Przejdź do zawartości

Dyskusja:Monsun

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Chociaż termin "monsun" został po raz pierwszy sprecyzowany w odniesieniu do subkontynentu indyjskiego, cyrkulacja monsunowa występuje również w innych regionach świata: w Europie, Afryce, Australii oraz u zachodnich wybrzeży Chile i Stanów Zjednoczonych. W przybliżeniu 65% ludności świata żyje w regionach występowania monsunów. Najbardziej znana jest cyrkulacja monsunowa, która występuje w Indiach i w południowo-wschodniej Azji. Latem powietrze nad kontynentem jest cieplejsze niż powierzchnia wody, dlatego masy powietrza przemieszczają się znad oceanu w stronę lądu. Tu dochodzi do spotkania wilgotnych mas powietrza znad oceanu z powietrzem suchym znad lądu, co wywołuje opady deszczu. Napotykając na przeszkody orograficzne (wyżyny, góry), wilgotne powietrze podnosi się, co wywołuje obfite opady deszczu, w niektórych miejscach nawet ponad 100 000 mm! Podczas zimy cyrkulacja monsunowa zmienia kierunek, a przy powierzchni Ziemi przeważają wiatry wiejące znad lądu w stronę oceanu.

"Jeszcze niedawno główną przyczynę powstawania monsunów upatrywano(...)" - w takim razie jaka jest obecnie obowiązująca teoria? Nie została przedstawiona w artykule.

Naprawdę, to zdanie dziwnie wygląda. Zaraz je zmienię, po prostu usuwając tę nie wiadomo skąd wziętą sugestię o błędności zdania o głównej przyczynie. --D.M. from Ukraine (dyskusja) 19:51, 25 wrz 2020 (CEST)[odpowiedz]