vagy természetes személyekre történő átruházás (referencia-útmutató: D.2.2. szakasz)

    Feladatot átruházó illetékes hatóság

    Átruházott feladatot ellátó szervezetek vagy természetes személyek, vagy az átruházott feladatot ellátó szervezetek vagy természetes személyek csoportja

    Átruházott hatósági ellenőrzési feladatok

    Akkreditálási szám vagy a szükséges akkreditálás típusa

     

     

     

     

    Ismertesse az ellenőrzési feladatoknak az átruházott feladatot ellátó szervezetekre vagy természetes személyekre történő átruházására vonatkozó jogszabályi követelmények betartásának biztosítására tett intézkedéseket.

    Ismertesse az illetékes hatóságok és az átruházott feladatot ellátó szervezetek vagy természetes személyek közötti eredményes és hatékony koordináció biztosítására tett intézkedéseket.

    Amennyiben nem szerepel a fenti listában, adja meg az átruházott feladatot ellátó szervezetek vagy természetes személyek jegyzékéhez vezető link(ek)et.

    3.3    A hatósági ellenőrzések általános megszervezése és irányítása (referencia-útmutató: D.3. és C.2 – C.5. szakasz)

    3.3.1.   Illetékes hatóság

    Ismertesse adott esetben a következőket:

    általános belső szervezet és felépítés,

    a hatósági ellenőrzések végzésére rendelkezésre álló humán erőforrás (teljes munkaidős egyenértékben),

    a hatósági ellenőrzéseket segítő források,

    laboratóriumi létesítmények,

    más források/infrastruktúra.

    Minden egyes kijelölt illetékes hatóság esetében külön kell kitölteni. Ugyanakkor az azonos típusú regionális vagy helyi illetékes hatóságok tekintetében esetében e tájékoztatás nemzeti, illetve regionális szinten összesíthető. Az illetékes hatóságokra vonatkozó információt területenként is fel lehet tüntetni, például a következőképpen:

    „1. terület – Élelmiszerek és azok biztonságos, ép és egészséges volta az élelmiszer-termelés, -feldolgozás és -forgalmazás bármely szakaszában, ideértve azokat a szabályokat, amelyek célja tisztességes gyakorlatok biztosítása a kereskedelemben, valamint a fogyasztók tájékoztatása és érdekeik védelme, továbbá az élelmiszerekkel rendeltetésszerűen érintkezésbe kerülő anyagok és tárgyak előállítása és felhasználása

    Központi illetékes hatóságok (CCA)

    Illetékes hatóság CCA 1

     

    Illetékes hatóság CCA 2

     

    stb.

     


    Regionális (pl.: szövetségi/tartományi) illetékes hatóságok (RCA)

    RCA 1 vagy 1-es besorolású illetékes hatóság

     

    RCA 2 vagy 2-es besorolású illetékes hatóság

     

    RCA 3 vagy 3-as besorolású illetékes hatóság

     

    stb.

     

    Helyi (pl. körzeti/települési) illetékes hatóságok (LCA)

    LCA 1 vagy 1-es besorolású illetékes hatóság

     

    LCA 2 vagy 2-es besorolású illetékes hatóság

     

    LCA 3 vagy 3-as besorolású illetékes hatóság

     

    stb.

     

    A laboratóriumokra vonatkozóan (a nemzeti referencialaboratóriumok kivételével) ismertesse a következőkre vonatkozó eljárásokat:

    laboratóriumok kijelölése,

    annak biztosítása, hogy betartják a hatósági laboratóriumokra vonatkozó követelményeket.

    Adja meg a link(ek)et, amelyeken elérhető(k) a kijelölt hatósági laboratóriumok jegyzéke(i).

    2. terület – A géntechnológiával módosított szervezetek (GMO-k) környezetbe történő szándékos kibocsátása élelmiszerek és takarmányok előállítása céljából

    ...”

    3.3.2.   Ellenőrzési rendszerek (terület szerint, adott esetben a horizontális intézkedéseket is beleértve)

    Ismertesse az alábbi ellenőrzési rendszerek tekintetében az alábbiakra vonatkozó intézkedéseket:

    a kapcsolódó feladatokkal rendelkező illetékes hatóságok közötti koordináció irányítása,

    az illetékes hatóságokon belüli illetve azok közötti hatékony és eredményes együttműködés biztosítása,

    az illetékes hatóságokon belüli, illetve azok közötti koordinációt és együttműködést igénylő kérdések intézésének biztosítása.

    Ismertesse a következők biztosítására vonatkozó intézkedéseket:

    hatósági ellenőrzések pártatlansága, minősége és következetessége,

    az összeférhetetlenség kizárása az alkalmazottak esetében,

    megfelelő laboratóriumi kapacitás,

    elegendő számú, megfelelően képzett és gyakorlattal rendelkező alkalmazott,

    megfelelő létesítmények és berendezések,

    megfelelő jogszabályi felhatalmazás,

    a vállalkozóknak a hatósági ellenőrzéseket végző alkalmazottakkal való együttműködése,

    dokumentált eljárások megléte,

    nyilvántartás vezetése,

    a hatósági ellenőrzések átláthatósága.

    Minden egyes ellenőrzési rendszer esetében ismertesse a következőket:

    alkalmazott ellenőrzési módszerek és technikák, illetve alkalmazásuk helye és ideje,

    ellenőrzési prioritások, források elosztása, illetve azok viszonya a kockázat szerinti csoportosításhoz,

    tervezett intézkedések ellenőrzése, a jelentéstételre vonatkozó intézkedéseket is beleértve,

    különböző területekre vonatkozó horizontális jogszabályok alkalmazására tett intézkedések,

    az uniós jogszabályokban előírt egyedi ellenőrzési tervek vagy programok hogyan illeszkednek be adott esetben a vonatkozó területek ellenőrzési rendszerébe.

    „1.

    Ellenőrzési rendszer a következőre vonatkozóan: az élelmiszerek és azok biztonságos, ép és egészséges volta az élelmiszer-termelés, -feldolgozás és -forgalmazás bármely szakaszában, ideértve azokat a szabályokat, amelyek célja tisztességes gyakorlatok biztosítása a kereskedelemben, valamint a fogyasztók tájékoztatása és érdekeik védelme, továbbá az élelmiszerekkel rendeltetésszerűen érintkezésbe kerülő anyagok és tárgyak előállítása és felhasználása

    Koordináció és együttműködés

     

     

     

    A hatósági ellenőrzések minősége és következetessége

     

     

     

    A hatósági ellenőrzések végrehajtása és felügyelete

     

     

     

    A horizontális jogszabályok alkalmazására tett intézkedések

     

     

     

    Egyedi ellenőrzési tervek vagy programok

     

    2.

    Ellenőrzési rendszer a következőre vonatkozóan: a géntechnológiával módosított szervezetek (GMO-k) környezetbe történő szándékos kibocsátása élelmiszerek és takarmányok előállítása céljából.

    ...”

    3.3.3.   Képzésekre vonatkozó intézkedések

    Adott esetben minden egyes illetékes hatóság tekintetében, vagy egyenértékű rendszerek esetén az illetékes hatóságok csoportjai szerint. Adott esetben a képzési rendszert területenkénti lebontásban is lehet ismertetni.

    Ismertesse a következőkre vonatkozó intézkedéseket:

    képzési igények azonosítása,

    képzési terv(ek) megvalósítása,

    a képzések rögzítése és értékelése.

    3.3.4.   Ismertesse az egységes integrált többéves nemzeti ellenőrzési terv kiigazításának és felülvizsgálatának folyamatát

    Ismertesse a következőkre vonatkozó intézkedéseket:

    az illetékes hatóságok által végzett audit, beleértve az ellenőrzések gyakoriságát és természetét,

    annak biztosítása, hogy az illetékes hatóságok az auditokat követően megteszik a megfelelő intézkedéseket,

    annak biztosítása, hogy az auditokra független ellenőrzés vonatkozzon, és azokat átlátható módon végzik el.

    3.4    Biztonsági események/vészhelyzetek kezelése (referencia-útmutató: D.4.1. és D.4.2. szakasz)

    Nemzeti szintre vonatkozóan kell e szakaszt kitölteni.

    A készenléti tervek tekintetében ismertesse az alábbiakat:

    ágazatok/tárgyak/területek, amelyekre készenléti terv vonatkozik,

    az egyes készenléti tervek hatálya,

    illetékes hatóság vagy felelős hatóságok,

    a hatékony végrehajtást biztosító tájékoztatásra és képzésekre (a szimulációs gyakorlatokat is beleértve) vonatkozó intézkedések.

    Kölcsönös segítségnyújtásra vonatkozó rendelkezések:

    Kapcsolattartó szerv/szervek

    Illetékességi terület(ek)

     

     

    Uniós adatbázisok használata:

    RASFF

     

    AAC

     

    EUROPHYT

     

    TRACES

     

    BOVEX

     

    ADNS

     


    (1)  A terv érvényességi időtartama.


    Top