Przejdź do zawartości

Cerkiew Opieki Matki Bożej w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Ulv80 (dyskusja | edycje) o 23:12, 15 lut 2020. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Cerkiew Opieki Matki Bożej w Poznaniu
Cerkiew parafialna
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Poznań

Wyznanie

katolickie

Kościół

greckokatolicki

parafia

Opieki Matki Bożej

Wezwanie

Opieki Matki Bożej

Położenie na mapie Poznania
Mapa konturowa Poznania, po prawej znajduje się punkt z opisem „Cerkiew Opieki Matki Bożej w Poznaniu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Cerkiew Opieki Matki Bożej w Poznaniu”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Cerkiew Opieki Matki Bożej w Poznaniu”
Ziemia52°24′39″N 16°59′02″E/52,410833 16,983889
plakieta z Jezusem nad wejściem do cerkwi

Cerkiew Opieki Matki Bożej w Poznaniucerkiew greckokatolicka znajdująca się w Poznaniu, na Osiedlu Warszawskim, na osiedlu samorządowym Warszawskie-Pomet-Maltańskie[1]. Należy do dekanatu zielonogórskiego eparchii wrocławsko-gdańskiej.

Cerkiew została zbudowana jako kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem Chrystusa Odkupiciela. Kamień węgielny został poświęcony i akt erekcyjny został wmurowany w dniu 29 października 1933 roku przez księdza biskupa Walentego Dymka. Finanse na pokrycie kosztów budowy zostały uzyskane od różnych instytucji, przedsiębiorstw i osób prywatnych. Były także urządzane różne festyny, z których dochód był przeznaczany na budowę świątyni. Ostatecznie wybudowano kościół o dachu dwuspadowym z wieżyczką na sygnaturkę. W dniu 10 listopada 1935 roku świątynia została uroczyście poświęcona przez prymasa Polski, księdza kardynała Augusta Hlonda[2].

Przypisy

  1. Osiedle Warszawskie-Pomet-Maltańskie - Bip.Poznan.Pl [online], bip.poznan.pl [dostęp 2020-02-15] (pol.).
  2. Historia naszej parafii - Parafia Rzymskokatolicka pw. Chrystusa Odkupiciela w Poznaniu, „Parafia Rzymskokatolicka pw. Chrystusa Odkupiciela w Poznaniu” [dostęp 2018-09-20] (pol.).